Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tipy a triky na dovolenku v Paname

Ak cestujete na miesto vzdialené tisíce kilometrov od domova, je pochopiteľné, že vás môže stretnúť kultúrny šok. My sme sa na cestu do Panamy svedomito pripravovali, no nepoznali sme vo svojom okolí žiadneho cestovateľa, ktorý by bol schopný odovzdať nám skúsenosti z dovolenky v Strednej Amerike. A preto sme sa rozhodli, že sa s vami podelíme o veci, ktoré vám pri pobyte v Paname môžu pomôcť. Takže čo všetko je dobré vedieť pred vašou dovolenkou v Strednej Amerike? Pozrite si tieto tipy a triky na dovolenku v Paname:

Reklama

Letisko

Hneď po vystúpení z lietadla na medzinárodnom letisku Tocumen sme si uvedomili dve veci. Že vlhkosť vzduchu je podobná, ako napríklad v Thajsku a že taxík, ktorý vás odvezie na hotel si vyberajte starostlivo. My sme sa zverili do rúk pánovi za prepážkou priamo na letisku, ktorí nám vybavil poslíčka. Poslíček nás vzal do taxíka vzdialeného asi 10 metrov od letiska a za túto prácu si vypýtal sprepitné 5 dolárov! Neurobte podobnú chybu a po opustení odletovej haly si zistite ceny priamo od taxikárov.

Taxíky

Taxíky v Paname sú samostatnou kapitolou. Okrem toho, že ich je všade veľmi veľa, dá sa s každým taxikárom dohodnúť na cene. Stačí mať talent na zjednávanie cien. Hlavne si nesadajte do neoznačených taxíkov a držte sa osvedčených spôsobov. Jedinú vec, ktorú by sme panamským taxikárom vytkli, je to, že vedia byť niekedy veľmi otravní. Ak vidia turistu, sú schopní popri ňom jazdiť aj minúty, len kým sa na nich nepozriete a nepoviete im 3-krát, že taxík práve nepotrebujete.

taxiky

Očkovanie

Pred cestou do Panamy sa nevyžaduje, aby ste boli očkovaní proti nebezpečným či iným ochoreniam. Jediné očkovanie, ktoré sa odporúča do celej Strednej Ameriky, je očkovanie proti žltej zimnici.

Týmto častiam sa večer vyhnite

Panama City je bezpečným miestom, ak nebudete vyhľadávať miesta na predmestí a niektoré okrajové štvrte. Zväčša sa to týka len večerných hodín a týchto oblastí: El Chorillo, Santa Ana, Curundu čiSan Miguel.

stvrte

Doláre

V Paname môžete platiť dvomi menami: panamská balboa alebo americký dolár. Obe tu majú rovnakú peňažnú hodnotu. Čo sa týka zmenární, tie nemajú príliš lichotivý kurz – takže pokiaľ máte možnosť, zameňte si peniaze ešte pred cestou. Na Slovensku zoženiete americké doláre takmer v ktorejkoľvek banke.

dolary

Ubytovanie

Aj keď je Panama považovaná za jedno z najdrahších miest Strednej Ameriky, ceny ubytovania vás príjemne prekvapia. Aj v luxusných 4* hoteloch totiž dáte za týždňový pobyt s honosnými raňajkami zhruba 300 eur. Nájdete tu samozrejme aj lacnejšie varianty, ale štandard 4* je tu na vysokej úrovni, väčšina hotelov má bazén na streche alebo lukratívnu terasu s výhľadom na mesto a pokiaľ tu nebudete tráviť dlhší čas, nie je dôvod bývať v horších štvrtiach, kde cenový rozdiel za ubytovanie nie je až taký výrazný. Jedny z najlepších hotelov nájdete v tzv. Finančnej štvrti.

bazen radison

Cestovanie

Metro, legendárne veteránske autobusy, taxíky, či bicykel. Preprava v Paname je vo všetkých prípadoch lacná a netreba sa jej báť. Metro je rýchle, na jazdu s ním potrebujete zaplatiť drobnú zálohu za kartu, na ktorú si potom pomocou automatov dobíjate peniaze. Ak nejaké nevyčerpáte, budú vám samozrejme vrátené. V prípade spomínaných autobusov ide o niečo, čo by ste si v Panama City určite mali vyskúšať. Jedna jazda vychádza desiatky centov, ale zážitok z vybuchujúceho výfuku a rýchlej jazdy je určite k nezaplateniu. Taxíkov je v Panama City nespočetne veľa, takže sa nemusíte báť, že nejaký práve nezoženiete. Malý bonus: my sme vďaka šikovnému taxikárovi prišli na letisko včas aj napriek tomu, že celé mesto bolo zapchaté. Najviac bicyklov požičiavajú pozdĺž pobrežia na Avenida Balboa, ale k relatívne väčším vzdialenostiam v meste sa až tak cenovo veľmi neoplatia.

autobus

Kúpanie

Možno to bude znieť zvláštne, ale pláž obklopujúca Panama City nie je určená na kúpanie. Nie je k tomu ani prispôsobená a farba mora z dôvodu množstva lodí, ktoré tadiaľto prejdú nie je veľmi lákavá. Na kúpanie sú ideálne okolité časti ako Taboga, San Blas alebo ostrovčeky na konci Amador Causeway.

plaze

Jazyk

Úradným jazykom v Paname je španielčina. Ak sa chcete dohovoriť s miestnymi môžete to skúsiť aj anglicky, ale z vlastnej skúsenosti vieme, že mnoho z nich vám rozumieť nebude. Každopádne na miestach ako sú hotely, reštaurácie, obchody, mestská hromadná doprava či polícia sa bez problémov dorozumiete aj s angličtinou.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore