Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Čínsky Wu-chan sa po roku vrátil do normálu, fungujú už aj zvieracie trhy

Čínsky Wu-chan sa po roku vrátil do normálu, fungujú už aj zvieracie trhy

Rok po začiatku pandémie čínsky Wu-chan, kde sa objavili prvé prípady, vyzerá, že mesto sa vrátilo do normálu, píše v reportáži agentúra Reuters. V meste už niekoľko mesiacov neevidujú žiadny prípad lokálneho prenosu koronavírusu. 

Reklama

Trh v čínskom meste Wu-chan je tento mesiac zaplavený davmy ľudí, ktorí si prídu nakúpiť čerstvú zeleninu, živé ryby, žaby i korytnačky. Pred rokom sa práve na jednom z trhov v tomto meste objavil prvý prípad nákazy nový koronavírusom, ktorý stále ochromuje veľkú časť sveta. Vo Wu-chane to už ale vyzerát, že sa život kompletne vrátil do normálu, píše Reuters.

Vo Wu-chane v súčasnosti len málo vecí pripomína úlohu, ktorú mesto zohralo na začiatku pandémie, počas ktorej sa vo svete nakazilo koronavírusom 69 miliónov ľudí a asi 1,5 milióna pacientov s ochorením covid-19 zomrelo.

Všetko to začalo po Vianociach

Čína upozornila Svetovú zdravotnícku organizáciu na 27 prípadov „zápalu pľúc vírusového typu“, ktorý sa objavil vo Wu-chane 31. decembra minulého roka. Čínske úrady nasledujúci deň uzavreli v meste trh, keď sa zistilo, že medzi pacientmi sú tamojší predavači a zákazníci.

Tieto udalosti znamenali pre jedenásťmilionový Wu-chan, ležiaci v strednej časti Číny, začiatok temného obdobia. Počet infekcií v meste sa rýchlo vyšplhal k 50-tisícom, pričom 4000 ľudí následnej aj zomrelo. Vo Wu-chane bol na 76 dní vyhlásený prísny zákaz vychádzania a mesto bolo odrezaných od okolitého sveta.

Opatrenia sa mestu vyplatili. Wu-chan už niekoľko mesiacov nezaznamenal žiadny prípad lokálneho prenosu koronavírusu a v súčasnej dobe sa nijako nelíši od ostatných čínskych miest so zaplnenými bulvármi, dopravnými zápchami a reštauráciami plnými hostí.

Ako vyzerá Wu-Chan dnes?

V snahe zabrániť druhej vlne epidémie podnikla Čína rôzne kroky, vrátane otestovania miliónov ľudí v miestach, kde sa objavili lokálne ohniská. Pri vstupoch do obytných komplexov personál kontroluje, či sa prichádzajúci vie preukázať zeleným QR kódom na telefóne, ktorý potvrdzuje, že dotyčný nepatrí medzi nakazených a ani nie je známe, že by s niekým infekčným prišiel do styku.

Nosenie rúšok na verejnosti nie je povinné, ale väčšina ľudí bez nich nevychádza. A hoci sa do ulíc Wu-chanu vrátil život, obchody stále nejdú tak ako pred krízou.

Letisko funguje ako pred krízou

Už po 11 týždňoch úplnej karantény a hermetického uzavretia od okolitého sveta sa otvorilo aj medzinárodné letisko Wu-chan a realizovalo svoj prvý vnútroštátny let. Teraz už letisko odbaví približne rovnaký objem cestujúcich a letov ako pred koronakrízou.

Po opätovnom otvorení letiska odštartovalo z Wu-Chanu množstvo domácich letov. Len spoločnosť China Southern Airlines uvádza, že prvý deň prevádzkovala celkovo 28 letov, aj keď nie všetky boli komerčné.

China Southern a China Eastern nie sú jediné letecké spoločnosti, ktoré sa vrátili vo Wu-Chane na oblohu. Svoje linky už opäť prevádzkujú Xiamen Airlines, Peking Capital Airlines, Tianjin Airlines a dokonca aj holandské aerolínie KLM.

Len za prvý deň realizovalo podľa informácií SimpleFlying.com letisko vo Wu-Chane celkovo 166 letov. Väčšina letov je podľa informácií z letiska na 90% plná.

Čína patrí z pohľadu epidemiológie medzi bezpečné krajiny a po návrate z nej na Slovensko netreba absolvovať karanténu či test na koronavírus.

Zdroj: ČTK, Reuters


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Návod na Bali: máme lacné letenky z Budapešti (719€) aj tipy na ubytovanie a aktivity https://t.co/7SDLFduegy #cestopisy17 hodín dozadu
Atény z Bratislavy na krídlach AEGEAN a ďalšie grécke destinácie v lete od 149€ https://t.co/j3NSNEfrGw #novinky18 hodín dozadu
Množné číslo od slova „nádhera“: Atény (18 božských atrakcií) https://t.co/risqDSmsaI #cestopisy18 hodín dozadu
7 dôvodov, prečo ti odporúčame zažiť ostrov Cebu + MEGA letenky od 729€! https://t.co/yPTI74AN3l #cestopisy20 hodín dozadu
Za volantom v krajine flamenca alebo roadtrip po Španielsku https://t.co/GUYef2ZpnT #tipy21 hodín dozadu
Miluješ Taliansko? Slnečná Kalábria na jar z Viedne od 47€ https://t.co/Dn0HIf73UF #letenky22 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Kapverdské ostrovy s letenkami, 5*hotelom a all inclusive za 1168€ (termíny aj počas Veľkej noci) https://t.co/3MLDEHyZJy #dovolenky23 hodín dozadu
Saudská Arábia z Budapešti od 50€! Leť na jar do kráľovstva novými linkami Wizz Airu https://t.co/8auiDcQwGM #letenky1 deň dozadu
Lacné letenky do úchvatného Neapolu: leť z Viedne od 52€! https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky1 deň dozadu
Sardínia za super cenu: Alghero z Bratislavy od 45€ spiatočne! https://t.co/7CVd3MNrDR #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore