Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Udržateľný luxus: Ubytovanie na agroturistických farmách

Udržateľný luxus: Ubytovanie na agroturistických farmách

Agroturizmus je čím ďalej tým vyhľadávanejším spôsobom cestovania. Nie je nám jedno, čo je na našom tanieri a ako sa to tam dostalo. Pri cestovaní a ubytovaní počas dovolenky sme radi v bezprostrednom kontakte s prírodou. O produkty sa nezaujímame len v ich konečnom štádiu, ale chceme vidieť aj proces výroby, alebo sa ho dokonca zúčastniť. Takýto aktívny spôsob dovolenkovania ponúkajú niektoré agroturistické farmy po celom svete.

Reklama

VIK Hotel & Winery, Čile

Nádherný boutique hotel s 22 tematickými izbami sa nachádza v čilskej Millahue Valley, asi dve hodiny južne od Santiaga. Objíma ho bezprostredná blízkosť viníc. Má dokonca svoje vlastné vinice aj vínne pivnice. Takže okrem ochutnávky skvelého vína sa môžeš zúčastniť ich samotnej výroby. Toto eko-uvedomelé ubytovanie ponúka jedlá pripravené z lokálnych ingrediencií.

zdroj foto: Vik Hotel

Plantáž Jan Thiel Lodge, Curaçao

Oficiálny názov plantáže je Damasco, hoci by ste sa na ňu pod týmto názvom pýtali domácich asi márne. Všetci ju totiž poznajá ako plantáž Jan Thiel, podľa pôvodného majiteľa, ktorý ju vlastnil od konca 17. storočia. Je skrytá v zelenej oáze. Má vlastný vchod do prírodnej rezervácie Salt Lakes – prirodzeného prostredia plameniakov. V okolí sú i turistické a cyklistické trasy. Zajazdiť si môžeš aj na koni. Jan Thiel Lodge ponúka ubytovanie maximálne 20 hosťom naraz, takže súkromie a pohoda sú zaručené.

zdroj foto: landhuisjanthiel.com

Ostrov Laucala, Fidži

Oázu luxusu tvorí súkromný ostrov patriaci k Fiždi, ktorý obklopuje asi 12 kilometrov štvorcových hornatej krajiny, dažďový les a kokosové plantáže. Vlastníkom tohto raja na zemi je zakladateľ spoločnosti Red Bull Dietrich Mateschitz. Ostrov je takmer úplne sebestačný. Na miestnej farme pestujú organické ovocie a zeleninu, sliepky vo voľnom výbehu a kravy Wagyu. Ubytovať sa dá v jednej z 25 víl v duchu filozofie „z farmy na stôl“.

Fattoria Barbialla Nuova, Toskánsko

Objav čaro ticha na bio farme obklopenej marhuľovými sadmi. Farma Fattoria Barbialla Nuova je známa dobytkom Chianina a bielov hľuzovkou, najvzácnejšou hubou na svete. Dôraz tu kladú na udržateľnosť, čoho dôkazom je množstvo solárnych panelov, kompostovanie, či využívanie dažďovej vody pre hospodárske zvieratá aj zavlažovanie. Nauč sa základy talianskej kuchyne, rybárči, bicykluj alebo choď na turistiku do voňavého lesa.

Lacné letenky do Talianska

Babylonstoren, Juhoafrická republika

Toto miesto často nazývajú aj Rajskou záhradou Južnej Afriky. Babylonstoren, jedna z najstarších miestnych fariem, je domovom historického hotela a majestátnej záhrady. Môžeš si tu dať prechádzku alebo dokonca dobrovoľne vypomôcť pri sadení, zbieraní úrody či hnojení. Neskôr sa odmeň pohárom vína v degustačnej miestnosti alebo výbornou večerou z jednej z lokálnych reštaurácií. Okrem toho môžeš zažiť čajový ceremoniál v Liečivej záhrade, jazdu okolitými horami alebo si oddýchnuť vo wellnesse.

Lacné letenky do Juhoafrickej republiky

zdroj informácií: lonelyplanet.com, landhuisjanthiel.com, babylonsteron.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore