Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zaži Janov a Cinque Terre. Tipy redakcie a letenky od 19€!

Zaži Janov a Cinque Terre. Tipy redakcie a letenky od 19€!

Najväčší morský prístav Talianska je plný protikladov. Dotýka sa vznešenosti i biedy, šumivého svetla i hlbokého šera. Táto brána k riviére v sebe nesie architektonické dedičstvo, rozprávajúc o svojej bývalej sláve. Najjasnejšia janovská republika, známa i ako Ligúrska republika, vládla v 12. a 13. storočí stredomorským vlnám a história tu naplno dýcha v bludisku krútiacich sa úzkych uličiek (caruggi) starého mesta. Janov, hlavné mesto regiónu Ligúria, je najzápadnejším pobrežným mestom krajiny. Strávili sme niekoľko dní v čarokrásnom severnom Taliansku a prinášame vám naše rady i triky. Časť prvá – Janov.

Reklama

Lacné letenky Cinque Terre

 • Odkiaľ? Priamy let z Viedne do Janova
 • S kým? Letecká spoločnosť Ryanair
 • Kedy? Jar 2023
 • Najlepší termín: 16. – 23. marec 2023 (POZRI KALENDÁR)
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, podpalubná batožina
 • Použi zľavový kód PECKYAPPKA a budeš to mať lacnejšie o 10€ (platí len pre mobilnú appku)

Lacné letenky do Janova

Výnimočná poloha

Geografia mu dožičila osobitý tvar – prvé prúdy Apenínskych hôr siahajúce na sever a Stredomoria na juh, primäli mesto rozšíriť sa pozdĺž pobrežia do takej miery, že preteká tridsaťdva kilometrov z východu na západ, ale iba deväť zo severu na juh. Výsledkom je zúžené centrum, zahŕňajúce Porto Antico, pôvodný prístav mesta (obnovený v deväťdesiatych rokoch ako skupina barov, reštaurácií a ďalších atrakcií) a Centro Storicom, jeho staré mesto.

Mesto viacerých tvárí a vášní

Úzke uličky a historické pozadie. Janov sa cez deň premieňa na uponáhľaný dopravný uzol, kde sa medzi sebou predbiehajú motocykly s autami prevažne malých rozmerov, keďže parkovanie je v Taliansku permanentným problémom. Doprava tu funguje celkom svižne, i keď trochu chaoticky, autobusy sa šplhajú po strmom povrchu mesta, ľudia striedavo naskakujú a vyskakujú na zastávkach, postavených pomerne husto pri sebe. V centre sú kaviarňové terasy obľúbenou časťou dňa. Kvalitná káva je niečo, bez čoho sa talianska komunita nezaobíde. Ráno je to skôr capuccino so sladkým croissantom, poobede i dve-tri šálky espressa. V piatok večer sa mesto prezlieka do svojho extrovertnejšieho ja. Uličky sú plné mladých ľudí, mieriacich za rytmickými tónmi, ktoré majú Taliani v krvi, alebo len tak postávajúcich na ulici vo vrave v skupinkách.

Ubytujte sa podľa vašich predstáv

Keďže centrum mesta je čiastočne obmedzené, mestská doprava pre vás bude veľmi užitočná (i keď sa často pripravte na preplnené autobusy). Jej systém (jednorázové cesta za 1,60 EUR, celý deň vás vyjde na 4,50 EUR) zahŕňa autobusy a jedinú linku metra. Turistická informačná kancelária je vám dostupná denne od 9:00 do 18:00, nájdete ju na adrese Via Garibaldi 12R (00 39 010 557 2903, visitgenoa.it, pomôcť môže tiež liguria.it a italia.it). Ubytujte sa v jednom z hotelov, s výnimočným prostredím. Ak patríte medzi tých cestovateľov, ktorí radšej uberú na luxusnom vybavení hotela a pridajú napríklad na gastronomických zážitkoch, finančne nenáročnou možnosťou pre vás bude Hotel Chopin, lokalizovaný neďaleko hlavnej stanice a centra mesta. Ďalšou alternatívou je Hotel Nologo, ktorého interiér žiari farbami a hudobnými motívmi. Ak si plánujete dopriať dovolenku na vysokej úrovni, určite vás nesklame Grand Hotel Savoia, ktorý patrí medzi najluxusnejšie a bezpochyby najlepšie hotely v meste.

Kedy sa sem vybrať?

Vyberte sa sem vypnúť v neskorších letných týždňoch, alebo začiatkom jesene, vtedy je Janov vo svojom druhom rozpuku. Počasie je dostatočne teplé na to, aby ste si vychutnali prechádzku pozdĺž nábrežia Corso Italia. My sme sem zavítali ešte v júnových dňoch, kedy bol vzduch nesmierne teplý a pláže takmer celkom plné rozhorúčených tiel. Neskôr, po letnej prestávke, kedy si kultúra aspoň čiastočne odpočinie, sa miestni ťahajú do kaviarní v štýle Art Nouveau, barov s pouličným jedlom, či do galérií, roztrúsených po uliciach. Navštívte videoinštaláciu Van Gogh Alive – prechádzku pôsobivých obrazov najznámejšieho impresionistu v multimediálnom podaní. Nájdete ju v oblasti “Porto Antico”, Magazzini del Cotone Module 1 do 2. septembra. Do 9. septembra sa zas v Doge’s Apartment môžete pokochať výstavou trojice mexických maliarov – „Los Tres Grandes“: José Clemente Orozco, Diego Rivera and David Alfaro Siqueiros.

Kam za výletom

Možností, kde sa poriadne vykúpať, nabrať farbu, užiť si slnko i prímorskú atmosféru, je vskutku veľa. My sme sa vybrali vlakom do Santa Margherity Ligure, kam pravidelne jazdí priamy spoj a trvá asi dvadsať minút. Pohľad, ktorý sa nám naskytol hneď po vykročení zo stanice bol jednoducho očarujúci. Samotné mestečko má vďaka mnohým reštauráciám, barom, úžasným zmrzlinárňam a maličkým obchodíkom, svoju špecifickú atmosféru. Hrá najčarovnejšími farbami. Nachádza sa medzi Janovom na severe a prekrásnym pobrežím Cinque Terre na juhu, ktoré je zaradené do svetového dedičstva UNESCO a tiež patrí medzi 10 nevšedných miest, ktoré nás v Taliansku očarili.

Nesmierne čarovné Cinque Terre

Terasovité pobrežie, z ktorého akoby priamo vyrastali pestrofarebné dedinky, je obľúbeným miestom počas celého roka. Reťazec piatich dedín a miest je poprepletaný chráneným národným parkom, kde sa môžete vybrať za turistikou. Zo Santa Margherity si urobte výlet do Portofina. Po ceste narazíte na skalné útesy a útvary, kde si jednoducho natiahnete uterák a užívate si čistý dotyk prírody, s priezračnou vodou. Pokračujte priamo do mestečka, plného skvelých reštaurácií a krásneho výhľadu na okolie.

Vôňa kávy a chuť pistácií

Keďže je Janov prístavným mestom, ponuka čerstvého sortimentu na vašom tanieri bude vskutku bohatá. Ak máte možnosť i chuť si navariť sami, správnou voľbou je market s morskými plodmi na Piazzale Bligny, za šťavnatým ovocím, voňavým korením a ešte teplým chlebom si to namierte do Mercato Orientale. Za výbornou rannou kávou odporúčame navštíviť Caffetteria Orefici e Latteria Buonafede, kde by ste jednoznačne mali ochutnať i výnimočný nadýchaný pistáciový croissant, tomu neodoláte!

Janov, mesto kde sa zrodilo obľúbené pesto Genovese

Za autentickým gastronomickým zážitkom sa vyberte do reštaurácie Zeffirino, ktorá vás omámi vôňou talianskej a stredomorskej kuchyne. Nevynechajte tu domáce pesto alla Genovese, pre ktoré je Janov známy a zapiť ho môžete jedným úžasným vínom z bohatej ponuky. Ravioli so syrom Castelmagno či varená, sucho solená treska. Už máte chuť? Toe Drûe bude pre vás tým správnym miestom na obed. Ak hľadáte skôr klasické domáce vintage prostredie a rodinnú atmosféru, Le Cicale vám ponúkne ravioli s čiernou hľuzovkou a maslom či králika s rozmarínom, pórom, píniovými orieškami a hrozienkami.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.7/5 - (3 votes)
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

  Hore