Nájdeš nás aj na:

Novinky

Jedna z najväčších lodí na svete uviazla v Suezskom prieplave a blokuje najrušnejšie obchodné trasy

Jedna z najväčších lodí na svete uviazla v Suezskom prieplave a blokuje najrušnejšie obchodné trasy

Suezský prieplav blokoval obria kontajnerová loď a nepríjemne to zabrzdilo logistiku na celom svete. Loď s názvom Ever Given je dlhá 400 metrov široká 59 metrov, naraz sa do nej zmestí asi 20-tisíc kontajnerov. Zatiaľ nie je známe, čo spôsobilo jej vybočenie, Egyptu sa už podarilo loď uvoľniť a odťahuje ju.

Reklama

Prevádzkovatelia lode, spoločnosť Evergreen Marine, majú podozrenie, že loď „bola zasiahnutá náhlym vetrom, ktorý spôsobil odchýlku trupu… a nešťastnou náhodou narazila na dno“.

Odtiahnutie obrej lode bude trvať zrejme dva dni. Podľa príspevkov nižšie si ale možno všimnúť, že ľudia na sociálnych sieťach sa udalosťou „bavia“ už niekoľko hodín.

Redaktor BBC tiež poukázal na to, že Suezský prieplav pojme približne 12% svetového obchodu a denne ním prejdú desiatky obrovských kontajnerových lodí. Toto všetko teraz stojí a čaká na odtiahnutie lode Ever Given.

Odstávka znamená, že lode a tankery teraz nedovážajú do Európy potraviny, palivo a tiež tovar. Rovnako tak nefunguje export z Európy.

Loď, ktorá viezť naraz asi 20 000 kontajnerov, mala pred uviaznutím nasmerované do holandského Rotterdamu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore