Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 krajín, ktoré odporúča Lonely Planet v roku 2020

10 krajín, ktoré odporúča Lonely Planet v roku 2020

Cestovateľský bucket list na rok 2019 si už asi pomaly vyčerpal(a), hoci ešte nejaký ten mesiac na plnenie snov ostáva. A čo na budúci rok? Lonely Planet zostavilo pre inšpiráciu rebríček 10 top krajín, ktoré by si mal(a) v roku 2020 vidieť. Nielenže skrývajú prírodné bohatstvo a autentickú kultúru, ale mnohé z nich bojujú na fronte udržateľného turizmu a života v krajine. Niektoré sú stálicami, iné zrejme prekvapia. Pár z nich dokonca nedávno zmenilo oficiálny názov a mnohé chystajú v ďalšom roku smelé inovácie. Zoznam síce máme, ale vybrať si musíš už sám(a) 😉

Reklama

1. Bhután

Tento malý kúsok himalájskeho raja sa riadi turistickou politikou – vysoká hodnota a nízky dopad. Kvôli nej musia turisti platiť vysoké poplatky, aby mohli čo len nohou vkročiť do vrchov s borovicovou vôňou a kláštormi. Vo chvíli, keď sa prechádzaš po horských chodníčkoch nepoškvrnených odpadkami, všetky peniaze stoja za to. Spoločnosť ti robia ľudia, ktorých budhistická viera prirodzene a uveriteľne spája s týmto nedoktnutým prostredím. Bhután je jedinou uhlíkovo-negatívnou krajinou a mal by sa stať prvým celkom organickým národom v roku 2020.

2. Anglicko

Hoci bolo anglické pobrežie v minulosti najmä obranou proti votrelcom, dnes je pokojným miestom ponúkajúcim krásne prechádzky a útek z ruchu veľkomiest. Morský život medzi skalnatými útesmi, chutné fish and chips či pozorovanie delfínov na malebných plážach. Aj tak môže vyzerať dovolenka v Anglicku. Coast Path je sieťou pobrežných chodníčkov, ktorá by sa v roku 2020 mala stať so svojimi takmer 5 tisíc kilometrami najdlhšou trasou tohto druhu na svete.

3. Severné Macedónsko

Krajina je známa svojou gastronómiou, starovekými tradíciami a prírodou. Milovníkov dobrodružstva láka nedávno otvorený High Scardus Trail, 495 kilometrov dlhý trek, pomedzi najvýraznejšie vrcholy regiónu aj jazero Ohrid chránené značkou UNESCO. Macedónsko sa oficiálne premenovalo na Severné Macedónsko ešte vo februári 2019. Zmena mena bola výsledkom prelomovej dohody s Gréckom, ktorá ukončila desaťročia napätých vzťahov medzi dvoma krajinami.

4. Aruba

Nas juhu ostrova Aruba sa nachádza mesto San Nicolas známe aj ako Mesto svitania. Je ozdobené kreatívnymi street-art či pop-up výtvormi miestnych aj medzinárodných umelcov. Rovnako úžasné su i snahy krajiny o udržateľnosť. Ostrov sa ponúkol ako testovacia vzorka pre iné krajiny pre riešenia spojené s obnoviteľnou energiou. Okrem toho pracuje na zakázaní jednorazových plastov a krému na opaľovanie ničiacieho koraly v priebehu roka 2020.

5. eSwatini

Jedna z najpodceňovanejších a najmenej navštevovaných afrických krajín je eSwatini, niekdajšie Svazijsko. Názov zmenil kráľ Mswati III. v roku 2018. Vrátil sa tak k historickému menu krajiny. Kráľ zároveň zmenu odôvodnil tým, že si krajinu často mýlia so Švajčiarskom. S cieľom zvýšiť počet turistov v krajine postavili nedávno nové medzinárodné letisko a zlepšili infraštruktúru ciest. Pamiatkové rezervácie a hlavné mesto by mali ľudí prilákať tiež. eSwatini ponúka množstvo dobrodružstiev od zip line dráh cez turistiku, rafting až po nezabudnuteľné stretnutia s nosorožcami.

6. Kostarika

Kostarika je ďalšou krajinou na zozname udržateľných destinácií. Turistov láka najmä jej biodiverzita. Ospalé leňochody na stromoch, červenooké žaby ochromujúce dravcov či veľryby v Tichomorí. To všetko zažiješ práve na Kostarike. Miestni obyvatelia veľmi dobre chápu dôležitosť uchovania ich kúska tropického raja a našli spôsob, ako pozvať k sebe ľudí a zároveň žiť v harmónii so svojimi susedmi – od tropických mravcov až po jaguárov. Až 90 percent energie v krajine je vyrábaných z obnoviteľných zdrojov a v roku 2020 by sa mala stať uhlíkovo-neutrálnou.

7. Holandsko

V roku 2020 bude svet oslavovať 75 rokov slobody od skončenia Druhej svetovej vojny. Holandsko sa chystá spomínať v podobe mnohých podujatí v celej krajine. Hoci Amsterdam stojí vždy za návštevu, neostaň budúci rok len pri hlavnom meste. Využi výbornú sieť vlakov a objav oslavy v krásnych mestách. Lonely planet odporúča Holandsko navštíviť najmä v apríli a máji 2020, keďže sa bude konať Kráľov deň, Deň oslobodenia a Eurovízia. Lákadlom je i viac ako 35 tisíc kilometrov cyklistických trás, ktoré ťa dovedú napríklad aj k UNESCO dedičstvu – moru Wadden.

8. Libéria

O Libérii toho mnohí vedia len málo. Je však plná optimistických ľudí a prírodných zazrakov. Nádherné pláže sú rajom pre surférov napríklad v známom Robertsport. Libéria je domovom druhého najväčšieho primárneho dažďového lesa v západnej Afrike. Nebuď prekvapený(á), ak tu natrafíš na šimpanzov, lesných slonov a libérijských hrochov pygmy. Prelomová rozvojová dohoda s Nórskom by mala zastaviť celé odlesňovanie do roku 2020. To dopomôže zachovať prírodné poklady pre ďalšie generácie.

9. Maroko

Cestovať po Maroku je teraz vďaka zlepšenej infraštruktúre omnoho jednoduchšie. Prvý africký rýchlovlak umožňuje dostať sa z Casablancy do Tangieru za dve hodiny ( v minulosti za 5 hodín). Staroveké mediny sa renovujú v mestách Fez, Essaouira, Meknes, Tetouan a Marrakéš. Ten bude v roku 2020 korunovaný za prvé africké mesto kultúry. Davom ľudí môžeš utiecť do berberských dedín v horách, opustených atlantických pláží a pustín. Mnohé z miestnych ubytovaní či reštaurácií dopĺňajú štýl udržateľnými prvkami.

10. Uruguaj

Ak Uruguaj ešte nie je na tvojom bucket liste, rok 2020 je skvelou príležitosťou ho tam pridať! Atlantické pobrežie a rieka Río de la Plata tvoria až 660 kilometrov. Umožňujú rozvíjať sa vinárstvu a horúcim prameňom. V posledných rokoch Uruguaj vynikal i progresívnym sociálnym programom. Od legalizácie marihuany cez práva LGBTQ+ skupiny až po udržateľný turizmus. Krajina má tiež veľmi priateľských a otvorených obyvateľov.

zdroj informácií: lonelyplanet.com

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    3.7/5 - (6 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore