Nájdeš nás aj na:

Európa

Aj Švédsko chce do leta zaviesť digitálny očkovací preukaz

Aj Švédsko chce do leta zaviesť digitálny očkovací preukaz

Švédsko chce do leta tohto roku zaviesť digitálny očkovací preukaz. Na vývoji sa budú spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou podieľať aj tamojšie zdravotnícke úrady. Švédsko bude podporovať aj koordinovaný prístup pri presadzovaní takýchto potvrdení na európskej úrovni.

Reklama

Európska únia už pracuje na vytvorení jednotného certifikátu s QR kódom, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách. Informoval o tom tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. „Technické riešenie by mohlo byť na svete v priebehu dní, v horšom prípade týždňov,“ uviedol.

Podobné plány na zavedenie očkovacieho preukazu, ktorý by spočiatku uľahčil najmä služobné cesty, ohlásilo v stredu i Dánsko. Dánska vláda takýto preukaz označila za „dodatočný pas“, ktorý by mali ľudia uložený vo svojom mobilnom telefóne.

Európa tento dokument nechce nazývať pas, ale certifikát. Certifikát by mal obsahovať QR kód, ktorý by sa zoskenoval na hraniciach a človeka by pustil cez hranicu. Takýto certifikát by získali všetci, ktorí boli zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. Akceptovali by sa zatiaľ len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou, teda od Pfitzeru/BioNTech a od Moderny.

Kým však nebudú mať prístup k vakcíne všetci, ktorí o ňu majú záujem, QR kódy by mohli zahŕňať aj informácie o tom, či niekto ochorenie prekonal alebo má negatívny test.

Záujem o vytvorenie certifikátu majú aj letecké spoločnosti a krajiny, kam sa chodí na letné dovolenky.

Európska komisia už takmer dva roky zvažuje zavedenie jednotného očkovacieho preukazu v rámci celej únie. Vyzerá to tak, že práve COVID-19 bude pre Brusel zámienkou na zavedenie očkovacích preukazov do praxe.

Digitálny očkovací pas, ktorý potvrdí, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu, by mohol v budúcnosti slúžiť ako priepustka do zahraničia aj na množstvo hromadných akcií. Novinka môže výrazne uľahčiť cestovanie po svete, návštevu športových či kultúrnych podujatí a postupný „návrat do normálu“.

Je tiež veľmi pravdepodobné, že čoskoro uzrie svetlo sveta nová mobilná aplikácia, ktorá bude obsahovať informácie o tom, či ste prekonali COVID-19, či máte platný negatívny test alebo či ste sa už nechali zaočkovať.

Akciové letenky do Švédska

Zdroj: ČTK


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.5/5 - (8 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore