Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Za teplom v januári. 12 zimných destinácií pre milovníkov leta

Za teplom v januári. 12 zimných destinácií pre milovníkov leta

Milujete teplo? Milujete leto? Milujete slnko? Milujete tých, ktorí milujú to isté? Ak minimálne na jednu z predchádzajúcich otázok ste odpovedali kladne, odporúčame vám kúpiť si letenku do jednej z nasledovných destinácií a zanechať chlad, dážď, šero a zimu za sebou aspoň na pár dní. Zoznam vznikol na základe odporúčaní cestovateľského portálu Condé Nast Traveler.

Reklama

Paros, Grécko

Priemerná teplota od decembra do marca: 10 – 14 °C (s častým vetrom)

Grécke Kyklady sú srdcovkou mnohých cestovateľov, aj takých, ktorí precestovali celý svet, boli všade a videli všetko. Paros je súčasťou tohto súostrovia, a síce nie je až taký populárny ako Santorini alebo Mykonos, na jeho kráse to neuberá. Úzke uličky, tradičné domy s veľkými oknami, kostoly s gracióznymi vežami, pobrežie s niekoľkými fantastickými plážami a ich celková zmes vytvárajú zasnenú atmosféru, ktorá vás zároveň nabije energiou.

Bahamy

Priemerná teplota od decembra do marca: 16,5 – 25 °C

Bahamy v zime sú vždy dobrým nápadom, ale tento rok ešte lepším. Keďže hurikán Dorian zanechal v tomto karibskom štáte svoje stopy, pre miestnych je momentálne každá turistická návšteva znakom svetlejšej budúcnosti. Ak sa rozhodnete navštíviť túto rozprávkovú oblasť Zeme, určite vás budú čakať s otvorenou náručou. Okrem vrúcneho privítania sa pripravte na pieskové pláže s tyrkysovým morom v takom prevedení, ktoré by pokojne mohlo slúžiť ako pľac romantického hollywoodskeho filmu s gýčovým happy endom, aký (tajne) všetci občas potrebujeme. A ešte aj na takéto prasiatka, aha:

Namíbia

Priemerná teplota od decembra do marca: 15 – 20 °C

Portál Condé Nast Traveler odporúča túto krajinu zberateľom závideniahodných fotiek, my by sme k nim ale pridali aj zberateľov vizuálnych zážitkov zo zázračných miest. Púšť Namib je najstaršia pustina na svete, má aj také časti, v ktorých ešte nikdy nepršalo. V oblasti Soussvlei sa nachádzajú tie najväčšie piesočné duny sveta, ktoré siahajú až do výšky 300 metrov. Namíbijské pobrežie s dĺžkou jeden a pol tisíc kilometrov skrýva strašidelné Pobrežie kostry, ktoré stráži vraky stroskotaných lodí. Namíbia ale nie je len o takýchto dramatických miestach, je tu napríklad aj safari a jedinečné spoty na pozorovanie západov slnka.

Belize

Priemerná teplota od decembra do marca: 21 – 29 °C

Belize je stredoamerická krajina s tropickými plážami, koralovými útesmi, jaskynnými útvarmi, exotickou divočinou a ničím nezameniteľnou, ľahkou karibskou atmosférou. Pozdĺž jeho pobrežia sa nachádza druhý najväčší koralový útes na svete a okolo jeho džunglí sú roztrúsené ruiny starodávnych kostolov. Len málo miest na svete sa môže pochváliť takým bohatým ekosystémom, aký má Belize.

Seychely

Priemerná teplota od decembra do marca: 24 – 30 °C

Je vôbec potrebné predstaviť tento populárny kúsok sveta? Vysnívaná destinácia tých, ktorí tu ešte neboli, na druhej strane scéna splnených túžob cestovateľov, ktorí už Seychely niekedy navštívili. Nachádzajú sa 1500 kilometrov od východného pobrežia Afriky. 3 hlavné ostrovy – Mahé, Praslin a La Digue – ležia na žulových útesoch, ostatné na koralových. Jedinečná flóra a fauna miesta je ukrytá v niekoľkych národných parkoch. Sú domovom obrích korytnačiek a farebných vtákov alebo napríklad najväčšieho kokosu na svete (Coco de Mer).

Fidži

Priemerná teplota od decembra do marca: 22 – 30 °C

Potápanie pri dokonalých útesoch, viac ako 2 000 druhov orchideí v Záhrade spiaceho obra, krása vo vode, krása na súši – (aj) toto je Fidži. Toto súostrovie vzniklo v dôsledku vulkanickej činnosti a pozostáva z 322 ostrovov, z ktorých iba 110 má stále obyvateľstvo. Aj toto vedomie podčiarkuje ten pocit, že ste sa dostali na scenériu pirátskeho románu v tieni paliem, na bielej piesočnej pláži s hrdými zelenými horami v pozadí.

Oahu, Havaj

Priemerná teplota od decembra do marca: 19 – 27 °C

Havaj je vzdialený niekoľko hodín letu od západného pobrežia Ameriky, leží uprostred Tichého oceánu. Súostrovie sa skladá z 8 väčších ostrovov a niekoľkých menších. Oahu je domovom hlavného mesta Honolulu, ako aj slávnej pláže Waikiki. Ostrov má bohatú históriu, ale nájdete tu aj množstvo voľnočasových a zábavných programov. Miestne pláže sú veľkým lákadlom aj pre surferov z celého sveta. Vo večerných hodinách vás tu môže príjemne prekvapiť skutočný rušný mestský život (najmä v Honolulu). Nebudú sklamaní ani tí, ktorí chcú vyraziť na túru, ponúkne sa im niekoľko krásnych turistických trás.

Maurícius

Priemerná teplota od decembra do marca: 23 – 29 °C

Maurícius je malý ostrovný štát v Indickom oceáne, 900 km východne od Madagaskaru. Má čo ponúknuť každému. Milovníci slnka sa na rozprávkových plážach pokrytých snehovo bielym pieskom budú cítiť ako v rozprávke, potreby milovníkov vody uspokojí napríklad potápanie medzi jedinečnými koralovými útesmi a športoví nadšenci sa môžu vybrať na golf vo vnútri ostrova. Biele piesočné pláže nájdete skôr v severnej časti ostrova, ktorá je centrálnym prázdninovým letoviskom. Na juhu sa skrývajú zázraky prírody a niekoľko pamiatok patriacich k miestnej kultúre.

Penang, Malajzia

Priemerná teplota od decembra do marca: 24 – 31 °C

Penang bol kedysi obchodným uzlom, teraz je populárna turistická destinácia. Atmosféra miesta vznikla zo zmesi vplyvov rôznych kultúr. Georgetown, hlavné mesto ostrova, môže byť zaujímavým zážitkom napríklad pre milovníkov architektúry. Nájdete tu budovy postavené v koloniálnom štýle, ale aj zástupcov čínskej kultúry, a to všetko je okorenené fotogenickými a krásne farebnými obchodíkmi.streetfoode Penangu nenapíšeme nič, pretože táto téma by si zaslúžila jeden samostatný článok.

Whitsunday Islands, Austrália

Priemerná teplota od decembra do marca: 24 – 30,5 °C

Whitsunday je súostrovie pozostávajúce zo 74 ostrovov. Nachádza sa pri pobreží Queenslandu, v srdci Veľkej koralovej bariéry (Great Barrier Reef), ktorá je obľúbenou destináciou potápačov. Na ostrovoch Whitsunday sa nachádza aj právom milovaná pláž Whitehaven Beach. Je pokrytá pieskom, ktorá sa nezohreje ani počas leta kvôli oxidu kremičitému. Tejto zložke vďačí aj za svoju jasnú bielu farbu. Nie je zanedbateľná ani jej veľkosť, tiahne sa štyrmi dlhými, nádhernými kilometrami.

Puerto Vallarta, Mexiko

Priemerná teplota od decembra do marca: 17 – 27 °C

Puerto Vallarta je príjemné miesto s bohatou históriou, slávnou kulinárskou kultúrou, krásnymi plážami a vzrušujúcim nočným životom stvorené pre aktívny odpočinok. Je ako taký elegantný rezort, mimochodom neprekonateľný aj z hľadiska wellness služieb. Takže, pri pozorovaní veľrýb a návšteve remeselníckych trhoch určite zájdite aj na procedúry spájajúce európske a východné liečebné procesy.

San Diego, Kalifornia

Kalifornia je jedným z najslávnejších kútov sveta, San Diego zas jedným z najobľúbenejších destinácií Kalifornie. Tomu sa ale ani nedá čudovať. Má rozprávkové pláže, ideálne počasie celý rok a programy vodné pre všetky generácie (áno, aj pre deti). Môže sa pochváliť atmosférou pokojného mestečka, aj napriek tomu, že ide o väčšie pobrežné sídlo. Najobľúbenejšou atrakciou v meste je slávna zoo, ktorá sa nachádza v parku Balboa s kvitnúcimi záhradami a španielskym architektonickým štýlom.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky6 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky10 hodiny dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky11 hodiny dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky11 hodiny dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky12 hodiny dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky12 hodiny dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ12 hodiny dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky12 hodiny dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy1 deň dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore