Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najkrajších vlakových staníc sveta

10 najkrajších vlakových staníc sveta

Ak občas vymeníš lietadlo za vlak, určite ti neušli mnohé krásne vlakové stanice. Niektoré stoja aj za malú prestávku a vychutnanie si unikátnej atmosféry počas cestovania. Tu je 10 krásnych staníc, od Belgicka až po Mozambik. Cestovateľský magazín Condé Nast Traveler ich dokonca označil za najkrajšie vlakové stanice sveta.

Reklama

Stanica Liège-Guillemins, Belgicko

Vlaková stanica bola zrekonštruovaná v roku 2009 podľa slávneho architekta Santiaga Calatravu. Spája cestujúcich s vysokorýchlostnou železnicou vo Francúzsku a Nemecku. Vlaky z tejto stanice spájajú aj belgické mestá.

Stanica Atocha, Španielsko

Centrálny terminál najväčšej vlakovej stanice v Madride bol premenený na tropickú záhradu veľkú takmer 4 tisíc m². Je obklopená kaviarňami, reštauráciami a čakacími miestnosťami. Pripojený terminál bol otvorený v roku 1992. Stretávajú sa tu mestské vysokorýchlostné vlaky AVE a medzimestské vlaky. Na túto stanicu sú napojené aj dve stanice madridského metra.

Hlavná železničná stanica Helsinki, Fínsko

Ikonickým prvkom stanice postavenej v roku 1919 sú štyri strážne sochy, ktoré držia guľaté svetlá na oboch stranách vchodu do terminálu. Žuloví strážcovia vítajú tisíce cestujúcich každý deň.

Stanica Sao Bento, Portugalsko

Vlaková stanica v Porte je známa vydláždicovanými dielami, ktoré od podlahy až po strop zdobia priestor príbehmi z histórie a vývoja transportu. Historky siahajú po rok 1900, kedy boli unikátne obrazy na steny stanice umiestnené. V presvetlenom priesotre je dokopy až 20 000 obkladačiek.

zdroj: Getty

Gare de Metz-Ville, Francúzsko

Keď vyhlásila vlani francúzska železničná spoločnosť SNCF hlasovanie o nakrajšiu vlakovú stanicu v krajine, parížsku Gare du Nord porazilo severovýchodné mesto Metz. Budova z roku 1908 sa pýši 40 metrov vysokou hodinovou vežou. Zároveň je historickou pamiatkou.

zdroj: Getty

Centrálna stanica Antverpy, Belgicko

Stanica postavená v priebehu desaťročia, dokončená na prelome 20. storočia, je dnes vyhľadávanou architektonickou atrakciou. Jej súčasťou je aj takmer 77 metrov vysoká kupola, vďaka ktorej je hlavný terminál zaliaty svetlom.

Stanica Jungfraujoch, Švajčiarsko

Vo výške viac ako 3 350 metrov nad morom sa týči maličká stanica Jungfraujoch, ktorá je unikátom – najvyššie položenou stanicou v Európe. Dostaneš sa sem, keď sa vyberieš zo stanice z Iterlaken do Kleine Scheidegg. Cesta cez Alpy potrvá asi dve hodiny.

zdroj: Getty

Stanica Chhatrapati Shivaji Terminus, India

Nachádza sa v Bombaji a je zvečnená v populárnom filme Milionár z chatrče. Stanica zapísaná v zozname UNESCO bola postavená na pamiatku zlatého výročia kráľovnej Viktórie koncom 90. rokov 19. storočia. Každý deň ňou prejde viac ako 3 milióny cestujúcich.

Stanica Kanazawa, Japonsko

Asi dve hodiny severozápadne od Tokia sa nachádza stanica, ktorá je zvláštnou kombináciou tradície a modernej architektúry. Spozorovať to môžeš napríklad pri pohľade na drevenú bránu Tsuzumi-mon, inšpirovanú posvätnými bránami v štýle torii (torii je tradičná japonská brána, najčastejšie slúžiaca ako vchod do šintoistických svätýň) a tradičnými japonskými bubnami tsuzumi pripevnenýcmi k ultramodernému terminálu z ocele a skla.

Stanica Maputo, Mozambik

Mätová vlaková stanica je jednou z najimpozantnejších budov v Mapute, hlavnom meste Mozambiku. Nájdeš v nej dokonca malé múzeum umenia a počas víkendov sa tu občas konajú koncerty.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodín dozadu
Nový cestovateľský semafor od 1. októbra: medzi zelené krajiny pribudol Vatikán, San Marino a Taiwan https://t.co/yxisZjSHU5 #novinky8 hodín dozadu
Sicília sprísňuje opatrenia. Pri príchode treba test i registráciu. Povinné je aj rúško na verejnosti https://t.co/Q4wkKxUYZb #novinky13 hodín dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené aj po 1. októbri. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky14 hodín dozadu
Vzniknú nové národné aerolinky krajín V4? Črtá sa riešenie v spolupráci s aerolinkami LOT https://t.co/8qlO8xX97S #novinky15 hodín dozadu
Boutique Hotel Pošta je najlepšie ubytovanie v Jasnej. Ak sem prídeš raz, budeš sa vracať vždy! https://t.co/fRYL4idVMC #cestopisy16 hodín dozadu
Stopnutý Boeing 737 MAX sa do prevádzky vráti možno ešte tento rok https://t.co/S9dlVEwNd9 #novinky18 hodín dozadu
Kúpi niekto ostrov? Realitka v Čile jeden predáva za 20 miliónov dolárov https://t.co/XWlRLovaeo #novinky19 hodín dozadu
Aerolinky Qatar Airways ponúkajú 100 dní bezplatného wifi pripojenia https://t.co/LvNMU8GS7X #novinky19 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore