Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

TOP rieky, jazerá a lagúny v Európe: Sem sa vyber za oddychom a vodnými športmi

TOP rieky, jazerá a lagúny v Európe: Sem sa vyber za oddychom a vodnými športmi

Niekto to rád horúce, iný zasa studené alebo poriadne divoké. Európa je plná krásnych riek, jazier, lagún a prameňov, ktoré sú dokonalými dovolenkovými destináciami. Mnohé z nich majú liečivé účinky, poskytujú skvelé útočisko na relax alebo poslúžia tým, ktorí cestujú radi za aktívnym oddychom či otužovaním mimo letnú sezónu. Či už ťa láka Slovinsko, Francúzsko, Španielsko alebo Island, nechaj sa očariť týmuto nádhernými miestami.

Reklama

Tajná lagúna, Island

Tajná lagúna bola po prvýkrát použitá ako zdroj vody v roku 1891. Je najstaršou lagúnou na Islande. Termálne vody bohaté na síru pochádzajú z neďalekého gejzíru, ktorý sa ukazuje každú chvíľu.

Rieka Tara, Čierna hora a Bosna a Hercegovina

Rieka Tara preteká cez hory aj svoj vlastný kaňon, ktorý je na zozname UNESCO a je zároveň najhlbším kaňonom v Európe. Rieka Tara si svoju cestu brieždi cez obe krajiny, je domovom mnohých živčíchov a je obľúbená aj medzi raftérmi.

Jazero Bled, Slovinsko

Jazero Bled, ktoré sa nachádza v Julských Alpách, je ľadovcového pôvodu. Jeho charakteristickým znakom je stredoveký kostol na malom ostrovčeku uprostred a hrad týčiaci sa na útese asi 130 metrov nad jazerom.

Prameň Cachat, Francúzsko

Voda Evian je celosvetovo známa práve kvôli celoročnému prameňu Cachat, v minulosti známom ako fontána svätej Kataríny. Traduje sa, že prameň vyliečil obličkové kamene aristokrata utekajúceho z Francúzskej revolúcie Jeana-Charlesa de Liazera.

Zdroj: Shutterstock/EQRoy

Bornos, Španielsko

Unikátna chránená oblasť pre vtáctvo – vodná nádrž Bornos, je tiež známa vďaka každoročnému Jazernému festivalu. Tento prírodný bazén v Andalúzii má čistú vodu a je skvelým miestom na plávanie či rybárčenie.

Rieka Valsan, Rumunsko

Rieka Valsan v Rumunsku je domovom živej fosílie. Ryba asprete je známa už milióny rokov a môžeš ju nájsť len na kilometrovom území tejto rieky.

Rieka Mardalsfossen, Nórsko

Mardalsfossen je zároveň jeden z najvyšších vodopádov v Európe, týčiaci sa vo výške 705 metrov. Energiou by dokázal zásobiť celú krajinu.

Jazero Como, Taliansko

V alpskom podhorí sa nachádza jazero Como, ideálne miesto na dovolenku s množstvom rezortov. Je tretím najväčším jazerom v Taliansku. Má hĺbku 425 metrov a je jedným z najhlbších jazier v Európe.

Rieka Caragh, Írsko

Jedno z top miest na chytanie lososov pre rybárov je rieka Caragh na juhozápade Írska. Rieka patrí do kategórie „špeciálna oblasť ochrany“ spolu s národným parkom Killarney a je domovom vzácneho slimáka Kerry.

Akciové letenky

Zdroj: Euronews.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore