Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

V talianskom Cinque Terre zakázali turistiku v žabkách

V talianskom Cinque Terre zakázali turistiku v žabkách

Región Cinque Terre v Taliansku je dlhoročnou inšpiráciou pre cestovateľov, ktorým učarovali pestrofarebné rybárske dedinky a výhľad na čistú taliansku riviéru. Ak sa do prímorskej oblasti v blízkej (i ďalekej) budúcnosti chystáte, príďte pripravení. Úrad Národného parku Cinque Terre zaviedol nový prísny zákon pre turistov. Ak vás niekto zbadá, ako sa sem štveráte v žabkách alebo sandáloch, môžete dostať mastnú pokutu až do výšky 2 295 eur.

Prímorská oblasť sa svojim terénom podobá horským chodníkom

Cinque Terre na prvý pohľad nie je destináciou, kam by ste sa vybrali na túru. Pravdou však je, že spája päť dedín chodníkmi, ktoré vedú veľmi členitým terénom. K takému ráznemu kroku vysokej pokuty dospeli úrady vďaka správe horských záchranných jednotiek. Uvádzajú, že sa turisti bez rozmyslenia vyberajú do oblasti v plážovom outfite (vrátane letnej obuvi) a ocitajú sa v pasci bez vhodného výstroja. “Problémom je, že sem prichádzajú ľudia ako do prímorskej oblasti bez vedomia, že jej terén sa skôr podobá horským chodníkom, “ uviedol pre The Telegraph Patrizio Scarpellini, ktorý je na čele Národného parku Cinque Terre. Pred tým, než sa tento zákon o pokute vôbec dostane do obehu, národný park plánuje rozbehnúť informačnú kampaň.

Osveta turistov v podobe plagátov

Informačná kampaň bude obsahovať plagáty a letáky, varujúce pred nevhodnou obuvou.  Preventívne varovanie obdržíte aj pri online nakúpe karty Cinque Terre (ktorá umožňuje prístup ku kyvadlovej doprave v rámci parku, ako i turistickým chodníkom). Lokálna skupina na presadzovanie práv Comandi Regione Carabinieri Forestale pomáha sledovať chodníky v parku a informovať návštevníkov o zákaze. Ak sa turisti rozhodnú túto radu ignorovať, mohli by čeliť pokutám od 50 do 2 500 eur, v závislosti od straty množstva času a peňazí, ktoré spôsobia záchranným tímom.

Tento rok oblasť očakáva cez 750 000 turistov

Načasovanie tohto zákazu je obzvlášť vhodné. Podľa CNN sa tento malebný región v roku 2019 pripravuje na nápor 750 000 cestujúcich, prichádzajúcich na výletných lodiach, čo je v porovnaní s 450 000 cestujúcimi v minulom roku vskutku vysoké číslo. Výletné lode prichádzajú do Cinque Terre predovšetkým z neďalekého prístavu La Spezia. Čím skôr a čím viac pasažierov sa dozvie o tom, aby si svoje žabky po príchode prezuli, tým lepšie.

Dajte si pozor na ďalšie obmedzenia v Taliansku

Ak už vo svojom vyhľadávači aktívne surfujete po najlepších cenách horolezeckých topánok, mali by sme vás oboznámiť s ďalšími talianskymi zákonmi a pokutami. Florencia zakázala koncom roka 2018 občerstvenie na niektorých z jej najpopulárnejších ulíc. “Páchatelia” môžu čeliť pokutám od 150 do 500 eur. Mesto Rím v minulom roku takisto zaviedlo nové pravidlá. Zakazujú pitie na verejnosti či kúpanie sa vo fontánach. V Taliansku sa pravidlá oplatí dodržiavať, čo poviete?

5 (100%) 4 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Bulharsko na 13 dní s hotelom, raňajkami a letenkami za 359€ https://t.co/FfF4soYiUs14 hodín dozadu
MULTICITY OD EMIRATES: 2 až 3 destinácie od 499€ (https://t.co/8RqBk6ZZW0)14 hodín dozadu
MÁŠ JETLAG? Pozri si túto appku: https://t.co/07ZWcehaYL18 hodín dozadu
FLASH SALE! https://t.co/Wly1eJdtgt Letenky do Ázie od 339€!18 hodín dozadu
PONUKA DŇA: https://t.co/uKgCtzUdmB Čierna hora s polpenziou a delegátom za 448€!2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore