Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

TOP destinácie na rok 2021: V Lonely Planet si posvietili na udržateľnosť

TOP destinácie na rok 2021: V Lonely Planet si posvietili na udržateľnosť

Pri príležitosti tohtoročného spomalenia sveta, či už v cestovaní, alebo v každodennom živote, sa Lonely Planet pozrelo na to, čo by pomohlo cestovateľom stať sa zodpovednejšími. Na základe toho vybrali pre titul Best in Travel 2021 (najlepšie v cestovaní) destinácie, ktorým záleží na udržateľnosti, komunitách a rozmanitosti.

Reklama

Lonely Planet výber udržateľných víťazov rozdelil do niekoľkých kategórií:

 • Kategória: Prechádzky
 • Víťaz: Le Vie di Dante, Taliansko

Cesta lemujúca kroky úžasného talianskeho básnika sa tiahne od jeho hrobky v meste Ravenna až po jeho rodné mesto Florenciu. Toskánsko ako na dlani, medové kopce, stredoveké hrady a románske kostoly zdobia trasu, pri ktorej je prechádzka veľmi slabým slovom.

Mesto Ravenna
 • Kategória: Program v divočine
 • Víťaz: Rwanda

Program ochrany v africkej Rwande pomohol kriticky ohrozeným horským gorilám a vypracoval nový plán ochrany voľne žijúcich zvierat. Hoci je krajina v porovnaní so svojimi susedmi miniatúrna, je obdarovaná krásnym kusom prírody.

 • Kategória: Destinácia v rozkvete
 • Víťaz: Antigua a Barbuda

Niektoré karibské krajiny, ako napríklad Antigua a Barbuda, považujú udržateľnosť za svoju prioritu. V roku 2017 bola táto destinácia zničená hurikánom Irma, no už tri roky sa snaží postaviť na nohy s ekologickým životom v popredí. Zakázali napríklad plastové tašky a polystyrénové výrobky. Založili tiež tzv. Zelený koridor, skupinu eko-friendly hotelov, rezortov a firiem po celom juhozápadnom pobreží až po dedinu Johna Hughesa.

 • Kategória: Cesta vlakom
 • Víťaz: Rocky Mountanieer, Kanada

V záujme zachovať krásne kanadské Rockies, svetoznámy vlak Rocky Mountaineer urobil krok k zníženiu uhlíkových emisí, zlepšil úroveň recyklovania a spriatelil sa s organizáciami, ktoré chránia miestnu prírodu. V kupé vlaku zažiješ rozprávkový kúsok Kanady v pohodlí a luxuse.

 • Kategória: Gastronomická destinácia
 • Víťaz: Grécko

Trhy s organickými produktmi, čerstvými bylinkami a ostrovnými morskými pokladmi je Grécko lídrom udržateľného jedla na svetovej úrovni. Neformálne je krajina „zelenou“ už po stáročia, pestovanie zeleniny, olív aj vlastného oleja je tu prirodzenou súčasťou života miestnych.

Olivová plantáž na Kréte
 • Kategória: Cyklistická trasa
 • Víťaz: Virginská horská cyklotrasa

Táto cyklotrasa na juhu USA ponúka viac ako 800 kilometrov dobrodružnej cesty. Unikátne miesto na jazdenie na dvoch kolesách v horách Blue Ridge Mountains vo Virgínii preslávil horský cyklista Chris Scott.

 • Kategória: Ubytovanie
 • Víťaz: Grootberg Lodge, Namíbia

Luxusné ubytovanie s nízkym dopadom na prostredie v odľahlej časti Namíbie pomáha zachrániť levov a černych nosorožcov prostredníctvom komunít. Grootberg Lodge bol prvým turistickým rezortom vo vlastníctve komunity v Damaralande. Postavený je z prírodných materiálov, energiu čerpá zo slnka a dokonalo zapadá do prostredia údolia Klip River Valley.

Zdroj foto: Grootberg
 • Kategória: Ostrovy
 • Víťaz: Palau

Desaťročia progresívnej politiky, ochranné opatrenia a sľuby návštevníkov postavili súostrovie Palau na piedestál udržateľných ostrovov. Tropický raj je tvorený 567 ostrovmi, ktoré sú jedny z najkrajších na svete. Stúpanie hladiny mora a na turizmus zameranej ekonomiky majú na krajinu veľký dopad, preto sa vo veľkej miere orientuje na udržateľnosť.

 • Kategória: Dovolenka v meste
 • Víťaz: Göteborg, Švédsko

S ašpiráciou na fosílne nezávislé mesto do roku 2030, 95 percentami hotelov so zeleným certifikátom, 97 percentami verejnej dopravy poháňanej obnoviteľnou energiou a ekologickými reštauráciami švédsky Göteborg dostal tento titul ľahko.

Akciové letenky na rok 2021

Zdroj: Lonely Planet

Mohlo by ťa zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky6 hodín dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv57 hodín dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky7 hodín dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky8 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky8 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky8 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky8 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky8 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore