Nájdeš nás aj na:
bryce canyon usa

Novinky

Ako si vybrať program na Work and Travel USA?

Na Slovensku nájdeš niekoľko agentúr, ktoré sa venujú programu Work and Travel USA. Možno tvoja prvá otázka znie – potrebujem vôbec agentúru? V skratke, áno, a nedá sa tomu vyhnúť. Prečo? Program Work and Travel USA je regulovaný vládou USA, ktorá udeľuje „licencie“ sponzorským organizáciám (vízovým sponzorom) a prideľuje im počet pracovných povolení (DS-2019), ktoré môžu ročne vydať.

Reklama

Vízoví sponzori „neberú“ študentov bez lokálnych agentúr, ktoré za nich robia screening uchádzačov, úvodné pohovory, lokálny marketing, zastrešujú vízové pohovory a všetky „papierovačky“ a platby do USA. Čiže ešte raz – sponzorské organizácie nespolupracujú s jednotlivcami.

new york usa

Nestrácaj čas snahou ušetriť a spojiť sa s vízovým sponzorom napriamo. Ak by ti aj 1 z 10 sponzorov nejakým zázrakom takúto spoluprácu ponúkol, cena programu a prípadne poplatky za kuriéra a platby do USA budú vyššie v porovnaní s cenami lokálnych agentúr, ktoré dostávajú napríklad množstevné zľavy.

Aj lokálne agentúry prechádzajú prísnym schvaľovaním zo strany vízového sponzora a dovolíme si tvrdiť, že za svoje peniaze dostaneš naozaj kvalitné služby.

Každá agentúra spravidla prináša niekoľko programov, z ktorých si môžeš vybrať. Akokoľvek ich nazveme, ich cieľom je rozlíšiť, či už prácu máš a potrebuješ len „papiere“, alebo s nájdením práce potrebuješ pomôcť. Poďme poporiadku, z akých typov programov si môžeš vôbec vyberať?

Typy Work and Travel programov

 • INDEPENDENT / BASIC / SELF-PLACEMENT – môžeš ho nájsť pod rôznymi názvami, no jeho podstata je stále rovnaká. Tento program využiješ, keď už zamestnávateľa máš a od agentúry nepotrebuješ asistenciu s hľadaním práce. Či už v uplynulých letách na job offer od zamestnávateľa bolo vystavené pracovné povolenie tebe alebo tvojim kamarátom, alebo je to pre teba úplne nový zamestnávateľ, vždy odporúčame nechať si v agentúre vopred preveriť možnosť schválenia práce vízovým sponzorom a následného vydania pracovného povolenia DS-2019 (ideálne si toto overenie s agentúrou dohodni ešte pred úhradou poplatku alebo podpisom zmluvy). Veď vlastne hlavne o to v tomto programe ide.
 • JOB PLACEMENT / SKYPE FAIR / JOB FAIR / RESORT LEADERSHľadáš prácu? Agentúra ti pri hľadaní vie pomôcť niekoľkými spôsobmi. Najčastejšie vo forme online interviews alebo online match-makingovej aplikácie. Niektorí zamestnávatelia preferujú možnosť osobného pohovoru, no je ich len naozaj pár, ktorí reálne z USA môžu priletieť na Slovensko, špeciálne v tejto dobe. V rámci programu nájdeš širokú škálu pracovných pozícii naprieč celými Spojenými štátmi. Samozrejme, nie každá agentúra má “všetko”, preto sa musíš vopred pozrieť na jednotlivé ponuky programov na hľadanie práce, a premyslieť si, čo by si v USA chcel robiť. O tom kde môžeš pracovať a ako si vybrať pracovnú pozíciu sme písali v blogu TU.
 • LIFEGUARD – program venovaný výhradne práci plavčíka. Práca plavčíka je v USA, už môžeme povedať, kultový letný job. Plavčícka komunita je v Amerike vďaka tisíckam študentov z celého sveta, predovšetkým na severovýchodnom pobreží a v lokalite okolo Washingtonu D.C., veľmi silná. Pohodový job, leto v plavkách s kamošmi pri vode je len začiatok na zozname dôvodov, prečo si vybrať práve prácu plavčíka. Premier Aquatics je jeden z najväčších plavčíckych zamestnávateľov na Slovensku a ponúka ti nielen výhodné pracovné podmienky, ale aj bonus až do výšky 1 900 $, a osobné stretnutie zo zamestnávateľom z USA ešte pred odletom! Ak sa pýtaš, kde ho nájdeš, tak presne TU.

 • CAMP USA/ CAMP LEADERS – práca v detskom tábore je špecifická kategória prác v rámci programu Work and Travel USA. Výhodou tohto programu je:
  • za určitých podmienok umožňuje cestovať aj neštudentom VŠ (pozície camp-counselor),
  • celkové náklady na program sú naozaj nízke (od cca 650 €). Ubytovanie a strava je počas leta zadarmo. No na druhej strane mzda, ktorú za celé leto dostaneš sa pohybuje iba na úrovni 1 300 -1 500 $.

Program CAMP USA je špecifický v tom, že tvoj zamestnávateľ je umiestnený blízko prírody a niektoré pozície vyžadujú interakciu s deťmi. Zároveň je to program s najnižšími nákladmi na vycestovanie avšak s najnižším potenciálom zárobku #turnonyourkalkulačka.

Keď už vieš, aký program hľadáš, na rade je výber agentúry. Pri výbere zohrávajú úlohu asi tri najdôležitejšie faktory: referencie, dostupné pracovné pozície a cena. Aby si správne vyhodnotil(a) pomer ceny vs. kvality ponuky je nutné vedieť, za čo všetko musíš pred odletom do USA zaplatiť. Komplet prehľad poplatkov nájdeš v článku: Koľko stojí vycestovanie na Work and Travel USA a život v USA?

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Saudská Arábia je Svetlanin prechodný domov už druhú zimu. Kde v krajine kúpiš zaváranú dúhu? https://t.co/JbwcO1YuIO #cestopisy5 hodín dozadu
Katar zaviedol povinné zdravotné poistenie pri vstupe do krajiny https://t.co/R30CjJF43x #novinky6 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY: Janov, Sardínia, Sofia a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 18€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodín dozadu
Malta – sprievodca pre tých, ktorých nudia pláže (15 fantastických aktivít) https://t.co/IR88dIGPd9 #cestopisy11 hodín dozadu
KONEČNE: Saudská Arábia zaviedla bezplatné 4-dňové tranzitné víza, tu je návod ako ich získaš https://t.co/eBsKs5bQS1 #novinky12 hodín dozadu
Poklad Čierneho mora: Varna na jar od 33€ https://t.co/ADHsuAAQtl #letenky12 hodín dozadu
Zaži Janov a Cinque Terre. Tipy redakcie a letenky od 49€ https://t.co/rENTQ2vD4Y #cestopisy12 hodín dozadu
Lacné letenky a Rím: leť z Viedne alebo Bratislavy od 44€! (výpredaj + tipy na aktivity) https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky12 hodín dozadu
Ibiza na jar s letenkami z Viedne od 55€! https://t.co/FeDNwJzn7l #letenky13 hodín dozadu
Varšava z Viedne od 27€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky13 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore