Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sarajevo: Mesto, v ktorom sa zastavil čas

Sarajevo: Mesto, v ktorom sa zastavil čas

Malé mesto za kopcom, ktoré je ešte aj v 21. storočí poznačené vojnou. Miesto, kde počuť hlasné modlitby na každom rohu, bary kde nekúpiš ani kvapku vína, ale za to si pochutíš na skvelom jedle. To je Sarajevo. Napriek tomu, že je Bosna a Hercegovina prevažne moslimskou krajinou, v Sarajeve sa mieša niekoľko náboženstiev. Preto tú nájdeš nádherné mešity, ortodoxné kostoly a katedrály, ale aj židovské stavby.

Reklama

Lacné letenky do Sarajeva

Miestami akoby sa v Sarajeve zastavil čas. Staré, schátrale budovy, avšak na opačnej strane ťa čaká moderné nákupne stredisko či mrakodrap. Sarajevo sa posúva dopredu, ale zatiaľ si svoju autentickú minulosť necháva zachovanú.

Ulice sú preplnené barmi, podnikmi, či malými obchodíkmi. Mesto nie je plné turistov, ale skôr miestnych, ktorí si vychutnávajú každý jeden deň. Pre nás je návšteva Sarajeva určite istý druh zážitku.

Mňa do Sarajeva pred dvomi rokmi priviedli lacné letenky do Tuzly, inak by mi sem rozhodne nenapadlo tak skoro ísť. A som rada. Nakoľko si rada rozširujem obzory a vidím aj tie menej navštevované kúty Európy. Krásne miesta sa nájdu naozaj v každom meste.

V Sarajeve sa väčšina pamiatok ukrýva práve v Starom meste, takže objavovanie mesta je záležitosť jedného, maximálne dvoch dní.

Spoznaj Sarajevo

Baščaršija

Najznámejšia tržnica a časť mesta. Môžeš tu kúpiť suveníry, ale aj kopu iných maličkostí. Koberce, oblečenie, magnetky, šperky, či káva, všetko na jednom mieste. Taktiež tu nájdeš mnoho malých útulných kaviarničiek.

Vječna vatra

Alebo po slovensky Večný plameň je pamätník 2. svetovej vojny v Sarajeve. Ide o oheň, ktorý skutočne nikdy nezhasne.

Latin Bridge

Snáď najznámejší most v Sarajeve, ktorý je obklopený malebnými farebnými domčekmi.

Sebilj

Historické námestie, ktoré je pre mňa typickým obrazom Sarajeva. Fontána Sebilj, ktorá mi vôbec nepripomínala fontánu. Naokolo bolo kopec holubov a množstvo Bosniakov. Fontána bola navrhovaná tak, aby si okoloidúci mohli vždy nabrať vodu zdarma.

Avaz Twist Tower

Moderná budova, ktorá je vysoká 142 metrov, bola dokonca v roku 2008 najvyššou budovou nie len Bosny, ale celej bývalej Juhoslávie. V tejto výškovej budove sa nachádza reštaurácia aj kaviareň, odkiaľ sa ti naskytne pohľad na celé Sarajevo.

Žuta Tabija

Po zotmení je na ňu naozaj krásny výhľad, nakoľko je krásne osvetlená. Počas dňa si sem môžeš spraviť krátky výstup, občerstviť sa v bufete a vychutnať si výhľad na množstvo cintorínov a vežičiek, ktoré Sarajevo ponúka.

Čo ochutnať?

Baklava je nutnosť
Aj Sarajevo je miesto kde si veľmi radi pochutnajú na tomto sladkom dezerte. Doteraz si pamätám veľký výber príchutí a skvelú chuť. Preto ti odporúčam v Sarajeve zájsť do prevádzky Baklava shop.

Pivo
Milovníci piva sa nemusia uskromniť iba s Pivom z jedného z podnikov. Priamo v Sarajeve sa nachádza Sarajevský pivovar, kde si môžeš vychutnať lokálne pivo Sarajevsko.

Čevapi
Národné jedlo Bosny a Hercegoviny, vôňu grilovaného mäsa na drevených uhlíkoch budeš cítiť pozdĺž celého mesta. Najčastejšie Čevapi podávajú v čerstvom pita chlebe s cibuľou. My sme boli v podniku Mrkva, ktorých bolo v Sarajeve hneď niekoľko a dobre sme si pochutnali.

Káva
Tradičným nápojom v Bosne je bosnianska káva, ktorá je varená v kovovej nádobe (džezve) a podáva sa v špeciálnej malej šálke (fildžan). V centre mesta nájdeš mnoho kaviarní s úžasnou atmosférou, kde si kávu môžeš vychutnať.

Ďalšie pokrmy, ktoré v Sarajeve, či Bosne môžeš ochutnať sú:

 • Pljeskavica: Podobná Čevapi, avšak mäso je vytvarované do placky.
 • Sudžuk: Tenké, pikantné klobásky z hovädzieho mäsa.
 • Japrak: Hroznové listy plnené zmesou ryže, mäsa a korenín.
 • Burek: Plnený koláč z lístkového cesta, zatočený do špirály (typické raňajkové jedlo). Plnený býva najčastejšie mletým mäsom, bielym syrom, alebo zemiakmi.
 • Ajvar: Obľúbený doplnok k rôznym pokrmom. Zmes je vyrobená z grilovaných paprík a baklažánu. Podáva sa ako nátierka, alebo ako omáčka.
 • A mnoho ďalších…

Okolie Sarajeva

Vodopád Skakavec

Neďaleko Sarajeva sa nachádza jeden z najkrajších vodopádov v celej Bosne a Hercegovine. Ak budeš mať k dispozícií auto, tak výlet do prírody sa ti rozhodne oplatí.

Pyramídy v Bosne

Asi 30 kilometrov od Sarajeva sa nachádza malá dedinka Visoko, ktorá je známa svojimi Európskymi pyramídami. Hovorí sa, že sú dokonca omnoho staršie než tie v Egypte. Pod jednou z pyramíd sa nachádza niekoľko sprístupnených chodieb pre verejnosť.

Mostar

Mesto, ktoré je preslávené svojim Starým mostom. Rozhodne si ho už niekde zahliadol. Patrí dokonca aj medzi pamiatky UNESCO. Zo Sarajeva sa sem vieš dostať vlakom, autobusom, alebo autom. Cesta ti zaberie približne 2 hodiny, avšak Mostar je veľmi obľúbenou destináciou na jedno dňový výlet z okolia, preto býva preplnený turistami. Tak ako Sarajevo ponúka útulné uličky, mnoho mešít a veľa dobrého jedla. A miestne pivo Mostarsko!

Mohlo by vás zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  4.7/5 - (4 votes)
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Hore