Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

5 menej známych miest čarovného Toskánska, ktoré treba zažiť

5 menej známych miest čarovného Toskánska, ktoré treba zažiť

Zrejme vám nemusíme dvakrát rozprávať o tom, že Toskánsko je jednou z najkrajších, najromantickejších a najčarovnejších oblastí nielen Talianska, ale i celej Európy. Plné fascinujúcich historických miest, krásnej prírodnej scenérie, je takisto domovom veľkolepých hôr a pláží. Vybrali sme pre vás 5 menej známych miest čarovného Toskánska, ktoré treba zažiť, aby ste si tento taliansky kúsok raja užili z trochu inej perspektívy.

Reklama

Autentická toskánska architektúra malebnej Luccy

Urbánne Toskánsko predovšetkým preslávili mestá ako Florencia, Siena či Pisa, ktoré sú medzi turistami mimoriadne obľúbené. A právom. I keď za návštevu stoja všetky tri, vašu pozornosť si určite zaslúži aj ich neveľký malebný sused Lucca. Lucca je jedným z tých miest v Toskánsku, ktoré svojich návštevníkov na prvý pohľad vtiahne svojou úžasnou architektúrou, siahajúcou do gotiky, ktorú datujeme pred obdobím renesancie.

Lucca ukrýva svoje poklady za mestskými hradbami, navrhnutými Leonardom Da Vincim. Dnes na nich uvidíte obyvateľov predovšetkým prechádzať sa, behať či jazdiť na bicykli. Lucca je miesto,  ktoré nie je preplnené turistami a žiari eleganciou. 

Neprehliadnite tiež:

Keďže je historické centrum obklopené mestskými hradbami, Lucca si dokázala zachovať svoje dedičstvo. Kamkoľvek sa v starom meste pohnete, jeho architektúra vás prenesie do minulých storočí. Pozoruhodným je hlavné námestie Piazza dell’Anfiteatro, ktoré má oválny tvar, keďže kedysi na tomto mieste stál skutočný amfiteáter.

Na námestí sa nachádza množstvo kaviarní a reštaurácií a možno doň vojsť jedným zo štyroch oblúkových brán, ktoré stoja na miestach, kde do amfiteátra vstupovali gladiátori a zver. Odporúčame ostať v srdci starého mesta, v prestavaných rezidenciách. Pre cenovo dostupný pobyt vo skvelej lokalite navštívte napríklad B & B Anfiteatro.

Ochutnávka vína v obklopení toskánskych kopcov

Pre niektorých je to jedlo, pre iných umenie, ale na výnimočnej chuti toskánskeho vína sa zhodneme hádam všetci. Na skutočne autentický zážitok navštívte miesto Fattoria Al Dotto, ktoré je prístupné i autobusom z centra Luccy. Navštíviť tu môžete vínne pivnice, vinice i olivové háje, dozvedieť sa viac o pestovaní a výrobe vína. Vybrať si môžete medzi jednoduchou ochutnávkou vína alebo obľúbenejšou alternatívou s vínom a taniermi plných údenín, syrov a čerstvým chlebom s najrôznejšími nátierkami.

V letných mesiacoch si vychutnajte atmosféru na verande, zasadenej v pozadí nádhernej panorámy kopcov Lucchesi. Otvorený priestor je dosť veľký i na to, aby, ak na dovolenku prichádzate aj so svojimi ratolesťami, sa mali kde hrať či poprechádzať. Pohodlne sa usaďte a pripravte sa na hedonistických niekoľko hodín, kedy vám po dopití jedného pohára, naplnia tekutinou bohov hneď ďalší.

Za adrenalínovými zážitkami do Canyon Parku

Pôvodcovia nápadu na vytvorenie tohto parku chceli priniesť prostredie, v ktorom môže byť každý sám sebou. Či už ste skôr dobrodružný, pokojný, športový, rýchly, pomalý, uvoľnený alebo typ hľadajúci adrenalínové zážitky, v tomto kúsku raja si takmer zaručene prídete na svoje. Lesy a prírodná lagúna s vôňou divokého lesa, pohľadom na krásu rieky a dva kaňony poskytujú nádherné pozadie na aktivity.

Vybrať si môžete z dvoch balíčkov. Prvý je zameraný na športové a dobrodružné aktivity, vrátane ziplinu, paddleboardov, lozenia a s ďalším príplatkom i raftingu či kanoe. Druhý balíček je zameraný na hodiny jogy v prostredí lesa, meditácie či prechádzky. Pre viac informácií navštívte ich oficiálnu stránku a svoj výnimočný deň v toskánskej prírode si rezervujte dopredu.

Užite si biele piesky pokojných pláží Marina di Pietrasanta

Na pobreží toskánskej oblasti Versilia leží mesto Marina di Pietrasanta, s tými najlepšími plážami v okolí. Jej súčasťou je obec Pietrasanta, príjemné stredoveké mesto založené v 13. storočí, ktoré je po stáročia dôležitým strediskom ťažby a spracovania mramoru. Pietrasanta je známa i ako mesto umelcov a je plné umeleckých ateliérov.

Marina di Pietrasanta sa nachádza medzi mestami Viareggio a Pisa a výnimočná je najmä svojimi obrovskými plážami, ktoré sa tiahnu päť kilometrov pozdĺž pobrežia. Pláže nezvyknú byť nikdy úplne preplnené, dokonca ani v lete, takže sa medzi všetkými lehátkami a slnečníkmi nemusíte cítiť ako sardinky. Otvorený priestor na bezplatnej pláži je plné miest, ponúkajúcich prenájom slnečníkov a kresiel, reštaurácií, barov a bistier.

Samotné mesto sa tiahne pozdĺž pobrežia, je plné obchodov, reštaurácií, pizzerií, kaviarní a zmrzlinární, uspokojí teda všetkých členov rodiny. Nájdete tu viacero parkov a záhrad, kde sa môžete vydať po cyklotrase, ktorá vedie do historického centra mesta Pietrasanta, vzdialeného asi päť kilometrov. Leto do mesta každoročne prináša ponuku plnú koncertov, hudby, tanca, festivalov a bohatého kultúrneho programu.

Dotyk čistej prírody v Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi

Jeden z najzelenších parkov Talianska sa na jeseň premieňa v panoptikum tisícich odtieňov farieb. Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, Monte Falterona e Campigna je jednou z najčistejších zalesnených oblastí Európy. V tichej prírodnej oáze, rozprestierajúcej sa Toskánskom a oblasťou Emilia Romagna, je park domovom srnčej zveri, zveriny, danielov, diviakov a dokonca i vlkov.

Rozloha parku je asi 38 000 hektároch, od Monte Falterona na severe po Passo dei Mandrioli na juhu, pričom krajina z jednej strany na druhú neustále mení svoje tváre. Toskánska oblasť je ponorená v jednoduchosti, zatiaľ čo časť v Emilia Romagna je skôr strmá a členitá. Tieto nádherné lesy sú domovom pustovní a kláštorov, ako je La Verna a Camaldoli, miesta, ktoré boli po stáročia ideálnymi miestami na kultiváciu spirituality a meditácie. Ponorené sú v prírode, ďaleko od svetských rozptýlení.

Putovaním po parku narazíte na rozprávkové vodopády ako sú Acquacheta, spomenuté i v Danteho Božskej komédii. Uvidíte i neuveriteľné miesta ako Castagno d’Andrea, čo je dedina uprostred tzv. marronete, čo je taliansky výraz pre po stáročia pestované gaštanové lesy.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore