Nájdeš nás aj na:

Letenky

Phuket je dovolenkový raj. Pozrite sa prečo

Najobľúbenejší thajský ostrov, perla Andamanského mora či oáza východnej exotiky. Phuket má mnoho prívlastkov. No stavíme sa s vami, že si nájdete niekoľko vlastných, keď toto miesto navštívite. My sme tak už v minulosti urobili, a keď sme dnes videli, za akú cenu sa predávajú letenky na Phuket počas hlavnej sezóny, začali sme plánovať svoju ďalšiu dovolenku. Ale prečo je vlastne Phuket tak obľúbenou destináciou?

Reklama

Peckový Phuket v hlavnej sezóne z Budapešti za 539 eur

Chcem zažiť Phuket

Exotický ostrov ležiaci juhozápadne od pobrežia Thajska je najväčším thajským ostrovom a zároveň jediný ostrov, ktorý je aj provinciou. A nie hociakou, ale rovno najbohatšou v krajine! Phuket je zároveň jedna z najnavštevovanejších oblastí Juhovýchodnej Ázie, no nenechajte sa odradiť – stále si zachováva svoj šarm, nádherné pláže a krásne azúrové more. Phuket vás proste nesklame.

Phuket je dovolenkový raj

Kedy navštíviť Thajsko? V zime!

Thajsko je krajinou s priaznivým podnebím takmer počas celého roka. V podstate sa tu striedajú tri ročné obdobia – horúce leto, teplá zima a obdobie dažďov. Najpríjemnejšie počasie ponúka v období od novembra do marca. Teplota sa tu pohybuje okolo 30° stupňov, vlhkosť vtedy nie je taká vysoká a prší len veľmi zriedka. Toto počasie sa končí na prelome februára a marca, kedy začína leto. Leto trvá približne do júna a teploty sa tu môžu vyšplhať až na 40°C. A napokon obdobie monzúnov trvajúce od júna do novembra, pre ktoré je typický dážď a chladnejšie počasie.

Phuket je dovolenkový raj

Tieto miesta na Phukete určite navštívte:

Patong

Patong je najslávnejšia pláž Phuketu a nachádza sa na juhozápade ostrova. Meria zhruba tri kilometre, je široká a pochváliť sa môže žiarivo bielym pieskom. Keď sa z pláže vydáte do vnútrozemia, zistíte, že je tu celkom rušno, a že tu nájdete všetko, čo turista v Thajsku hľadá. Výborné jedlo a zábavu až do skorého rána.

Phuket je dovolenkový raj

Karon

Karon je druhou najväčšou plážovou oblasťou Phuketu. Nachádza sa asi 15 kilometrov južnejšie od Patongu, no je takmer úplne iná. Karon je ideálna voľba pre rodinky, alebo pre ľudí, ktorí chcú stráviť celý deň ničnerobením na pláži. A keď sa napokon rozhodnú niečo robiť, neďaleko nájdu nádherný koralový útes.

Phuket je dovolenkový raj

Kata

Kata je poslednou z trojice najväčších pláži Phuketu. A áno, je najmenšia, no na rozdiel od prvých dvoch spomínaných je širšia a kľukatejšia. Ak sa tu budete chcieť ubytovať, budete si musieť za plážou prejsť väčší kus cesty. Najbližšie hotely a apartmány sú totiž až za cestou predelujúcou pláž, v hlbšom vnútrozemí.

shutterstock_315603236-min

Phang Nga

Teraz potešíme milovníkov bondoviek. Práve tie preslávili oblasť Phang Nga a jej najznámejší útvar Koh Tapu. Miesto, kde sa natáčal „Muž so zlatou zbraňou“ je miestom, kde nájdete najviac turistov s fotoaparátom, a ktorí sa snažia spraviť dokonalú fotografiu. Ak si to tu chcete pozrieť dôkladne, navštívte toto miesto loďou.

Phuket je dovolenkový raj

Peckový Phuket v hlavnej sezóne z Budapešti za 539 eur

Chcem zažiť Phuket

Ko Panee

Unikátna moslimská dedinka plávajúca na vode, ktorú vybudovali asi pred 200 rokmi. Tak ako väčšina dediniek, aj táto má svoju vlastnú školu, políciu či nemocnicu.

Kata Noi

Toto miesto vzniklo pre milovníkov low-cost dovoleniek. Veľká konkurencia spôsobila, že tu nájdete ubytovanie v nových hoteloch za priaznivejšie ceny, ako by ste čakali. A menšia, no nádherná pláž Kata Noi si vás získa možno aj tým, že tu stále nie je ešte toľko turistov, ako na iných plážach.

Phuket je dovolenkový raj

Paradise beach

Obrázok ako vystrihnutý z reklamy na Thajsko. Na západe Phuketu sa nachádzajú zátoky s priezračnou vodou, jemným bielym pieskom a hojdajúcimi sa drevenými loďkami. Čaro tohto miesta predurčuje aj jeho názov.

Phuket je dovolenkový raj

Surin

Surin nájdete na severe ostrova a možno ju pokojne označiť za milionársku pláž. Nájdete tu množstvo luxusných a drahých hotelov a stretnete tých najbohatších ľudí široko-ďaleko. Morské vlny sú v tejto časti trochu zradnejšie, najmä ak stihnete príliv či odliv.

Phuket je dovolenkový raj

Kamala

Kamala je miesto južnejšie od pláže Surin. Pomerne strmý vstup do mora, no pokojnejšie more a menej turistov sú charakteristickými črtami pre túto oblasť. Kamala je naša najobľúbenejšia časť Phuketu.

Phuket je dovolenkový raj

Chalong

Záliv Chalong je hlavný prístav Phuketu a ponúka najväčšiu pláž ostrova. No slovíčko pláž berte s rezervou – pri odlive tu more ustúpi až o jeden kilometer a vstup do neho je pomerne bahnistý. Na toto miesto sa ale chodí hlavne kvôli jedlu – morské plody tu vedia pripraviť tak, že vám bude ľúto odísť domov. A samozrejme, nevynechajte chrám Wat Chalong, najznámejší z 29 budhistických chrámov na Phukete.

Phuket je dovolenkový raj

Phromthep Cape

Najjužnejší bod Phuketu. Poviete si, no dobre, ale čo je na tom zaujímavé? Vždy večer, keď tu zapadá slnko, schádza sa tu veľké množstvo turistov. Všetci totiž chcú vidieť najkrajší západ slnka široko-ďaleko.

Phuket je dovolenkový raj

Z Phuketu na výlet? Skúste toto:

Phuket, samozrejme, nemusí byť vašou konečnou destináciou. Ak sem pricestujete na dlhšiu dovolenku, určite si choďte pozrieť okolité ostrovy.

Ko Kaew

Dva ostrovčeky, ktoré si zamilujete. Neporušená príroda, krásna pláž a koralové útesy. Dostanete sa sem loďou z pláže Rawai, cesta trvá asi 15 minút.

Ko Racha Yai

Na Ko Racha Yai nájdete nádhernú pláž uzavretú medzi kopcami v tvare podkovy. Toto miesto láka veľké množstvo turistov z Phuketu hlavne kvôli spomínanej pláži, no je tu aj výborný výhľad z najvyššieho bodu ostrova.

Phuket je dovolenkový raj

Súostrovie Phi Phi

Ak ste videli film Pláž, toto miesto vám netreba bližšie predstavovať. Zátoka Ao Maya so slávnou Maya Beach je to miesto, odkiaľ Leonardo DiCaprio nechcel odísť, a ani vy nebudete. Cez deň tu síce nájdete extrémne veľa turistov, no keď sem prídete napríklad na kajaku, a skoro ráno, môžete mať celú pláž len pre seba!

Phuket je dovolenkový raj

shutterstock_120719680

Gigantický Budha

Hora Nakkerd je domovom 45 metrov vysokého Budhu. Toto miesto nájdete 6 kilometrov od centra mesta Phuket.

Phuket je dovolenkový raj

Doprava a cestovanie po Phukete

Ak ste už niekedy boli v Thajsku alebo v Juhovýchodnej Ázii, tak viete, že najlacnejší spôsob prepravy je pomocou tuk-tuku. Phuket je výnimka. Hneď po prílete nájdete kopu stánkov s taxíkmi, vyberte si ktorýkoľvek, ceny sú veľmi podobné, a keď cestujete aspoň dvaja, tak za taxík veľa naozaj nezaplatíte. Cesta do rozličných dovolenkových rezortov trvá približne od 30 do 60 minút. Dĺžka cesty však závisí aj od toho, či idete ráno, večer, alebo keď sa miestni vracajú z práce.

Keď už budete na pláži, presun v rámci mestečka je pomerne lacný. Treba si však dať pozor na presuny medzi jednotlivými mestami – je to drahšie, než na čo ste v Thajsku zvyknutí, preto je v tomto prípade lacnejšie, keď si požičiate motocykel, resp. skúter. Ale pozor na prilbu, ak si ju nedáte na hlavu, miestni policajti vás budú pokutovať!

Peckový Phuket v hlavnej sezóne z Budapešti za 539 eur

Chcem zažiť Phuket

Phuket je dovolenkový raj

Koľko stojí jedlo? Ubytovanie? Pivo?

Thajskej kuchyni dominuje predovšetkým čili, cesnak, ryža, cestoviny a ovocie. Pokiaľ môžete, ochutnajte zo všetkého čo najviac, pretože doma nikdy nepocítite chuť domácich thajských surovín tak, ako na tomto mieste. Jedlo je na naše pomery veľmi lacné, za výbornú mäsitú polievku, pad-thai rezance a kokosovú zmrzlinu nedáte viac ako pár eur. Nám sa osobne osvedčilo pravidlo, že čím horšie vyzerala reštaurácia alebo bistro, tým chutnejšie jedlo nám ponúkli. Najmenej zaplatíte za jedlo na ulici – a miestni zastávajú zábavné heslo – všetko, čo nájdete sa dá zjesť a všetko, čo lieta a nie je to lietadlo, taktiež sa dá skonzumovať. Pozor na pivo, môže stáť rovnako ako v Amsterdame. Najviac sa potešia tí cestovatelia, ktorí milujú ryby. Väčšina jedál pochádza priamo z mora a všetko je extrémne čerstvé.

Phuket je dovolenkový raj

Cena ubytovania sa samozrejme odvíja od toho, či chcete byť v 5* rezorte, alebo vám bude stačiť ubytovanie v skromnejšom apartmáne či hoteli s menej hviezdami. Najlacnejšia forma ubytovania je určite prostredníctvom airbnb.com, kde dáte za jednu noc približne 19-30 eur. No napríklad už aj 8 nocí v 3* hoteli s raňajkami a letenkou vás môže vyjsť na 649 eur.

Phuket je dovolenkový raj

Phuket s 3* hotelom a letenkou  Letím za 649 eur

Phuket s 4* hotelom a letenkou  Letím za 769 eur

Phuket s 5* hotelom a letenkou  Letím za 969 eur

Phuket je raj pre potápačov

Podmienky na šnorchlovanie pri farebných koralových útesoch sú na Phukete výborné. A surfovať môžete na pláži Kata Yai. Na svoje si prídu aj windsurferi, milovníci plachetníc a Phuket Country Club poteší všetkých fanúšikov golfu.

Phuket je dovolenkový raj

Phuket je dovolenkový raj

Peckový Phuket v hlavnej sezóne z Budapešti za 539 eur

Chcem zažiť Phuket

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Oslava 40-ky vo veľkom štýle. Kim Kardashian si prenajala megaluxusný Boeing 777 a odletela na Tahiti! https://t.co/1P7rfuE5K8 #novinky44 minút dozadu
Polárne medvede sa chystajú na každoročnú migráciu. Môžeš ich sledovať naživo https://t.co/p6MS6EybAt #novinky1 hodinu dozadu
Exotika bez testu a karantény. 8 krajín, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky1 hodinu dozadu
Redukcie letov na letisku Bratislava pokračujú. Nebude Londýn-Luton, ani Manchester https://t.co/P8lEOKqM6f #novinky2 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky2 hodiny dozadu
Celoplošné testovanie na Slovensku: voľný pohyb po krajine umožní antigénový alebo PCR test (podmienky) https://t.co/zxms9JzpbO #novinky2 hodiny dozadu
Vedci chcú pomenovať polárnu žiaru. Zapojiť sa môže aj verejnosť https://t.co/XyuTKRmLb1 #novinky2 hodiny dozadu
Dubajský mrakodrap Burj Khalifa včera svietil v československých farbách https://t.co/ybmMJyAUDQ #novinky3 hodiny dozadu
Najrušnejšie letisko v Európe je tento rok Charles de Gaulle v Paríži https://t.co/geBue5RjC7 #novinky20 hodiny dozadu
Havaj by sa mal onedlho otvoriť turistom z Japonska https://t.co/gxKUEXthCV #novinky22 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore