Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Toskánsko je destinácia labužníkov

Toskánsko je destinácia labužníkov

Ponte Vecchio

Reklama

Toskánsko je rozprávková krajina posiata olivovými hájmi, vinicami a citrónovníkmi. Toskánske kopce a mestečká sú ako vystrihnuté z pohľadnice.  A to ozajstné a pravé Toskánsko si vychutnáte na vidieku s pohárom kvalitného vína v ruke a s výborným jedlom. Je to aj krajina slnečníc, svetlušiek, zmrzliny, cestovín, hríbov, olivového oleja a predovšetkým priateľských ľudí.

theview

Ubytovali sme sa v domčeku vo Vietina uprostred zelenej záhrady plnej mladých olivovníkov, grapefruitových stromov, figovníkov a s jedným škorpiónom, ktorý nám robil spoločnosť večer na terase pri hraní žolíka. Mali sme možnosť nazrieť do bežného života miestnych a ochutnať ich lokálne výrobky. A k tomuto všetkému si predstavte vôňu mora, piesočnaté pláže, rybárske dedinky, čerstvé frutti di mare a sladké ničnerobenie.

seafoodpasta

Navštívili sme obľúbené prázdninové letovisko Viareggio, ktoré je známe najväčším karnevalom v Taliansku, ktorý nesie názov Carnevalo di Viareggio. Pobrežie je lemované piesočnatými plážami, promenádou a výhľadom na Apuánske Alpy. Väčšina pláži je súkromná a vstup vás môže stáť  aj 80 eur na deň.

plaz

Toskánsko obmýva Tyrrhenské more a patrí k nemu aj sedem ostrovov. Región obklopujú  vysoké vrchy Apenín a malebné štíty Álp. Okrem prírodnej krásy a fantastickej histórie je Toskánsko svetoznáme aj vďaka umeleckým hodnotám, práve vďaka ktorým je azda najnavštevovanejšou destináciou sveta.

Pozreli sme si stredoveké mestečko San Gimignano, prezývané toskánsky Manhattan. V meste sa zachovalo 15 rodových veží, ktoré sa v minulosti stavali ako ostrovy bezpečia v boji o moc. Vďaka týmto rodovým vežiam má San Gimignano krásnu panorámu.  V minulosti sa mesto preslávilo pestovaním šafránu. Dnes sa tu miestni pýšia najmä výbornou zmrzlinou.

San Gimignano

Roofs of San Gimignano

Ak ste na blízku, určite sa zastavte na večeru vo Villa Ducci Località San Biagio, ktorý ponúka romantický výhľad na veže San Gimignano. Na jedálnom lístku nájdete tradičné italské jedlá ako cestoviny s diviačím mäsom, hríbami, ovčím syrom pecorino, alebo cestoviny plnené ricottou.

Cheese_San Gimignan

V Greve In Chianti nám majiteľka jednej miestnej vinotéky odporučila večeru v Ristoro di Lamole – Via di Lamole, 6, 50022 Greve In Chianti FI. Cesta divokou scenériou nás nechala na pochybách, či vôbec ideme správnou cestou. Reštaurácia sa nachádza na kopci s úžasným výhľadom na vinice. Zamestnanci a aj majitelia boli veľmi pozorní. Všetky produkty boli domácej výroby. Neodolali sme ani domácemu tiramisu. Panorámu krajiny si tu užijete, musíte si za ňu však priplatiť.

Ristoro di Lamole_Chianti

Chianti je jedna z najvýznamnejších vinárských oblastí Talianska, a to aj vďaka vínu Chianti Classico a pikantného olivového oleja. Miestna gastronómia pozostáva z jednoduchých, no vynikajúcich surovín ako diviak či hľúzovka.

Chianti_Tuscany

Greve in Chianti

Hneď prvý deň sme v okolí nášho ubytovania našli reštauráciu s výborným jedlom a príjemnou obsluhou – La Locanda Del Giglio, Viale della Repubblica, 93, 54100 Massa MS.

Výbornú kávu a lokálne alkoholické nápoje sme mali možnosť ochutnať v CAFFE‘ ROMA DI POGGI – Via Roma – 54038 Montignoso (MS)

Okrem vidieku sme tiež navštívili najväčšie toskánske mestá:

Siena – v minulosti súperila s Florenciou na vojenskom poli a rovnako aj na umeleckom či kultúrnom. Florencia však nad Sienou zvíťazila. Vďaka tomuto úpadku je Siena ukážkou gotického mesta. Siena bola prvým mestom, ktorému bol udelený zákaz vjazdu automobilom do jeho historického centra. Od roku 1995 je Siena na zozname dedičstva UNESCO. Okolie Sieny dokresľujú nekonečné polia posiaté slnečnicami.

Siena

Siena1

Duomo di Siena

Na ceste do Luccy sme vysedávali na káve v krásnom mestečku Pietrasanta.

Pietrasanta - Piazza Duomo

Pietrasanta - Piazza Duomo_art

Pietrasanta_streets

Lucca – elegantné mesto s renesančnými hradbami – štvorkilometrový prstenec, ktorý miestni obyvatelia využívajú na odpočinok a relax.

Lucca_Tuscany

Piazza Anfiteatro – jedno z najkrajších námestí, plné kaviarní. V Lucca sa v roku 1858 narodil Giacomo Puccini.

Florencia –  hlavné mesto regiónu a centrum módy.  Láka turistov z celého sveta a rady na atrakcie sú aj niekoľko hodinové. Parkovanie v centre stojí približne 21 eur na 3 hodiny. Vstupenky na atrakcie si zarezervujete TU: http://www.firenzemusei.it/index.html.

Florence

Pisa – v minulosti bola významným námorným a obchodným lídrom regiónu, neskôr však bola dobytá Florenciou. Turistov láka na svetoznámu Torre Pendenten – Šikmú vežu, ktorá sa nachádza na Piazza dei Miracoli. Na Námestí zázrakov nájdete obrovskú katedrálu a baptistérium, ktoré je najväčšou stavbou na krsty na svete. Bol tu pokrstený aj Galileo Galilei. Dnešná Pisa je univerzitné mesto.

V Ligúrii, severne od La Spezia sa nachádzajú mohutné útesy s malebnými mestečkami, známe pod názvom Cinque Terre. Táto oblast je zaradená do zoznamu UNESCO. V prípade viacdenného pobytu je najšikovnejší dopravný prostriedok vlak. Pri jednodennej návšteve využite plavbu loďou z La Spezie. Podrobnejšie informácie nájdete na www.cinqueterre.it.

Cinque Terre

Veľkú päťku tvoria Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore.

Cinque Terre_ Manarola

Mestečká boli dhoročne izolované od okolitého sveta. Pripravte sa na strmé útesy vysoko nad hladinou mora, ktorým som neodolala a po náročnej túre po kopcoch v Manarola, a v júlových hrúčavách, som z jedného skočila a vychutnala si tyrkysové vody Ligurského mora (pozor na medúzy).

Manarola_view

Ak si chcete užit krásy Toskánska, návštevu si naplánujte na jar alebo jeseň.

V Toskánsku platí, čím menší obchod, tým drahší. Nájdete tam Coop, Lidl a iné lokálne supermarkety. Bohužial sme v Toskánsku nikde nenašli čerstvé  ovocie či zeleninu. Tie v supermarketoch boli nekvalitné a veľmi drahé. Vo všeobecnosti to platí na všetko počas sezóny, kedy aj cena pohonných hmôt sú vyššie o približne štyridsať percent.

Diaľnice a cesty sú kvalitné, no aj napriek dobrému značeniu odporúčam služby GPS navigácie. Taliani nemajú dialničné nálepky, platíte mýto. Na ceste tam sme sa zastavili pri najväčšom jazere Talianska L’ago di Garda, a na ceste späť sme si oddýchli v Benátkach, o ktorých vám porozprávam nabudúce.

Lago di Garda

Venice

Venice_Gondola

Za článok ďakujeme Zuzane Diaz

Píšeme s láskou a chceme, aby ste nás s láskou aj čítali. Sledujte Pelipecky aj na facebooku.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore