Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor)

Ak by sme si mali vybrať, kam utiecť pred koronou, bolo by to Slovensko (rozhovor)

V roku 2016 dali Hanka a Jožo výpoveď v práci. Svoj život zabalili do 50-litrových batohov a precestovali Indiu, Thajsko, Vietnam, Laos, Kambodžu, Filipíny, Malajziu, východné pobrežie Ameriky, Ekvádor, Peru, Bolíviu, Paraguaj, Uruguaj, Argentínu i Brazíliu. Potom sa vrátili domov a v podstate už nikdy neprestali cestovať. Majú za sebou krásne výlety po Európe i po celom Slovensku. A aj keď je blog @cestujemespolu len koníčkom tejto cestovateľskej dvojky, je poriadne šťavnatý na fotky i milé príbehy zo sveta. Až máte pocit, že títo sympatickí manželia cestujú každý deň.

Reklama

Ako Hanka a Jožo vnímajú aktuálnu situáciu? Kam sa podľa nich uberie cestovný ruch najbližšie mesiace? Čo robia v karanténe a na ktoré krajiny najviac spomínajú? Prečítajte si druhý rozhovor z nášho seriálu Slovenskí cestovatelia.

Na vašom instagramovom profile sledujem už roky vaše cestovateľské fotky vo dvojici z celého sveta. A tiež som si všimol, že už pár týždňov ste traja. Gratulujem! Ako vám to celé ide a ako vaše životy zmenilo dieťatko?

Ďakujeme, z nášho nového cestovateľského parťáka sa veľmi tešíme 🙂 Máš pravdu, zmenilo to naše životy poriadne, zároveň prišla korona-kríza, takže množstvo zmien za veľmi krátky čas. Zatiaľ priznávame (klop-klop), že si to celé užívame – Jožo môže našťastie pracovať celý čas z home-officu, prvé mesiace by sme aj tak veľmi necestovali (aj keď sme už menší trip výletnou loďou booknutý mali), takže sme aspoň všetci traja spolu a objavujeme s kočíkom krásy okolitej prírody. Sme nadšení, koľko má toho človek okolo seba (vinice, cyklistické cesty, zabudnuté chodníčky) a ani o tom poriadne nevie.

Viem, že ste vo dvojici precestovali veľké množstvo krajín. Na ktorú najradšej spomínate? Kam by ste sa vybrali ešte raz?

Túto otázku si často dávame aj sami – nám sa totiž páči takmer všade, takže by sme sa naozaj radi aj všade vrátili 🙂 Ok, priznávame, že taký Gibraltár nás veľmi nedostal, ale kam by sme sa určite veľmi chceli vrátiť a pokračovať v spoznávaní – Azory, Island, India, Maroko… Za nepoznaným však netreba dlhé hodiny letieť, koncom leta 2019 sme sa vydali na 3 týždne na výlet autom po Taliansku štýlom „kam nás nos zavedie“ a také Toskánsko nám učarovalo.

Plánujete si už nejaké výlety v trojici? Ak áno, kam povedú prvé kroky mimo domova?

Jasné 🙂 Tie sme si v hlavách začali plánovať ešte keď bol Krištof v brušku. Posledné roky nám učaroval jachting (čo je prekvapivo cenovo dostupná zážitková dovolenka), chceli by sme sa vydať na pár mesiacov karavanom po Európe (tam môže mať drobec skvelé zázemie a zároveň sa môžeme presúvať), radi by sme vyskúšali tzv. house-sitting (niekomu strážite na určite obdobie jeho dom či byt).

Chceli by sme podporiť aj slovenskú ekonomiku po tom, čo kríza poľaví a akurát sme sa posledný víkend rozprávali, že sme ešte nikdy neboli v okolí Zemplínskej Šíravy a odtiaľ je to už kúsok napr. k parku tmavej oblohy v Poloninách. Ak by kríza skutočne poľavila, milujeme teplo, tak možno na zimu na chvíľu niekam za teplom…

Akým spôsobom vás aktuálne zasiahli dôsledky koronavírusu a s ním súvisiaca karanténa?

Tým, že náš cestovateľský blog nie je našim zamestnaním, ale skôr takou milou zábavkou, nespôsobila kríza pre nás úplnú galibu. Hanka si to užíva na materskej, Jožo robí z domu. Keď sme v roku 2016 vyrazili na cestu po svete, boli sme 4 mesiace spolu 24 hodín denne. Citlivo však vnímame všetko, čo sa deje okolo nás – koronavírus nezastavil len cestovateľský segment, desaťtisíce ľudí zostali bez práce, neistota a absencia sociálnych kontaktov zmenili a ešte len zmenia spôsob nášho bytia na dlhšie obdobie. Treba byť však flexibilný a neupínať sa na minulosť…

Ako trávite dni v karanténe? Čomu sa aktuálne venujete?

Nemáme budíček 🙂 Ten nám robí Krištof takmer na minútu presne každé ráno… Jožo si zvyká na prácu z domu (aj tu je potrebné si nájsť akýsi rituál a pravidlá „hry“), Hanka ukazuje drobcovi mapy, číta rozprávky, veľa chodíme na prechádzky – 10-tisíc krokov je taký ľahký základ nášho dňa. Hanka sa začítala to rôznych knižiek o vývoji detí, rozmýšľame nad redizajnom nášho blogu a vymýšľame si kadejaké výzvy 🙂

Viete našim čitateľom odporučiť nejaké aktivity? Filmy? Seriály? Netflix/HBO? Jedlo? 🙂

No jasné, kedykoľvek 🙂 Ani jeden z nás nie je veľkým kuchárom, takže túto parketu prenecháme iným. Ak sa však chcete na pár hodín zabaviť, môžete skúsiť rozbiť hlasom pohár (nezabudnite sa vopred ospravedlniť vašim susedom) alebo hodiť kartu do jablka tak, aby sa v ňom zasekla 🙂

Ďalšie výzvy čo má Jožo v pláne – otvoriť fľašu piva iba papierom, naučiť sa salto vzad či vydržať 5 minút v planku 🙂 Sú to také somarinky, ktoré vám žiadnu pridanú hodnotu do života asi neprinesú, ale dobre sa na niektorých zasmejete 🙂

Množstvo tipov na super seriály na Netflixe sme spísali v tomto článku, na HBO GO odporúčame Young Pope, Westworld, Černobyl, Bez vědomí a dlhé roky už sledujeme Johna Olivera a jeho The Last Week Tonight.

Ako sa podľa vás zmení cestovanie? Kedy budeme môcť opäť cestovať?

To je otázka, na ktorú nepozná presnú odpoveď azda nikto. Všetko sa môže zmeniť rovnako rýchlo, ako prišiel samotný vírus. Ak pôjde postupné uvoľňovanie tak, ako to niektoré krajiny predstavili, obnoví sa pomaly aj cestovanie.

Mnohé krajiny, ktorých HDP (z časti) stojí a padá na cestovnom ruchu, ako napr. Grécko, Španielsko, Chorvátsko, Turecko, Egypt, Cyprus či veľká časť Juhovýchodnej Ázie – tieto krajiny budú výrazne tlačiť, aby už toto leto aspoň čiastočne ožil cestovný ruch. Treba si uvedomiť, že toto odvetvie zamestnáva odhadom na celom svete cez 300 miliónov ľudí! Pár našich odhadov, ako to bude vyzerať:

  • COVID-19-PASS alebo nejaký obdobný certifikát sa stane dočasne súčasťou našich cestovných dokladov
  • Zvýšené hygienické normy ako dezinfekčné gély, rúška, rukavice budú na mnohých miestach štandardom na dlhé mesiace (letiská, ubytovacie zariadenia, čerpacie stanice, pláže, reštaurácie, lokálne dopravné služby)
  • Na plážach sa bude dbať na väčšie rozostupy, akákoľvek väčšia skupina ľudí (10 a viac) bude považovaná za kritickú
  • Reštaurácie a rôzne občerstvenia budú fungovať najmä na výdajných okienkach, výrazný rozmach zaznamenajú donáškové služby jedál v mnohých krajinách
  • Začne cenová vojna medzi leteckými prepravcami, ktorým dnes stojí 25 000 lietadiel na zemi, bude sa to hemžiť lacnými letenkami aj na dlhšie trasy
  • Slováci budú chcieť toto leto podporiť najmä domáci turizmus a pomôcť lokálnym výrobcom a dodávateľom sa spamätať z krízy
  • Medzi prvými hranicami, ktoré sa so Slovenskom otvoria, budú tie s našimi českými bratmi
  • Pre batôžkárov bude svet na niekoľko mesiacov rajom, niektoré destinácie budú vyľudnené a ceny služieb a tovarov sa výraznejšie prepadnú
  • Nové spôsoby cestovania zažijú svoj boom – karavaning, glamping, jachting, prenájmy súkromných chát na opustenejších miestach… hotely ako ich poznáme zažijú najväčšiu krízu od roku 2008

Extrémne veľa však bude záležať od toho, ako jednotlivé krajiny otvoria hranice. Myslíme si, že už toto leto budú prví odvážlivci spokojne cestovať, ale pokles v množstve cestujúcich celosvetovo bude dramatický, podľa nás aj o viac ako 50%.

Aké cestovateľské plány ste museli zrušiť kvôli koronakríze?

Našťastie nie mnohé, iba jednu zálohu na výletnú loď, ktorú nám ale v plnej výške vrátili. Tým, že my sme ani v minulosti naše cestovanie veľmi neplánovali vopred a skôr sme sa tešili z improvizácie a náhodných rozhodnutí, nezasiahlo nás to tvrdo. A výrazne nám k tomu pomohol aj Krištof, ktorý prišiel na svet pár dní pred krízou.

Poznáme však mnoho prípadov, kde si ľudia museli zrušiť veľa plánov a stále čakajú, či vôbec uvidia aspoň nejaké peniaze späť. Je to bezprecedentná situácia, cestovky, predajcovia, letecké spoločnosti – nikto nemá za apríl žiadne obraty a zároveň považujeme za legitímne, aby boli ľuďom vrátené ich peniaze a nikto nikoho nenútil do prebookovania na iný termín, maximálne tak motivoval.

Poďme si ešte trošku zaspomínať. Povedzte nám o svojom najkrajšom zážitku, ktorý vám priniesol cestovanie?

Pre Hanku to bolo pozorovanie veľrýb (na Azoroch a na Islande), pre Joža to bolo vidieť polárnu žiaru na vlastné oči. A spoločne veľmi radi spomíname na mnohé miesta a zážitky, radi sa práve v tomto čase krízy vraciame k fotkám.

Pamätáme si to ako dnes, keď sme začiatkom roka 2016 dali obaja výpoveď, zbalili sa každý do 50-litrového batohu a našou prvou destináciou bola India. Na mesiac. Kultúrny aj mentálny šok, neskutočne dobrá kuchyňa, obrovská chudoba. To nás vrátilo, v dobrom zmysle, úplne na zem a začali sme si vážiť úplne iné veci. Nech to znie akokoľvek pateticky, ale po návrate domov sme sa tešili ako malé decká z teplej vody, čistých uterákov a vlastnej postele 🙂

A taktiež Južná Amerika v nás zanechala výnimočné pocity – od Machu Picchu, ktoré sme si poctivo vyšliapli až po bláznivú Argentínu s neskutočným vínom a grilovačkami.

A naopak najhorší? Bol taký vôbec? Ak áno, kde? Čo vás vie najviac nahnevať pri cestovaní?

U nás je to asi 90:10 v prospech tých pozitívnych zážitkov 🙂 Svet vôbec nie je taký negatívny, ako ho vidíme každý deň v médiách. Jeden relatívne zlý zážitok sme mali z indickej Patny, kde sme dorazili neskoro v noci, odmietli nám predať lístky na vlak na najbližšie dni (aj keď sme vedeli, že ich majú k dispozícii), nevedeli sme zohnať ubytovanie, mobilné telefóny vybité. Zároveň sme z predošlých presunov boli dosť zničení, takže to bola celá taká ponurá situácia, ktorá v nás nezanechala dobrý pocit.

Jasné, že na nás na rôznych miestach po svete skúšali rôzne „scamy“, to však vnímame vždy ako súčasť domáceho koloritu. Hanka vždy o destinácii načíta množstvo blogov predtým, ako tam dorazíme, takže sme vcelku fajn pripravení.

Aké krajiny máte ešte na spoločnom bucket liste? Cestujete niekedy aj jeden bez druhého?

Náš bucket list je asi nekonečný 🙂 Hanka sa túži dlhšie pomotať po južnom Taliansku, Joža láka Bangladéš a pomotať sa po škandinávskych krajinách. A veľmi by sme chceli časom začať viac spoznávať Afriku. Máme v bucket liste aj pár chuťoviek, na ktoré ale musíme ešte chvíľu šetriť – Sv. Tomáš a Princov ostrov, Nový Zéland, Tichomorie. A určite raz, ak to situácia dovolí, sa vydať na dlhšiu cestu do Strednej Ázie.

Posledné roky cestujeme vlastne stále spolu, keďže sme už pár rokov manželia. Ale jasné, že sem-tam ideme na výlet s kamošmi bez toho druhého. Jožo napríklad chodí každoročne na „pánsku jazdu“ s kamošmi na jachtu do Chorvátska.

Sú podľa vás Slováci zodpovední a tolerantní jeden k druhému? Mám na mysli najmä aktuálnu situáciu v súvislosti s COVID-19. Zvládame to ako krajina dobre?

Zvládame to vynikajúco, len v tom treba vydržať. Fascinovalo nás, ako po vypuknutí krízy a zistení, že nie sú nikde k dispozícii rúška, vytiahli všetci šijace stroje (ich predaj vzrástol mimochodom o 300%) a za pár týždňov ste na uliciach nevideli nikoho bez rúška, úplne ako v sci-fi filme.

Máme jedno z najnižších čísel úmrtí v prepočte na milión obyvateľov (aj v absolútnych číslach). Bolo to celé šťastie, lebo sa opatrenia prijímali pri výmene vlády? Lebo sme nemali dočerpané eurofondy a teraz ich môžeme využiť na pomoc v kríze? Lebo sme zvyknutí z minulého režimu si pomôcť sami? Nech je to ako chce, sme na tom výborne a ak by sme si mali vybrať, do ktorej krajiny „utiecť“ pred koronavírusom, utiekli by sme práve na Slovensko. 

Ďalšie rozhovory z cyklu Slovenskí cestovatelia:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore