Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

15 najlepších miest pre sólo ženy-cestovateľky

15 najlepších miest pre sólo ženy-cestovateľky

Sólo cestovanie je na vzostupe, predovšetkým u žien. Zrejme pri ňom budete musieť požiadať cudzinca, aby vás odfotil ako prechádzate cez tokijský Shibuya Crossing, alebo pózujúc pred barcelonskou Sagrada Familia. To je však len malá cena za voľnosť naplánovať si výlet presne tak, ako a kedy si to predstavujete. Cestovanie osamote nie je vždy jednoduché, avšak výber správnej destinácie môže byť prvým krokom k úspechu.

Reklama

Britská cestovateľská spoločnosť Ampersand premenila tvrdé čísla na zoznam najlepších miest pre ženy, ktoré sa na svoju cestu plánujú vybrať osamote. Krajiny hodnotili podľa bezpečnosti a záznamov o právach žien, spoločne s bežnými záujmami ako sú krajinná scenéria, dobrodružstvo, jedlo či počet instagramových hashtagov (nuž, asi sa tomuto merítku nevyhneme). Tu je 15 najlepších miest pre sólo cestovateľky.

15. Mexiko

Rozmanitosť kultúr, terénu a ročných období má cestovateľský potenciál pre všetky typy sólo cestovateľov; od dobrodružného, so svrbivou túžbou po zážitkoch, po ten, ktorý chce svoju dovolenku preležať na pláži. Žiarivé farby všade navôkol a fantastické jedlo mu na atraktivite iba pridávajú. Karibské pobrežie je plné opustených plážových miest ako Tulum a ostrov Isla Holbox, pre akčné ženy je tu hornatý región Chiapas. Mexico City je zas centrom chutí tých najlepších kuchýň v krajine a úžasným múzeom Fridy Kahlo (zahŕňajúc jej domov a štúdio). Keďže je Mexiko takou populárnou destináciou, ostatných zvedavých cestovateľov tu stretnete na každom rohu.

14. Nový Zéland

Nový Zéland je svetovým centrom dobrodružného cestovania. Niet divu, že krajina patrí medzi najlepšie destinácie pre cestovateľov, ktorí hľadajú vzrušenie. Máte chuť vyraziť na sopku? Namierte si to na White Island. Ste dosť blázniví na to, skočiť si bungee a brádziť si to prúdovou loďou počas jedného popoludnia? Splňte si to na ostrove South Island. Táto krajina ide popredu i v téme práv žien. Na čele vlády majú už tretiu ženskú premiérku v histórii – Jacindu Ardernovú.

13. Thajsko

Vďaka svojim plávajúcim trhom, bezkonkurenčným plážam a národným parkom Khao Sok a Khao Yai je Thajsko jednou z top krajín na dobrodružstvo a okolitú scenériu. V Bangkoku ochutnajte pouličné jedlo, ktorého ceny sa pohybujú okolo jedného dolára, avšak chutí na nezaplatenie. Alebo si prenajmite motocykel za 10 dolárov na deň a prežite svoje adrenalínový zážitok, kedy sa s vetrom vo vlasoch okolo vás budú míňať ryžové polia.

12. Nemecko

S využitím efektívnej železničnej siete (alebo nízkonákladovej autobusovej spoločnosti Flixbus) sa môžete medzi centrálnymi mestami pohybovať veľmi jednoducho. Pokojne by ste si mohli mať raňajky v Mníchove a večeru už v Berlíne. Celoročná aktívna kultúrna scéna vám umožní spoznať nových zaujímavých ľudí. Či už na letných hudobných festivaloch, alebo na slávnych vianočných trhoch počas chladnejších mesiacov. Okrem toho, Nemecko je veľmi bezpečné a väčšina jeho obyvateľov hovorí alebo aspoň rozumie základom angličtiny.

11. Švajčiarsko

Vďaka svojej bohatej scenérii a celoročnému zmyslu pre dobrodružstvo získalo Švajčiarsko 11. miesto v rebríčku. Lyžovanie, turistika, lezenie po skalách a mimoriadna bezpečnosť umožňujú osamelým cestovateľom a cestovateľkám naplno si vychutnať túto krásnu krajinu. Stále nie ste presvedčení? Podľa viacerých turistov je Švajčiarsko súperom vo výrobe vína Francúzska a Talianska.

10. Filipíny

Ostrov Siargao je dlhoročným favoritom surferov. Sólo cestovatelia tam prichádzajú na dobrovoľnícku činnosť a za priateľskými miestnymi. Cesta pevninskej juhovýchodnej Ázie je dobre prispôsobená (trasa cez Thajsko, Kambodžu, Vietnam a Laos), Filipíny teda ostávajú o niečo menej preskúmané. Zrejme preto, že na objavenie ich neuveriteľných 7 641 ostrovov by ste potrebovali viac ako jeden život. Bohatá kuchyňa je na rozdiel od kuchyne jej susedov šmrncnutá španielskym vplyvom. Miestni obyvatelia väčšinou rozprávajú plynulo po anglicky a scenéria, ktorá variuje od sviežich terasovitých ryžových polí v provincii Ifugao, po pláže z ostrova Palawan, ktoré poznáte ako šetrič obrazovky.

9. Portugalsko

Ak máte pocit, že Instagram je Portugalska plný, máte pravdu. Hashtag krajiny bol označený viac ako 24-miliónkrát. Cestovatelia za ním vyrážajú kvôli scenérii (Tie dlaždice! A pláže!). Dobré výsledky však dosiahlo i v rebríčku pre ženy-cestovateľky. Skombinujte víkend v Lisabone s výletom v regióne Algarve. Viac ako 150 pláž, dramatické útesy, tyrkysové vody, obchodíky s dlaždicami (kde možno platiť len v hotovosti) a surferské kaviarne sa snúbia v kontraste s ospalými rybárskymi dedinkami.

8. Kanada

Kanada priťahuje sólo cestovateľov vďaka svojej bezpečnosti, silnej základni ženských práv a rozmanitej scenérii – Great Bear Rainforest, ostrov Arctic Baffin, Haida Gwaii sú len niektoré príklady zo spektra. Pri návšteve Kanady budete mať pocit, akoby ste sa presúvali niekde po Európe či Ázii bez toho, aby ste opustili kontinent. Montreal je miesto, kde je la belle vie dotiahnutý do dokonalosti; frankofónne kaviarne popri chodníkoch, gotická architektúra a lahodné syry (ako bonjour, poutine). Vancouver sa svojou panorámou podobá Hong Kongu a je domovom niektorých z najlepších ázijských jedál v regióne.

7. Austrália

Austrálčania sú známi svojou permanentne dobrou náladou. Je prakticky nemožné precestovať niektoré austrálske mestá bez toho, aby ste nespoznali aspoň zopár miestnych obyvateľov. Presvedčte sa sami. Vyberte sa za šnorchlovacím zážitkom v okolí ostrova Whitsunday, alebo si len vychutnajte skvelý nápoj, jedlo, alebo trochu dobrodružstva. Určite sa k vám niekto rád pripojí.

6. Taliansko

Pamätáte si scénu vo filme Eat, Pray, Love, kedy si Julia Robertsová sama vychutnávala veľký tanier špagiet? Mohli by ste tam sedieť namiesto nej. Talianska kultúra je založená na vrúcnosti a pohostinnosti, kde neustála výmena dojmov s úplnými cudzincami je tou najprirodzenejšou vecou.

5. Indonézia

Cestovať s dobrovoľníckou skupinou vám dáva nezávislosť sólo cestovateľa, podporenú istotou a bezpečnosťou. Indonézia má týchto dobrovoľníckych príležitostí dostatok (nehovoriac o úžasných plážach, horách či ryžových poliach). Ľudia sú tu priateľskí a obľúbené destinácie, ako je Bali, sú dokonale prispôsobené na to, aby ste ich preskúmali aj sami.

4. USA

Či už je to opojný vibe New Yorku alebo pokojné trasy v okolí Rocky Mountains, Spojené štáty americké majú dosť potenciálu, aby ste sa tam cítili slobodne i osamote. Cez 59 národných parkov a 311 kilometrov rôznych turistických chodníkov, ktoré môžete objavovať. Ak nie ste práve športový typ, namierte si to do New Orleans, s jeho priateľskou atmosférou. Sadnite si do jedného z jeho bzučivých barov. Po pár hodinách si už s veľkou pravdepodobnosťou budete plánovať zvyšok svojho večera s barmanom či barmankou alebo s vedľasediacimi susedmi.

3. Španielsko

Vzhľadom na to, že Madrid bolo prvým mestom, ktoré oficiálne zakázalo tzv. “manspreading” (mužské sedenie s naširoko rozkročenými nohami) vo verejnej doprave, nie je žiadnym prekvapením, že ženy-cestovateľky sa tu cítia tak skvelo. Samozrejme, dôvodov, prečo krajinu navštíviť je omho viac: tisíce kilometrov pobrežia Stredozemného mora, bezodné porcie paelly, výnimočná architektúra a vlastne celá Barcelona. Len sa pripravte na večeru nie skoršú ako o deviatej hodine večer.

2. Francúzsko

Za umiestnenie na druhej priečke vďačí Francúzsko vysokému skóre za práva žien (či už v rámci vyrovnávania rodového rozdielu alebo za vysoké pokuty za obťažovanie na ulici). Navyše, kto nesníva o tom, stráviť vo Francúzsku niekoľko mesiacov? Francúzska citlivosť na iných ľudí sa odráža napríklad aj v tom, ako sú v vystavané parížske kaviarne. Môžete tu, otočení do ulice, pozorovať ľudí dovtedy, kým vás to neomrzí.

1. Japonsko

Či už sú to turistické trasy, pamiatky UNESCO, alebo nesmierne chutné jedlo, v rámci Japonska by ste mohli začiarknuť všetky políčka. Preto nie je prekvapením, že získalo vrchné miesto pre osamelých cestovateľov. Iste, po prvom kroku z tohto lietadla by sa jazyková bariéra mohla zdať skľučujúca. Avšak extrémne efektívna verejná doprava vás presvedčí o ľahkosti presúvania sa z miesta na miesto. Spoločne s nízkou kriminalitou vám umožní ho s ľahkosťou objavovať.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

5 tipov, ako si užiť peckovú udržateľnú dovolenku v Grécku https://t.co/iQxf214YJG #letenky19 hodín dozadu
Sardínia – 10 dôvodov, prečo býva v toľkých srdciach (a letenky za pár eur) https://t.co/uf6bkqzYpR #cestopisy19 hodín dozadu
Poď na Sardíniu: Talianske Alghero od 97€! https://t.co/7CVd3MNrDR #letenky19 hodín dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky na leto https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky21 hodín dozadu
Tenerife: Tvoja ideálna dovolenka na Kanárskych ostrovoch (reportáž a letenky) https://t.co/KWe8rRQgpy #cestopisy21 hodín dozadu
10 najkrajších tatranských túr s deťmi aj bez nich (tipy redakcie) https://t.co/lbvpCpByNw #cestopisy21 hodín dozadu
Spoznaj Bolognu. Máme letenky z Viedne od 84€! https://t.co/XCki1lMxtM #letenky22 hodín dozadu
Panenská príroda aj nočná párty. Najkrajšie pláže Malty https://t.co/F2hnlD524O #cestopisy4 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Tunisko na 7 nocí s letenkami a luxusným 5*hotelom od 671€ https://t.co/Mj89ZPVlYP #dovolenky4 dni dozadu
Chceš zažiť autentické Španielsko? Leť do Zaragozy od 89€ https://t.co/QdxhNsncp6 #letenky4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore