Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 nevšedných miest Talianska, ktoré vás dostanú

10 nevšedných miest Talianska, ktoré vás dostanú

Väčšina z nás si pravdepodobne spája pojem „talianske mestá“ s predstavou Ríma, Benátok, Milána či Florencie. Taliansko sa však môže pochváliť množstvom miest, ktoré hoci nie sú až tak známe, ohromujú svojich návštevníkov skutočne nevšednou autenticitou.

Ak chcete zažiť ozajstné Taliansko tak trochu komornejšie, inšpirujte sa nami pri tvorbe itinerára vašej budúcej cesty do krajiny výborných cestovín, kvalitnej kávy a horúceho temperamentu.

1. Siena

Asi najkrajšie talianske stredoveké mesto sa rozkladá na troch kopcoch približne 70 km južne od Florencie. Legenda hovorí, že Sienu založil Senius, syn Remusa, jedného z dvoch legendárnych zakladateľov Ríma. Rímsku vlčicu tu preto nájdete zobrazenú takmer všade. Srdcom mesta je ústredné námestie Il Campo, ktoré je preslávené po celom svete konskými dostihmi Palio di Siena. Námestie a dostihy sa dokonca dostali aj do slávnej bondovky Quantum of Solace.

2. Todi

Todi nájdete v centrálnej talianskej provincii Perugia. Mestečko sa rozkladá na dvoch kopcoch, ktoré sa hrdo týčia nad brehmi rieky Tiber. Vďaka svojej jedinečnej panoráme upúta Todi pozornosť už zďaleka. Kaskáda béžových domčekov na kopci vyzerá totiž ako vystrihnutá z nejakej rozprávky. Mestečko je skvelou zástavkou najmä pre páriky. Paláce, stredoveké námestie plné kaviarničiek a úzke uličky vyčaria romantickú atmosféru bez akejkoľvek námahy. Ak vás zaujíma aj história, nájdete tu výborné múzeum Museo e Pinacoteca di Todi, ktoré vysvetľuje dejiny mesta už od jeho etruských koreňov.

3. Palmanova

Mesto neďaleko slovinskej hranice má pôdorys perfektne pravidelnej hviezdy. Hoci korene Palmanovy sú staré niekoľko tisícročí, moderné mesto bolo postavené Benátčanmi až v 16. a 17. storočí. Pevnosť mala zabrániť útokom Turkov. Palmanova bola postavená ako utopický ideál sebestačného mesta, ktoré dokáže vyprodukovať všetko, čo potrebujú jeho obyvatelia. Geometrická harmónia pôdorysu mala podporiť energiu tohto sna, ktorý však, ako mnohé iné, zostal navždy len v rovine sna.

Zdroj: Lev Levin / Shutterstock.com

4. Riomaggiore

Jedna z 5 dediniek chráneného krajinného útvaru Cinque Terre. Dedinky sú preslávené farebnými domčekmi, ktoré boli postavené na skalnatom terasovitom pobreží. Ich vybudovanie vyžadovalo obrovskú dávku námahy a najmä trpezlivosti. Vďaka svojej výnimočnosti bola oblasť Cinque Terre zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vznikol tu dokonca aj rovnako pomenovaný národný park. Riomaggiore je najväčšia a najzachovalejšia zo všetkých dediniek. Nájdete ju takmer na každej pohľadnici Cinque Terre.

5. Civita di Bagnoregio

Len približne 120 km od Ríma sa nachádza sen všetkých umeleckých duší – Civita di Bagnoregio. V mestečku  na vrchu sopečného pahorku sa akoby zastavil čas. Hlavná brána je skalný priechod, ktorý tu vysekali Etruskovia už pred 2500 rokmi. Hoci by ste tu asi márne čakali na zoznam turistických atrakcií, z každej kamennej dlaždice mesta doslova sála história. Civita di Bagnoregio je známe aj ako “Mesto, ktoré zomiera”. Podpera mesta totiž pomaly eroduje a rozpadáva sa. Preto, ak chcete navštíviť tento skalnatý skvost krajiny, treba sa poponáhľať.

6. Sabbioneta

Mestečko bolo postavené v 16. storočí podľa renesančných princípov ideálneho mesta. Sabbioneta sa tak stala stelesnením sna humanistu Vespasiana I Gonzaga, ktorý je dodnes patrónom mesta. Monumenty kopírujúce antické pamiatky mali navodiť v návštevníkoch dojem malých Atén. Tento určite pocítite v hoci malom, avšak úchvatnom divadle Teatro Olimpico.

7. Lecce

Lecce nájdete priamo v opätku čižmy Apeninského polostrova. Býva považované za vrchol barokovej architektúry južného Talianska. Hlavné mesto provincie Apúlia však priťahuje turistov nielen vďaka všadeprítomným barokovým anjelikom. Pravá talianska káva, cestoviny s morskými plodmi a veľký opustený rímsky amfiteáter. Lecce hrdo pripomína časy, keď Rímska ríša ovládala svet.

8. Agrigento

Agrigento sa nachádza na západnej strane Sicílie. Mesto sa pýši komplexom antických chrámov, ktoré v ničom nezaostávajú za tými, ktoré dnes nájdete na území súčasného Grécka. Komplex, známy aj ako Údolie chrámov, ohromuje návštevníkov z celého sveta svojimi siedmimi zachovalými svätyňami. Ich korene siahajú až do 5.-6. storočia pred n.l.

9. Bologna

Bologna má prezývku „červená“. Nenechajte sa však pomýliť, prezývka nemá nič spoločné s povestnými bolonskými špagetami 🙂 Odvodená je od červenej farby budov, ktoré tu boli postavené z neomietnutých tehál. Domov najstaršej európskej univerzity (1088) a výbornej kuchyne sa môže pochváliť aj ďalšou raritou v podobe vyše 35-km dlhej sieti arkád. Bez ohľadu na to či prší alebo sneží, vďaka arkádam si môžete užiť prechádzku centrom za akéhokoľvek počasia.

10. Positano

Najmalebnejšie a hádam aj najfotogenickejšie mestečko Kampánie, Positano, ohuruje návštevníkov najmä kaskádou domčekov na úpätí mora. Ružové, oranžové, žlté či terakotové obydlia prelínajú úzke uličky plné kvetov, útulných reštaurácií a módnych butikov. Prečo práve butikov? Nuž, Posatino je nerozlučne späté s módou. Ako prvé talianske mesto totiž nabralo v 60. rokoch dostatok odvahy a doviezlo z Francúzka bikiny 🙂

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt354943 minút dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf2 hodiny dozadu
Výpredaj Ryanair: Letenky z Bratislavy od 15€ https://t.co/iMSfh3lrL66 hodín dozadu
Bangkok s Emirates! Letenky z Bratislavy i Viedne od 449€ https://t.co/MhsbdhakdO8 hodín dozadu
PECKA: New York a Los Angeles od 229€! https://t.co/Zp36P5gzkd8 hodín dozadu
Porovnali sme akciové letenky do Bangkoku. Najlacnejšia vyjde 379€, najlepšie 5 stoviek: https://t.co/f7OahgMimB9 hodín dozadu
Chystáš sa do Petrohradu? Od októbra už cestuješ na elektronické víza! https://t.co/USASOubYk810 hodín dozadu
KLESLA CENA! Priame lety do USA od 349 EUR: https://t.co/Xe0hKMHvRY23 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore