Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Slováci začínajú objavovať čaro Gdansku. TOP10 vecí, ktoré tam musíš vidieť a zažiť!

Slováci začínajú objavovať čaro Gdansku. TOP10 vecí, ktoré tam musíš vidieť a zažiť!

Mesto Gdansk v sebe nesie unikátnu atmosféru, ktorá ho odlišuje od ostatných poľských miest. Je to predovšetkým jeho prístavným charakterom. Rozoznateľne nepoľská architektúra bola ovplyvnená národmi bohatých obchodníkov, ktoré formovali históriu mesta; balansovanie medzi germánskym Pruskom a slovanským Poľskom a druhá svetová vojna, ktorej udalosti sa k tomuto mestu priamo viažu. Každým rokom sem prichádza čoraz viac návštevníkov blúdiť úzkymi vydláždenými uličkami mesta, aby sa pokochali obrovskými stavbami kostolov z červených tehál a poprechádzali sa po jeho historických cestičkách, lemovaných autentickými kaviarňami, obchodmi s jantárovými výrobkami a zaujímavými múzeami.

Reklama

Aj napriek tomu, že mesto si ešte pamätá svoju búrlivú minulosť a dokazujú to i historické jazvy, je Gdansk 21. storočia energickým miestom, ktoré rado investuje do svojej turistickej budúcnosti. O tom, že jeho čaro nevypŕcha v žiadnom ročnom období, svedčí i množstvo zaujímavých akcií a miest. Toto je 10 top vecí, ktoré musíš v Gdansku zažiť a vidieť.

Jarmok sv. Dominika

Jedna z najdlhších miestnych tradícií, ktorej začiatky siahajú do roku 1260, kedy ho založil pápež Alexander IV a organizuje sa dodnes. Trvá tri týždne a začína poslednou júlovou sobotou. Hlavnou atrakciou je velikánsky trh s lokálnymi i zahraničnými produktmi, od starožitností po ručne robené výrobky. Trhy sú sprevádzané viacerými kultúrnymi udalosťami, ako je pouličné divadlo, koncerty, prehliadky, športové podujatia a súťaže. Každý rok je magnetom pre viac ako päť miliónov ľudí a cez tisíc umelcov, obchodníkov a remeselníkov.

Kráľovská cesta

Kráľovská cesta je výnimočnou prechádzkou od starej mestskej brány k rieke Motlawa. Je i hlavnou ulicou Starého mesta, ktorou zvykli so svojimi sprievodmi kráčať poľskí králi. Medzi najznámejšie pamiatky na tejto ceste patrí Zlatá brána, Dom mučenia, Väzenská veža a Neptúnova fontána. Väčšiu zábavu pravdepodobne budete mať, ak si pred vstupom na uličku Trakt Krolewski čo-to o poľskej histórii prečítate, i keď samotné vnímanie krásnych zrekonštruovaných budov, z ktorých niektoré siahajú až do štrnásteho storočia, je dostatočne uspokojivým zážitkom.

Akciové letenky do Gdansku

Európske centrum solidarity

Nachádza sa v gdaňskej lodenici a je jedným z najnovších múzeí v meste, už teraz je však jednou z jeho najnavštevovanejších atrakcií. Je výnimočným miestom ako dizajnovo, tak i výstavami, ktoré organizuje. Centrum je oslavou odborových zväzov, ich zásluh, ktoré podčiarkujú v sérii myšlienkovo provokujúcich výstav význam Hnutia solidarity. Budova, postavená z ocele, v dizajne, ktorý sa má podobať tvaru lode. Je teda lákadlom i pre milovníkov architektúry.

Ulica Mariacka

Mariacka je jednou z najkrajších ulíc starého mesta Gdanska. Je výkladnou skriňou ako architektonických skvostov, tak i suvenírových stánkov a obchodov. Každý jej návštevník by si mal v jednej z jej príjemných útulných kaviarničiek vychutnať svoju šálku horúcej kávy. Sú roztrúsené po ulici, popri obchodíkoch s jantárovými šperkmi, ktoré by ste takisto nemali vynechať. Mariacka je dokonalým miestom na romantické večerné prechádzky, kedy sa rozsvieti vo svojej plnej kráse. Doplňte ich pohárom vína na mieste ako Literacka, v obklopení krásne zdobených farebných domčekov.

Dlugi Targ

Dlhý trh býval ulicou, kde pravidelne prichádzali miestni kvôli najdôležitejšiemu trhu v Gdansku. Dnes je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií. Spomedzi ostatných objektov sa tu vyníma napríklad i Neptúnova fontána, ktorá podľa legendy začala vytryskovať zlatú vodu, ochrannú známku gdanského likéru. Bronzová socha Neptúna bola vyrobená flámskym umelcom Petrom Husenom na začiatku 17. storočia a je najstaršou sekulárnou pamiatkou v krajine. Zlatý dom, krásnu budovu, pochádzajúcu takisto zo 17. storočia, s bohato zdobenou fasádou, zobrazujúcu dvanásť komplikovane vyrezávaných historických výjavov, nájdete takisto blúdením Dlhým trhom.

Shakespearov festival

Gdanský Shakespearov festival je každoročnou akciou, ktorú organizuje Shakespearovo divadlo v Gdansku v posledný júlový, alebo prvý augustový týždeň. Toto medzinárodné podujatie kombinuje divadelné predstavenia s umeleckými udalosťami, workshopmi a stretnutiami s divadelnými režisérmi. Táto akcia sa koná v Shakespearovom divadle, vybudovanom v historickej časti počas sedemnásteho storočia, kde zvykli cestovať a hrať anglickí herci. Festival je všeobecne uznávaný na medzinárodnej divadelnej scéne a je povinnou jazdou všetkých nadšencov divadla, i umenia ako takého.

Kostol sv. Márie

Tento rímskokatolícky kostol bol postavený v 14. a 15. storočí a je známy ako najväčší tehlový kostol na svete. Jeho masívna gotická budova dominuje mestu a je zaujímavým architektonickým počinom ako dnu, tak i zvonku. Jedným z najdôležitejších prvkov jeho interiéru sú bezpochyby obrovské drevené astrologické hodiny, pochádzajúce z 15. storočia. Špeciálne odporúčame absolvovať štyristo krokov dlhú cestu na vrchol veže kostola, odkiaľ sa vám odkryje krásny výhľad na celý Gdaňsk.

Palác Abbot

Nachádza sa v prekrásnom parku Oliwa a sám o sebe je rokokovým umeleckým dielom. Mali by ste sem zavítať nielen kvôli výnimočnému prostrediu parku, s jeho vinutými chodníkmi, pokojnými rybníkmi, nadrozmernými živými plotmi a množstvom zelene, ale i preto, čo objavíte v jeho vnútri. Skladá sa z dvoch častí: „Starého paláca“, ktorý bol postavený v 15. storočí a „Nového paláca“, dostavaného v prvej polovici 17. storočia. V súčasnosti obsahuje i oddelenie moderného umenia Národného múzea v Gdansku, spolu s ´Promočnou galériou´, zameranou na výstavu diel mladých začinajúcich umelcov.

Sounds of the North Festival

Každý druhý rok v júli máte príležitosť pridať sa k nadšencom ľudovej hudby, lepšie spoznať tradičnú hudbu Poľska a ďalších krajín, ležiacich v okolí Baltského mora. Pravidelne sa na festivale zúčastňuje desať krajín: Litva, Lotyšsko, Dánsko, Írsko, Estónsko, Grónsko, Rusko, Nórsko, Švédsko a samozrejme aj Poľsko. Festival vyzýva pozvaných umelcov, aby spájali tradičnú ľudovú hudbu so súčasnými zvukmi, s cieľom začleniť tento žáner medzi tie moderné.

P.S.: Gdaňsk odporúča navštíviť aj Lonely Planet, ktorý ho pred časom zaradil medzi TOP 10 destinácií, ktoré treba stihnúť.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   3.5/5 - (8 votes)
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

  Hore