Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najkrajších vlakových staníc sveta

10 najkrajších vlakových staníc sveta

Ak občas vymeníš lietadlo za vlak, určite ti neušli mnohé krásne vlakové stanice. Niektoré stoja aj za malú prestávku a vychutnanie si unikátnej atmosféry počas cestovania. Tu je 10 krásnych staníc, od Belgicka až po Mozambik. Cestovateľský magazín Condé Nast Traveler ich dokonca označil za najkrajšie vlakové stanice sveta.

Reklama

Stanica Liège-Guillemins, Belgicko

Vlaková stanica bola zrekonštruovaná v roku 2009 podľa slávneho architekta Santiaga Calatravu. Spája cestujúcich s vysokorýchlostnou železnicou vo Francúzsku a Nemecku. Vlaky z tejto stanice spájajú aj belgické mestá.

Stanica Atocha, Španielsko

Centrálny terminál najväčšej vlakovej stanice v Madride bol premenený na tropickú záhradu veľkú takmer 4 tisíc m². Je obklopená kaviarňami, reštauráciami a čakacími miestnosťami. Pripojený terminál bol otvorený v roku 1992. Stretávajú sa tu mestské vysokorýchlostné vlaky AVE a medzimestské vlaky. Na túto stanicu sú napojené aj dve stanice madridského metra.

Hlavná železničná stanica Helsinki, Fínsko

Ikonickým prvkom stanice postavenej v roku 1919 sú štyri strážne sochy, ktoré držia guľaté svetlá na oboch stranách vchodu do terminálu. Žuloví strážcovia vítajú tisíce cestujúcich každý deň.

Stanica Sao Bento, Portugalsko

Vlaková stanica v Porte je známa vydláždicovanými dielami, ktoré od podlahy až po strop zdobia priestor príbehmi z histórie a vývoja transportu. Historky siahajú po rok 1900, kedy boli unikátne obrazy na steny stanice umiestnené. V presvetlenom priesotre je dokopy až 20 000 obkladačiek.

zdroj: Getty

Gare de Metz-Ville, Francúzsko

Keď vyhlásila vlani francúzska železničná spoločnosť SNCF hlasovanie o nakrajšiu vlakovú stanicu v krajine, parížsku Gare du Nord porazilo severovýchodné mesto Metz. Budova z roku 1908 sa pýši 40 metrov vysokou hodinovou vežou. Zároveň je historickou pamiatkou.

zdroj: Getty

Centrálna stanica Antverpy, Belgicko

Stanica postavená v priebehu desaťročia, dokončená na prelome 20. storočia, je dnes vyhľadávanou architektonickou atrakciou. Jej súčasťou je aj takmer 77 metrov vysoká kupola, vďaka ktorej je hlavný terminál zaliaty svetlom.

Stanica Jungfraujoch, Švajčiarsko

Vo výške viac ako 3 350 metrov nad morom sa týči maličká stanica Jungfraujoch, ktorá je unikátom – najvyššie položenou stanicou v Európe. Dostaneš sa sem, keď sa vyberieš zo stanice z Iterlaken do Kleine Scheidegg. Cesta cez Alpy potrvá asi dve hodiny.

zdroj: Getty

Stanica Chhatrapati Shivaji Terminus, India

Nachádza sa v Bombaji a je zvečnená v populárnom filme Milionár z chatrče. Stanica zapísaná v zozname UNESCO bola postavená na pamiatku zlatého výročia kráľovnej Viktórie koncom 90. rokov 19. storočia. Každý deň ňou prejde viac ako 3 milióny cestujúcich.

Stanica Kanazawa, Japonsko

Asi dve hodiny severozápadne od Tokia sa nachádza stanica, ktorá je zvláštnou kombináciou tradície a modernej architektúry. Spozorovať to môžeš napríklad pri pohľade na drevenú bránu Tsuzumi-mon, inšpirovanú posvätnými bránami v štýle torii (torii je tradičná japonská brána, najčastejšie slúžiaca ako vchod do šintoistických svätýň) a tradičnými japonskými bubnami tsuzumi pripevnenýcmi k ultramodernému terminálu z ocele a skla.

Stanica Maputo, Mozambik

Mätová vlaková stanica je jednou z najimpozantnejších budov v Mapute, hlavnom meste Mozambiku. Nájdeš v nej dokonca malé múzeum umenia a počas víkendov sa tu občas konajú koncerty.

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Idete domov z Chorvátska cez Slovinsko? Na toto si dajte pozor https://t.co/IA9VGeWF6U #novinky1 hodinu dozadu
Prví cestujúci dnes odleteli z Bratislavy na Malorku a Korfu https://t.co/XPDvZ2ijpS #letenky12 hodín dozadu
Letisko Heathrow chce testovať na COVID-19. Slováci tým môžu obísť karanténu https://t.co/2aCIGul0PZ12 hodín dozadu
Nemohla letieť kvôli COVID-19, Qatar Airways jej poslali refund 20 miliónov dolárov https://t.co/vqCZhr1oWr #novinky12 hodín dozadu
Dubaj sa dnes otvoril turistom. Emiráty vyžadujú test, appku aj poistenie https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky13 hodín dozadu
V tejto talianskej dedinke si môžeš užiť dovolenku zdarma https://t.co/5IV9q8qHZf #novinky24 hodín dozadu
Aktualizované: Bali sa otvorí turistom už od septembra októbra. Zavedie špeciálne podmienky pre hotely https://t.co/ESIPbVznbs #novinky1 deň dozadu
Cestovateľský semafor pre Slovákov zozelenel, Čechov škrtli piati susedia https://t.co/A7YetA9IWY #novinky1 deň dozadu
Oplatí sa poistenie počas pandémie? Zväčša kryje liečebné náklady, nie však karanténu https://t.co/SKixQjdqcP #novinky1 deň dozadu
Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol https://t.co/1YHWbdDPwg #cestopisy2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore