Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 nevšedných miest Talianska, ktoré vás dostanú

10 nevšedných miest Talianska, ktoré vás dostanú

Väčšina z nás si pravdepodobne spája pojem „talianske mestá“ s predstavou Ríma, Benátok, Milána či Florencie. Taliansko sa však môže pochváliť množstvom miest, ktoré hoci nie sú až tak známe, ohromujú svojich návštevníkov skutočne nevšednou autenticitou.

Reklama

Ak chcete zažiť ozajstné Taliansko tak trochu komornejšie, inšpirujte sa nami pri tvorbe itinerára vašej budúcej cesty do krajiny výborných cestovín, kvalitnej kávy a horúceho temperamentu.

1. Siena

Asi najkrajšie talianske stredoveké mesto sa rozkladá na troch kopcoch približne 70 km južne od Florencie. Legenda hovorí, že Sienu založil Senius, syn Remusa, jedného z dvoch legendárnych zakladateľov Ríma. Rímsku vlčicu tu preto nájdete zobrazenú takmer všade. Srdcom mesta je ústredné námestie Il Campo, ktoré je preslávené po celom svete konskými dostihmi Palio di Siena. Námestie a dostihy sa dokonca dostali aj do slávnej bondovky Quantum of Solace.

2. Todi

Todi nájdete v centrálnej talianskej provincii Perugia. Mestečko sa rozkladá na dvoch kopcoch, ktoré sa hrdo týčia nad brehmi rieky Tiber. Vďaka svojej jedinečnej panoráme upúta Todi pozornosť už zďaleka. Kaskáda béžových domčekov na kopci vyzerá totiž ako vystrihnutá z nejakej rozprávky. Mestečko je skvelou zástavkou najmä pre páriky. Paláce, stredoveké námestie plné kaviarničiek a úzke uličky vyčaria romantickú atmosféru bez akejkoľvek námahy. Ak vás zaujíma aj história, nájdete tu výborné múzeum Museo e Pinacoteca di Todi, ktoré vysvetľuje dejiny mesta už od jeho etruských koreňov.

3. Palmanova

Mesto neďaleko slovinskej hranice má pôdorys perfektne pravidelnej hviezdy. Hoci korene Palmanovy sú staré niekoľko tisícročí, moderné mesto bolo postavené Benátčanmi až v 16. a 17. storočí. Pevnosť mala zabrániť útokom Turkov. Palmanova bola postavená ako utopický ideál sebestačného mesta, ktoré dokáže vyprodukovať všetko, čo potrebujú jeho obyvatelia. Geometrická harmónia pôdorysu mala podporiť energiu tohto sna, ktorý však, ako mnohé iné, zostal navždy len v rovine sna.

Zdroj: Lev Levin / Shutterstock.com

4. Riomaggiore

Jedna z 5 dediniek chráneného krajinného útvaru Cinque Terre. Dedinky sú preslávené farebnými domčekmi, ktoré boli postavené na skalnatom terasovitom pobreží. Ich vybudovanie vyžadovalo obrovskú dávku námahy a najmä trpezlivosti. Vďaka svojej výnimočnosti bola oblasť Cinque Terre zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vznikol tu dokonca aj rovnako pomenovaný národný park. Riomaggiore je najväčšia a najzachovalejšia zo všetkých dediniek. Nájdete ju takmer na každej pohľadnici Cinque Terre.

5. Civita di Bagnoregio

Len približne 120 km od Ríma sa nachádza sen všetkých umeleckých duší – Civita di Bagnoregio. V mestečku  na vrchu sopečného pahorku sa akoby zastavil čas. Hlavná brána je skalný priechod, ktorý tu vysekali Etruskovia už pred 2500 rokmi. Hoci by ste tu asi márne čakali na zoznam turistických atrakcií, z každej kamennej dlaždice mesta doslova sála história. Civita di Bagnoregio je známe aj ako “Mesto, ktoré zomiera”. Podpera mesta totiž pomaly eroduje a rozpadáva sa. Preto, ak chcete navštíviť tento skalnatý skvost krajiny, treba sa poponáhľať.

6. Sabbioneta

Mestečko bolo postavené v 16. storočí podľa renesančných princípov ideálneho mesta. Sabbioneta sa tak stala stelesnením sna humanistu Vespasiana I Gonzaga, ktorý je dodnes patrónom mesta. Monumenty kopírujúce antické pamiatky mali navodiť v návštevníkoch dojem malých Atén. Tento určite pocítite v hoci malom, avšak úchvatnom divadle Teatro Olimpico.

7. Lecce

Lecce nájdete priamo v opätku čižmy Apeninského polostrova. Býva považované za vrchol barokovej architektúry južného Talianska. Hlavné mesto provincie Apúlia však priťahuje turistov nielen vďaka všadeprítomným barokovým anjelikom. Pravá talianska káva, cestoviny s morskými plodmi a veľký opustený rímsky amfiteáter. Lecce hrdo pripomína časy, keď Rímska ríša ovládala svet.

8. Agrigento

Agrigento sa nachádza na západnej strane Sicílie. Mesto sa pýši komplexom antických chrámov, ktoré v ničom nezaostávajú za tými, ktoré dnes nájdete na území súčasného Grécka. Komplex, známy aj ako Údolie chrámov, ohromuje návštevníkov z celého sveta svojimi siedmimi zachovalými svätyňami. Ich korene siahajú až do 5.-6. storočia pred n.l.

9. Bologna

Bologna má prezývku „červená“. Nenechajte sa však pomýliť, prezývka nemá nič spoločné s povestnými bolonskými špagetami 🙂 Odvodená je od červenej farby budov, ktoré tu boli postavené z neomietnutých tehál. Domov najstaršej európskej univerzity (1088) a výbornej kuchyne sa môže pochváliť aj ďalšou raritou v podobe vyše 35-km dlhej sieti arkád. Bez ohľadu na to či prší alebo sneží, vďaka arkádam si môžete užiť prechádzku centrom za akéhokoľvek počasia.

10. Positano

Najmalebnejšie a hádam aj najfotogenickejšie mestečko Kampánie, Positano, ohuruje návštevníkov najmä kaskádou domčekov na úpätí mora. Ružové, oranžové, žlté či terakotové obydlia prelínajú úzke uličky plné kvetov, útulných reštaurácií a módnych butikov. Prečo práve butikov? Nuž, Posatino je nerozlučne späté s módou. Ako prvé talianske mesto totiž nabralo v 60. rokoch dostatok odvahy a doviezlo z Francúzka bikiny 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore