Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

13 nečakaných vecí, ktoré v Poľsku musíš zažiť

13 nečakaných vecí, ktoré v Poľsku musíš zažiť

V Poľsku už boli hádam všetci z nás. Zaručene sa v ňom však nachádzajú miesta, o ktorých ste možno ani nevedeli, že existujú. Prečítajte si v našom článku o 13 nezvyčajných veciach, ktoré v Poľsku môžete robiť a vidieť. Užite si to!

Reklama

1.Kaplica Czaszek: Kaplnka lebiek

KUDOWA-ZDRÓJ, POĽSKO

Táto kaplnka je poskladaná z tisícok ľudských kostí. Lebky tu lemujú steny, holenné kosti zdobia strop a ďalších 21 tisíc kostier môžete odhaliť jednoducho otvorením poklopu do krypty. Všetko sú to kosti obetí vojen a moru. V rokoch 1776 až 1804 miestny kňaz Václav Tomášek starostlivo zozbieral, vyčistil a usporiadal kostry, pochádzajúce z viacerých plytkých masových hrobov, ktoré zanechala tridsaťročná vojna, Sliezske vojny či ohniská cholery.

2. Dom hore nohami

SZYMBARK, POĽSKO

V tejto šialenej turistickej atrakcii s poprevracaným interiérom ožíva duch komunizmu, ktorý v Poľsku zanechal svoju stopu. Tento dom sa nachádza na úpätí hory a upozorňuje na symbolické inverzie komunistickej vlády otočením celého domu hore nohami. Či už sa zaujímate o politické posolstvo, ktoré sa za ním stojí alebo vás len priťahujú kuriozity, ručíme vám za to, že prechádzka po dome prevráteného hore nohami určite stojí za návštevu!

3. Hrad Książ

WALBRZYCH, POĽSKO

Hrad Książ je rozprávkovýn gotickým hradom, ktorý je ponorený v konšpiračných teóriách o nacistickom poklade. Týči sa majestátne v Sovích horách (Góry Sowie) juhozápadného Poľska, zahalený tajomstvami a mnohými nacistickými konšpiračnými teóriami.

4. Krivý les

GRYFINO, POĽSKO

Skupina asi štyristo stromov v poľskom Krzywom Lase je záhadne ohnutá. Tento podivuhodný a zároveň úžasný pohľad na stromy, akoby vznášajúce sa len niekoľko centimetrov nad zemou a v určitom bode prudko otáčajúce sa smerom k oblohe do tvaru J je vskutku nečakaným výjavom.

5. Soľná baňa Wieliczka

WIELICZKA, POĽSKO

Soľná baňa Wieliczka je výnimočným podzemným soľným mestom. Táto baňa bola v čase renesancie jedným z najväčších obchodných podnikov v Európe. Len v posledných rokoch ju začali turisti vo veľkom navštevovať, lákaní pozvánkou renesančnej chuti kultúry a tiež humanizmu. Je obľúbeným miestom i pre jej zdravotné prínosy. Vzduch vo vnútri je skvelý pre ľudí, ktorí trpia rôznymi druhmi respiračných ochorení. Tí majú možnosť na nejaký čas prebývať v špeciálnom zdravotnom stredisku.

6. Dračia jama na Waweli

KRAKOV, POĽSKO

Veľkolepý vápencový útvar Wawel Hill vznikol asi pred 25 miliónmi rokov. Pôsobí ako pevný kúsok skaly, ale je plný divných jaskýň a strašidelných plazivých priestorov. Ako hovorí legenda, skalnaté komory pod nimi boli kedysi domovom wawelského draka (Smok Wawelski). Existujú i rôzne legendy o jaskyni a o tom, ako mesto Krakov získalo svoje meno. Všetky verzie zahŕňajú draka.

7.Błędne Skały

KŁODZKI, POĽSKO

Nachádzajú sa v juhozápadnom Poľsku, Bludné skaly (Błędne Skały) sú prirodzene vytvoreným skalným mestom. Súbor kamenných blokov s výškou 853 metrov nad morom vytvára malebný labyrint. Dlhé roky bol dôležitou pasážou v strednej Európe, keďže leží na hranici medzi Poľskom a Českom. Dnes má skalné mesto dokonale vytesané cesty, ktoré návštevníkov pozývajú na vzrušujúce výlety, podnecujúce predstavivosť voľne behať medzi prírodnými formami skál.

8.Rynek Underground

KRAKOV, POĽSKO

Priamo pod hlavným námestím v krakovskom starom meste sa nachádza stredoveký upírsky cintorín, plný hologramov. Keď stojíte na dlažbách krakovského tržného námestia, je bizarné uvedomiť, že asi štyri metre pod vašimi nohami leží archeologická lokalita s rozlohou 4000 metrov štvorcových a táto high-tech multimediálna výstrednosť.

9. Wolfsschanze

KETRZYN, POĽSKO

Tieto pozostatky nacistickej pevnosti, kde bol údajne Hitler takmer vyhodený do vzduchu bombou v kufri, sú ukryté hlboko v poľskom lese. Zrúcanina sa pomaly stáva súčasťou prírody, napriek tomu ju môže jednoducho navštíviť ktokoľvek s chuťou poľovať na nacistické pamiatky.

10. Svätá hora Grabarka

GRABARKA, POĽSKO

Tento malý kopec je pokrytý krížmi rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Každý rok k nemu prichádzajú tisíce pútnikov, aby sa modlili a s nádejou uzdraviť sa. Svätá hora Grabarka je najposvätnejšou ortodoxnou lokalitou v Poľsku.

11. Opevnenie Ostwall

PNIEWO, POĽSKO

V polovici tridsiatych rokov minulého storočia bol postavený nacistami ako obrana proti invázii ruských síl. Dnes je podzemné nacistické mesto najväčšou rezerváciou netopierov v Európe. Komplex tunelov v zime prichýli približne 37.000 netopierov. I keď sa turisti nesmú v tuneloch prechádzať, mnohé ich časti sú návštevníkom prístupné v iných obdobiach roka.

12. Keret House

VARŠAVA, POĽSKO

Keret House je najužším domom na svete. Tento štvorpodlažný obytný priestor preto vo vás môže vyvolávať nepríjemné pocity. Projekt bol prvýkrát predstavený ako zdanlivo nemožná vízia poľského architekta Jakuba Szczesného zo štúdia Centrala. Počas festivalu WolaArt v roku 2009 predstavil túto myšlienku ako umelecký koncept. O niekoľko rokov neskôr sa vízia stala realitou a dnes na seba a Varšavu púta pozoruhodné množstvo medzinárodnej pozornosti.

13. Presúvajúce sa piesočné duny

SEVEROZÁPADNÉ POĽSKO

Masívne pohyblivé piesočné duny už prehltli celú dedinu a podľa všetkého sa ešte nezastavili. Tieto piesočné duny sa nachádzajú v severozápadnom Poľsku a sú v pohybe už tisíce rokov. Pohybujú sa vďaka vetru prichádzajúceho z Baltského mora priemernou rýchlosťou asi 10 metrov ročne, pričom každý rok prehĺtajú vysoké stromy a úplne menia biosféru tejto oblasti.Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore