Nájdeš nás aj na:

Novinky

Anglicko: Hrad Tintagel má po storočiach nový most

Anglicko: Hrad Tintagel má po storočiach nový most

Od 11. augusta sa k hradu Tintagel, jednému z najkrajších historických miest Anglicka, na členitom pobreží v severnom Cornwalle, dostanete cez 68-metrový most. Donedávna museli návštevníci, ktorých chodí na hrad ročne okolo 250 tisíc, šliapať k zrúcanine po 148 úzkych, strmých schodoch. Dnes už spája dve časti hradu oddelené skalnou priepasťou most presne tak, ako tomu bolo v stredoveku.

Reklama
Zdroj fotografie: https://www.theguardian.com/uk

Britský denník The Guardian ho nazval jedným z najkontroverznejších a najkomplikovanejších projektov na obnovu dedičstva Veľkej Británie. Povrch mosta Tintagel je vyrobený zo 40 tisíc bridlicových dlaždíc a nehrdzavejúcej ocele. Balustrády, teda stĺpikové zábradlie je urobené tak natenko, aby ho zdiaľky pri pohľade na most ani nebolo vidieť. V jeho strede je štvorcentimetrová medzera, ktorá sa môže počas zimy zväčšovať, v lete naopak zmenšovať.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/home

Sto ľudí, sto chutí

Turisti si môžu pod medzerou predstaviť, čo len chcú. Napríklad poetický symbol prechodu z minulosti do súčasnosti, z legendy o Kráľovi Artušovi a Merlinovi do reality.  Názory na most Tintagel sa však rôznia. Niektorí kurátori a časť verejnosti sa tešia, tí druhí to nazývajú disneyfikáciou.  

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/home

Most mal byť pôvodne prístupný už na jar, oneskorenie súvisí s tým, ako komplikované bolo postaviť ho. K hradu nebolo možné priviesť všetok materiál, presnejšie stovky ton materiálu, nákladnými autami, preto sa pri práci používali vrtuľníky a lanové žeriavy, ktoré sa pri výstavbe používajú aj v Alpách.

Most Tintagel postavili za zrejme najväčší sponzorský dar na obnovu anglického dedičstva, Julia a Hans Rausingovci naň prispeli sumou 2,5 milióna britských libier. Dokopy stál približne päť miliónov.

Zdroje informácií: https://www.theguardian.com/uk a
https://www.english-heritage.org.uk/

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové aerolinky OWG vznikali tajne. Lietať budú do tropických destinácií https://t.co/W5RhnTOo0o #novinky14 hodín dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky14 hodín dozadu
Budúcnosť lowcostových aeroliniek AirAsia je neistá. V hre je aj krach https://t.co/IfVl4O0qgT #novinky15 hodín dozadu
Japonsko má nový rýchlovak, ktorý môže jazdiť aj počas zemetrasenia https://t.co/kIc3ocGvbk15 hodín dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky16 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky17 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky17 hodín dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky17 hodín dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky17 hodín dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy18 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore