Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zbaliť sa po maturite a odletieť na 9 mesiacov do Ázie? Najlepšie rozhodnutie v živote, hovorí Lukáš.

Zbaliť sa po maturite a odletieť na 9 mesiacov do Ázie? Najlepšie rozhodnutie v živote, hovorí Lukáš.

Byť mladý a môcť slobodne precestovať celý svet. To si vraj dnes praje veľmi veľa ľudí. A potom sú medzi nami ľudia, ktorí si svoje priania napĺňajú už od skorej mladosti. Jedným z nich je určite cestovateľ Lukáš Chovan známy zo slovenského Instagramu pod prezývkou Chovi. Ešte predtým, než sa z neho stal dospelák precestoval množstvo krajín a napokon hneď po maturite sa zbalil a odišiel žiť do Juhovýchodnej Ázie na deväť mesiacov.

Reklama

Čo ho k tomu viedlo a na čo najradšej spomína? V našom rozhovore z cyklu Slovenskí cestovatelia sa dozvieš čo bolo pre Lukáša najťažšie v zahraničí, prečo podľa neho korona prišla v správny čas aj to, ako sa cestovanie najbližšie mesiace a roky zmení.

Máš 20 rokov, ale aktívne cestuješ už od svojich šestnástich a precestoval si viac krajín, než väčšina Slovákov. Kde vznikol nápad cestovať hneď po maturite?

Nápad sa rodil pomerne dlho. Počas strednej školy som využíval na cestovanie každú voľnú chvíľu, každé prázdniny a bola to moja priorota spolu s nejakou mojou budúcnosťou po škole. Počas štúdia sa mi podarilo vypracovať sa na online práce, ktoré môžem skĺbiť s cestovaním, nakoľko sú úzko prepojené. A tak som si jedného dňa povedal, že mám online prácu, mám slobodný život po maturite, tak idem si ho užívať do sveta.

Bolo to dlhodobé rozhodnutie, o ktorom vedeli všetci, no až do dňa môjho odchodu nikto tomu neveril. 😀 Veď kto by veril 19-ročnému chalanovi, že sa ihneď po maturite zoberie s jednosmernou letenkou niekde na druhý koniec sveta, však? 😀 Tých 9 mesiacov v Ázii však hodnotím ako mojich najlepších za celý život.

Nebáli sa o teba rodičia a blízki?
Čo ti vyhovuje viac – cestovanie sólo alebo v skupinke a prečo?

Samozrejme, že sa všetci báli. Je to pochopiteľné a snažím sa to pochopiť aj ja z tej druhej strany, že asi by som infarkty dostával, keby moje dieťa v takom mladom veku behá po svete a pri niektorých situáciach by som mu nevedel ako pomôcť, lebo je tak ďaleko.

Keď som začínal s cestovaním, kvôli mladému veku som cestoval vždy s niekým – najmä starší kolegovia z brigád, kamaráti. No postupom času človek zistí, že buď si musíš nájsť naozaj parťáka na cesty, s ktorým si rozumieš vo všetkom alebo to budeš ťahať sám a spoznávať rôznych ľudí vo svete a krátkodobo s nimi cestovať. Ja som si vybral druhú možnosť. Je to pre mňa oveľa slobodnejšie ako viazať sa na jednu osobu a stále riešiť nejaké doťahovačky. S niektorými ľuďmi sa mi veľmi dobre cestovalo, s niektorými zas nie.

Takže, ak to mám zhrnúť, na jednej strane milujem sólo cestovanie a pocit spoznávania rúznych nových ľudí vo svete a taký ten spontánny plán, že ráno vstanem a idem si svoje tempo a svoj štýl cestovania bez toho, aby som sa niekomu musel prispôsobovať, no na druhej strane rád chodím aj na tripy s ľuďmi, s ktorými si rozumiem. 🙂

Ako ťa aktuálne zasiahla koronavírusová kríza – kde a ako tráviš svoj čas? Cestuješ po Slovensku?

Môj plánovaný príchod z Filipín domov na Slovensko bol 12.marca 2020, takže som to stihol doslova v hodine dvanástej. 😀 A odvtedy som prekročil hranice Slovenska iba raz, práve som sa vrátil z Azorských ostrovoch v Portugalsku.

Bol som na Orave, pobehal som si aj Malé Karpaty, trávim veľa času s rodinou, narodila sa mi sestra, začal som konečne aktívne chodiť do fitka od júna pozerám Netflix, no najmä momentálne 24/7 sledujem aktuálnu situáciu vo svete a v rámci Leteniek za babku ľuďom daváme informácie z prvej ruky, voláme na úrady, ambasády, píšeme maily. 🙂

Okrem toho posledné 3 víkendy pracujem opäť v nočnom klube, kde som pracoval počas strednej školy. V tomto som celkom srdciar. Vďaka bratislavskému podniku Great som mohol počas strednej cestovať a zarobiť si na študentské pomery veľmi slušné peniaze, tak teraz, keď potrebujú pomôcť oni, som tam a pracujem. 🙂 Keď to zhrniem, tak mám aktívny život bez cestovania v zahraničí, ale to sa čoskoro opäť zmení. 🙂

Aké cestovateľské plány si kvôli korone musel zrušiť?

Zrušil som Cappadociu v Turecku, Portugalsko a Azorské ostrovy a ďalšie plány boli v štádiu riešenia a nakoniec sme šťastne odcestovali. Ale plánov na leto som mal mnoho, napríklad Irán, Turkmenistan, Uzbekistan, Kuwajt, Bahrajn, sever Vietnamu, Bali a okolie, Siargao… 🙂 Prvé hranice už sa otvárajú, ale od klasického cestovania je to ešte asi ďaleko.

Ako sa podľa teba zmení svet lietania a dovolenkovania?

Myslím si, že korona prišla v najviac vhodný čas. Možno to znie odo mňa zvláštne, lebo pracujem s tými letenkami a celým cestovným ruchom, no korona nám dala poriadnu lekciu v cestovaní a v pohľade na našu planétu. Už aj letecké spoločnosti si uvedomujú, že na krátke vzdialenosti je lepšie ísť nejakým rýchlovlakom ako letecky. Ale celkovo sa ten svet tak spomalil, začali sme si viac vážiť cestovanie, to, že máme tú možnosť. Verím, že si začneme vážiť aj drahšie ceny leteniek, ktoré časom prídu, pretože cestovanie bolo už veľmi dostupné pre všetkých a veľa ľudí si z toho robilo nejaké porovnávanie, kto bol kde za ako lacno, kto má z takého miesta akú krajšiu fotku a pod.

Cestovanie nemá byť o tom, že idem sa s niekym porovnávať, že ja som mal letenky za 20 eur a ten druhý za 70 eur, cestovanie má byť o spoznávaní nových miest, krajín, ľudí, gastronómie, zážitkov, o nejakom oddychu, uvedomení si, čo všetko naša krásna planéta ponúka. Uvedomení si aj toho, ako sa na Slovensku máme veľmi dobre oproti veľkej časti sveta.

Svet lietania sa zmení. Zvykneme si na rúška v lietadlách, na zvýšenú hygienu na letiskách a miestach s väčšou koncentráciou ľudí, zvykneme si časom na drahšie letenky. Cestovanie bude iné, ale stále sa bude dať cestovať. Musíme sa naučiť žiť a cestovať s novými pravidlami.

Aký najkrajší vs. najhorší zážitok si zažil na cestách?

Krásnych zážitkov mám neskutočne veľa, ale ak mám napísať jeden naozaj výnimočný, tak je to z novembra 2020, keď som bol v Dubaji a pár nocí ma hostil u seba doma cez Couchsurfing Marco z Mexika, ktorý pracuje ako steward pre Emirates. Jeden večer sme sa rozprávali o našich jedlách, aké sú tradičné jedlá v Mexiku a na Slovensku a spomínali sme aj naše obľúbené jedlá. Ja som mu medzi rečou povedal, že milujem sladké jedlá, špeciálne palacinky s nutellou, jahodami, banánmi, medom. Na druhý deň ráno som bol v spche, on medzitým išiel na nákup, keď som vyšiel zo sprchy, pýtam sa ho, že čo robí, povedal, že banánove smoothie, čo tak aj vyzeralo, lebo používal na to ten špeciálny mixér. 😀 Tak som si šiel sadnúť na gauč, že veď idem chvíľku pracovať. Otočím sa o 10 minút a na stole hotové palacinky s tým všetkým, čo som spomenul. Mňa skoro vykotilo zo stoličky, slzy v očiach, že wau. To bolo naozaj veľmi pekné, že niekto povie niečo medzi rečou, ten druhý človek si to zapamätá a urobí ďalšie ráno takéto prekvapenie. Cestovanie je o ľuďoch a mne sa takto len potvrdilo, že stále sú vo svete úžasní ľudia.

A najhorší zážitok? Takmer som prišiel o život po nehode nočného autobusu v Kambodži. Bolo to koncom septembra, kedy som šiel nočným autobusom z Kambodže do Vietnamu. Na rovnej ceste a v tme sme narazili do auta, náš autobus sa zrazu ocitol mimo vozovky, kde sme prevrátili veľký strom, potom konáre rozbili všetky okná, aj to moje, nakoľko som bol na druhom pschodí rovno pri okne, no a napokon sa náš autobus prevrátil do rieky. Bol to poschodový a lôžkový autobus, takže postele hore nohami, po pás vo vode, všade sklo. Vtedy som prišiel o celú svoju techniku, mal som postraumatický šok a bolo to jednoznačne moje najhoršie obdobie v živote.

Predstava, že ste v tme, držíte sa rohu postele a váš autobus sa rúca niekde do neznáma. Práve ten víkend boli dušičky v Kambodži a keďže väčšina takýchto nehôd v Ázii je smrteľných, vtedy nad nami stáli všetci svätí, doslova. Nikomu sa nič vážne nestalo, no stačilo, že by sme tým autobusom padli z kopca a už by som tento rozhovor nepísal.

Čo ťa vie pri cestovaní najviac nahnevať?

Keď ľudia nerešpektujú pravidlá, najmä tie náboženské. A rovnako, keď ľudia cestujú len kvôli fotke a lacnej letenke.

Kam sa vyberieš najprv po skončení koronakrízy? Máš nejaký bucket list?

V týchto dňoch to riešim. Na pláne sú Lofoty, prípadne Slovinsko, Čierna hora, Zakynthos. Netlačím na nič, táto situácia sa mení každý deň a počas leta určite niekde pôjdem, len ešte nič nemám isté. Aj po Slovensku plánujem výlety. 🙂

Sú podľa teba Slováci zodpovední a tolerantní jeden k druhému? Zvládame ako národ dobre túto situáciu?

Prekvapilo ma, ako sme si veľmi rýchlo zvykli na rúška, ako sme si ich všetci vyrábali, zháňali, začali nosiť. Takže, práve na tomto príklade môžem povedať, že sme zodpovední a tolerantní. A to, či to zvládame dobre, ukazujú aj tie čísla. 🙂 Môžeme byť na seba hrdí, avšak stále musíme byť zodpovední a aj touto cestou by som chcel každého poprosiť, aby tie dobrovoľné karantény ľudia brali naozaj vážne a aby všetky tie pravidlá dodržiavali. Lebo o tom, či a kam budeme cestovať, rozhodujeme najmä my a naša zodpovednosť.

Odporúčame ti ďalšie rozhovory z cyklu Slovenskí cestovatelia:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore