Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako pohodlne zvládnuť cestu (nielen) v economy class

Ako pohodlne zvládnuť cestu (nielen) v economy class

Len nedávno sa uskutočnil najdlhší let New York – Sydney (bez prestupu) so spoločnosťou Qantas, ktorý trval neuveriteľných 19 hodín a 30 minút. Išlo o skúšobný let. Prekonávanie takýchto dlhých vzdialeností a niekoľkých časových zón je náročné nielen pre stroj, ale najmä pre pilotov, stewardov a samotných cestujúcich. Prezradíme vám tip, ktorý každému pasažierovi zjednodušil prispôsobenie sa novému časovému pásmu. Ponúkneme tiež niekoľko nápadov, ako zvládnuť aj menej pohodlné cestovanie v ekonomickej triede.

Reklama

Začnime ale od začiatku – čo je to economy class? 

Ak si kúpite letenku, s najväčšou pravdepodobnosťou ste si zaobstarali letenku v ekonomickej triede. To znamená, že sedíte v hlavnej kabíne lietadla. Sedadlá nie sú práve najpohodlnejšie, k dispozícii je oveľa menej miesta na nohy a služby, ktoré sú v cene, sú limitované (samozrejme, záleží aj od leteckej spoločnosti).

Ako zvládnuť let v ekonomickej triede? 

Brrrr – to je zima!

Napriek tomu, že mnoho ľudí má džínsy ako základ šatníka, počas letu sa odporúča pohodlné oblečenie – menej priliehavé nohavice, legíny, tričko, mikina a sveter. Pohodlné a teplé ponožky vám zase dobre poslúžia počas dlhších letov. V lietadle je často chladno, preto je dôležité vziať si niekoľko vrstiev, aby sa vám cestovalo pohodlnejšie. Ak sa dá, dámy by mali povedať rázne nie lodičkám, muži oblekom.

Malá deka vám dobre poslúži na to, aby ste zostali po celý čas v teple a v pohodlí. Nie vždy je však nutné brať si ju so sebou v príručnej batožine, niektoré spoločnosti ju totiž poskytujú v základnom balíčku. 

Doprajte si! 

Ľudia, ktorí nezvyknú používať produkty ako krém na ruky či balzam na pery, sa priznali, že prvýkrát pocítili potrebu použiť takéto produkty práve pri dlhom lete. Vzduch v lietadle je veľmi suchý, a preto je základom nielen hydratácia zvnútra (pitie dostatku tekutín, najmä vody) ale aj zvonku. Balzam na pery, krém na ruky, vlhčené vreckovky či kvapky do očí sú drobnosti, ktoré by nemali chýbať vo vašej príručnej batožine. 

V prípade, že nosíte kontaktné šošovky, počas letu by ste ich mali vymeniť za okuliare. Ak máte šťastie, balíček so základnými pomôckami na cestovanie nájdete pripravený na sedadle, keďže niektoré letecké spoločnosti ho ponúkajú aj v rámci letenky.

Cvičenie pred odletom

Odchody na letisko bývajú zvyčajné hektické, plné chaosu, zmätku a uvažovania nad tým, či sme náhodou niečo potrebné nenechali doma. (Pomôcka: ak máte peňaženku a v nej všetky karty, pas, telefón a nabíjačku, máte v podstate všetko). Ak si ale naplánujete odchod dopredu, stresy môžu byť oveľa menšie. Počas letu mnohí odporúčajú pohyb – prechádzku po kabíne minimálne raz za hodinu. S tým, samozrejme, súhlasíme. Pravidelné prechádzanie však môže byť nepríjemné, najmä ak nesedíte v uličke a zakaždým musíte zobudiť spolucestujúceho na vedľajšom sedadle. 

Oveľa efektívnejšie je zacvičiť si (alebo sa aspoň ponaťahovať) pravidelne už niekoľko dní pred odletom. Cvičenie pomáha zbaviť sa stresu a zlepšuje prietok krvi. Ak sa ale necítite na pravidelné cvičenie, vyskúšajte si dať do tela pred odletom (samozrejme, pri skorých ranných letoch je náročnejšie). Vaše telo sa rýchlejšie unaví a vy si tak počas letu môžete dopriať spánok oveľa jednoduchšie.

BONUS: Tajný tip – prispôsobte sa! 

A teraz k rade, ktorá bola vyskúšaná pasažiermi počas dlhého letu Amerika – Austrália. Všetci cestujúci sa už na začiatku letu prispôsobili času cieľovej destinácie. I keď to môže znieť jednoducho, nie je to tak. Niekedy to znamená ostať hore aj viac ako 20 hodín, alebo sa prinútiť ísť spať aj napriek tomu, že vonku je ešte slnečno. V druhom spomínanom prípade môžete využiť výživový doplnok melatonín. Je to telu vlastná látka, ktorá funguje ako účinný nástroj na reguláciu spánkového rytmu. Jeho úlohou je skrátiť čas potrebný na zaspanie. Samozrejme, o jeho použití sa najprv poraďte s lekárom alebo v lekárni s lekárnikom. 

zdroj foto: shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore