Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

TOP destinácie na rok 2021: V Lonely Planet si posvietili na udržateľnosť

TOP destinácie na rok 2021: V Lonely Planet si posvietili na udržateľnosť

Pri príležitosti tohtoročného spomalenia sveta, či už v cestovaní, alebo v každodennom živote, sa Lonely Planet pozrelo na to, čo by pomohlo cestovateľom stať sa zodpovednejšími. Na základe toho vybrali pre titul Best in Travel 2021 (najlepšie v cestovaní) destinácie, ktorým záleží na udržateľnosti, komunitách a rozmanitosti.

Reklama

Lonely Planet výber udržateľných víťazov rozdelil do niekoľkých kategórií:

 • Kategória: Prechádzky
 • Víťaz: Le Vie di Dante, Taliansko

Cesta lemujúca kroky úžasného talianskeho básnika sa tiahne od jeho hrobky v meste Ravenna až po jeho rodné mesto Florenciu. Toskánsko ako na dlani, medové kopce, stredoveké hrady a románske kostoly zdobia trasu, pri ktorej je prechádzka veľmi slabým slovom.

Mesto Ravenna
 • Kategória: Program v divočine
 • Víťaz: Rwanda

Program ochrany v africkej Rwande pomohol kriticky ohrozeným horským gorilám a vypracoval nový plán ochrany voľne žijúcich zvierat. Hoci je krajina v porovnaní so svojimi susedmi miniatúrna, je obdarovaná krásnym kusom prírody.

 • Kategória: Destinácia v rozkvete
 • Víťaz: Antigua a Barbuda

Niektoré karibské krajiny, ako napríklad Antigua a Barbuda, považujú udržateľnosť za svoju prioritu. V roku 2017 bola táto destinácia zničená hurikánom Irma, no už tri roky sa snaží postaviť na nohy s ekologickým životom v popredí. Zakázali napríklad plastové tašky a polystyrénové výrobky. Založili tiež tzv. Zelený koridor, skupinu eko-friendly hotelov, rezortov a firiem po celom juhozápadnom pobreží až po dedinu Johna Hughesa.

 • Kategória: Cesta vlakom
 • Víťaz: Rocky Mountanieer, Kanada

V záujme zachovať krásne kanadské Rockies, svetoznámy vlak Rocky Mountaineer urobil krok k zníženiu uhlíkových emisí, zlepšil úroveň recyklovania a spriatelil sa s organizáciami, ktoré chránia miestnu prírodu. V kupé vlaku zažiješ rozprávkový kúsok Kanady v pohodlí a luxuse.

 • Kategória: Gastronomická destinácia
 • Víťaz: Grécko

Trhy s organickými produktmi, čerstvými bylinkami a ostrovnými morskými pokladmi je Grécko lídrom udržateľného jedla na svetovej úrovni. Neformálne je krajina „zelenou“ už po stáročia, pestovanie zeleniny, olív aj vlastného oleja je tu prirodzenou súčasťou života miestnych.

Olivová plantáž na Kréte
 • Kategória: Cyklistická trasa
 • Víťaz: Virginská horská cyklotrasa

Táto cyklotrasa na juhu USA ponúka viac ako 800 kilometrov dobrodružnej cesty. Unikátne miesto na jazdenie na dvoch kolesách v horách Blue Ridge Mountains vo Virgínii preslávil horský cyklista Chris Scott.

 • Kategória: Ubytovanie
 • Víťaz: Grootberg Lodge, Namíbia

Luxusné ubytovanie s nízkym dopadom na prostredie v odľahlej časti Namíbie pomáha zachrániť levov a černych nosorožcov prostredníctvom komunít. Grootberg Lodge bol prvým turistickým rezortom vo vlastníctve komunity v Damaralande. Postavený je z prírodných materiálov, energiu čerpá zo slnka a dokonalo zapadá do prostredia údolia Klip River Valley.

Zdroj foto: Grootberg
 • Kategória: Ostrovy
 • Víťaz: Palau

Desaťročia progresívnej politiky, ochranné opatrenia a sľuby návštevníkov postavili súostrovie Palau na piedestál udržateľných ostrovov. Tropický raj je tvorený 567 ostrovmi, ktoré sú jedny z najkrajších na svete. Stúpanie hladiny mora a na turizmus zameranej ekonomiky majú na krajinu veľký dopad, preto sa vo veľkej miere orientuje na udržateľnosť.

 • Kategória: Dovolenka v meste
 • Víťaz: Göteborg, Švédsko

S ašpiráciou na fosílne nezávislé mesto do roku 2030, 95 percentami hotelov so zeleným certifikátom, 97 percentami verejnej dopravy poháňanej obnoviteľnou energiou a ekologickými reštauráciami švédsky Göteborg dostal tento titul ľahko.

Akciové letenky na rok 2021

Zdroj: Lonely Planet

Mohlo by ťa zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (+super letenky na sezónu!) https://t.co/OCs49vj40y #letenky2 hodiny dozadu
Letisko na Zanzibare už umožňuje antigénové testovanie pre cestujúcich letiacich s KLM https://t.co/tSvPRBXJME #novinky2 hodiny dozadu
Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky9 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky10 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky10 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky10 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky11 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky11 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky11 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky11 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore