Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Prekonal som COVID. Aké potvrdenie potrebujem na cestovanie? (formuláre v angličtine, nemčine a slovenčine)

Prekonal som COVID. Aké potvrdenie potrebujem na cestovanie? (formuláre v angličtine, nemčine a slovenčine)

Mnohé krajiny sveta chcú zamedziť šíreniu koronavírusu zatvorením hraníc, do iných stačí Slovákom na vstup priniesť potvrdenie o negatívnom výsledku testu na COVID-19. Ľudia, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali sa však musia riadiť inými pravidlami. Tento článok venujeme práve im.

Reklama

Cesta TAM – čo ak berú len negatívny test?

  • Ak si vyberiete destináciu, kam treba ísť s NEGATÍVNYM PCR testom a náhodou by vám vyšiel pozitívny výsledok, a to aj v prípade, že ste COVID-19 prekonali, nebude vám samozrejme povolený vstup.
  • Niektoré krajiny EÚ akceptujú potvrdenie o prekonaní COVID-19, musí však byť preložené do jazyka krajiny, kam cestujete – prípadne do angličtiny – to, či krajina akceptuje takéto potvrdenie odporúčame najprv overiť na najbližšom príslušnom zastupiteľskom úrade tej-ktorej krajiny (pokojne telefonicky alebo e-mailom)

Potvrdenie o prekonaní COVID-u:

Translata.sk zverejnila predpripravené formuláre na stiahnutie zdarma. Stiahnite si preklad vzoru lekárskeho potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19 v anglickom a nemeckom jazyku. Preložený dokument si stačí nechať potvrdiť lekárom.

Slovenský vzor na stiahnutie:

Cestou NASPAŤ možná aj s potvrdením o prekonaní COVID-u

  • Ak máte na území Slovenskej republiky trvalý alebo prechodný pobyt a ste občanom niektorej z krajín EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, alebo Švajčiarska, a zároveň v dobe nie viac ako 3 mesiace pred vstupom na územie Slovenska ste prekonali ochorenie COVID-19 a môžete sa pri vstupe na územie Slovenskej republiky preukázať potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 – nepotrebujete karanténu ani test.
  • To znamená, že ak ste prekonali COVID-19 a vycestujete v rámci EÚ, po návrate nemusíte ísť do karantény, každá krajina má však svoje podmienky vstupu a tie je potrebné si vopred overiť.
  • POZOR: Táto výnimka neplatí pre cesty mimo EÚ! Po návrate z týchto krajín sa musíte registrovať na korona.gov.sk/ehranica, ísť štandardne najmenej na 5 dní do karantény a neskôr absolvujete PCR test. Ukončiť karanténu môžete len po obdržaní negatívneho výsledku a nemožno ju obísť PCR testom urobeným v súkromnom laboratóriu.
  • Ak sa jedná o návrat zo zelených krajín, tak sa nemusíte registrovať ani ísť do izolácie, t.j. momentálne: Austrália, Čínska ľudová republika, Japonsko, Južná Kórea, Nový Zéland, Singapur, Taiwan.
  • pred vstupom do konkrétnej krajiny si skontrolujte aktuálne podmienky vstupu – niektoré krajiny vyžadujú, aby bol test vykonaný maximálne 72 hodín pred príchodom do krajiny, niektoré umožňujú až 96 hodinové okno – odporúčame pozrieť AKTUÁLNE PODMIENKY KRAJÍN Z CELÉHO SVETA alebo mzv.sk.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (+super letenky na sezónu!) https://t.co/OCs49vj40y #letenky10 minút dozadu
Letisko na Zanzibare už umožňuje antigénové testovanie pre cestujúcich letiacich s KLM https://t.co/tSvPRBXJME #novinky16 minút dozadu
Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky7 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky8 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky8 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky8 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky8 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky9 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky9 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky9 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore