Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Veselé tváre Srí Lanky – cestopis I.

“Ľudia sú highlight Srí Lanky.”

Túto vetu povedal cestovateľ a fotograf Richard Rehorovský, ktorý sa nedávno vrátil zo Srí Lanky. Ako skúsený cestovateľ, milých ľudí už stretol v rôznych kútoch sveta, obyvatelia Srí Lanky ho ale očarili najviac. Sú pohostinní a cestovateľov vítajú so žiarivým úsmevom. Obyvatelia Srí Lanky ale nie sú priateľskí iba k turistom, ich prívetivosť nie je umelá, cenia si jeden druhého, ochotne si pomôžu a podelia sa. Radi sa s vami odfotia a radosť im urobí aj to, keď ich odfotíte spolu s rodinou. S domácimi sa porozprávate o akomkoľvek probléme. Na všetko nadšene odpovedajú, ak treba, poradia. Lámanou angličtinou, ale predsa. Tento cestopis vás prevedie mestečkami Srí Lanky, národnými parkami, hlavnými atrakciami a nezabudli sme ani na milovníkov surfovania. Sprevádzať vás bude cestovateľ Rišo Rehorovský, ktorý nám prerozprával zážitky z ostrova v tvare kvapky.

Reklama
Zdroj: google.maps

Mapa Srí Lanky – Zdroj: google.maps

 • Srí Lanka – rozmanitý ostrov

Srí Lanka je malá, je však veľmi pestrofarebná. Na ostrove nájdete dažďové pralesy, majestátne národne parky, hory a lesy a jeho brehy obmývajú vlny Indického oceánu. Zvieratá sa slobodne preháňajú po pasienkoch a dodnes tu nájdete slony v divočine. Fotiť slony je úžasné, a tie fotky sú takmer vždy pekné, treba si ale dávať pozor, miestni nás varovali, aby sme k nim nešli príliš blízko.

Slony Sri Lanka

Slony na Srí Lanke

Na Srí Lanke cestujete v preľudnených vlakoch alebo autobusoch a vratkých tuk-tukoch. Prechádzate kľukatým terénom v horách, križujete čajové plantáže a malé mestečká. Z okna vlaku, ktorý sa ohýba v prudkých zákrutách, vidíte nádherné výhľady a žasnete nad panorámou a úžasnou prírodou.

Tuk Tuk - najrozšírenejší spôsob dopravy

Tuk Tuk – najrozšírenejší spôsob dopravy

 • Kolombo – rušné a rafinované

Kolombo je hlavné a najväčšie mesto Srí Lanky. Ozajstné veľkomesto, v ktorom nájdete moderné obchodné centrá, výškové budovy a na druhej strane vás šokuje špina v miestnych slumoch. Nie všetci obyvatelia Srí Lanky si ostrov užívajú tak, ako turisti, ktorí sem prídu na dva týždne. Ale aj napriek neľahkým životným podmienkam si domáci zachovávajú úsmev na tvári.

Srílančania majú vždy dôvod na úsmev.

Srílančania majú vždy dôvod na úsmev

Cestujeme v preplnenom autobuse miestnej hromadnej dopravy. Nastupuje pani ovešaná taškami, v autobuse ale už nie je ani jedno voľné miesto. Ostatní cestujúci sa okamžite vzdajú svojich miest, jej tašky si dávajú na kolená a ona si sadá. Po Srí Lanke cestujem so svojou manželkou, ktorá sa stala miestnou atrakciou. Jej svetlé vlasy a milú, žiarivú tvár máme na približne päťdesiatich fotkách s miestnymi deťmi. Všetky s ňou chceli mať fotografiu na pamiatku.

SriLanka_07 - ludia

Deti pri Kumana National Park

 • Kolombo – začiatok našej cesty

Prvé zážitky zo Srí Lanky máme už z letiskového terminálu. Po prílete otvárame náš bedeker, listujeme v ňom a snažíme sa nájsť tú správnu cestu. Podľa knižky je pred terminálom autobusová zastávka. Nebola tam, a my sa len pozeráme pred seba a čakáme na autobus, ktorý nechodí. Zrazu k nám pribehne miestny podnikateľ. Tak sa nám totižto predstavuje. On má vraj dve voľné miesta a my sa potrebujeme dostať do mestečka Kandy. Cesta má trvať tri hodiny a cenu sme zjednali na približne desať eur. O pätnásť minút odchádzame. Prešla prvá pol hodina, no stále sedíme v aute. Na parkovisku. Autobus sa zapĺňa veľmi pomaly. O hodinu sa nájdu ďalší záujemcovia a môžeme vyraziť. Cestovanie na Srí Lanke je ale komplikovanejšie ako by si jeden pomyslel. Samozrejme, došlo k nedorozumeniu. Vysadil nás na železničnej stanici v Kolombe. Nie v Kandy.

Zmrzlinár na Srí Lanke

Zmrzlinár na pláži v Arugam Bay – biznis na Srí Lanke prekvitá. Zachytený je tamojší zmrzlinár, ktorý obieha pláž a trúbi na potenciálnych zákazníkov

 • Cesta do Kandy – vlaky na indický spôsob

Cestovanie vlakom na Srí Lanke je ako, keď sa chcete dostať z Mlynskej doliny v Bratislave do centra mesta. O voľnom sedadle môžete len snívať a každému cestujúcemu sa v autobuse zíde len centimeter štvorcový. Ľudia sa vo vlakoch na Srí Lanke tlačia hlava – nehlava. A niektorí nastupujú cez okno. Po príchode na stanicu si kupujeme lístky. Vyberáme si z troch rôznych tried. V ponuke je prvá, druhá a tretia trieda. Niektoré lístky sa predávajú aj s vopred rezervovaným miestom. Také sme už nedostali. Kupujeme si otvorený lístok do druhej triedy bez miestenky. Vlak prichádza a náš autentický zážitok začína. Ľudia sú prichystaní na nástup, ako by sme boli na bežiacich pretekoch. Zisťujem, že tu pôjde o veľa. Voľných miest je len pár, ľudí milión. Púšťame ostatných. A bol to najhorší nápad dňa. Nielenže sme nemali voľné miesta, ale ani do vlaku sme sa skoro nezmestili. Cestujeme do Kandy tri hodiny. V uličke. Nebol to žiadny luxus. Chýbajúci komfort nám ale vykompenzoval výhľad z okna.

SriLanka_05 vlak

Cestovanie vlakom v tretej triede (z Ohiya do Badulla)

 • Kandy – bývalé hlavné mesto

Niekdajšie hlavné mesto je kultúrno-historickým centrom krajiny. V Kandy sa nachádza jeden z najvýznamnejších budhistických chrámov ostrova Sri Dalada Maligawa. Do chrámu prichádzajú tisícky miestnych, ktorí sa tu modlia za svojich blízkych. V chráme nájdete aj jeden zub. Nie je to ale akýkoľvek zub. Podľa legendy patrí samotnému Budhovi. Ako pri väčšine ázijských chrámov, aj tu sa vyžaduje adekvátne šatstvo. Hneď pri vstupe sa vás zmocní pocit vnútornej harmónie a pokoja. V Kandy nájdete aj krásnu botanickú záhradu, ktorá poslúži ako výborná kompenzácia za cestu do Kandy. Záhrada je plná netopierov, ktoré sa po západe slnka vydajú na lov mušiek. V Kandy bývame u miestnych. V chatrči. Najedli sme sa tak veľmi, až sme skoro pukli. Jedlo je na Srí lanke výborné. Hlavným rozpoznávacím znakom srílanskej kuchyne je kari. Dáva sa do všetkých jedál. Po jedle sa začína zábava. Domáci prinášajú husle, bubny a spievajú. Príjemný deň dostal svoju čerešničku na torte.

SriLanka_01 - Chrám

Zapaľovanie sviečok v chráme Sri Dalada Maligawa v Kandy

 • Cestovanie z Kandy do Ohiye – kľukatá železnica

Nezabúdame na začiatky našej cesty a do vlaku nastupujeme prví. Jedno miesto som našiel a druhé som vyjednal od Japonca, ktorý preberal od svojich spolucestujúcich tašky cez okno, aby im obsadil miesto. V jeden nestrážený moment som jednu z jeho tašiek posunul, a hneď sme mali dve miesta. O malú chvíľu sme vyrazili do srílanskej krajiny, koľajnice sa zarezávali do kľukatého terénu a úbočí hôr. Trasa je plná ostrých zákrut, cesta preto trvá dlhšie a vlak ide pomaly. Pri zákrutách vidíme prvú polovicu vagónov a ľudí, ktorí sedia na schodíkoch, pretože sa nezmestili dnu. Pred nami sa vykresľuje panoráma vidieka a vidíme slávne čajové plantáže. Podľa mnohých je čaj zo Srí Lanky ten najlepší na svete. Podnebie ostrova vytvára dokonalé podmienky na pestovanie čajovníkov. Tunajšie čajové listy sú zelenšie a voňajú lepšie ako kdekoľvek inde na svete.

SriLanka_03 - vlak

Cestovanie vlakom v tretej triede (z Kandy do Ohiya)

 • Ohiya – za pol hodinu sme poznali celú dedinu

Ohiya sa nachádza vo výške 1700 m.n.m. Tesne v jeho blízkosti sa nachádza národný park Horton Plains. Väčšina turistov vystupuje už v Nuwara Ellya, ktoré je viac známe, my ale cestujeme ďalej a vystupujeme až v mestečku Ohiya. Hneď vedľa neho je národný park. Ohiya má železnicu a dva obchody. To je všetko, čo tu nájdete. Za tridsať minút poznáme všetkých obyvateľov. Sme jediní turisti. Objednávame si čaj, posedávame s miestnymi, zabávame sa. Bývame v hlinenom domčeku s provizórnou strechou. Vraj nám tu nebude zima. Zima nám ale je, no nevadí, aspoň si oddýchneme pred ďalším dobrodružstvom.

Miestny štamgast - Ohiya

Miestny obyvateľ mestečka Ohiya

 • Národný park Horton Plains a roklina World´s End

Slnko vychádza nad horizont a my sa pripravujeme na deň v prírode. O piatej ráno pre nás prichádza tuk-tuk. O hodinu neskôr prechádzame bránou národného parku Horton Plains. V skorých ranných hodinách sa pred nami pasú jelene a po dlhšej prechádzke sa dostávame na koniec sveta. Roklinu „World´s End“ treba vidieť. Pod vami 800 metrov hlboký útes, ktorý sa často skrýva pod perinou oblakov a vy máte pocit, že naozaj stojíte na konci sveta. Počas jasných dní dovidíte na celú južnú Srí Lanku. Ak máte šťastie, uvidíte aj maják na konci ostrova.

SriLanka_04 vodopád v národnom parku

Vodopad Baker’s Fall na ceste k vyhliadke World’s End v Horton Plains National Park

 • Cesta vlakom do Badulla

Podľa bedekra je cesta z Ohiye do Badully najkrajším železničným úsekom v krajine. Asi na tom niečo bude, keďže sa počet turistov vo vlaku rapídne navyšuje. Mne sa najviac páčila cesta do Ohiye. Väčšina turistov vystupuje na stanici v Ella. My ostávame vo vlaku, v poloprázdnom kupé sa uvoľňuje nálada, domáci začínajú spievať. Dobrá nálada v kombinácii s príjemnou klímou, jemnými melódiami a tradičnými piesňami dotvárajú celkovú atmosféru cesty vlakom. Je nám dobre. Hudobné nástroje vidíme už aj v druhom vagóne, tlieskame do rytmu, a keď zapíname kameru, hudobníci začínajú hrať s ešte väčším elánom.

Zábava pri cestovaní vlakom

Zábava pri cestovaní vlakom

 • Arugam Bay je raj surferov

Vyrážame do surferského raja Arugam Bay. Železnica končí v Badulle a ďalej už cestujeme autobusom. Hromadná doprava na Srí lanke je naozaj hromadná. Nikdy neviete, či sa do autobusu alebo vlaku vôbec vmestíte, a ak áno, či nebudete sedieť na vodičových kolenách. Absolvujeme ešte krátku cestu tuk-tukom a už sme v našom cieli. O ubytovaní netreba veľa rozprávať. Jednoduché a špinavé. Nevadí, prechádzame sa po nádhernej pláži, slnko zapadá a za nami je ďalší deň plný zážitkov. Večeriame na pláži – All you can eat. Zaplatíme desať eur na osobu, neľutujeme ale ani jeden cent, jedlo bolo famózne. V Arugam Bay ostávame štyri dni a užívame si každý jeden moment pobytu. Učíme sa surfovať. Surfujeme počas východu slnka. Sú to momenty, kedy nechcete byť nikde inde na svete.

SriLanka_06 - surfing

Surfing na Elephant Rock pri Arugam Bay

Arugam Bay je pre všetkých milovníkov surfu. Vo vode sú mladí aj starí, začiatočníci aj pokročilí. Pre začiatočníkov odporúčam Elephant Rock. Nás najviac očaril Baby Spot. Surfy sa tu prenajímajú na päť dní a medzi plážami sa dá jednoducho presunúť tuk-tukom.

SriLanka_09 rybari

Rybári si opravujú sieť na pláži v Arugam Bay

Arugam Bay nie je len o zábave. Medzi surfermi sa plavia rybárske lode. Miestni rybári sem chodia pracovať. Chytať ryby, ktoré potom predávajú na trhoch. Pravdepodobne oni ulovili aj našu prvú večeru v Arugam Bay.

SriLanka_10

Rybárska loď na pláži v Arugam Bay

Oddýchnutí sa posúvame ďalej a tešíme sa na ďalšie zážitky, ktoré pre nás Srí Lanka má. Vyrážame na safari. Ale o ňom nabudúce…

Všetky zážitky patria Richardovi Rehorovskému. Ďakujeme mu za nádherné fotografie, vďaka nemu môžeme našim čitateľom predstaviť Srí Lanku krásne, netradične a do tých najmenších detailov. Viac krásnych fotografií z Richardovej dielne nájdete na stránke www.richardrehorovsky.com a na facebooku.

Pre viac cestovateľských reportáží nás sleduj aj na facebooku a krásne reportáže Ťa už nikdy neobídu :)

Editoval: Patrik Vas 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

TOP roadtripy v USA: 6 najkrajších ciest naprieč Amerikou! https://t.co/KxpoZZOId1 #cestopisy14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Last minute dovolenka v Egypte s all inclusive, letenkami z Bratislavy a 4*hotelom za 383€ https://t.co/F5TvUvSIcU #dovolenky15 hodín dozadu
Bari, Catania, Alicante. Objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 21€) https://t.co/Ct4I6MlmKp #cestopisy16 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Zadar tak príťažlivou destináciou + letenky na jeseň od 21€ https://t.co/o889GhIRFI #cestopisy16 hodín dozadu
Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Letenky za 129€ aj na budúci rok https://t.co/CAR6AsgMQd #cestopisy16 hodín dozadu
USA v novembri otvoria hranice pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie https://t.co/iHe6gLYSJY #novinky16 hodín dozadu
So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky1 deň dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky1 deň dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh1 deň dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore