Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Je mladý a jeho videá obleteli celý svet. Nenechal sa zastaviť koronou ani zlodejmi (rozhovor)

Je mladý a jeho videá obleteli celý svet. Nenechal sa zastaviť koronou ani zlodejmi (rozhovor)

Videá z dovolenky dnes robí kadekto. Ak si však pozriete niektoré z cestovateľských videí Šimona Snopeka, budete chcieť mať talent ako on. A zároveň budete hrdí na to, že tento sympatický a skromný mladík je Slovák. Precestoval desiatky krajín a jeho videá a fotografie ocenili aj v zahraničí. Luxusné hotely a turistické organizácie si ho pravidelne volajú na natáčanie prezentačných videí.

Reklama

Šimon sa doposiaľ živil cestovaním, ale koronakríza ho taktiež zasiahla a zmenila jeho tohtoročné plány. Ako trávi čas v karanténe a ako sa vysporiadal s tým, že sa momentálne nedá cestovať? Prečítaj si ďalší rozhovor z nášho seriálu Slovenskí cestovatelia.

Hneď na úvod musím povedať, že robíš výnimočné videá a vyberáš si na to krásne destinácie i sympatických ľudí. Pamätám si tvoje zábery z Vietnamu, Malajzie, Kazachstanu, ale aj z Tatier. Kedy si s tým začal a ako vyzeralo prvé cestovateľské video?

Ďakujem za kompliment, veľmi si to vážim. S točením ako takým som začal niekedy okolo svojich 13 rokov. Točil som hlavne koncerty, akcie, eventy a tak ďalej. Keď som mal šestnásť, oslovil ma kamarát s jeho partnerkou, že by chceli točiť fitness videá na YouTube a či by som snimi nešiel na Bali ako kameraman, na čo som samozrejme bez váhania povedal áno.

Bohužial sa nakoniec rozišli a projekt sa neuskutočnil, no mne zostalo kopec nevyužitého materiálu, ktorý som sa rozhodol dať vtedy ešte úplne bez nejakého zámeru dokopy a publikovať na YouTube. Nejak som to nesledoval a nechal to tam visieť – po nejakom čase malo niečo cez pol milióna videní. To ma samozrejme motivovalo k tomu, aby som skúsil vytvoriť niečo ďalšie.

No a na koľko ma cestovanie napĺňalo naozaj už od skorého veku a všetky peniaze, ktoré som si v tom období privyrobil som investoval do leteniek, tak som aj z času na čas niečo hodil na svoj YouTube. Stále to vnímam rovnako, akurát už to beriem ako svoje pracovné portfólio.

Precestoval si už veľké množstvo krajín. Pamätám si, keď si bol na filipínskom ostrove Siargao. Mňa osobne to inšpirovalo k tomu, aby som si tam kúpil letenky. A teda moja ďalšia otázka znie: ktoré miesto alebo krajinu si si najviac obľúbil? Prípadne kam sa chceš ešte určite vrátiť?

To ma naozaj veľmi teší 🙂 Siargao je nádherné a určite si našlo miesto v mojom srdci a plánujem sa tam vrátiť. Naivne dúfam ešte predtým ako sa z neho stane druhé Bali. Ťažko povedať ktorú krajinu som si najviac obľúbil. Každá je pre mňa špecifická niečim iným, a najradšej by som objavoval ďalej ako sa vracal už na preskúmané miesta (haha), no som si istý že Island a Kambodžu ešte navštívim.

Akým spôsobom ťa aktuálne zasiahli dôsledky koronavírusu a s ním súvisiaca karanténa?

No, keďže moja práca posledný rok bola hlavne v zahraničí a primárne v produkciách v cestovnom premysle – tak ma to zasiahlo celkom dosť 😀 Väčšina projektov tam vonku sa zrušila, prípadne sa odložili na neurčito. No nevnímam to zle, naopak snažím sa venovať veciam na ktoré som pri hektickom živote posledné dva roky vôbec nemal čas.

Ako tráviš dni v karanténe? Čomu sa aktuálne venuješ? 

Snažím sa vzdelávať v rôznych oblastiach formou online kurzou alebo čítaním kníh a taktiež posúvať niekam svoje zručnosti vo video a foto tvorbe. Taktiež som pred časom začal zatiaľ part-time pracovať na marketingu v jednej zahraničnej firme no o tom asi inokedy 🙂

Ako najradšej cestuješ? Sám alebo v spoločnosti?

Mám rád oboje, záleží asi podla momentálnej nálady a ludí.

Všetci sme už nejaký čas zavretý v karanténe a máme obmedzený pohyb. Vieš našim čitateľom odporučiť nejaké aktivity? Filmy? Seriály? Jedlo? 🙂

Určite by som každému odporučil nech si nájde čas konečne na veci ktoré celý život odkladal, či už je to začať športovať alebo venovať sa svojmu projektu. Lebo momentálne výhovorky tipu nemám čas naozaj stratili na hodnote. Taktiež samozrejme Netflix a jedlo 😀 – tieto 2 veci majú u mňa taktiež miesto.

Na Netflixe momentálne sledujem seriál Hollywood ktorý odzrkadluje ako to fungovalo vo filmovom priemysle a všeobecne v showbiznize po 2. svetovej vojne a musím povedaž, že je naozaj skvelý!

Ako sa podľa teba zmení cestovanie? Kedy budeme môcť opäť cestovať?

Ja dúfam že čoskoro. Reálne si myslím, že v lete sa bude dať vycestovať aspoň po Európe a čo sa týka vzdialenejších destinácii tam je to otázne. Sám som zvedavý aké nové pravidla zavedú airolinky, je dosť možné že sa letenky aj o dosť predražia, ak by museli zaviesť pravidlá prázdnych sedadiel a to by nás vrátilo o desať rokov dozadu a cestovanie by sa stalo zas menej dostupným pre väčšinu z nás.

Aké cestovateľské plány si musel zrušiť kvôli korone?

Tak ak mám byť konkrétny tak Bali, Saudská Arábia, Nový Zéland, Kambodža, Kanada.

Poďme si ešte trošku zaspomínať. Povedz nám o svojom najkrajšom zážitku, ktorý ti priniesol cestovanie?

Najkrajším zážitkom sú pre mňa jednoznačne priateľstvá, ktoré som počas cestovania nadobudol a pretrvávajú doteraz. Naozaj neexistuje nič viac ako stretnúť ludí z iných koncov sveta, ktorých spoznáte náhodou pri kupovaní si espressa a len tak spontánne spolu strávite mesiac objavovaím novej krajiny. Taktiež naučiť sa niečo nové od nich, prípadne zdielať príbehy, skúsenosti. Wau, normálne ako to teraz píšem mi to dosť začína chýbať!

A naopak najhorší? Bol taký vôbec? Ak áno, kde? Pamätam si, že ti pred časom ukradli kompletné vybavenie na letisku. To je asi nočná mora každého filmmakera a fotografa, však?

Áno to máš pravdu. Stalo sa to v Barcelone, kde som išiel fotiť pre jeden hotel. To bol pre mňa najhorši zážitok za celý svoj život, no bola to moja chyba takže mi zostáva sa z toho len poučiť a byť silnejší ako predtým.

Dá sa inak cestovať s takým vybavením aj lowcostovo? Alebo si za techniku musíš nejak špeciálne priplácať?

No toto je vec s ktorou bojujem už dlhšie. Nie je to úplne jednoduché s technikou cestovať a najmä, keď v niektorých krajinach už ani na letisku neberú ohľad na to že čo to človek má a že to môže byť drahé. Snažím sa už rozlišovať cestovanie podla toho či idem pracovne alebo len tak vo svojom záujme a podla toho sa aj zbaliť a všetko tomu prispôsobiť.

Čo ťa vie najviac nahnevať pri cestovaní?

Bezohľadní turisti ktorí si myslia že keď sú na dovolenke nemusia rešpektovať lokálnu kultúru a ludí. No a a taktiež ešte to keď lietadlo ešte len začína prístávať a všetci už stoja v uličke…och to ma dokáže veľmi vytočiť 😀 

Aké krajiny máš ešte na bucket liste? 

Všetky 😀 

Veľmi obľúbená odpoveď dnešných dní. Ďakujem Šimon za rozhovor a prajem veľa úspechov a splnených cestovateľských snov 🙂

Odporúčame ti ďalšie rozhovory z cyklu Slovenskí cestovatelia:

Viac článkov o Šimonovi a jeho tvorbe:

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky7 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky11 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy13 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU13 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy14 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I15 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky15 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky16 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore