Nájdeš nás aj na:

Novinky

Najlepšia letecká spoločnosť na svete pre rok 2023: Singapore Airlines

Najlepšia letecká spoločnosť na svete pre rok 2023: Singapore Airlines

Na základe hlasovania desiatok miliónov cestujúcich je letecká spoločnosť Singapore Airlines už piatykrát najlepšou leteckou spoločnosťou na svete. Skytrax je prestížne ocenenie, ktoré sa udeľuje už 23 rokov.

Reklama

Výsledky pre rok 2023 vyhlásili na slávnostnom ceremoniáli v Múzeu letectva a vesmíru na parížskom aerosalóne. Minulý rok boli najlepšími aerolíniami Qatar Airways, ktoré boli tento rok druhé. Tretie skončili japonské All Nippon Airways, za nimi Emirates a piate Japan Airlines.

Medzi najväčších víťazov SKYTRAX naďalej patrí aj spoločnosť Qatar Airways, ktorá získala deväť ocenení. Rovnaký počet ocenení získal aj absolútny víťaz – Singapore Airlines. V Severnej Amerike uspela spoločnosť Delta Air Lines, ktorá získala šesť ocenení.

V Európe dominovala spoločnosť Turkish Airlines, ktorá získala štyri ocenenia vrátane vysoko konkurenčného titulu Najlepšia letecká spoločnosť v Európe. Turkish Airlines boli tiež v celosvetovom meradle na šiestom mieste a Air France na siedmom mieste. Swiss patrí 12. priečka a British Airways 18. miesto.

Ceny portálu Skytrax sa označujú aj za „Oscary leteckého priemyslu“. Udeľujú ich v zhruba siedmich desiatkach kategórií, ako napríklad najlepší catering, čistota, cenová úroveň alebo zábava pre cestujúcich na palube.

20 najlepších aeroliniek na svete v roku 2023 (SKYTRAX)

 1. Singapore Airlines
 2. Qatar Airways
 3. ANA All Nippon Airways
 4. Emirates
 5. Japan Airlines
 6. Turkish Airlines
 7. Air France
 8. Cathay Pacific
 9. EVA Air
 10. Korean Air
 11. Hainan Airlines
 12. Swiss Int’l Air Lines
 13. Etihad Airways
 14. Iberia
 15. Fiji Airways
 16. Vistara
 17. Qantas Airways
 18. British Airways
 19. Air New Zealand
 20. Delta Air Lines

Najlepší palubný personál na svete v roku 2023

 1. Garuda Indonesia
 2. Singapore Airlines
 3. ANA All Nippon Airways
 4. EVA Air
 5. Hainan Airlines
 6. Qatar Airways
 7. Cathay Pacific
 8. Thai Airways
 9. Emirates
 10. Japan Airlines

Najlepšia čistota kabín aeroliniek na svete v roku 2022

 1. ANA All Nippon Airways
 2. Asiana Airlines
 3. Qatar Airways
 4. Singapore Airlines
 5. Hainan Airlines
 6. EVA Air
 7. Cathay Pacific
 8. Japan Airlines
 9. Korean Air
 10. China Airlines

Najlepšie letiskové salóniky pre rok 2023

 1. Plaza Premium – Rome Fiumicino
 2. The Pearl – Bahrain Airport
 3. IGA Lounge – Istanbul
 4. Primeclass – Muscat
 5. American Express Centurion – Dallas Fort Worth

Najlepšie nízkonákladovky na svete na dlhé vzdialenosti

 1. Scoot
 2. Jetstar Airways
 3. Air Canada rouge
 4. LEVEL
 5. ZIPAIR

Ďalšie významné ocenenia SKYTRAX za rok 2023

Qatar Airways pokračovala v dominancii v biznis triede a získala ocenenia za najlepšiu biznis triedu na svete, najlepšie sedadlo v biznis triede na svete, najlepší salónik biznis triedy na svete (salónik Al Mourjan na medzinárodnom letisku Hamad), najlepšiu jedáleň v biznis triede na svete a najlepšiu leteckú spoločnosť na Blízkom východe.

Singapore Airlines dominujú opäť aj vo first class

Spoločnosť Singapore Airlines dominovala v kategórii Cestovanie v prvej triede, keď získala ocenenia za najlepšiu prvú triedu na svete, najlepšie sedadlo v prvej triede na svete, najlepšie komfortné vybavenie prvej triedy na svete a obsadila prvé miesto ako najlepšia letecká spoločnosť v Ázii.

Letecká spoločnosť ANA All Nippon Airways získala tretie miesto v celosvetovom rebríčku a zopakovala svoje predchádzajúce úspechy, keď získala ocenenia za najlepšie letiskové služby na svete a najčistejšiu leteckú spoločnosť na svete.

Kuwait Airways s najväčším progresom

Spoločnosť Kuwait Airways získala ocenenie za aerolinky, ktoré urobili najväčší progres za uplynulý rok. Na druhom mieste je spoločnosť StarLux a islandské aerolinky PLAY na 3. mieste. Toto je ocenenie, ktoré odráža zlepšenie kvality leteckej spoločnosti v rámci celého programu udeľovania cien, pričom sa hodnotí zmena globálneho hodnotenia leteckej spoločnosti a jej výkon v rôznych kategóriách ocenenia.

AirAsia sa stala opakovaným víťazom ocenenia Najlepšia nízkonákladová letecká spoločnosť na svete, ktoré získava každoročne od roku 2010. Spoločnosť Scoot získala ocenenie ako najlepšia nízkonákladová letecká spoločnosť na svete na dlhé trate.

Najlepší lowcost v Európe nie je Ryanair ani Wizz Air

Volotea bola vyhlásená za najlepšiu nízkonákladovú leteckú spoločnosť v Európe. Práve trh lowcostových spoločností je jedným z najkonkurenčnejších trhov nízkonákladových leteckých spoločností na svete.

V roku 2023 bolo zavedené nové ocenenie – za leteckú spoločnosť na svete, ktorá je najviac family friendly. Získala ho spoločnosť Air Canada. Toto ocenenie zahŕňa pravidlá rodinného sedenia, vyhradené rodinné odbavovacie zariadenia, prednostný nástup do lietadla, detské jedlá, detské vybavenie/hračky/balíčky aktivít, palubnú zábavu pre deti, bezplatnú odbavenú batožinu a pravidlá pre prenosné detské postieľky/kočíky, ako aj úroveň asistenčných služieb pozemného personálu a palubného personálu počas cesty.

Spoločnosť Garuda Indonesia získala najvyššie ocenenie po tom, ako bola zvolená za spoločnosť s najlepším palubným personálom na svete – v tejto kategórii uspela už po šiesty raz.

EVA Air má najlepšiu Premium economy na svete

EVA Air získala ocenenie za najlepšiu prémiovú ekonomickú triedu na svete (cestovná kabína, ktorú EVA vynašla pred viac ako 30 rokmi). EVA Air získala aj ocenenie za najlepší catering v triede Premium Economy.

eva air

Spoločnosť Japan Airlines získala ocenenie za najlepšiu ekonomickú triedu na svete, ako aj ocenenie za najlepšie sedadlo v ekonomickej triede na svete.

 • Najlepšia letecká spoločnosť prvej triedy na svete: Singapore Airlines
 • Najlepšia letecká spoločnosť na svete v biznis triede: Qatar Airways
 • Najlepšia letecká spoločnosť na svete v prémiovej ekonomickej triede: EVA Air
 • Najlepšia letecká spoločnosť na svete v ekonomickej triede: Japan Airlines

SKYTRAX hodnotenie

Ceny World Airline Awards sa začali odovzdávať v roku 1999, keď spoločnosť Skytrax spustila svoj prvý globálny prieskum spokojnosti leteckých spoločností. Hovorí sa o nich ako o Oscaroch leteckého priemyslu. Ocenenia leteckých spoločností, World Airline Awards, sa tak považujú za tie najprestížnejšie v leteckom priemysle. Vychádzajú z komplexného hodnotenia vyše 20 miliónov turistov i obchodných cestujúcich až v 38 oblastiach (napríklad kvalita produktov a služieb, check-in, nástup do lietadla, tzv. boarding, pohodlie sedadiel na palube, čistota kabíny, kvalita stravy a nápojov, zábava na palube, zamestnanci spoločnosti a podobne).


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.4/5 - (8 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore