Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zlatý trojuholník: Nezabudnuteľný sever Indie

Zlatý trojuholník: Nezabudnuteľný sever Indie

Delhi, Jaipur, Taj Mahal. Táto trojica sa nazýva aj zlatý trojuholník a predstavuje trio najnavštevovanejších miest severu Indie. Ak stretnete človeka, ktorý v Indii strávil dlhšiu dobu, tento okruh nazve aj ako „klasický turistický”. India je obrovská krajina a stihnúť všetko naraz sa nedá – veľa ľudí preto pri svoje prvej návšteve volí práve túto overenú klasiku. To, že na tieto miesta chodí najviac turistov si pri ľudnatosti v Indii ani nevšimnete, a všetky majú naozaj čo ponúknuť.

Reklama

Cestovať do krajín Ázie bola ešte pred niekoľkými rokmi pre mnohých ľudí vzdialená a drahá predstava, v súčasnosti to už vôbec neplatí a ceny leteniek sú stále lacnejšie. Po príchode do hlavného mesta Indie sa pripravte na menší kultúrny šok. V prípade, že bude India vašou prvou ázijskou destináciou, môže ten šok byť naozaj veľký! Všetky fotky z bedekrov a články z blogov sú pravdivé, realita je však ešte drsnejšia. Veľa farieb, chutí a vôní sa dá častokrát interpretovať aj ako preľudnené ulice, hluk a smrad.

New Delhi

New Delhi je výborným odrazovým mostíkom pred návštevou ďalších indických miest. Tak ako v iných mestách, aj tu zažijete preľudnené ulice a desiatky predavačov, pre ktorých budete celý deň centrom pozornosti. Mesto sa rozdeľuje na dve časti, ktoré sa nazývajú Staré a Nové Delhi.

Staré Delhi je považované za historickú časť hlavného mesta. Pamiatok je tu viac ako dosť a tak budete mať aspoň nachvíľu kam utiecť pred chaosom ulice. Navštíviť tu môžete jednu z najväčších mešít v Indii Jama Masjid. Stavbu dal postaviť v 17. storočí cisár Shah Jahan, ktorý zároveň stojí aj za výstavbou známeho Taj Mahalu a Červenej pevnosti. Táto stavba z červeného pieskovca patrí k najnavštevovanejším pamiatkam v New Delhi a od mešity k nej prejdete za pár minút.

Ďalšou zaujímavou architektonickou pamiatkou je Lotosový chrám, ktorý za svoj netradičný vzhľad získal aj množstvo ocenení. Stavba v tvare kvetu je veľkým lákadlom a každoročne ju navštívia milióny turistov. V meste sa tiež nachádza Qutub Minar. Meria až neskutočných 73 metrov a je tak najvyšším minaretom v Indii, od roku 1993 zaradený aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Globalizácia neobišla ani Indiu a ako väčšina metropol, aj tá indická má svoju modernejšiu časť. Nové Delhi je plné reštaurácií, značkových obchodov či trendových barov. Za centrum sa považuje Connaught Place – sídlo finančníkov, obchodníkov a viacerých indických firiem. Odtiaľ sa môžete prejsť k India Gate – pamätník vojakom britskej indickej armády je symbolom Nového Delhi.

Jaipur

Necelých 300 kilometrov juhozápadne od New Delhi sa nachádza ďalšie turistami obľúbené mesto Indie – Jaipur. Hlavné a najväčšie mesto indického štátu Rajastan sa nazýva aj Ružovým mestom, a to kvôli farebnosti miestnych budov.

Rajastan je všeobecne považovaný za najpestrofarebnejší štát Indie a je tak obľúbenou destináciou pre turistov, ktorý chcú zažiť známy indický Holi Festival. Tento sviatok farieb sa oslavuje v marci, Indovia si ním pripomínajú víťazstvo dobra nad zlom a v uliciach môžete vidieť davy ľudí, ktorí sa ohadzujú farbami.

Podobne ako Delhi, aj Jaipur ponúka veľa architektonických skvostov a ak ste milovníkmi palácov, prídete si na svoje. Najznámejšou stavbou mesta je Palác Amber, ktorý sa nachádza vysoko na kopci a ponúka tak návštevníkom nádherné výhľady. Stavba má až štyri poschodia a tak si na jej návštevu vyhraďte dostatok času. Ďalšou významnou stavbou je Hawa Mahal, známy aj ako Palác vetrov, ktorý určite poznáte z mnohých fotiek. Táto obrovská stavba z ružového a červeného pieskovca stojí priamo pri hlavnej ceste a odporúča sa pozrieť skoro ráno pri východe slnka.

Ak by ste palácov ešte stále nemali dosť, určite zbehnite pozrieť Jal Mahal. Interiér pre turistov síce otvorený nie je, zaujímavým ho však robí práve jeho netypické umiestnenie uprostred jazera. V noci sa zvykne palác osvetľovať, a tak si ho môžete poriadne pozrieť napríklad počas večernej prechádzky.

Typickým zážitkom pri návšteve Indie sú aj opičie chrámy a práve na okraji Jaipuru sa jeden taký nachádza. Opice tam uvidíte voľne pobehovať a niektoré k vám aj prídu, prípadne na vás vyskočia. Dávajte pozor aj na klasické finty – pri vchode bude postávať skupinka Indov, ktorí vás budú chcieť sprevádzať. Myslite však na to, že v Indii nie je nič zadarmo.

Taj Mahal

Jeden z divov sveta a stavba, ktorú snáď pozná každý. Postavená bola v 17. storočí a na prácu bolo potrebných neuveriteľných 20 000 robotníkov! Často sa označuje za symbol veľkej lásky – postaviť ju dal sultán Šáhdžahán na pamiatku svojej manželke, o ktorú prišiel pri pôrode ich štrnásteho dieťaťa.

Taj Mahal je označovaný za jednu z najkrajších stavieb sveta a to určite právom. Jej krásna architektúra a monumentálnosť robia z návštevy tejto pamiatky veľký zážitok.

Nie všetko však vyzerá vždy tak romanticky ako na fotkách. Stavba sa nachádza v indickom meste Agra, a kým k nej prídete, čaká vás cesta cez ulice zapratané odpadkami, indických predajcov snažiacich sa vám niečo nasilu predať alebo sa vás budú snažiť k bráne vzdialenej pár metrov odviesť tuk-tukom za predraženú cenu. Ak všetky tieto nástrahy zdoláte, budete mať za sebou nezabudnuteľnú skúsenosť. Vstup do areálu stojí približne 10 eur a batoh pre istotu nechajte doma, turistov púšťajú častokrát len s foťákom.

Malý tip na záver: Ak sa budete chcieť na Taj Mahal pozrieť z väčšej diaľky, severne od stavby sa nachádzajú záhrady Mehtab Bagh, odkiaľ sa dá na pamiatku pozrieť z inej perspektívy.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore