Nájdeš nás aj na:
caprarola taliansko

Cestopisy

7 najkrajších miest v okolí Ríma. Sprav si peckový jednodňový výlet

7 najkrajších miest v okolí Ríma. Sprav si peckový jednodňový výlet

Chystáš sa do Ríma a plánuješ čo vidieš, aby si to najlepšie nevynechal(a)? Koloseum a Vatikán už asi na zozname máš, my by sme radi pridali inšpiráciu na krásne jednodňové výlety, ktorými si pobyt môžeš okoreniť. Týchto 7 miest sa nachádza na území niekdajšieho regiónu Tuscia, takže si tak trocha pocestuješ v čase. Tuscia alebo Etruria pred dobytím Rimanmi bola historickým územím starých Etruskov, ktorí medzi ôsmym a tretím storočím pred Kristom okupovali dnešné Toskánsko, Umbriu a severné Lazio. Región žil najmä v stredoveku, často ho navštevovali pápeži a šľachtici. V 20. storočí ho obľubovali umelci. Dnes si Tusciu môžeš v jej unikátnej podobe užiť počas svojho pobytu v Ríme aj ty. Do každého z uvedených miest sa dostaneš za menej ako dve hodiny autom. Prečo sa sem vlastne vybrať? Nájdeš tu krásne hrady, kopce, výhľady a samozrejme kulinárske umenie Taliansku vlastné.

Reklama

1. Montefiascone

Mesto Montefiascone na vrchole kopcov Volsini je jedným s najkrajšími výhľadmi v historickej Tuscii. Užiť si ich môžeš napríklad z hradu Castello della Rocca, ktorý má bohatú históriu. Navštíviť sa oplatí tiež jazero Bolsena, Duomo di Santa Margherita, kostoly San Flavanio a Sain Andrea či pevnosť Rocca dei Papi. Po dni plnom kultúry si vychutnáš dobré víno a chlieb s miestnym olivovým olejom. Mesto je od Ríma vzdialené asi hodinu a 45 minút autom.

Montefiascone

2. Bolsena

Toto mesto je pomenované podľa jazera, s ktorým hraničí. Najväčšie sopečné jazero v Európe Bolsena bolo sformované pri výbuchu sopky Vulsini. Typický je preň čierny piesok. Neskôr sa mesto Bolsena údajne stalo miestom katolíckeho zázraku, keď pocestný kňaz videl posvätnú oblátku nasiaknúť krvou. Odvtedy sa táto udalosť oslavuje po celom svete. Do Bolseny sa turisti okrem iného vydávajú za kulinárskym umením. Známa je napríklad tradičná ryba coregone. Bolsena je vzdialená asi 2 hodiny autom od Ríma.

bolsena

3. Viterbo

Viterbo je hlavným mestom provincie s rovnakým názvom v regióne Lazio. Patrí medzi jedny z naojbľúbenejších jednodňových výletov z Ríma. Zachovaná architektúra obklopujúca centrálny palác Palazzo dei Papi zažila pápeža, keď mesto slúžilo ako sídlo pápežstva v 13. storočí. Rovnako ako mestské termálne kúpele Terme dei Papi, ktoré sa používajú dodnes. Od Ríma je vzdialené asi hodinu cesty.

viterbo
Zdroj: Shutterstock/DinoPh

4. Civita di Bagnoregio

Je ťažké povedať, kde Civita di Bagnoregio začína a kde končí. Časom ostrieľané mesto na kopci je však viditeľne ohraničené od zvyšku údolia, nad ktorým sa týči. Je spojené len s mestom Bagnoregio peším mostom dlhým asi 365 metrov. Má svoju unikátnu atmosféru a teší sa čoraz väčšej pozornosti návštevníkov z celého sveta. Z Ríma sa sem dostaneš za cca hodinu a 50 minút.

civita di bagnoregio

5. Soriano nel Cimino

Z Ríma do Soriana nel Cimino sa dostaneš autom za necelú hodinu a pol. Všimnú si ho aj tí turisti, ktorí na diaľnici A1 prechádzajú z Ríma do Florencie. Dominantou mesta je hrad Orsini, ktorý slúžil ako letné pápežské sídlo stredovekej elity. V pozadí sa týči pohore Cimini, ktoré sú známe gaštanmi. Tie sa nachádzajú často aj v miestne kuchyni spolu s lokálnymi hríbmi porcini. Podľa gaštanov je nazvaný aj festival Sagra delle Castagne – akýsi stredoveký veľtrh.

soriano nel cimino
Zdroj: Shutterstock/ValerioMei

6. Bagnaia

Približne za hodinu a pol dorazíš do mesta Bagnaia, ktoré predstavuje všetko, čo môžeš od maličkého talianskeho mesta čakať. Moderné reštaurácie s historickým nádychom, hlavné námestie plné ľudí vychutnávajúcich si kávi a zmrzlinu a príjemná atmosféra. Mesto však vyniká jednou vecou – Villou Lante zo 16. storočia so záhradou s veľkými sochárskymi fontánami, freskami a množstvom zelene.

villa lante bagnaia taliansko
Zdroj: Shutterstock/DinoPh

7. Caprarola

Do Capraroly dorazíš asi po hodinu a 10 minútach jazdy autom. Mesto je známe najmä Villou Farnese, renesančnou rezidenciou, ktorá reprezentuje jednu z najúžasnejších architektúr v regióne v tom čase. Vile sa aj v súčasnosti dostáva veľa pozornosti. Objavila sa napríklad v oskarovom filme The Two Popes či The Man From U.N.C.L.E. Úžasné sú tiež výhľady z vily na jazero Vico na západe a pohorie Cimini na severe. Výlet si môžeš osladiť miestnymi koláčikmi ako tozzetti a amaretti.

caprarola

Akciové letenky do Ríma

Zdroj info: Madatornetwork


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore