Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Veselé tváre Srí Lanky – cestopis III

Vraciame sa na Srí Lanku poslednýkrát, pokračujeme v reportovaní cesty fotografa Richarda Rehorovského. Srí Lanka je kvapkou v Indickom oceáne, doslova, pretože tvar ostrova na mape pripomína dažďovú kvapku. Viera a náboženstvo obyvateľov Srí Lanky robí tento ostrov ešte krajším a príjemnejším, ktorý turisti navštevujú predovšetkým pre relax.

Reklama
budhistický chrám v Sigiriya

Budhistický chrám v Sigiriyi

Prečítajte si aj prvé dve časti:

Veselé tváre Srí Lanky – cestopis I.

Veselé tváre Srí Lanky – cestopis II

Zažili sme toho veľa. Krásne výhľady z Levej skaly, kde nám cestu skrížili krokodíly, tešili sa z elegancie pávov a ochutnali mnohé tradičné jedlá. Surfovali sme pri východe slnka, stretli voľne žijúce slony a skoro sa stratili v lese. Domáci nám dali ochutnať aj horké lotosové kvety. A stále máme toho dosť pred sebou.

Predavači lotosových kvetov

Poulicny predavac manga v Sigiriya

Pouličný predavač manga v meste Sigiriya

Cesta do Anuradhapura

Okoloidúcich sa pýtame na cestu, anglicky nehovoria, sú ale veľmi ochotní. Obzerajú sa okolo seba a študujú nakreslenú, nie veľmi podrobnú mapu. Kadencia slov naznačuje, že veľmi hĺbavo diskutujú, no s veľkou pravdepodobnosťou nám neporadia. Nakoniec nás zachraňuje ochotný tuk-tukár, ktorý nás zavedie tam, kam sme sa chceli dostať.

Pytame sa na cestu miestnych muzov v Sigiriya

Pytame sa na cestu miestnych muzov v Sigiriya

Jetavanarama Dagoba

Prichádzame k 70 metrovej tehlovej stúpe. Stúpa je budhistický chrám, ktorý slúži ako miesto pokoja a mieru. To, čo sa rozlieha pred našimi očami je neuveriteľné. Obrovská tehlou vykladaná budova pravidelného tvaru. Európan len ťažko pochopí význam tejto megalomanskej stavby. Nájdeme však slovíčko, ktoré stúpu vystihuje – majestátny.

Jetavanarama Dagoba, 70m vysoka budhisticka stupa v meste Anuradhapura

Jetavanarama Dagoba, 70m vysoka budhisticka stupa v meste Anuradhapura

Festival v Anuradhapure

Keď si myslíte, že na Srí Lanke nie sú festivaly, mýlite sa. V počte festivalov a hudobných udalostí vôbec nezaostávajú za inými svetovými destináciami. Lunárny kalendár dáva domácim dôvod na oslavy aj niekoľkokrát do roka. Anuradhapura je náboženské centrum, v ktorom sa koná viacero festivalov. Stretávajú sa tu pútnici z rôznych kútov krajiny a spoločne sa modlia a meditujú.

stupa v Anuradhapure. je pekne zrekonstruovana a stale funkcna

Stúpa v Anuradhapure je zrekonštruovaná a stále funkčná

Rituál mi pripomína pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov o najdlhšiu stuhu na svete.

Putnici idu ovinut stuhu okolo stupy v Anuradhapure

Pútnici sa snažia ovinúť stuhu okolo stúpy v Anuradhapure

Stuha sa v celej svojej dĺžke ovinie okolo celej stúpy. Každý kraj má svoju tradičnú stuhu. Na čele je veliteľ veliteľ, ktorý koordinuje ostatných, ako má stuha pokračovať a spoločnými silami sa ju snažia položiť na správne miesto. Na rituál dozerajú mnísi, ktorí ho modlitbami požehnávajú a posúvajú ho do posvätných rovín. Z každej strany počujete rytmický zvuk bubnov a perkusií.

Ovijanie stuhy okolo stupy

Ovíjanie stuhy okolo stúpy

Posledná veľká cesta – smer Kolombo

Sme na stanici a pozeráme sa na tabuľu odchodov vlakov do Kolomba, naše dobrodružstvo sa pomaly končí.

vlaková stanica v Anuradhapura

Vlaková stanica v Anuradhapure

Už sme sa naučili, ako správne cestovať po Srí Lanke. Najlepšie je sedieť vo dverách vlaku, nohy vystrčené von a v príjemnom vetre si užívať krásy ubiehajúcej krajiny.

z vlaku z anuradhapury do colomba

Vlak z Anuradhapury do Kolomba

Kolombo – hlavné mesto

Hlavné mesto pre mňa znamená rekapituláciu Srí Lanky do jedného celku. Máte tu z každého rožku trošku a niekedy je toho na tej kope veľa. Kontrast, no aj súlad moderného s tradičným, starého s novým a bohatého s chudobným. Srí Lanka si v každom smere zachováva svoju pravú tvár. Neprehľadná doprava, tuk-tuky, ruch na ulici a milí ľudia. Práve preto sme tento cestopis nazvali „Veselé tváre Srí Lanky,“ lebo to je to, čo ma na ostrove očarilo najviac. Dáte sa do reči s človekom z najzapadnutejšej srílanskej dedinky, nespája vás nič na svete, vy sa pýtate na cestu a on vám s radosťou odpovie, ochotne a s úsmevom na tvári.

Socha Budhu v Colombe v praku Vihara Mahadevi

Socha Budhu v Kolombe v parku Vihara Mahadevi

Na konci nášho rozhovoru som poprosila Riša, aby zhodnotil celú výpravu, on sa pousmial a zahĺbil do myšlienok.

„Našim pôvodným zámerom bolo ísť surfovať, dozvedeli sme sa, že na Srí Lanke sú výborné vlny. Našťastie, svoj foťák beriem všade so sebou. Prežil som zážitky, ktoré som si zarámoval do fotografií. Ako som Srí Lanku postupne spoznával, otvárala sa pred mojimi očami v celej svojej kráse. Príroda ma naozaj dostala. Niekedy moje myšlienky plynuli v toku cvaknutia závierky a nemohol som odolať čarovným okamihom. Ľudia, ktorí tam žijú, mi Srí Lanku predstavili v ešte krajšom svetle. Baví ma ich nenútená kultúra a všadeprítomná dobrosrdečnosť. Želám každému, kto sa tam rozhodne ísť, nech načerpá z výletu toľko dobrého ako ja a posunie tento pocit ďalej.“

Ďakujeme fotografovi a cestovateľovi Richardovi Rehorovskému (facebook) a kolegom za spoluprácu a podporu pri tvorbe cestopisu. Radi sa s vami podelíme o ďalšie zážitky. Prinesieme vám nové reportáže z exotických krajín a možno vás aj trochu inšpirujeme.

Staň sa Pelipeckárom aj TY precestuj svet za málo peňazí!
Náš facebook nájdeš TU


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore