Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky

Štokholm sa často prezýva Benátky severu. Jednoznačne môžeme vyhlásiť, že je jedným z najkrajších hlavných miest Európy, a základom jeho príťažlivosti je ohromujúca panoráma 53 ostrovov prepojených 53 mostmi, príjemné podnebie vďaka Golfskému prúdu, pôvabné staré mesto, architektúra, parky a múzeá. Dobrou správou je, že Švédsko je na zozname bezpečných krajín v kontexte súčasnej pandémie, takže ak po prečítaní tohto článku by ste ho chceli spoznať aj osobne, choďte do toho.

Reklama

Gamla Stan (Staré mesto)

Skúsení cestovatelia sa mnohokrát sťažujú na to, že sa historické centrá európskych miest im po určitom čase začnú na seba nebezpečne podobať. Gamla Stan ale patrí medzi tie zapamätateľné. Už ten samotný fakt, že ide o ostrov je nezvyčajný. No „efekt novosti“ vyvoláva najmä svojimi farebnými budovami z 17-18. storočia. Je tiež domovom katedrály Storkyrkan a kráľovského hradu, oficiálneho sídla kráľa. Štýlové bistrá ponúkajú výtvory novodobej severskej kuchyne a bázu nočnému životu poskytujú staré krčmy a luxusné koktailové bary.

Najnavštevovanejšie múzeum Švédska

Najnavštevovanejším múzeom Švédska je Vasa, ktoré bolo založené v roku 1990. Všetky jeho exponáty sa točia okolo jedinej lodi, no nie hocijakej. Ide o úžasné vojnové plavidlo Vasa, ktoré bolo postavené preto, aby sa stalo pýchou švédskej cisárskej flotily. Napriek tomu sa stal predskokanom katastrofy Titanicu, potopila na svojej prvej plavbe v roku 1628. V roku 1961 sa uskutočnila jedna úžasná záchranná operácia, ktorej výsledok teraz sa môžete obdivovať v tomto slávnom kultúrnom zariadení.

Djurgården ako hlavné centrum Štokholmu

Niektorí pokladajú Djurgården za tú hlavnú časť centra Štokholmu, iné portály ho nazývajú „oáza pokoja“. Park je súčasťou Kráľovského národného mestského parku, a podľa aktivít, ktoré ponúka, je typickým rekreačným turistickým miestom (múzeá, kaviarne, reštaurácie, plavby v kanoe, skanzen, zábavný park atď.). Nechajte sa sem doviezť trajektom z Gamla Stanu, potom nasadnite na bicykel a užite si celý deň bezstarostného aktívneho oddychu.

Akciové letenky do Štokholmu

Kráľovský národný mestský park

Tento park je zelenou skrýšou hlavného mesta, a to doslova. Prvý národný mestský park na svete sa riadi princípmi ekologickosti a udržateľnosti, okrem toho obrovský dôraz kladie na biodiverzitu. No zároveň je známy aj tým, že ponúka možnosť prechádzky lesom iba niekoľko krokov od mesta. Rozprestiera sa od Djurgårdenu a ostrova Fjäderholmarna na juhu po Sörentorp a Ulriksdal na severe. Síce to znie ako ideálne miesto na relax uprostred prírodných krás, no môžete sa tu vydať aj za dobrodružstvom napríklad na bicykli, pozrieť si nádherné budovy, navštíviť hrady a múzeá atď.

Skanzen (Skansen) je najstaršie vonkajšie múzeum na svete

Skanzen je prvým a najstarším externým múzeom na svete. Ako to prezrádza aj jeho názov, zobrazuje históriu a život v minulosti, a to vo forme domov, kostolov, veterných mlynov, škôl, dielní a ich vybavenia z 18. a 19. storočia. No návštevníkov do dávnych čias posiela nielen prostredníctvom exponátov, ale aj interaktívnou výstavou a reálnymi ľuďmi, hercami, ktorí vyzerajú dobovo, a samozrejme aj predstavujú (hrajú) životné situácie z týchto čias. Okrem iného môžete navštíviť miestnu školu a zúčastniť sa vyučovacej hodiny. Viete zájsť ale aj ku kováčovi alebo do pekárne. V približne 30-hektárovom parku sa nachádza aj tlačiareň, a priamo tam sa vyrába programová brožúra Skanzen.

Kráľovský palác (Sveriges Kungahus)

Na návštevu paláca kráľovskej rodiny si pokojne naplánujte jeden celý deň. Oficiálne sídlo švédskeho kráľa sa postavilo „na vode“, na okraji Gamla Stan. Zaujímavé je, že rezidencia kráľovnej sa nachádza inde, na krásnom ostrove Drottningholm (ostrov kráľovnej), asi 45 minút jazdy trajektom od Štokholmu. Ale ostaňme teraz v Sveriges Kungahus. Je jedným z najväčších palácov Európy, môže sa pochváliť viac ako 600 izbami a niekoľkými múzeami. Pochádza z 18. storočia a je zariadený v barokovom štýle.

Fotografiska pre fanúšikov fotografie

Fotografiska nie je len galériou, ale jedným z najväčších centier fanúšikov súčasnej fotografie na celom svete. Každoročne stíha zorganizovať štyri jedinečné veľké výstavy a asi 20 menších. Nachádza sa tu aj kníhkupectvo (ktoré predáva aj suveníry), reštaurácia a na najvyššom poschodí kaviareň ponúkajúca jeden z najkrajších výhľadov na Štokholm. Reštauráciu prevádzkuje známy šéfkuchár Paul Svensson, a ponúka jedlá zo sezónnych ingrediencií.

Radnica (Stadshuset) a veže s tromi korunami

Štokholmská radnica so svojou vežou s 3 zlatými korunami tvorí jednu z najslávnejších siluet švédskeho hlavného mesta. Vyznačuje sa aj ako významné architektonické dielo, je totiž učebnicovým príkladom štýlu národného romantizmu. Satdshuset navrhol architekt Ragnar Östberg, a je postavená z ôsmich miliónov tehál. Ako sme to už spomenuli vyššie, 106 metrov vysoká veža má na svojom vrchole tri koruny, a to je vlastne švédsky národný erb. Za nádhernými fasádami sa skrývajú kancelárie a rokovacie sály politikov a úradníkov, ale aj nádherné sály a jedinečné umelecké diela.

Moderna Museet a umenie 20. storočia

Ak ste priaznivcom moderného výtvarného umenia, toto miesto sa stane vašou štokholmskou srdcovou záležitosťou. Moderna Museet ponúka jednu z najvýznamnejších európskych zbierok umenia od 20. storočia po súčasnosť, ktorá obsahuje diela umelcov vrátane Picassa, Daliho, Derkerta a Matisse. Nachádza sa na ostrove Skeppsholmen, a samotná budova a ju obklopujúce prostredie je tiež príjemným vizuálnym zážitkom.

Za kultúrou a barmi do Östermalm

Ak hľadáte eleganciu a štýl, vyberte sa do Östermalmu. Podstatnou zložkou jeho súčasného hip imidžu sú trendy bary a reštaurácie hraničiace s námestím Stureplan, ako aj kultúrne podniky, napríklad Švédske historické múzeum. No ak sa zaujímate aj o módu, určite vás poteší to, že v okolí nájdete veľa dizajnérskych butikov. V lete sa v miestnom parku Humlegård, pri impozantnej Švédskej národnej knižnici sa dokonca konajú aj divadelné predstavenia.

Hodinová prehliadka mestom

Počas letných mesiacov je Štokholm doslova zaplavený loďami všetkých tvarov a veľkostí. Vidieť toto mesto z vody je určite nevyhnutnosťou pre každého návštevníka. Vyberte sa na výlet popod štokholmské mosty alebo na hodinovú prehliadku kráľovského kanála. K dispozícii sú tiež možnosti hop-on, hop-off s 24-hodinovým lístkom. Mnoho obyvateľov mesta vlastní letné domy na ostrovoch Skärgården (súostrovie), a trávia tam potom celé alebo aspoň väčšinu teplých víkendov. Piatkové večery cez leto sú teda zvyčajne bez davov.

SkyView: The Globe

SkyView sa nachádza na južnom okraji Štokholmu, no oplatí sa za ním vycestovať. Ponúka totiž výhľad z vrcholu najväčšej sférickej budovy na svete, ktorou je Ericsson Globe. Zo 130 metrov nad morom očakávajte panorámu mesta, ktorá je nezvyčajne nádherná a nezabudnuteľná.

Zdroj fotiek: Shutterstock, Unsplash


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore