Nájdeš nás aj na:

Novinky

Anglicko: Hrad Tintagel má po storočiach nový most

Anglicko: Hrad Tintagel má po storočiach nový most

Od 11. augusta sa k hradu Tintagel, jednému z najkrajších historických miest Anglicka, na členitom pobreží v severnom Cornwalle, dostanete cez 68-metrový most. Donedávna museli návštevníci, ktorých chodí na hrad ročne okolo 250 tisíc, šliapať k zrúcanine po 148 úzkych, strmých schodoch. Dnes už spája dve časti hradu oddelené skalnou priepasťou most presne tak, ako tomu bolo v stredoveku.

Zdroj fotografie: https://www.theguardian.com/uk

Britský denník The Guardian ho nazval jedným z najkontroverznejších a najkomplikovanejších projektov na obnovu dedičstva Veľkej Británie. Povrch mosta Tintagel je vyrobený zo 40 tisíc bridlicových dlaždíc a nehrdzavejúcej ocele. Balustrády, teda stĺpikové zábradlie je urobené tak natenko, aby ho zdiaľky pri pohľade na most ani nebolo vidieť. V jeho strede je štvorcentimetrová medzera, ktorá sa môže počas zimy zväčšovať, v lete naopak zmenšovať.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/home

Sto ľudí, sto chutí

Turisti si môžu pod medzerou predstaviť, čo len chcú. Napríklad poetický symbol prechodu z minulosti do súčasnosti, z legendy o Kráľovi Artušovi a Merlinovi do reality.  Názory na most Tintagel sa však rôznia. Niektorí kurátori a časť verejnosti sa tešia, tí druhí to nazývajú disneyfikáciou.  

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/home

Most mal byť pôvodne prístupný už na jar, oneskorenie súvisí s tým, ako komplikované bolo postaviť ho. K hradu nebolo možné priviesť všetok materiál, presnejšie stovky ton materiálu, nákladnými autami, preto sa pri práci používali vrtuľníky a lanové žeriavy, ktoré sa pri výstavbe používajú aj v Alpách.

Most Tintagel postavili za zrejme najväčší sponzorský dar na obnovu anglického dedičstva, Julia a Hans Rausingovci naň prispeli sumou 2,5 milióna britských libier. Dokopy stál približne päť miliónov.

Zdroje informácií: https://www.theguardian.com/uk a
https://www.english-heritage.org.uk/

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO32 hodiny dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT2 hodiny dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM2 hodiny dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc5 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt06 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt354921 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf22 hodín dozadu
Výpredaj Ryanair: Letenky z Bratislavy od 15€ https://t.co/iMSfh3lrL61 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore