Nájdeš nás aj na:

Novinky

Anglicko: Hrad Tintagel má po storočiach nový most

Anglicko: Hrad Tintagel má po storočiach nový most

Od 11. augusta sa k hradu Tintagel, jednému z najkrajších historických miest Anglicka, na členitom pobreží v severnom Cornwalle, dostanete cez 68-metrový most. Donedávna museli návštevníci, ktorých chodí na hrad ročne okolo 250 tisíc, šliapať k zrúcanine po 148 úzkych, strmých schodoch. Dnes už spája dve časti hradu oddelené skalnou priepasťou most presne tak, ako tomu bolo v stredoveku.

Reklama
Zdroj fotografie: https://www.theguardian.com/uk

Britský denník The Guardian ho nazval jedným z najkontroverznejších a najkomplikovanejších projektov na obnovu dedičstva Veľkej Británie. Povrch mosta Tintagel je vyrobený zo 40 tisíc bridlicových dlaždíc a nehrdzavejúcej ocele. Balustrády, teda stĺpikové zábradlie je urobené tak natenko, aby ho zdiaľky pri pohľade na most ani nebolo vidieť. V jeho strede je štvorcentimetrová medzera, ktorá sa môže počas zimy zväčšovať, v lete naopak zmenšovať.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/home

Sto ľudí, sto chutí

Turisti si môžu pod medzerou predstaviť, čo len chcú. Napríklad poetický symbol prechodu z minulosti do súčasnosti, z legendy o Kráľovi Artušovi a Merlinovi do reality.  Názory na most Tintagel sa však rôznia. Niektorí kurátori a časť verejnosti sa tešia, tí druhí to nazývajú disneyfikáciou.  

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/home

Most mal byť pôvodne prístupný už na jar, oneskorenie súvisí s tým, ako komplikované bolo postaviť ho. K hradu nebolo možné priviesť všetok materiál, presnejšie stovky ton materiálu, nákladnými autami, preto sa pri práci používali vrtuľníky a lanové žeriavy, ktoré sa pri výstavbe používajú aj v Alpách.

Most Tintagel postavili za zrejme najväčší sponzorský dar na obnovu anglického dedičstva, Julia a Hans Rausingovci naň prispeli sumou 2,5 milióna britských libier. Dokopy stál približne päť miliónov.

Zdroje informácií: https://www.theguardian.com/uk a
https://www.english-heritage.org.uk/

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky18 hodiny dozadu
TAP Air Portugal ponúka neobmedzenú letenku do Európy https://t.co/dOy9WjaufL #novinky20 hodiny dozadu
Japonská umelkyňa Yayoi Kusama sa vracia do Tate Modern v Londýne so slávnymi infinity rooms https://t.co/JHSqblnwyR #novinky21 hodiny dozadu
Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Letenky za 189€ na budúci rok https://t.co/CAR6ArZbYF #cestopisy22 hodiny dozadu
Hurá do Kanady: Lacné letenky do TOP destinácií na rok 2021 https://t.co/loScKX3dpD #cestopisy22 hodiny dozadu
Woodpark Valča: Dve jedinečné chaty s výhľadom na Malú Fatru https://t.co/3G1eQm4Kms #dovolenky2 dni dozadu
Nový Zéland otvára oázu Deer Park Hights. Spoznáš ju z Pána prsteňov https://t.co/zoCe5j6ay7 #novinky2 dni dozadu
Letisko v Bratislave vybavilo za 9 mesiacov 381-tisíc cestujúcich. Je to pokles o 79% https://t.co/61Qsmh2III #novinky2 dni dozadu
19 hodín v oblakoch! Singapore Airlines opäť spustia najdlhší let na svete https://t.co/aEE4uLNoKD #novinky2 dni dozadu
Letisko Bratislava od nedele prechádza na zimný letový poriadok. Ponúkne 4 linky do 3 destinácií https://t.co/BHtDs7QHVP #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore