Nájdeš nás aj na:

Novinky

5/10 vlakových ciest, ktoré som si zapísala na svoj bucket list (1. časť)

5/10 vlakových ciest, ktoré som si zapísala na svoj bucket list (1. časť)

Na vlakoch je čosi zvláštne iné, romantické aj staromódne. Dlhá, niekedy únavná cesta a za oknami svet, ktorému snáď plynie čas rýchlejšie ako vám vo vlaku. Knihy a cudzí ľudia, ktorí nimi dlho nemusia byť, kartové hry aj piškôrky. Víno. Letecký priemysel to všetko urýchlil. Možno až príliš. Navyše, vlaky sú energeticky efektívnejšie dopravné prostriedky ako lietadlá a autá, o to radšej by sme ich mali využívať. Toto je prvých päť ciest vlakom podľa Monishy Rajesh, autorky knihy Okolo sveta v 80 vlakoch.

Reklama

1. Z Tokia do Osaky shinkansenom

Shinkansen jazdí na tejto 515 kilometrovej trase od roku 1964, no len dnes prekoná túto vzdialenosť za dve a pol hodiny. Vďaka super rýchlemu Nozomi uvidíte z vlaku aj horu Fuji, prechádza okolo nej. Nikto však shinkansenom, super rýchlym vlakom, ktorý vyzerá ako náboj, necestuje preto, aby sa pozeral na prírodu okolo. Mizne pred očami príliš rýchlo.

Monishu Rajesh, autorku knihy Okolo sveta v 80 vlakoch, fascinovalo na japonskej kultúre cestovania vlakom to, v akých úhľadných radoch nastupovali Japonci do vlaku. Posadali si a ticho sedeli, niektorí ani nemrkli, až kým nedošiel rad na ekiben – okrúhle, osemuholníkové či obdĺžnikové bambusové škatuľky so špecialitami z miestnych sezónnych surovín. Kopy ryže, zeleného čaju, hrášok, jedlé kvety, reďkovka, všetko usporiadané tak, ako keby to bolo umelecké dielo. Taký je jedálenský servis shinkanzenu.

2. Transmongolskou magistrálou. Z Ulanbátaru do Pekingu

Áno, Transmongolská je súčasťou Transsibírskej magistrály. To je tá na každom bucketliste fanúšikov vlakov. Rajesh vraví, že najkrajšie scenérie za oknami vlaku sú tie, ktoré magistrála ponúka pri prejazde Mongolskom. Keď vlak prechádza zo Sibirí do Mongolska, krajina za oknami sa rýchlo mení – vyprahnuté červené polia s trávnatými dunami, rieky a jazerá, údolia a ovocné sady a čím bližšie k Číne, tým viac Veľkého múru krútiaceho sa v diaľke a miestnych rybárov zaborených v riekach s veľkými klobúkmi na hlave.  

3. Z Cannes do talianskeho Ventimiglia po železnici Riviera

Všetky prímestské vlaky na francúzsko-talianskom pohraničí premávajú touto trasou. Dvojposchodový vlak cestou doslova obmýva šumivé Ligurské more, menej známe miesta na pobreží riviéry – Cagnes-sur-mer, Juan les Pins a Antibes. Vlak prefrčí cez malé dedinky s farebnými domčekmi, najmä žltými a ružovými, a ak je teplo, ale nie príliš, tak aj okolo mužov hrajúcich petang.

Stojí v Nice a v Monaku, kde sa cestujúci ocitnú v tesnej vzdialenosti od tuctových jácht hojdajúcich sa v zátokách. Miestami budete počuť viac Lamborghini pretekať sa na cestách ako vlak, v ktorom budete sedieť, až sa nenazdáte a po strmých svahoch čochvíľa zastavíte v malom, krásnom talianskom obchodnom mestečku Ventimiglia. A viete koľko času vám to trvalo? Len 90 minút, plus mínus.  

4. Z New Orleans do Mesta anjelov vo vlaku Sunset Limited

Trvá menej ako dva dni, kým sa z takmer najjužnejšieho juhu Ameriky dostanete do Los Angeles na západe krajiny. Odvezie vás tam vlak Sunset Limited, najstarší vlak, ktorý kedy v USA dostal meno. Majte oči otvorené, panoramatické výhľady na záliv v Louisiane, kaktusy v Novom Mexiku a krvavočervené západy slnka v Arizone sa nedajú vrátiť späť.

Zrejme je to veľmi živý, multikulturálny vlak. Monisha Rajesh napísala, že v ňom stretla muzikantov, učiteľov aj dôchodcov, farmárov, amišských tesárov, pracovníkov železníc aj športovcov. Odporúča mať vždy nejaký ten dolár pri sebe aj v hotovosti, v El Paso by ste inak zmeškali pani predavačku so skvelými pikantnými burritami.

5. Ako v zlatom veku cestovania – Z Benátok do Londýna v Orient expresse

Orient express prešiel premenou v Belmondových rukách, aby pripomínal zlatý vek cestovania v súkromných kupé so svietivými mahagónovými detailami a sedačkami z damašku. Pozorovať talianske Dolomity a švajčiarske Alpy za oknami pri večeri s foie gras a s drinkom na bare za zvuku živej klavírnej hudby. A potom sladký spánok v mierne pokyvkávajúcej sa posteli, kým vás express nedovedie do cieľa. To je proste Venice Simplon-Orient-Express!

Z pôvodného originálu: THE 10 BEST TRAIN JOURNEYS IN THE WORLD od autorky Monishy Rajesh pre cntraveler.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore