Nájdeš nás aj na:

Ázia

Leteli sme priamym letom EVA AIR z Viedne do Bangkoku. Tieto 3 veci nás ohúrili (RECENZIA)

Výborné jedlo, veľa batožiny, komfortné sedenie. Tak by som mohol v skratke charakterizovať ekonomickú triedu aeroliniek EVA AIR. Koncom novembra 2022 som mal možnosť využiť túto linku na trase Viedeň – Bangkok a musím povedať, že z viacerých vecí som bol veľmi milo prekvapení. Recenziu EVA AIR som totiž robil aj v roku 2019 a taiwanské aerolinky počas pandémie mnohé veci krásne vyšperkovali. Ako teda vyzerá desaťhodinový let z Viedne do metropoly Bangkok? Moje postrehy, fotografie a kompletnú recenziu letenky nájdeš nižšie.

Reklama

Check-in vybavíš komfortne aj cez smartfón

Zohnať veľmi lacné letenky do Thajska je túto sezónu tvrdší oriešok. Ak však objednávaš letenky EVA AIR v predstihu, prípadne sa uspokojíš aj s termínmi mimo hlavnej sezóny, máš veľkú šancu, že cena letenky bude veľmi priaznivá.

Letenky EVA AIR do Thajska

Letenky už teda máš a tvoj deň odletu do Ázie sa nezadržateľne blíži. U mňa osobne cestovateľská horúčka vrcholí dňom, kedy letecká spoločnosť otvorí možnosť on-line check-inu (2 dni pred odletom). Takže tak ako pri ostatných aerolinkách, aj pri EVA AIR som vybavil všetky predodletové náležitosti v predstihu a z pohodlia domova.

Musím tiež povedať, že tieto aerolinky majú šikovnú mobilnú appku, kde pár kliknutiami nastavíš preferované sedadlo či špeciálne menu. Stačí ti tvoje krásne meno a kód rezervácie. Appka EVA Air je prehľadná a funguje aj v offline režime.

Svoju objednávku si vieš samozrejme prezrieť aj predtým, než sa otvorí check-in (2 dni pred odletom) a vieš v nej napríklad zakúpiť či vybrať lepšie sedenie, objednať si preferované jedlo alebo sledovať aktuality, ktoré môžu ovplyvniť aj tvoj let. EVA AIR je síce taiwanská firma, no v appke všetko vybavíš pohodlne v angličtine.

Ak máš hotový check-in, máš o starosť menej na letisku. Už len odovzdať podpalubnú batožinu (2x 23kg) na prepážke a šup-šup do bezcolnej zóny.

Dreamliner patrí medzi to najmodernejšie v oblakoch

Keď som s EVA AIR letel do Thajska naposledy, linku obsluhoval krásny Boeing 777. Dnes na tejto trase premáva ešte krajší a modernejší Boeing 787-9 Dreamliner.

Letecká spoločnosť nakonfigurovala svoje Boeingy 787-9 Dreamliner na prepravu 304 cestujúcich – z toho 26 pasažierov cestuje v Royal Laurel (biznis) triede a 278 v ekonomickej triede. Ekonomická trieda EVA AIR na lete z Viedne do Bangkoku funguje v konfigurácii sedadiel 3-3-3.

Ja som na ceste do Bangkoku mal možnosť vyskúšať obidve triedy a recenziu biznis leteniek sem čoskoro pripnem tiež.

Na aktuálnych lietadlách EVA Air z Viedne do Bangkoku obzvlášť cením, že sedadlá v ekonomickej triede sú skutočne aj ergonomicky navrhnuté a majú vylepšené 12-palcové HD dotykové obrazovky.

Dreamlinery sa môžu pochváliť aj tichšími kabínami a čistejším vzduchom (s vyššou koncentráciou kyslíka, vďaka čomu sa budeš cítiť menej unavení).

Kabína pôsobí mimoriadne elegantne

Kabína lietadla pôsobí veľmi elegantne, bez ohľadu na to či letíš v biznise alebo v ekonomickej triede. Tento fakt som ocenil najmä v noci, kedy sa efektne rozsvietil SKY interiér lietadla Boeing 787 Dreamliner.

Hneď po príchode na miesto ťa čaká pohodlný vankúšpapučkyprikrývkakvalitné slúchadlá a dostatok priestoru pre nohy

Oceňujem aj možnosť sklopiť sedadlá do polohy v ktorej si vieš niekoľko hodín komfortne pospať (mám to odskúšané, ale nebudem tvrdiť, že to v ekonomickej triede zvládne každý – vyšší pasažieri môžu mať problém 🙂

Potešil ma komfortný vankúšik utkaný z bavlny a nie z jednorazovej syntetiky – ako to býva zvykom pri iných aerolinkách. Povieš si, že je to hlúposť a maličkosť? Tento prvok však oceníš najmä pri dlhých letoch ako je ten do Bangkoku.

Miesta na nohy je dostatok, opierku má každý cestujúci zvlášť, sedadlá sú v štandardnej výške. Prikrývka je super a od posádky som zistil, že nevytvára nepríjemnú statickú elektrinu. To je milé zistenie, však?

  • TIP REDAKCIE: Ak si pred cestou chceš mať istotou dobrého sedadla, odporúčam ti pozrieť si lietadlo EVA AIR prostredníctvom stránky SeatGuru.

Jedlo ako jeden z najlepších benefitov

Jedlá EVA Air v ekonomickej triede sú nutrične vyvážené a s dôrazom na zdravý životný štýl. V ponuke jedál tak často uvidíš ryby, morské plody či kuracie mäso a na svoje si prídu aj vegetariáni či vegáni. Ako prílohu si môžeš vybrať sklenené rezance, ryžu či zemiaky. Samozrejmosťou je potom šalát, čerstvá zemľa, nejaký ten ázijský dezert a tanierik s čerstvým ovocím.

Na raňajky poteší vajíčková omeleta so syrom a zemiakmi alebo tradičné bravčové congee. K tomu odtučnený jogurt, miska krájaných melónov/čerstvého ovocia a horúci croissant. Samozrejmosťou je, že ak máš chuť na ďalšie jedlo, môžeš si počas letu vypýtať snack alebo akýkoľvek nápoj – bezplatne.

Jedlo v EVA AIR považujem asi za to najlepšie, s čím sa na palube stretneš. Nečudujem sa, že aerolinky každý rok obhája 5-hviezdičkové hodnotenie za svoje produkty a služby na palube. Vyhrávajú v mnohých kategóriach ako je napr. čistota kabíny a sedadiel, jedlo a nápoje, zábava a pozornosť venovaná bezpečnosti kabíny.

Ponuka zábavy je lepšia ako naposledy

Keď som s EVA AIR letel naposledy, bol som trochu sklamaný z ponuky multimediálnej zábavy. Väčšina filmov bola vtedy ázijskej produkcie (čo samozrejme nemusí byť nevýhoda pre každého), no mne osobne chýbala väčšia rozmanitosť a viac Hollywoodu. To však už po pandémii neplatí.

EVA AIR majú po novom zaujímavejšiu ponuku multimediálnej zábavy a zahrnuli aj najnovšie hollywoodske trháky. Ešte stále sa však nemôžem zbaviť pocitu, že ponuka je skôr šitá na mieru ázijským cestujúcim.

Fajn pomôckou je, že 12-palcové HD obrazovky v ekonomickej triede ponúkajú aj možnosť nabíjania zariadení cez USB.

Ďalší plusový bod musím dať za slúchadlá. Nemám teraz na mysli tie z biznis triedy, ktoré sú absolútne špičkové a EVA AIR ich naďalej vyvíja. Myslím tie obyčajné štuplíky, ktoré si zapojíš do obrazovky. Považujem to za malý zázrak, pretože kvalita zvuku bola veľmi dobrá a rovnako tak aj redukcia okolitého hluku. Nestáva sa mi často, že s takýmito slúchadlami v lietadle zaspím. Tu sa mi to podarilo hneď niekoľkokrát. Je to pre mňa znak, že svojim vyhotovením netlačia a zároveň dokážu redukovať napríklad zvuk motorov lietadla. Elektronicky stmievateľné okno je tiež parádnou vychytávkou, ktorú určite oceníš.

Internet na palube je za peniažky

Niektoré aerolinky ponúkajú internetové pripojenie prostredníctvom Wi-Fi bezplatne, no spočítali by sme ich na prstoch jednej ruky. V EVA AIR máš internet dostupný od 4,95 USD. S ním ale vybavíš len to najnutnejšie, pretože je to približne 30 MB dát. Pre lepší internet si môžeš zakúpiť drahšie balíčky, ktoré sa pohybujú v desiatkach amerických dolárov.

Prečo som si na ceste do Thajska vybral EVA AIR?

EVA AIR je päťhviezdičková taiwanská letecká spoločnosť. Značka EVA AIR je medzi slovenskými cestovateľmi dobre známa, aerolinky lietajú do Viedne už viac ako 20 rokov. Kedysi na linke premával Boeing 777, dnes túto exkluzívnu trasu obsluhuje supermoderný Boeing 787 Dreamliner s dvomi komfortnými triedami na palube. EVA AIR lietajú z Viedne každý deň, pričom 4 linky týždenne letia do do Bangkoku (a následne do Tchaj-Pej) + 3 linky týždenne letia zo Schwechatu priamo na Taiwan.

eva air

Vďaka EVA AIR začali lietať Slováci do Thajska, Mjanmarska, Taiwanu, Indonézie a iných exotických destinácií veľmi komfortne – pomer ceny a kvality je u týchto aeroliniek jeden z najlepších zo všetkých leteckých spoločností. Veľa slovenských cestovateľov tvrdí, že si na EVA AIR zvykli a pri cestách do Ázie by aerolinku určite nemenili. Našinci tiež oceňujú profesionalitu palubného personálu, ktorí skutočne patrí medzi svetovú špičku.

EVA AIR ponúka výhodné letenky a pohodlný tranzit cez Bangkok alebo Tchaj-pej do najobľúbenejších ázijských destinácií slovenských cestovateľov. Z Viedne sa dostaneš do Bangkoku či Tchaj-Pej bez prestupu. Najviac populárne nadväzujúce lety sú potom: Cebu, Bali, Phuket, Manila, Jakarta, Hanoj, Hočiminovo Mesto, Kambodža, Hongkong, Chiang Mai, ale aj Macao či Brisbane.

Ak sa pozrieme na SKYTRAX hodnotenie, taiwanské aerolinky sa opäť umiestnili v TOP20.

Zaujímavosť: Viedeň bola v 90. rokoch minulého storočia prvou diaľkovou destináciou EVA Air a prvým európskym spojením, vďaka čomu sa EVA Air stala na 30 rokov dôležitým partnerom viedenského letiska. Počas krízy COVID-19 EVA Air uskutočnili početné nákladné lety do Viedne a okrem iného prepravila dôležité dodávky s naliehavo potrebnou lekárskou pomocou do Rakúska.

Titul „najbezpečnejšia aerolinka“ síce môže znieť zvláštne, ale svetoví bezpečnostní analytici našli spôsob, ako vyhodnocovať bezpečnosť konkrétnej leteckej spoločnosti. EVA AIR za svoju existenciu nestratila žiadne lietadlo a nemala smrteľnú nehodu. Taiwanské aerolinky už roky patria medzi dvadsiatku najbezpečnejších aerolínií na svete.

Zaujímavosť: EVA AIR priniesli Premium Economy ako prví

EVA AIR bola jedna z prvých spoločností, ktorá prestala ponúkať prvú triedu a namiesto nej predstavila Premium Economy (predtým Elite Class), ktorá je hybridom klasickej ekonomickej triedy a biznis triedy. EVA AIR ponúka Premium Economy už od roku 1992, ide o veľmi populárnu komfortnú triedu, ktorá je dostupná aj na mnohých linkách. Viedeň medzi ne už nepatrí, no ja som to v roku 2019 stihol a musím povedať, že to bol tiež jeden z najlepších zážitkov na ceste do Ázie.

Za malý príplatok si oddýchneš v luxusnom kresle, letušky ti na palube servírujú úžasné jedlá, na sedadle si ťa počká exkluzívny komfortný balíček a kvalitný paplón a Premium Economy trieda má aj vlastný check-in a prednostný nástup do lietadla.

Plusy a mínusy leteniek v ekonomickej triede EVA AIR

+ rýchle priame lety do Bangkoku, večer nasadneš a na druhý deň si bez ďalších prestupov užívaš Thajsko (okrem Austrian Airlines túto možnosť z Viedne neponúka nikto iný)

+ výborný catering už v ekonomickej triede, večere a raňajky sú na úrovni dobrého 4 hviezdičkového hotela

+ podpalubná batožina dnes na diaľkových letoch už nie je samozrejmosťou, preto 2 kusy 23kg batožiny, teda spolu 46kg batožiny znejú ako VEĽMI dobrý deal (osobne som cestoval do Thajska s jedným kusom batožiny, cestou naspäť som si kúpil batožinu a do nej zbalil darčeky pre blízkych)

+ sedenie v ekonomickej triede je o čosi lepšie ako je bežný štandard na diaľkových letoch, sedadlo sa dá efektne sklopiť a nohy dostatočne vystrieť – nekomfort môžu mať jedine vyšší cestujúci, ktorým odporúčam sedadlá vpredu

+ kvalitné slúchadlá už v ekonomickej triede

– škoda, že na tejto linke už nie je prémiová ekonomická trieda, mnohé diaľkové linky EVA AIR z Ameriky či Európy do Ázie ju majú

– aj keď multimediálny zábavný systém už obsahuje množstvo hollywoodskych trhákov, je skôr orientovaný na ázijskú tvorbu a tamojších cestujúcich


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (40 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore