Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nebojí sa otvárať pálčivé témy, ani ukazovať súkromie. Cestovanie je podľa Andrey Zahurancovej naj investícia

Nebojí sa otvárať pálčivé témy, ani ukazovať súkromie. Cestovanie je podľa Andrey Zahurancovej naj investícia

Rozbehnúť spolu s bratom od nuly úspešnú miliónovú firmu a pritom všetkom ešte precestovať celý svet? Jej sa to podarilo. Aj tak si ale na materiálne veci nepotrpí a najväčšiu radosť jej robia spontánne výlety a cestovanie kamkoľvek a kedykoľvek. Andrea Zahurancová sa pred rokmi preslávila aj krásnym reprezentačným videom o našej krajine – Follow me to Slovakia. Dnes jej Instagram účet sledujú desaťtisíce ľudí.

Reklama

Ako sa jej dotkla koronakríza? Ktoré cestovateľské plány musela zrušiť? Aké tipy na výlety nám dala a na ktorú krajinu nemôže prestať myslieť? Prečítaj si náš prvý inšpiratívny rozhovor zo série Slovenskí cestovatelia.

Na sociálnych sieťach tvoríš veľmi autentický, inšpiratívny a vizuálne zaujímavý obsah. Rád tiež sledujem, keď sa príbehmi vraciaš do destinácií, ktoré si už navštívila. Ako to celé začalo? Čo ťa priviedlo k cestovaniu a kam viedla tvojá prvá cesta?

Ďakujem mnohokrát za milé slová. Vyrastala som v prírode, na chate v Slovenskom raji. Rodičia ma vždy viedli k láske k prírode, objavovaniu, túlaniu sa po okolí a aj k samotnému cestovaniu. To všetko ma formovalo k tomu, že chcem spoznávať viac. Vedela som, že naša planéta má nekonečne veľa na ponuke a mňa to všetko obrovsky fascinuje.

Prvá väčšia cesta viedla do Malajzie a Indonézie. Mala som vtedy osemnásť rokov, po strednej som si tri mesiace peniaze šetrila prácou v Nemecku – a v zime, po prvom semestri na univerzite, som sa vybrala na mesiac do Juhovýchodnej Ázie. Práve počas tohto výletu som zistila, že cestovať musím viac, lebo ma to napĺňa, vzdeláva, teší a posúva dopredu – a že je to najlepšia investícia. 

Precestovala si už veľké množstvo krajín. Na ktorú najradšej spomínaš? Tipujem to na Namíbiu 🙂

Áno, aktuálne mám v hlave ešte stále najviac Namíbiu a spracovávam všetky dojmy. Boli sme tam s rodičmi posledné Vianoce a Nový rok. Doma tieto záležitosti neoslavujeme, zároveň sme mali všetci voľno, tak sme sa rozhodli, že je ideálny čas zažiť niečo spolu a vytvárať si nezabudnuteľné spomienky spoločne. Vybrala som preto Namíbiu.

Nikto z nás nezažil pravé africké safari, nevidel žirafy, uškatce, zebry, nosorožce či levy vo voľnej prírode a zároveň takýto výber padol preto, že Namíbia je jednou z najbezpečnejších krajín kontinentu.

Mali sme veľké očakávania, no popravde – realita ich ešte prekonala. Namíbia je neuveriteľná krajina. Nádherná. Fascinujúca. Zažijete najsuchšiu púšť na svete, denne stretávate množstvo zveri, čo pre mna, milovníka zvierat a voľnej prirody, boli dychberúce okamihy.

Uvidíte nespútaný oceán, pohrebisko lodí, najväčšiu uškatcovú kolóniu na svete, opustené diamantové mestečká, stále cítite nemecký vplyv, nedávny apartheid, no zároveň vidíte, ako rôzne rasy spoločne nažívajú. Videli sme slumy, najväčší meteorit, jednu z najrozmanitejších safari lokalít na svete, ale aj dovolenkové mestečká na pobreží s oceánom. Namíbia má čo ponúknuť a verím, že si tam každy príde na svoje. 

Akým spôsobom ťa aktuálne zasiahli dôsledky koronavírusu a s ním súvisiaca karanténa? Ako tráviš dni v karanténe? Čomu sa aktuálne venuješ?

Popravde – prvý týždeň som to znášala ťažšie. Som extrémne slobodný človek, zbožňujem rozlet, spontánne nápady, nečakané víkendové výlety – zrazu som to nemala a mala som pocit, že nemôžem robiť, čo chcem.

Zrušili sa nám výlety – celý apríl sme mali byť vo Vietname, Laose a v máji na Malte, Cypre a v Taliansku na horách. Všetky tieto plány, na ktoré som sa najviac tešila, sa odrazu rozplynuli a ja som bola nesvoja.

Celé to bolo ale tak trochu v hlave – našla som si svoj pokoj, pracujem z domu, užívam si výhody home office-u, veľa čítam, sledujem filmy, chodím do prírody, trávim čas s rodinou, otužujem sa a turistikujem. Som doma na východe už pár týždňov, čo sa mi nepodarilo od sedemnástich, tak si to užívam. Mám sa super. Prvotný šok bol naozaj len prvotný – a beriem to úplne racionálne, všetky obmedzenia dávajú zmysel, rozumiem im a myslím, že vôbec nie sú tak obmedzujúce, ako sa zdali byť. 🙂

Viem, že okrem cestovania ste si s bratom založili mimoriadne úspešnú firmu. Čítal som, že eyerim patrí medzi najrýchlejšie rastúce e-shopy s optikou v Európe. Ako vznikol tento nápad? Čo ťa tento biznis naučil?

eyerim prišiel, keď som mala 21 rokov. Práve som finalizovala svoje bakalárske štúdium a uvažovala, čo s mojim pracovným životom. Jeden večer mi zavolal brat, ktorý mal skúsenosti s e-shopom a predajom optiky v Ázii, ale zo strany zamestnanca. Chcel sa z Malajzie po rokoch vrátiť späť domov a robiť to isté tu – ja som bola okamžite in. Hneď ráno som zakladala firmu.

Vďaka eyerim som sa naučila viac sa sústrediť na súčasnosť, menej plánovať a strácať čas a energiu nad polemizovaním. Ak máš pocit, že v aktuálnom okamihu je tvoje rozhodnutie správne, choď do toho. No najmä – naučila som sa „think out of box“ = teda myslieť mimo zaužívaných cestičiek. Neexistuje jedna správna cesta a neplatí, že ak niečo robia iní, mal by si aj ty. Máme neobmedzené limity, možnosti, tak ich využívam. 

Máš jeden z najsilnejších instagram profilov na Slovensku. Často ukazuješ aj svoje súkromie a otváraš témy, ktoré rezonujú. Svoj feed robíš pocitovo alebo sa inšpiruješ sem-tam aj od iných? Máš nejaký vzor alebo takéto veci vôbec neriešiš? 🙂

Robím to maximálne pocitovo. Nemám žiaden konkrétny štýl feedu, nerozmýšľam, či postovať len podľa toho, či to farebne sedí alebo či je to dostatočne estetické. Realita je viac a tiež si myslím, že je dôležité rozprávať aj o nevábnych témach – ak sú súčasťou nášho života, tak prečo nie.

Veľmi citlivé témy sa však hneď odzrkadlia na počte negatívnych reakcií či dokonca na výške follow listu – najmä, ak som hovorila o téme interrupcií, o menšinách či o politike. Keď som postla fotku v obkolesení Indov, musela som riediť komentare, lebo boli veľmi škaredé. Nenávistné a hanlivé.

Ako najradšej cestuješ? Sama alebo v spoločnosti?

Vo dvojici. Je to pre mňa taký kompromis – veľké skupiny nedávam, no sama by som nedala napríklad slumy či nočné túlačky a prespávačky kade-tade.

Všetci sme už nejaký čas zavretí v karanténe a máme obmedzený pohyb. Vieš našim čitateľom odporučiť nejaké aktivity? Filmy? Seriály? Netflix/HBO? Jedlo?

Choďte preskúmať okolie vášho mesta – nájdete naozaj krásne miesta. Ja som objavila Gačovskú skalu, vrch Sivec, Sľubica a zbožňujem túry v Slovenskom raji, Súľovské skaly či Kvačiansku dolinu.

Zhltla som na Netflixe seriál Unorthodox, Caliphate, Tiger king (najväčší bizár, aký som videla :D), Dark Tourist a teraz pozerám Tales of Light. Z filmov odporúčam vždy Gran Torino, moju srdcovku. A učím sa stojku na rukách, ale to je s mojim balancom beh na dlhú trať 😀 

Ako sa podľa teba zmení cestovanie? Kedy budeme môcť opäť cestovať?

Podla mna v rámci Európy o pár mesiacov. Bude to síce ešte subjektívna záležitosť – mnohí sa budú asi ešte obávať. Naplno sa to rozbehne asi až v roku 2021. Teraz sa však napríklad Wizz Air vyjadril, že od prvého mája spúšťa linky – napríklad z Viedne ich bude 20. Verím, že sa to už bude postupne rozširovať – no môže sa stať, že situácia budú kolísať – že sa nárast nakazených môže sezónne zvyšovať. Sú to ale len také moje dohady, uvidíme. 

Aké cestovateľské plány si musela zrušiť kvôli korone?

Ešte koncom februára sme boli v Izraeli, dva dni po našom odchode zrušil Izrael lety z a do Viedne a o týždeň začali opatrenia u nás. Bol to náš posledný výlet – každý ďalší sme až do konca júna zrušili. Bolo to Thajsko, Laos, Vietnam, Malta, Cyprus a Taliansko. 

Poďme si ešte trošku zaspomínať. Povedz nám o svojom najkrajšom zážitku, ktorý ti priniesol cestovanie?

Nemám konkrétny – skôr sa pozerám na ten prínos z cestovania ako celok. Zmenil ma, prehodil mi priority, materializmus mi posunul na jedno z posledných miest. Som vďačnejší človek – už len to, že sa môžem napiť z vodovodu, pre mňa po návratoch z výletov vyvoláva obrovskú vďačnosť. 

A naopak najhorší? Bol taký vôbec? Ak áno, kde? Čo ťa vie najviac nahnevať pri cestovaní?

Nebol. Z každého nepríjemného som si niečo zobrala a nemám taký, čo by rezonoval ako nepekný. Avšak, rozhodí ma nerozvážnosť turistov – alebo ich neúcta k miestnym. Hnevá ma, ak sa vozia na slonoch alebo ak sa sťažujú na recepcii 5-eurového hostelu, že majú v izbe švába. Pri cestovaní nesmieme zabúdať, že nie sme doma, že nám to v iných krajinách nepatrí a teda – že nemôžeme očakávať rovnaké štandardy, aké máme doma. Veď o tom práve spoznávanie iných kultúr je 🙂

Aké krajiny máš ešte na bucket liste? 

Všetky! 😀 Láka ma to naozaj všade. 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (14 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore