Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

10 tipov, ako cestovať bezpečne a zodpovedne aj počas pandémie

10 tipov, ako cestovať bezpečne a zodpovedne aj počas pandémie

Cestovanie za hranice našej krajiny zostáva aj naďalej medzi výnimkami zo zákazu vychádzania. To využíva hneď niekoľko cestovateľov, ktorí cestujú za prácou či rodinou alebo aj tí, ktorí sa v tejto pandemickej dobe rozhodli, že je čas na spoznávanie nových krajín, či zaslúžený oddych na pandemickej dovolenke. Práve pre týchto cestovateľov a dobrodruhov prinášame niekoľko tipov na to, ako môžu cestovať bezpečne a zodpovedne aj v týchto pohnutých časoch. 

Reklama

1.Splniť vstupné podmienky cieľovej destinácie

Možno sa práve podľa nich rozhodujete a možno máte svoju vysnívanú destináciu a neviete, ako sa do nej dostať. Vstupné podmienky destinácie sú však alfou a omegou akéhokoľvek výletu a nemusí ani pandémia. Tými najčastejšími sú negatívne výsledky RT-PCR testov a tiež poistenie. Upozorňujeme však, že vstupnými podmienkami tento rešerš nekončí, keďže dôležitou informáciou sú aj podmienky aeroliniek. 

Tu na Pelipeckách nájdete stovky článkov o vstupných podmienkach do jednotlivých destinácií či podmienky jednotlivých aeroliniek. Stačí rozkliknuť lupu v pravom hornom rohu stránky a napísať, o akú destináciu či leteckú spoločnosť sa jedná.

Pre tých cestovateľov, ktorých zaujímajú primárne vstupné podmienky, prinášame niekoľko našich článkov, ktoré sa venujú bezpečným destináciám a kde si môžete vybrať dovolenku presne podľa svojho vkusu:

Akciové letenky do exotiky na sezónu 2020/2021

2. Poistenie, poistenie, poistenie

Ak ste ho predtým ignorovali, teraz je ten správny čas na jeho kúpu. Pandémia ukázala dôležitosť cestovného poistenia a ukázali to aj dáta Pelikána – poistenie si dnes už kupuje približne 70 percent klientov. V ponuke cestovnej kancelárie nájdete dve poistenia – STORNO a ISTOTA. Pelikán k ním navyše pridal od nového roka bonus v podobe preplatenia stornopoplatkov do výšky 90 percent v prípade pozitívneho RT-PCR testu na COVID-19. 

Počas platnosti nariadenia o zákaze vycestovania do zahraničia za účelom rekreácie poistenie STORNO ani ISTOTA nekryje žiadne náklady súvisiace so stornovaním tohto druhu cesty pred jej začiatkom. Platí to bezohľadu na to, aký dôvod stornovania cesty klient deklaruje. To znamená, že poistenie nekryje stornovanie cesty za účelom rekreácie ani v prípade choroby či hospitalizácie klienta, ani v prípade smrti príbuzného. Rovnako si klient počas platnosti tohto zákazu nemôže pri tomto druhu cesty uplatniť ani náš benefit preplatenia stornopoplatkov v prípade pozitívneho testu na COVID-19.

Viac o tomto bonuse sa dočítate v článku:

3. Destinácie a aerolinky s vlastným poistením

Ako prvé priniesli bezplatné poistenie na ochorenie COVID-19 aerolinky Emirates, a to v júli 2020. Neskôr sa k nim pridali ďalšie aerolinky a následne aj destinácie. Turistov tak zadarmo poisťujú napríklad Kanárske ostrovy či Dominikánska republika.

4. R.O.R. 

Rúško, odstup, ruky, toto už poznáme všetci. Sú to však práve tieto tri písmená, ktoré môžu zachrániť životy vás a vašich blízkych. Myslite na ne aj pri cestovaní – noste rúško nielen tam, kde je povinné, ale aj tam, kde si to situácia vyžaduje (teda miesta, kde sa zhromažďuje veľa ľudí). Nezabúdajte na odstup od ostatných ľudí (najmä tých s príznakmi podobnými ochoreniu COVID-19) a taktiež si pravidelne umývajte a dezinfikujte ruky. ROR je minimum, ktoré môžeme urobiť pre svoje zdravie a mal by byť súčasťou našich každodenných životov. 

5. HEPA filtrami proti nákaze

Od začiatku pandémie sa šíri mýtus o tom, že je to práve lietadlo, v ktorom sa najviac šíri nákaza. Nie je to pravda. Možno ste už o nich počuli, možno nie, súčasťou kabíny sú však aj špeciálne HEPA filtre, ktoré vedia na 99,9 % zabrániť šíreniu akéhokoľvek ochorenia prostredníctvom vzduchotechniky v lietadle. To 0,1 % je už na vás a tom, ako dodržiavate R.O.R. HEPA filtre sú používané aj na operačných sálach v nemocniciach a fungujú na jednoduchom princípe – recirkulovaný vzduch prechádza cez tieto filtre ešte pred opätovným vstupom do kabíny alebo pred zmiešaním s čerstvým vzduchom. Všetok vzduch v kabíne sa tak mení pravidelne každé tri až štyri minúty.

6. Zásoba rúšok, respirátorov a dezinfekcie

Byť pripravený je základom, preto si so sebou nezabudnite zabaliť dostatočný počet rúšok (chirurgických či látkových), respirátorov a samozrejme dezinfekcie. Všetko spomenuté zoženiete napríklad v internetovej lekárni Dr24. Nezabudnite si pred odchodom do cieľovej destinácie zistiť aj tieto podmienky, mnohé destinácie totiž aj napriek pomerne voľným cestovateľským reštrikciám vyžadujú od cestovateľov prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéri aj v interiéri. 

7. Flexi podmienky 

Je v poriadku, ak sa rozhodnete zo strachu nevycestovať, v takomto prípade však musíte znášať dôsledky svojho rozhodnutia, a teda fakt, že strach nie je dôvodom na storno objednávky. Ani keď máte poistenie. Čo však môžete urobiť ešte predtým, aby ste sa vyhli strate peňazí, je vybrať si letenky s leteckou spoločnosťou, ktorá má štedré a najmä flexibilné podmienky aj v prípade dobrovoľnej zmeny. Vďaka tomu budete môcť zmeniť dátum svojho odletu a v niektorých prípadoch aj destináciu a letecká spoločnosť si v tomto prípade nebude účtovať poplatok za zmenu, iba prípadný doplatok do ceny letenky, ak je tá nová drahšia.

8. Sledujte svoje symptómy

Ak sa u vás vyskytnú prejavy ochorenia COVID-19 neignorujte ich. Sledujte svoje symptómy a v prípade akéhokoľvek podozrenia kontaktujte svojho obvodného lekára a tiež Úrad verejného zdravotníctva vo vašej cieľovej destinácii. Ak sa chcete vyhnúť týmto nepríjemnostiam, snažte sa dodržiavať vyššie spomenuté odporúčania. 

9. Izolácia po návrate domov

Základom je dodržanie podmienok pri návrate na Slovensko. Ešte pred prekročením hraníc je potrebné vyplnenie online registrácie a v prípade, že sa vraciate letecky priamo na Slovensko aj tohto prehlásenia. Následne všetkých cestovateľov (s výnimkou zaočkovaných a tých, ktorí majú aktívne protilátky) čaká 14-dňová izolácia v domácom či štátnom karanténnom zariadení. Tú môžu ukončiť predčasne pod podmienkou, že najskôr na ôsmy deň absolvujú RT-PCR testovanie, ktorého výsledok bude negatívny. Pri návrate z krajín Európskej únie je možné izoláciu ukončiť pri bezpríznakovom priebehu aj bez testovania, avšak až na štrnásty deň. 

Výnimka z izolácie platí pre pendlerov (pre ktorých platia osobitné pravidlá), zaočkovaných a tých, ktorí COVID-19 prekonali najviac tri mesiace dozadu. Títo cestujúci sa rovnako musia zaregistrovať a absolvovať izoláciu, avšak testovanie môžu absolvovať bezprostredne po príchode do krajiny. Izoláciu tak môžu ukončiť hneď po obdržaní negatívneho výsledku RT-PCR testu.

10. Cestujte so spoľahlivým partnerom

Pandémia ukázala dôležitosť cestovnej kancelárie – je to práve ona, ktorá vám v prípade problémov na cestách pomôže s prebookovaním letenky či inými záležitosťami. Ak teba cestujete, zvážte aj využitie služieb spoľahlivého partnera akým je CK.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Prvý raz letela lietadlom až v 19tich, od tej doby si ho zamilovala. Krajinu podľa nej spoznáš podľa gastronómie a toho, ako ti naservírujú dezert. Za hranicami ju najčastejšie nájdete sedieť v lokálnej kaviarni so šálkou kávy a domácim zákuskom. Vyrástla v rodine dejepisárov, povinnou zastávkou každej jej cesty sú preto historické pamiatky a múzea. Myslela si, že preferuje more, nedávno sa však zamilovala do hôr, a to rovno do našich domácich.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Dubaj s letenkami, 4*hotelom a raňajkami na 6 nocí za 850€ https://t.co/SxDnZ0OPAr #dovolenky8 hodín dozadu
NOVÝ TREND: o letenky v prémiovej ekonomickej triede je obrovský záujem. Vieme prečo https://t.co/anUrkPJezI #letenky11 hodín dozadu
Zjazdovky by sa mali v OP režime otvoriť od 11. decembra, hotely až po Vianociach https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky12 hodín dozadu
Lyžovačka na Slovensku a v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie? https://t.co/sWSoMO4dev #dovolenky12 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: aktuálne pravidlá, nový variant omikron a podmienky návratu na Slovensko https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky12 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky12 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky12 hodín dozadu
Ktoré aerolinky vyžadujú COVID test pred odletom? Kompletný zoznam pre Slovákov https://t.co/jAa4f1OerG #novinky12 hodín dozadu
Dnes je Medzinárodný deň civilného letectva. Pamätáte si ešte svoj prvý let? https://t.co/oxwnCLA1u2 #novinky1 deň dozadu
Po rokoch rekonštrukcií odhalil Londýn nový vzhľad hodín na veži Big Ben https://t.co/iw2gn1RiIt #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore