Nájdeš nás aj na:

Novinky

Turbulencie: 8 vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť

Turbulencie: 8 vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť

Turbulencie patria k tým nepríjemnejším zážitkom z lietania. Niekedy sú tak jemné, že ak by nebolo rozsvieteného bezpečnostného pásu nad našimi hlavami, ani by sme si ich nevšimli. Tie silnejšie však môžu nahnať strach aj skúsenému pasažierovi. Piloti a experti na leteckú dopravu však odkazujú, že štatisticky turbulencie nebezpečné nie sú a pri správnej prípave a postupe sa dajú ľahko zvládnuť. Tu je niekoľko faktov, ktoré by ste o nich mali vedieť:

Reklama

1. Turbulencie sú vo všeobecnosti celkom neškodné

Turbulencie sú relatívne bežné a väčšinou neškodné, hoci sa tak nemusí na prvý pohľad zdať. Existuje mnoho stupňov a druhov turbulencií, ktoré môžu byť spôsobené vzostupnými a zostupnými prúdmi búrok, prúdmi teplého vzduchu alebo turbulencie z rýchlo meniacej sa rýchlosti vetra či smeru.

2. Úrazy spôsobené turbulenciou sú zriedkavé

FAA (Federal Aviation Administration) hovorí, že zaznamenali približne 58 úrazov následkom turbulencie ročne. Dve tretiny z toho sú letušky alebo pasažieri, ktorí neboli pripútaní. Symboly vyzývajúce na pripútanie nie sú len pro-forma a naozaj sa vyplatí ich rešpektovať.

3. Piloti vedia, kedy sa to stane

V mnohých prípadoch vedia piloti o turbulencii vopred. Práve vtedy rozsvietia symbol bezpečnostného pásu. Pomáha im predletová predpoveď počasia, kokpitový radar a správy z okolitých lietadiel.

4. Čistá turbulencia je iný príbeh

Tzv. čistá turbulencia je najnebezpečnejšia. Keďže sa vyskytuje v bezoblačnej oblohe s perfektnou viditeľnosťou, nemôže byť predvídaná ani radarom zachytávajúcim zmeny počasia. Počas takejto turbulencie má posádka veľmi málo času na to, aby upozornila cestujúcich. Nárast takýchto druhov turbulencií je spôsobený klimatickými zmenami.

5. Turbulencia nespôsobí pád lietadla

Hoci sa niekedy môže zdať, že lietadlo v následku turbulencie každú chvíľu padne, takáto extrémna situácia nastane len veľmi zriedka. „Lietadlá sú výrabané tak, aby dokázali zniesť veľa trestov,“ povedal Patrick Smith, autor knihy Cockpit Confidential.

6. Piloti sú na to trénovaní

Aby sa dokázali turbulenciám vyhnúť. piloti podrobne študujú vzorce počasia, učia sa plánovať vopred a zvoliť najlepšiu cestu pred každým letom. Mnohí piloti sa v znepokojujúcej situácii snažia cestujúcim priamo prihovoriť, vysvetliť čo sa deje a upokojiť ich.

7. Laserom proti turbulenciám

Aerolinky testujú technológiu, ktorá by mala lietadlám pomôcť celkom sa vyhnúť turbulencii vďaka ultrafialovým laserom. Tie by mali vysielať impulzy do vzduchu pred lietadlom.

8. Pomôže ti pero

Kapitán Ron Nielsen, pilot a veterán leteckého priemyslu, ktorý vyučuje na hodinách strachu z lietania, odporúča pri turbulencii zamestnať myseľ spôsobom, na aký nie je zvyknutá: „Chyťte pero do ruky, s ktorou bežne nepíšete a snažte sa napísať vaše meno. “

zdroj informácií: cntraveler.com


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO20 #novinky45 minút dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t2 hodiny dozadu
Wizz Air zastavuje pre koronavírus všetky lety z Budapešti do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t2 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO203 hodiny dozadu
Chuť na zmenu? Kuvajt s Turkish Airlines z Viedne za 169€ https://t.co/LY4Y4EoF7i3 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/PZNBEFT3DY3 hodiny dozadu
Človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje. Napríklad na 1 200 km plavbu Karibikom https://t.co/FbHAp6CmjR4 hodiny dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 37€! https://t.co/rjr5AzMIPB6 hodín dozadu
Letenky do gruzínskeho Kutaisi so zľavou od 48€ + 8 dôvodov, prečo ho navštíviť https://t.co/ZX7YwTk3dv6 hodín dozadu
Jar v Nice teraz s letenkami aj so zľavou od 23€! https://t.co/0gNGt1WeYI6 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore