Nájdeš nás aj na:

Amerika

Aktualizované: Tieto krajiny Karibiku už môžeš navštíviť. Splniť musíš isté podmienky

Aktualizované: Tieto krajiny Karibiku už môžeš navštíviť. Splniť musíš isté podmienky

Opatrenia na zastavenie šírenia pandémie COVID-19 už sa v niektorých častiach postupne uvoľňujú a jedna z oblastí, ktorú nový koronavírus nejak významne nezasiahol je Karibik. Aj preto sa mnohé ostrovčeky otvoria ešte v júni. Prestížny magazín Lonely Planet aktualizoval ich zoznam a tiež podmienky vstupu.

Reklama

Barbados tiež na zozname

Premiérka Barbadosu Mia Amor Mottley oznámila, že po 35 dňoch žiadnych nových prípadov COVID-19 krajina 12. júla opäť otvárať svoje hranice turistom zo zahraničia.

Návštevníci z vysokorizikových krajín (tých, ktoré za posledných sedem dní identifikovali viac ako 10 000 nových prípadov), sa vyzývajú, aby 72 hodín pred odchodom na Barbados absolvovali test COVID-19 PCR. Ten si možno spraviť priamo na letisku Viedeň alebo v Prahe. Návštevníci z krajín s nízkym rizikom môžu vykonať test do jedného týždňa pred odchodom.

Všetci cestujúci musia poskytnúť dôkaz o negatívnom teste a dodržiavať protokoly o spoločenskom distancovaní a na letisku nosiť rúško.

Prvé lety cez USA sú naplánované na 25. júla (Jet Blue) a 5. augusta (American Airlines). Očakáva sa, že spoločnosť British Airlines obnoví lety 18. júla, zatiaľ čo spoločnosť Virgin Atlanic sa vráti 1. augusta. Caribbean Airlines by sa mali vrátiť v polovici júla.

Miniostrovček Aruba medzi prvými

Premiérka z Aruby, Evelyn Weber-Croesová, predbežne oznámila že v časovom rozmedzí od 15. júna do 1. júla dôjde k opätovnému otvoreniu ostrova pre zahraničných turistov.

„Ako krajina, ktorá je silne závislá od cestovného ruchu, sa pripravujeme na opätovné prijatie turistov, ale urobíme to len vtedy, keď budú zavedené správne postupy na zaistenie bezpečnosti návštevníkov a našich ľudí,“ uviedla predsedkyňa vlády ešte 8. mája.

Ostrovná krajina vydala špeciálna protokoly, ktoré podľa tlačovej správy „dodržiavajú najvyššie normy v oblasti zdravia, hygieny a sociálneho odstupu“. Všetky subjekty cestovného ruchu sa tomu už prispôsobujú a otvoreniu hraníc by tak od 15. júna nemalo nič brániť.

Americkí turisti z vysoko rizikových regiónov budú musieť podstúpiť test navyše.

Akciové letenky do Karibiku

Anguilla 

Anguilla otvorila svoje hranice pre cestovateľov 21. augusta. Tí musia vyplniť vstupný formulár, preukázať sa negatívnym COVID-19 testom, ktorý nemôže byť starší ako 5 dní pred odchodom a zdravotným poistením, ktoré by pokrylo náklady spojené s ochorením.

Zároveň sa musia prichádzajúci pasažieri podrobiť ďalšiemu testu, a ak je aj ten negatívny, môžu sa voľne pohybovať po ostrove. Podľa miestnej turistickej organizácie budú uprednostnení turisti z menej rizikových krajín.

Svätá Lucia bude vyžadovať test

Minister cestovného ruchu ostrova Svätej Lucie, Dominic Fedee, oznámil, že prvá fáza opätovného otvorenia Svätej Lucia pre turistov začne 4. júna. Najprv bude zrušený zákaz medzinárodných letov zo Spojených štátov. Väčšina Európanov na Svätú Luciu lieta práve s medzipristátím v USA (Delta Air Lines).

„Naša stratégia chráni štátnych príslušníkov a návštevníkov pred hrozbou COVID-19 prostredníctvom predbežného testovania. Zavádzame denný skríning a monitorovanie personálu a návštevníkov, pravidelnú dezinfekciu na frekventovaných miestach a nové protokoly o spoločenskom odstupe,“ vysvetľuje tlačová správa cestovného ruchu Svätá Lucia.

Svätá Lucia sa chystá otvoiť 1500 hotelových izieb v krajine. Medzi nové protokoly pre návštevníkov patrí dôkaz o negatívnom teste do 48 hodín, používanie rúšok a dodržiavanie dostatočných odstupov.

Všetci cestujúci musia mať test na koronavírus najneskôr 7 dní pred odletom, musia tiež vyplniť registračný formulár a pri príchode im bude odmeraná teplota. Na verejných priestranstvách je povinné nosenie rúška, social distancing a využívanie certifikovaných hotelov aj taxi služieb.

Bahamy sa otvorili s oneskorením, ale predsa

Bahamy sú návštevníkom otvorené, musia však po príchode podstúpiť 14-dňovú karanténu a preukázať sa negatívnym testom na COVID-19, nie starším ako 10 dní. Povinnosťou je tiež vyplnenie zdravotného dotazníka a poskytnúť kontaktné údaje.

Všetky letiská a prístavy sú vybavené zariadeniami, ktoré merajú telesnú teplotu. Cestujúci musia mať rúška podľa stanovených pravidiel, napríklad v termináloch a pri kontrole.

Antigua a Barbuda

Ostrovná krajina oznámila, že otvorí svoje hranice pre návštevníkov už 1. júna. Počiatočné plány hovorili o povinnej 14-dňovej karanténe, miestni politici však napokon tento nápad neschválili.

„Myslíme si, že priemerná dĺžka pobytu bude sedem dní a nie 14 dní,“ povedal lokálny minister informácií Melford Nicholas. „Tým pádom nie je možné uvaliť na potenciálneho návštevníka štrnásťdňovú karanténu.“

Krajina však bude po príchode od návštevníkov vyžadovať negatívny test na COVID-19, ktorý podstúpili najneskôr 7 dní pred príletom. Návštevníci musia okrem toho po príchode vyplniť zdravotný formulár a po dobu 14 dní budú monitorovaní za zdravotnými účelmi.

Rúška sú tu povinné v spoločných priestoroch a odporúčaný je aj social distancing.

Kuba

Nedávny nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom v Havane spôsobil zastavenie plánov na otvorenie krajiny. Koncom júna miestne autority oznámili, že návštevníci môžu vstúpiť na ostrov, musia sa však dištancovať od miestnych obyvateľov. Okrem testu na letisku, musia cestujúci s negatívnym výsledkom ísť priamo do vybraných rezortov Cayo Coco, Cayo Guillermo, Caya Santa Maria a Caya Largo del Sur. Nebude im povolené návštíviť Havanu.

Britské panenské ostrovy

Britské panenské ostrovy sa otvárajú návštevníkom 1. decembra. Premiér ostrovov a minister financií Andrew A. Fahie zdôraznil dôležitosť spolupráce medzi vládou aj obyvateľmi. „Máme dva mesiace na prípravu a musíme to urobiť dobre… musíme spolupracovať. Vláda, privátny sektor, verejnosť musia spolupracovať…,“ povedal minister v tlačovej správe.

V nasledujúcich týždňoch má krajina vydať bezpečnostný protokol.

Kajmanské ostrovy

Kajmanské ostrovy začali otvárať hranice 1. októbra. Prvá fáza nedovolí vstup turistom. Krajina v tejto fáze privíta vlastníkov domov, študentov a príbuzných obyvateľov. Musia však ísť do 14-dňovej karantény a možno ich budú nejakým spôsobom aj sledovať.

Povoliť vstup turistom je zatiaľ naplánované na druhú fázu.

Portoriko

Vláda Wanda Vazqueza oznámila opätovné otvorenie pláží, reštaurácií a ďalších podnikov od 26. mája.

Štátna agentúra pre cestovný ruch tiež zaviedla systém zlatých hviezd pre podniky pôsobiace v cestovnom ruchu, ktoré po novom musia dodržiavať prísne hygienické normy. Bary, kluby, kasína sú zatvorené. Reštaurácie majú obmedzenú kapacitu a otváracie hodiny.

Po náraste prípadov nákazy koronavírusom sa Portoriko rozhodlo otvorenie hraníc oddialiť. Aktuálne je povolené cestovanie len za účelmi „základných potrieb“.

Dominika

Dominika, ktorú si mnohí pletú s Dominikánskou republikou, otvorila hranice 7. augusta. Všetci návštevníci musia vyplniť online dotazník najneskôr 24 hodín pred príchodom, preukázať sa negatívnym testom, ktorí podstúpili 24 – 72 hodín pred príletom.

Pri príchode musia mať všetci rúško, dávať si pozor na social distancing, vydezinfikovať si ruky. Počas pobytu treba dodržiavať pravidlá bezpečnostného protokolu.

Dominikánska republika

Dominikánska republika otvorila hranice 1. júla. Od 15. septembra vláda ruší povinné testovanie a testy na COVID-19 bude vykonávať náhodne. Povinné je nosenie rúška na verejných priestranstvách. Krajina tiež zaviedla politiku bezplatnej cestovnej pomoci, ktorá pokryje niektoré pohotovostné náklady, ak sa nakazia koronavírusom počas dovolenky. Tento plán bude platiť do konca decembra 2020.

Grenada

Grenada sa oficiálne otvorila 15. júla.

Protokoly tu závisia najmä od toho, z akej krajiny návštevníci prichádzajú. Turisti z tzv. CARIOM cestovateľskej bubliny, Karibskej komunity, ako napríklad Barbados, Dominika, Sv. Kitts a Nevis, Sv. Lucia, Sv. Vincent a Grenadín nepotrebujú test ani karanténu. Cestovatelia z nízko rizikových krajín sa musia preukázať PCR testom, nemusia ísť do karantény. Všetci ostatní turisti musia mať negatívny test, rezervovať si najmenej 4 dni v schválenom ubytovaní kvôli karanténe, na 4. deň musia podstúpiť ďalší test, alebo ostať v danom ubytovaní po celý čas.

Všetci návštevníci si musia stiahnuť sledovaciu appku. Povinné sú rúška a social distancing.

Guadeloupe

Guadeloupe sa otvorilo svetu 1.júla, Američania majú zákaz vstupu na ostrov do odvolania. Pre návštevníkov je povinný testový certifikát 72 hodín pred príchodom, nosenie rúšok a social distancing.

Haiti

Všetci cestujúci musia mať vyplnený „letecký dotazník“, bude im odmeraná teplota pri príchode a musia dodržať 14-dňovú karanténu. Aktuálne Haiti nezakazuje návštevníkov zo žiadnej krajiny, no musia nosiť rúška vo všetkých verejných priestoroch aj v hromadnej doprave.

Svätý Barth

Ostrov sa otvoril 22. júna. Požadovaní je test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín pred odletom. Tí, ktorí ostávajú na ostrove dlhšie ako 7 dní, sa na 8. deň musia podrobiť ďalšiemu testu.

Svätý Kitts and Nevis

Táto destinácia otvorí hranice 31. októbra. Bezpečnostné protokoly a konkrétne opatrenia ešte budú oficiálne vyhlásené.

Svätý Martin

Ostrov Svätý Martin sa delí na francúzsku a holandskú stranu. Tá holandská požaduje od návštevníkov test na COVID-19 najneskôr 72 hodín pred odletom. Takisto musia vyplniť formulár, mať rúško na letisku a nechať si odmerať teplotu po príchode. Na ostrove sa vyžaduje social distancing.

Francúzska strana nedovoľuje vstup cestujúcim z USA. Pre ostatných je takisto povinné vyplnenie formulára, preukázať sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19, mať rúško a nechať si zmerať teplotu po príchode.

Svätý Vincent a Grenadíny

Povinný je formulár pri príchode, test na COVID-19 po príchode a karanténa aspon 24 hodín pri čakaní na výsledky. Americkí návštevníci podliehajú veľmi prísnemu protokolu.

Bonaire 

Bonaire otvorilo svoje hranice 1. júla pre cestovateľov, ktorí pred príchodom strávili 14 dní v jednej z nízko rizikových krajín: Belgicko, Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko a Holandsko. Turisti musia okrem toho podpísať zdravotnú deklaráciu, podstúpiť COVID-19 test 72 hodín pred príchodom, nosiť rúško a dodržiavať social distancing.  

Curaçao 

Curacao sa 1. júla otvorilo s podmienkou maximálne 10 tisíc pasažierov pre Rakúsko, Kanadú, Čínu Kubu, Českú republiku, Dánsko, Nemecko, Fínsko, FRancúzsko, Grécko, Guyanu, Maďarsku, Taliansko, Holandsko, Nový Zéland, Poľsko, Nórsko, Švajčiarsko, Taiwan, Turecko, Turks a Caicos, Uruguaj a Veľkú Britániu. Ostatné krajiny sú považované za vysoko rizikové a musia podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Cestujúci tiež potrebujú vyplniť tzv. digitálnu imigračnú kartu, Passanger Locator Card a preukázať za negatívnym testom.

Na ostrove je povinné dodržiavať sociálny dištanc resp. bezpečné odstupy a ak nie je možné ich dodržať – nosiť rúško.

Turks a Caicos

Ostrovná krajina Turks a Caicos oznámila, že 22. júla uvoľnuje svoje hranice pre turistov zo zahraničia. Lety z USA, Kanady a Európy sa obnovia „akonáhle to bude možné“.

Medzinárodné letisko Providenciales sa opäť otvára 22. júla.

„Prijímame všetky preventívne opatrenia, aby sme zaistili bezpečnosť ostrovov a zlepšili výnimočné skúsenosti a starostlivosť, ktorú poskytuje miesto určenia a naši pohostinní partneri na svetovej úrovni. Našim zámerom je opatrné reštartovanie odvetvia cestovného ruchu a položenie základov pre krátkodobé a dlhodobé oživenie.“ Uvádza v tlačovej správe Pamela Ewing, riaditeľka cestovného ruchu ostrovov Turks a Caicos.

Pasažieri musia mať negatívny výsledok testu, ktorí podstúpili najviac 5 dní pred príchodom a registrovať sa na lokálnom portáli. Povinnosťou je tiež cestovné zdravotné poistenie, ktoré pokrýva náklady leteckého transportu, vyplniť dotazník a certifikát. Musia nosiť rúška.

Jamajka

Predseda jamajskej vlády Andrew Holness oficiálne oznámil otvorenie hraníc svojej krajiny turistom od 15. júna. Jamajka implementovala „protokoly o opätovnom vstupe“, ktoré zohľadnili úroveň rizika príchodu cestujúcich.

Cestujúci z visoko-rizikových krajín musia mať najneskôr 10 dní pred odchodom test na COVID-19 a tí z nízko-rizikových krajín sa podrobia testu pri príchode. Od všetkých cestujúcich sa vyžaduje, aby si stiahli a vyplnili Travel Authorizaton Application.

Ktoré aerolinky lietajú do Karibiku

Aerolinky Delta Air Lines (najväčšie aerolinky na svete) oznámili júnové lety do týchto destinácií:

  • Aruba
  • Bermudy
  • Bonaire
  • Kingston, Montego Bay (Jamajka)
  • Nassau (Bahamy)
  • Turci a Caicos
  • Punta Cana a Santo Domingo (Dominikánska republika)
  • San Juan (Portoriko)
  • Svätý Martin
  • Svätý Tomáš

American Airlines ohlásili lety do Karibiku na leto. Od 4. júna už lietajú na ostrovy Antigua a Barbuda.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore