Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kam na sólo cestu v roku 2024? 13 tipov na TOP zážitky, keď potrebuješ vyvetrať hlavu

Kam na sólo cestu v roku 2024? 13 tipov na TOP zážitky, keď potrebuješ vyvetrať hlavu

Sólo tripy už dávno nie sú žiadnym tabu a veľa cestovateľov volí práve spoznávanie sveta osamote. Pre mnohých znamená väčšiu slobodu v kažodenných rozhodnutiach v destinácii, možnosť spoznať úplne nových ľudí na cestách, naučiť sa jazyk pri komunikácii s domácimi, alebo si jednoducho radi oddýchnu od domácej reality a všetkého, čo je s ňou spojené. A prečo aj nie? Niekedy si môžeme byť najlepším parťákom práve my sami. Ak ti nevadí, že si budeš musieť zrejme robiť na všetkých krásnych miestach selfie a o svojich zážitkoch kamošom porozprávaš, až keď dorazíš domov, poď do toho. Tu je pár tipov, kde môžeš v roku 2024 zažiť naozaj peckovú sólo cestu.

Reklama

Daj to na Indiana Jones v Jordánsku

Jordánsko má fakt všetko. Pestrú históriu, Červené aj Mŕtve more, štedrú pohostinnosť domácich a púšť Wadi Rum. Stráv celý deň prechádzkou po starovekom meste Petra alebo sa vyber na výlet na lodi spojený so šnorchlovaním a objavovaním podmorského sveta, ktorý tu skutočne stojí za to.

Wadi Rum

Daj si pauzu od všetkého na Bali

Meditácia či jednoducho vypnutie reality je raz za čas úžasným spôsobom, ako doplniť baterky. Vo svete je mnoho miest, kam môžeš cestovať za tichom. Medzi favoritov patrí už tradične Bali. Zúčastniť sa tu môžeš organizovaných pobytov plných civilizačného ticha a zvukov prírody. Vyber sa na úpätie sopky Batukuru, medzi ryžové polia a džungľu. Ubytovanie na Bali ponúka napríklad aj možnosti vhodné pre sólo cestovateľky, kam muži nesmú.

Zlatý okruh na Islande

Pri výbere sólo dovolenky medzi prvými aspektami asi zvažuješ bezpečnosť. Preto je super voľbou cesta do najbezpečnejšej krajiny na svete – na Island. Leť do Reykjaviku a na mieste si požičaj auto – roadtrip na Islande je totiž nezabudnuteľným zážitkom. Vyber sa po slávnej Ring Road a ak máš viac času, zamier aj do národného parku Thingvelllir, k termálnemu prameňu Geysir a k vodopádom Gullfoss pozdĺž Zlatého okruhu.

island

Pozoruj gorily v Rwande

Áno presne tak. Aj sólo safari sa dá. A ešte ako krásne! Dobi si baterky uprostred divočiny. Zúčastniť sa môžeš organizovanýchh trekkingových expedícií, ideálnych pre samostatných cestovateľov a cestovateľky.

Poď zachrániť korytnačky do Mexika

Ak sa nechceš na svojej sólo ceste sústrediť nevyhnutne len na seba, môžeš sa vydať napríklad do Quintana Roo v Mexiku a zúčastniť sa pokusov o záchranu morských korytnačiek. Od roku 1993 tu funguje napríklad Akumal Turtle Camp, ktorý pozýva dobrovoľníkov, aby sa naučili čosi o pozorovaní korytnačiek, rozlišovaní ich druhov a následne sa zapojili do práce v teréne. Ich záchrana spočíva v ochrane hniezdiacich samičiek, označovaní hniezd GPS súradnicami a minimalizovaní predátorov v okolí hniezd.

Na palube Orient Expressu

Tu je jedna z kategórie nezabudnuteľné sólo jazdy vlakom. Ak to chceš dať na luxus, vyskúšaj spojenie Eastern & Oriental Express od spoločnosti Belmond, ktorá ťa dopraví zo Singapuru do Bangkoku a zároveň ti pripraví neopakovateľný zážitok. Výlet zahŕňa prehliadku rieky Kwai so sprievodcom a malajzijské ryžové polia. Vo vlaku sú súkromné kupé, pestrý jedálniček a 24-hodinová recepcia.

Za polárnou žiarou vo Fínsku

Vo Fínsku si môžeš dať 4-dňovú cestu za jeho „tajomným ostrovom“ – Laponskom. Súčasťou sú jazdy s husky záprahmi, otužovanie v studenej vode aj safari s polárnou žiarou na snežných skútroch. V noci sa zahreješ v butikovom hoteli na súkromnom ostrove pri rieke Kemijoki.

Nauč sa po španielsky na Kostarike

Vieš, ako to je. Keď si v dvojici alebo s partiou ľudí, cudzí jazyk prakticky nepotrebuješ. Ak však vyrazíš na cesty sám(a), môžeš to využiť a naučiť sa napríklad aj úplne nový jazyk. Na Kostarike fungujú rôzne programy pre všetky vekové kategórie a úrovne jazykových schopností.

kostarika

Akciové letenky na rok 2024

Objav nádhernú Patagóniu

Patagónia je známa organizovanými výletmi len pre ženy, ale aj pre zmiešané skupiny skutočných dobrodruhov, ktoré trvajú aj tri týždne. Sprievodcovia ťa zoberú od južného konca Ánd až po koniec Patagónie. Trek zahŕňa Buenos Aires, odľahlý ostrov Chiloé, národné parky Los Glaciares a Torres del Paine.

Uteč z ruchu na Antarktídu

Hoci môže Antarktída znieť ako zlý nápad na sólo dobrodružstvo, opak je pravdou. Zúčastniť sa môžeš napríklad na jeden z plavieb, ktoré organizuje nórska spoločnosť Hurtigruten. Usporadúvajú skupinové exkurzie, v rámci ktorých majú ľudia možnosť spoznať iných spolubádateľov a zažiť unikátne prostredie.

Na bicykel do talianskych Dolomitov

Výlety na bicykli sú perfektnou voľbou pre tých, ktorí si túžia vyvetrať hlavu sami. Na výber máš množstvo spoločností, ktoré ponúkajú organizovaní cyklovýlety so sprievodcami. Zúčastni sa napríklad 5-dňovej jazdy naprieč Dolomitmi s viac ako 350 kilometrami náročných trás. Výhľady na nádherné hory a jazerá sú isté.

Backpacking po škótskom pobreží

Daj si trek cez nádherné zelené Škótsko, kde stretneš lokálnych farmárov a iných cestovateľov v penziónoch s atmosférou, v ktorých môžeš prenocovať. Relatívne nová trasa s názvom John Muir Way je dlhá viac ako 215 kilometrov a vedie od mesta Dunbar až po Helensburgh, vrátane zastávky v Edinburghu. Prechádza majákmi, hradmi či golfovými ihriskami.

Túra na Galapágoch

Súostrovie Galapágy, pri pobreží Ekvádoru, je jednou z najslávnejších destinácii, kam ľudia chodia za dobrodružným zážitkami. Aj tu nájdeš hneď niekoľko organizácii, s ktorými sa môžeš vydať na nádherné niekoľko-týždňové túry. Vyšplháš sa na sopku Sierra Negra, zašnorchluješ si medzi morskými korytnačkami a rajami, či navštíviš mesto Quito.

Zdroj informácií: Condé Nast Traveler


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore