Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Miláno, Paríž, Londýn a New York. Hlavné mestá módy očami modelky a bookerky

Miláno, Paríž, Londýn a New York. Hlavné mestá módy očami modelky a bookerky

Miláno, Paríž, Londýn a New York sú známe aj ako „Big 4 alebo veľká štvorka a sú považované za hlavné mestá módy 21. storočia. Mekky veľkých módnych tvorcov hostia dvakrát ročne tzv. týždne módy, ktoré udávajú trendy a diktujú čo bude v tom ktorom roku in“ a out“. Mestá sa v tom období menia na raj pre návrhárov, fashion bloggerov, nákupných maniačiek či modelky. Objav s nami ich čaro.

Reklama

Miláno – mesto, ktoré žije módou

Nemusíš tráviť hodiny listovaním módnych časopisov hľadaním inšpirácie, stačí sa prejsť uličkami Milána. Talianky majú štýl v krvi. Móda je dôvod, ktorý priláka do mesta milióny turistov z celého sveta. Miláno módou jednoducho žije. Tento životný štýl zosobňuje všetko v Taliansku. Miláno je jedným z miest, v ktorom sídlia niektoré z hlavných módnych značiek v krajine. A tiež jedným z miest, kde na jednom mieste nájdeme všetky luxusné značky. Kde inde ako v nákupnom centre Galleria Vittorio Emanuele II.

Táto galéria je dôkazom toho, že Miláno má právom titul jednej z hlavných svetových módnych metropol. Obdivuhodná arkáda so skleneným stropom spája piazzy Duomo a opery Teatro alla Scala a je lemovaná kaviarňami a špičkovými butikmi, ako sú Gucci, Louis Vuitton a Prada. 

Ďaľšia príležitosť vidieť to najlepšie z módneho sveta je fashion week. Koná sa dva krát do roka. Je to šnúra prehliadok kde návrhári prezentujú najnovšie kolekcie. Jarné kolekcie sa prezentujú na prelome septembra a októbra. Tie jesenné zase vo februári až marci. Predvádzať na takejto akcii je tá najväčšia prestíž.

Na týždňoch módy v týchto mestách predvádza každoročne aj veľa slovenských modeliek a modelov z agentúry Exit model management. Preto som poprosila Dominiku Svetíkovú, ktorá pracuje ako bookerka v Exite, o pár cestovateľských tipov a postrehov z prehliadok. „Z týchto štyroch miest som Miláno navštevovala asi najčastejšie. Mužské prehliadky, ktoré bývajú 2-krát do roka, som absolvovala služobne a aj kvôli klientom minimálne jedenkrát. Par krát sme išli s kamarátmi aj na ženský Fashion week. Minulý rok som to dala dokonca na otočku. Ráno Miláno, večer naspäť Viedeň.“

Zdroj: Dominika Svetiková a Filip Hrivňák na Fashion weeku v Miláne

Milánske fashion tipy od Dominiky: „Moje najobľúbenejšie miesto je Navigli, je to art štvrť, cez ktorú ide kanál. Popri Navigli sú malé kaviarne a reštaurácie. Večer to tam má super atmosféru. Taktiež štvrť Brera, ktorá je trochu elegantnejšia. Vždy si nájdem čas aj na návštevu Fondazione Prada, kde sú zaujímavé výstavy a je tam bar Luce, ktorý dizajnoval Wes Anderson.“

Zdroj: Dominika Svetíková

Mesto bohémov Paríž

História umenia a romantika dýchajú z každej uličky. Krásne pamiatky, famózne reštaurácie, dokonalé kaviarničky. Paríž je mesto architektonických skvostov, šarmu a luxusu. Nielen bohémovia, ale aj umelci z celého sveta zdieľajú názor, že mesto samo o sebe je inšpirácia pre ich tvorbu.

Okrem dominanty mesta Eiffelovej veže je to aj domov módnych domov, ako Louis Vuitton, Givenchy, RochasDior Celine, Chanel, Donna KaranHermés…. Parížanky patria k najštýlovejším oblečeným ženám planéty. Paríž je bezpochyby epicentrum štýlu a elegancie. Niet sa čomu diviť, že pri pozorovaní street outfitov má človek pocit, akoby sa mólo so skutočným módnym divadlom nachádzalo priamo na ulici.

Haute Couture alebo Prêt-À-Porter ?

Voľný preklad Haute couture je zjednodušene povedané vysoká móda. Reálne si však pod týmto pojmom predstavme extraordinárneavandgardné, až dych berúce kolekcie. Tento výraz je vo Francúzsku dokonca ošetrený právom. Modely sú väčšinou nenositeľné, no zobrazujú tie najkreatívnejšie vízie ich tvorcov. Vďaka tomu vznikajú v módnych domoch odvážne a prelomové kúsky tzv. crème de la crème, ktoré často krát končia v múzeách alebo v súkromných zbierkach. Áno ich ceny sú závratné. 🙂

Na porovnanie Prêt-À-Porte je tiež kvalitná módna výroba, no je k dispozícii širšej škále zákazníkov vo viacerých veľkostiach, ľahko nositeľná a kombinovateľná.

„Po prehliadkach v Miláne, vždy celý fashion svet fluktuuje do Paríža, kde sa fashion weeky končia. Ja som sa snažila to striedať, jednu sezónu v Miláne, druhú v Paríži, agenti zo sveta si väčšinou dajú šnúru, 4 dni v jednom meste, 4 dni v druhom, úprimne, neviem, ako to zvládajú, ja som vždy už po tom prvom vyčerpaná,komentuje Dominika.

„Je však vždy zábavné vidieť, ako do jedného lietadla v Miláne nastupuje 50 modelov a modeliek, ktorí sa ponáhľajú na ďalšie prehliadky. V Paríži sa snažím vyhýbať centru, nemám veľmi rada dav, aj keď to veľa krát nejde, hlavne ak chodíte na stretnutia po celom meste. Naposledy sme bývali na Montmartre a myslím, že sme celý čas trávili v blízkom okolí. Jedávali sme v malých kaviarňach a reštauráciách a bývali v typickom parížskom strešnom byte,“ dodáva mladá bookerka.

Londýn

Výstredný, extravagantný a provokatívny. Dnes je neuveriteľné, že o Angličanoch sa niekedy hovorilo, že nemajú štýl. Že je to hlúposť ťa presvedčí aj krátka prechádzka po tejto upršanej metropole. Mix klasického, odvážneho, historického a zároveň futuristického, nájdeš na londýnskej ulici, ale aj na móle.

V Londýne sa návrhári snažia zaujať jednoduchosťou a nositeľnosťou. Už to dávno nie je iba mesto trench coatu. Okrem pamiatok sa tu nájde množstvo miest, ktoré sú stvorené tie najštýlovejšie fotky. Tie najluxusnejšie veci zase ponúka tzv. Chrám obchodov, nákupný dom Harrods. Nech je tvoj dôvod návštevy tejto britskej metropoly akýkoľvek, nakupovaniu sa nevyhneš.

Či hľadáš luxus alebo secondhand si na správnej adrese. A čím je Londýn známy najviac? Predsa zľavami. Hlavná nakupovacia tepna sa nachádza vo štvrti West End s ulicami Oxford, Regent a Bond street.

Londýnske tipy od Dominiky: „V Londýne som nikdy cez prehliadky nebola, tým, že tam mam aj rodinu aj dobrú kamarátku, snažila som sa to vždy spojiť s prácou. Pár dní stretnutia, potom voľno. Kamarátka býva v Chelsea, ak som u nej, tak veľmi do centra už nechodím, skôr si užívame pokoj tam. Jedno z mojich obľúbených miest je Shoreditch. Je to umelecká štvrť, vintage obchody, mladí dizajnéri. Obľubujem aj Borough Market, vždy sa tam zastavím aspoň raz.“

New York

Každé zo spomínaných miest má svoju špecifickú atmosféru. Iné podnebie, inú energiu a iný životný štýl, ktorý následne zosobňuje módu a trendy. Amerika bola a je považovaná za symbol slobody a zároveň najkozmopolitnejšie miesto sveta. Svoj americký sen tu hľadajú ľudia z celého sveta. A ak nie v živote, rozhodne ho našli v štýle obliekania.

Hranica slobody tu neexistuje. Tu sa nikto nebude škaredo pozerať a už vôbec nie kritizovať štýl obliekania. V New Yorku platí čím originálnejší tým lepšie. Newyorčanky zároveň žijú rýchly a uponáhľaný moderný život. Toto všetko symbolizuje americká móda.

Dominika a New York: „V NY som bola dvakrát. Prvýkrát, ako turista, takže za týždeň som videla snáď všetko a veľmi si neužila vibe toho mesta. Druhýkrát ma pozval klient na ich vianočný večierok a pobudla som dlhšie. V NYC som inak nikdy nešla metrom a taxíkom iba raz, keď sme šli neskoro večer domov. Rada chodím pešo a hlavne vždy niečo nové objavím. Milujem street art, naposledy som sa zaľúbila do maľby Audrey Hepburn v Little Italy, od Tristana Eatona. Print mi visí doma na stene.“

Zdroj: Dominika Svetíková

Môj tip – Dubaj

Bez ohľadu na to, koľko rôznych miest súťaží o titul módneho hlavného mesta sveta, koncept „módy“ je pre každého iný. Preto môže byť na svete niekoľko hlavných miest módy a každé z nich je svojím spôsobom dobré a zaujímavé.

Týždeň módy v Dubaji pripúšťa na svoju platformu nielen miestnych arabských dizajnérov, ale aj medzinárodné značky z celého sveta. Výber dizajnérov nie je založený na štátnej príslušnosti, ale na rôznych továrňach, ktoré určujú kvalifikáciu značky. Pozvánku do prvej rady dostávajú aj členovia kráľovskej rodiny a viem to preto, že som tam predvádzala aj ja. 🙂

Zdroj: Daniela Moncmanová – Dubai Fashion Week

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Najrušnejšie letisko v Európe je tento rok Charles de Gaulle v Paríži https://t.co/geBue5RjC7 #novinky57 minút dozadu
Havaj by sa mal onedlho otvoriť turistom z Japonska https://t.co/gxKUEXthCV #novinky3 hodiny dozadu
Lietanie je bezpečnejšie ako návšteva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská štúdia https://t.co/GUIwohIzAh #novinky6 hodiny dozadu
Kostarika ruší povinnosť negatívneho testu pri vstupe do krajiny https://t.co/yYk5u2Gqvm #novinky6 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény. 10 krajín, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky6 hodiny dozadu
Letisko Dillí začalo ponúkať testy na COVID pre všetkých cestujúcich https://t.co/Vpjed99yaw #novinky7 hodiny dozadu
Kazachstan. Very nice! Znie nová kampaň, ktorá láka turistov navštíviť Boratovu rodnú zem https://t.co/3saZLQgFlz #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore