Nájdeš nás aj na:
chicago

Novinky

Koľko stojí vycestovanie na Work and Travel USA a život v USA?

Program Work & Travel USA nie je len pre pár vyvolených, ale je dostupnejší ako by možno nejeden myslel 🙂 Samozrejme, na úvod je potrebný istý budget, ale celková cena v konečnom dôsledku, za možnosť v USA niekoľko týždňov pracovať, žiť a cestovať nie je vôbec vysoká! A čo je najlepšie, je celkom dosť pravdepodobné, že si to v USA celé “odrobíš” naspäť. Dnes už dokonca môžeš nájsť zamestnávateľov, ktorí ti na tvoju cestu do USA “prispejú” ešte pred odletom, a znížia tak Tvoje počiatočné náklady na prijateľnejšiu sumu. Navyše poplatky sa platia postupne. Čím skôr sa do programu prihlásiš, tým viac času na kompletnú úhradu budeš mať. Poďme sa pozrieť, na aké poplatky sa treba pripraviť.

Reklama

Aké poplatky sú spojené s vycestovaním na Work and Travel USA?

Tabuľka nižšie stručne sumarizuje poplatky spojené s tvojím vycestovaním na program Work and Travel USA. Sú v nej zahrnuté všetky poplatky, ktoré platíš agentúre pred odletom (prípadne počas leta), avšak tabuľka neobsahuje poplatky za ubytovanie a stravu v USA. Tie závisia od konkrétnej pracovnej ponuky.

Druh poplatkuSuma (orientačne)Poznámka
Registračný poplatok0 – 250 €Platíš iba niekde
Programový poplatok450 – 2 500 €Platíš vždy
Poistenie0 – 300 €Môže byť zahrnuté už v programovom poplatku
Spiatočná letenkaod 400 – 2 000 €Môže byť zahrnuté už v programovom poplatku
Vízový pohovor160 $Platíš vždy
Sevis35 $Platíš vždy (okrem Camp USA)
Kurz plavčíka150 – 300 $Platíš iba ak ideš plavčíkovať
SpoluOd 650 do 3000 €Najlacnejší je program Camp USA a najdrahšie je nájdenie práce cez agentúru napr. Na Aljaške s drahou letenkou
Prehľad poplatkov Work and Travel USA

Registračný poplatok (0 – 250 €)

Zvyčajne sa platí nad rámec poplatkov nižšie, a je to poplatok za registráciu v agentúre. Registračný poplatok požadujú len niektoré agentúry a u väčšiny z nich registračný poplatok neplatíš! Poriadne si preštuduj čo “navyše” ponúka registračný poplatok a či sa to vôbec s prihliadnutím na ostatné poplatky vôbec oplatí.

Programový poplatok (od 450 – 2 500 €)

Poplatok prioritne zahŕňa kompletizáciu potrebných podkladov pre vízového sponzora, ich odoslanie vízovému sponzorovi a samotné pracovné povolenie (tzv. DS-2019), ktoré je na ich základe vízovým sponzorom vystavené a zaslané z USA.

Ďalej poplatok zvyčajne zahŕňa:

 • Asistenciu počas celého “vybavovania” programu
 • Predodletové informácie
 • Asistenciu počas pobytu v USA
 • Asistenciu so zabezpečením skupinového vízového pohovoru na veľvyslanectve USA
 • Asistenciu pri príprave dokumentov na vízový pohovor
 • Ak zamestnávateľa hľadáš: asistencia pri výbere zamestnávateľa, nájdenie vhodného zamestnávateľa prostredníctvom online/osobných interviews, match-makingovej aplikácie a následne zabezpečenie jobofferu

Poistenie (0 – 300 €)

Poistenie je povinná súčasť programu Work&Travel USA. Rozsah poistenia určujú jednotlivý vízový sponzori s prihliadnutím na minimálne stanovené podmienky.

Pri ponuke agentúr sa stretneš s dvomi typmi prezentácie poistenia:

 • Poistenie je zahrnuté v cene programového poplatku
 • Poistenie nie je zahrnuté v cene programového poplatku, a je nutné ho v potrebnom rozsahu zaplatiť “extra”

Čo by ťa malo pri poistení zaujímať?

 • Na aké obdobie ti poistenie platí? Platí len určitý počet dní? Je platné minimálne do konca platnosti tvojich víz, alebo je platné na presnú dĺžku pobytu až po tvoj návrat domov?
 • Čo poistenie zahŕňa – základná, pre všetkých povinná verzia poistenia zahŕňa zdravotné poistenie – resp. poistenie liečebných nákladov v zahraničí v minimálnej stanovenej výške. Presné poistné krytie ti na požiadanie poskytnú v agentúre. Ak máš záujem o rozšírené cestovné poistenie s poistným krytím napríklad za batožinu, a pod., mysli na to, že si za to musíš priplatiť navyše.
 • Celková cena – v agentúre ti vedia presne vypočítať, koľko ťa bude stáť tvoje poistenie na celé leto. Preto pred podpisom zmluvy odporúčame nespoliehať sa na „cena od …“, ale dať si vypočítať koncovú cenu poistenia na tvoj celý pobyt v USA.

Spiatočná letenka do USA (od 400 – 2 000 €)

Vo vzťahu agentúra vs. letenka môže dôjsť k trom situáciám:

 • Agentúra ti poskytne asistenciu pri kúpe letenky, avšak kúpa letenky mimo agentúru je za dodatočný poplatok
 • Agentúra ti poskytne asistenciu pri kúpe letenky (ak máš záujem), ale môžeš si ju kúpiť podľa svojej preferencie aj mimo agentúry sám a bez poplatku navyše
 • Agentúra neposkytuje asistenciu pri kúpe letenky a kúpa je čisto v tvojej réžii

Cena letenky je veľmi variabilná zložka. Záleží kam do Ameriky letíš a taktiež kedy letíš. Do New Yorku letenku vychytáš pomerne lacno, avšak ak letíš na menej frekventované letisko, alebo ďalej na západ, cena sa môže vyšplhať na dvojnásobok. Cena bude záležať aj na požiadavke dátumu alebo miesta tvojho príletu resp. odletu do a z USA, počte prestupov a ďalších iných faktoroch.

usa

Poplatok za vízový pohovor (160 $)

Platí sa americkému veľvyslanectvu za absolvovanie vízového pohovoru. Poplatok za skupinový pohovor je jednotný a jeho výšku určuje a zverejňuje výlučne veľvyslanectvo USA v príslušnej krajine. Ešte by sme doplnili, že na udelenie víz neexistuje právny nárok a o ich udelení rozhoduje IBA príslušný konzul, s ktorým v danú chvíľu budeš mať vízový pohovor. Netreba sa však obávať, úspešnosť týchto pohovorov je naozaj vysoká 🙂 Aktuálna výška poplatku za skupinový pohovor na víza typu J-1 je 160 $.

SEVIS (35 $)

Student Exchange Visitor Information System. Keď sme v úvode spomínali, že Work and Travel je oficiálnym programom vlády USA, tak SEVIS je jej online evidenčný systém. Aktivuje ti ho imigračný pracovník po príchode do USA po úspešnom absolvovaní imigračnej kontroly. Následne ťa vízový sponzor spravidla vo frekvencii raz za 30 dní vyzve na prihlásenie s krátkym check-inom. Odpoveďami na pár otázok im len dáš vedieť ako sa ti v USA darí. Je to nevyhnutá súčasť programu a požiadavka vlády USA, a to sa jednoducho nedá odmietnuť.

Kurz plavčíka (150 – 300 €)

Pokiaľ chceš v USA pracovať ako plavčík, je plavčícky tréning nevyhnutnosťou. Každý plavčík musí byť vyškolený American Red Cross inštruktormi, a získať potrebné lifeguard certifikáty. V programe Lifeguard spravidla kurz plavčíka absolvuješ ešte doma na Slovensku. V niektorých prípadoch zamestnávatelia preferujú kurz plavčíka až po príchode do USA, treba však počítať s tým, že skôr ako nemáš platné certifikáty, na bazéne nemôžeš pracovať!

Plavčícky kurz však nie je nič zložité 🙂 Nie je to príprava na olympiádu, ale naučíš sa záchranné techniky, ktoré s ikonickou červenou plavčíckou tubou nie sú žiadna raketová veda. Základná plavecká zručnosť je však nutnosťou. Kurz zvyčajne trvá 2-3 dni, a je to skvelý “teambuilding” ešte pred odletom do USA. Spoznáš na ňom svojich budúcich kolegov, takže ak máš možno obavu do USA vycestovať bez parťáka, na kurze tento strach veľmi rýchlo prekonáš. V Premier Aquatics dokonca na kurz priletí zamestnávateľ z USA, a osobne ťa vyškolí.  American Red Cross lifeguard certifikáty sa vydávajú s platnosťou na dva roky, takže ak plánuješ ísť do USA aj o rok, tento poplatok znova už neplatíš.

S akými dodatočnými nákladmi môžem počítať počas pobytu v USA?

Niekoľko mesačný život v Amerike so sebou prirodzene prináša aj štandardné „prevádzkové“ náklady, ktoré môžeme rozdeliť do troch základných kategórií:

Ubytovanie (50 – 250 $ na týždeň)

Ubytovanie v USA je zdarma len v rámci programu CAMP USA. Pri ostatných programoch a pracovných pozíciách si ubytovanie hradíš sám/sama – záleží to naozaj od lokality a zamestnávateľa, pre ktorého budeš pracovať. Vo všeobecnosti platí, že zamestnávatelia v odľahlejších oblastiach môžu ponúkať ubytko aj za 50 $ na týždeň na osobu (a to je fakt super cena), ale v San Franciscu bude „ošumelá“ zdieľaná izba stáť aj 250 $ na osobu na týždeň. Najbežnejšia cena ubytovania je od 120 $ do 150 $ na týždeň na osobu a tejto ceny sa netreba obávať.

Niektorí zamestnávatelia ti s nájdením (resp. priamo zabezpečením) ubytovania pomáhajú a niektorí to nechávajú viac či menej na teba – ak ideš do USA prvýkrát, veľmi odporúčame hľadať zamestnávateľa, ktorý ti zabezpečí ubytovanie (nie len „posunie“ kontakt) a cenu za ubytovanie ti štandardne strháva až z výplaty – vyhneš sa tak vysokým poplatkom za ubytko pred vycestovaním. Ak si hľadáš ubytko samostatne, zvyčajne platíš mesačný nájom + mesačný depozit pred vycestovaním. A to vie byť celkom slušná suma s rizikom, že ak sa ti niečo nepáči alebo do USA nevycestuješ, o peniaze prídeš.

Strava (50 – 200+ $ na týždeň)

Ak vieš veľmi šetriť a budeš si „low-costovo“ variť, dokážeš sa čisto teoreticky zmestiť aj do rozpočtu 50 $ na týždeň (po lete budeš taký polovičný Číňan a tretinový Talian – ryža na 101 spôsobov a lacná mrazená pizza z Wallmart-u bude v tvojom jedálničku veľmi často :)). Za 100 $ na týždeň už vieš vykúzliť celkom slušnú stravu, sem-tam nejaké to pivečko (doma na gauči) a možno ti vyjde aj na víkendový Starbucks a small-size menu v McDonald. Nebudeme sa rozpisovať, čo si vieš dopriať za 15 $, 200 $ a pod. Je to naozaj len na tebe – cena potravín v USA nie je až tak odlišná od tých cien na Slovensku a je len a len na tebe, ako budeš hospodáriť. O cenách potravín v USA sa môžeš presvedčiť sám/sama na weboch obchodov ako Wallmart, Safeway, Giant Foods, Lidl, Aldi, Target a pod.

Iné – párty, oblečenie, elektronika, cestovanie a pod. ( 0 – 99999 $)

V USA si študenti často zvyknúť nakupovať v Apple Storoch, nabaliť kufor oblečením tých najznámejších značiek a samozrejme cestovať. Vo väčšine prípadov cestovanie zhltne tú najväčšiu časť rozpočtu. Tieto výdavky začínajú na 0 $ a „only sky is the limit“.

Na záver dodáme, že program Work and Travel USA nie je dobrovoľníckym programom a každý účastník, či už študent alebo agentúra, z toho v konečnom dôsledku chcú a budú benefitovať. Preto si pri výbere agentúry treba vopred zvážiť svoje možnosti a obozretne si vybrať z ponuky to najlepšie pre teba. Zvykneme hovoriť, že v programe sa nájde práca pre každého, kto má záujem, no je veľmi dôležité nastaviť si správne a hlavne reálne očakávania.

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock/beboy

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore