Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Petrohrad a Riga s hotelmi spolu za 279€. Prečo ich vidieť jednou cestou?

Petrohrad a Riga s hotelmi spolu za 279€. Prečo ich vidieť jednou cestou?

„Akoby ste vstúpili do ruského románu,“ opisuje Petrohrad v zime anglický The Telegraph (Petrohrad v lete je ale tiež peckový). Či už sa vyberiete na objavnú plavbu elegantnými kanálmi, zanechávajúc za sebou tristoštyridsaťdva mostov, či ich len tak pozorujúc pri rannom slnku ponad Nevu, druhé najväčšie mesto Ruska (prvé je samozrejme Moskva) vás ani v tomto ročnom období zaručene nenechá chladnými. Dôvodov, prečo by ste sa mali do tohto čarovného mesta, prezývaného i Benátky severu vybrať, už máte určite na mysli niekoľko, zahŕňajúc Štátne múzeum Ermitáž. My vám však prinášame tip na to, prečo cestu za ním spojiť s návštevou tzv. Paríža Lotyšska. Vyberte sa na dvojitú objavnú cestu za Petrohradom a Rigou.

Reklama

Riga a Petrohrad jednou cestou od 279€
Ubytovanie v 4* hoteloch
Raňajky v cene
Odlet z Viedne
Ukážkový TERMÍN: 18. – 24.1. (7 nocí za 319€)

REZERVOVAŤ

Riga, to sú mačacie hlavy a kultúra

Riga sa podľa čitateľov amerického časopisu US Today stala najkrajším mestom starého kontinentu za rok 2013. A nie náhodou. Gotické veže, ktoré mestu dominujú, môžu na prvý pohľad pôsobiť prísne a stroho. Avšak, sú to práve okázalé prvky art nouveau, ktoré tvoria telo i ducha tohto živého a kozmopolitného mesta, najväčšieho z troch hlavných pobaltských miest. Ako väčšina severanov, pôsobí Riga pokojne, až rezervovane. To však len na povrchu. V jej vnútri sa zatiaľ odohráva chémia, šíriaca sa šmrncovnými barmi, centrami moderného umenia a naservírovaná vám je na tanieri jej experimentálnej kuchyne. Približne tridsať kilometrov od mesta objavíte kilometre čistučkej bielej pláže, v panoráme s pohojdávajúcimi sa borovicami vo sviežom vetre a eklektickou architektúrou rezortu Jūrmala.

Neprehliadnuteľná architektúra

Osemstoročná história Rigy rozpráva prostredníctvom architektúry príbeh o nemeckých rytieroch, švédskych kráľoch či sovietskych komisárov, ktorí  tu všetci zanechali svoju stopu. Na križovatke severnej a východnej Európy rozpoznáte európske hlavné mesto kultúry roku 2014 už vďaka Pamätníku slobody, žene, dvíhajúcej nad hlavu tri hviezdy, symbolizujúce tri oblasti Lotyšska. Je poctou mužom, ktorí počas vojny za nezávislosť položili životy za svoju krajinu. Ďalším výrazným miestom, pri ktorom by ste sa mali nielen pozastaviť, ale si ho i vychutnať, je Lotyšská národná opera. Vznešené priestory interiéru dopĺňa biela fasáda a dominantné stĺpy. Pozrite si jej program a urobte svoj výlet bohatší o skvelú hru, operu či baletné predstavenie. Ako sme už spomenuli, Riga je rozoznateľná secesným umením, ktoré nájdete na každom kroku. Viac ako osemsto budov z neskorého devätnásteho a skorého dvadsiateho storočia dnes stojí predovšetkým vďaka architektovi Mikhailovi Eisensteinovi, ktorý sa stal akousi hnacou silou art nouveau hnutia v meste. Keď budete prechádzať jeho centrom, na chvíľu sa pozastavte a zdvihnite hlavu. Ulice Elizabetes, Alberta či Strēlnieku sú plné úžasných detailných fasád, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

Výkladná skriňa architektonických štýlov

Neprehliadnuteľná architektúra, takto by sme mohli nazvať i odstavec o Petrohrade. Mesto, za ktorým stojí veľký reformátor i tyran Peter Veľký, je prehliadkou trochu iných architektonických skvostov. Farebný eklektický štýl variuje od barokových budov k sovietskej architektúre, od neoklasicistických štruktúr po moderný štýl. Ak obľubujete neoklacizmus, šmrncnutý antikou,  vyberte sa za Katedrálou svätého Izáka, za jedným z najväčších petrohradských chrámov, obzrite si Palác Yelagin a nezabudnite ani na Imperiálnu akadémiu umenia. Samozrejme, zabudnúť by sme nemohli ani na ikonický Zimný palác, ktorého architektúra sa radí k baroku. Grandiózne opulentné tvary, odeté do zelenej a bielej farby robia z tejto budovy unikát. Kedysi domov cárov, dnes Štátne múzeum Ermitáž. K modernému štýlu zas radíme budovu Singer, postavenú na prelome 19. a 20. storočia pre americkú spoločnosť Singer, v ktorej priestoroch ste po roku 1917 mohli nájsť najväčšie kníhkupectvo v meste. Sovietska architektúra je tu viditeľná napríklad vďaka textilnej továrni, vystavanej z betónu a tehál. Ak vám v panoptiku architektonických štýlov ešte čosi chýba, doplňte si ho o Chrám Chesme, patriaci do neo-gotiky.

 

Nočný život i tá najjemnejšia čokoláda

Pri návšteve Rigy sa nemusíte obávať ani o váš nočný a skorý ranný program. Ak túžite vidieť ako sa zabávajú miestni, pridajte sa k nim v klube Kaļķu Vārti. Tóny, na ktoré sa tu budete hýbať sú prevažne mainstreamové, avšak o to je atmosféra pri spoločnom pospevovaní družnejšia. Ak túžite nielen po dobrom drinku, ale i po dychberúcom výhľade na Rigu, vyberte sa do Star Lounge baru, nachádzajúcom sa na najvyššom poschodí hotela Albert. Susedstvo s hippie atmosférou, ktorým sa nesie rytmus uvoľnených tónov, navštívte určite už len kvôli klubu One One, nachádzajúcom sa v starej továrenskej budove, chránenej UNESCOm. Ak vás počas dňa prepadne neodolateľná chuť na kávu a „niečo pod zub“, vyberte sa cestou za kaviarňou Tims Mints, kde vám budú predstavené najlahodnejšie domáce rodinné recepty. Ak sa bez akéhokoľvek sebaospravedlňovania práve chystáte vrhnúť na čokoládu, potom tak urobte v Rienzi, kaviarni s božskými mandľovými cookiesmi, roztápajúcou sa čokoládou a koláčov od výmyslu sveta.

Tradične i menej tradične za ruskou kuchyňou

Ak vás počas prechádzky rozprávkového Petrohradu prepadne hlad, zájdite za tradičnou kuchyňou do reštaurácie Chekhov, kde vám naservírujú aspik, bravčové stehno s jablkami a brusnicami, údené bravčové rebierka, smažené zemiaky s hríbikmi či koláč z jesetera. Obed či večera v doprovode saxofónu, klavírneho či iného vystúpenia si môžete vychutnať v charizmatickej Art Café Kommunalka. Autentické recepty i súčasná ruská kuchyňa, ktorej jedlá sú pomenované originálnymi názvami, napríklad podľa populárnych sovietskych filmov. Ak pri vašom špeciálnom raw či vegan stravovaní chcete vynechať tie najtradičnejšie ruské pokrmi, vyberte sa za ich alternatívou do Ukrop Restaurant, ktorej preferovaný minimalizmus možno vidieť ako na bielych stenách, tak i na tanieri.

Plné súčasného umenia

Art nouveau, v spojitosti s Rigou, toľkokrát spomínaný umelecký štýl,  si môžete detailnejšie pozrieť v múzeu s názvom Art Nouveau Museum. Ak ste skôr nadšencom histórie, objavte jej svetlejšie i temnejšie stránky v Múzeu okupácie Lotyšska. Ak máte chuť skôr na dávku súčasného umenia, zavítajte do multifunkčného súčasného priestoru Riga Art Space. O klasickom umení krajiny sa priučte v Lotyšskom národnom múzeu umenia. Možno by ste si na prvý pohľad Petrohrad so súčasným umením nespájali. Opak je však pravdou, dnes totiž môžeme Saint Petersburg považovať za kultúrne hlavné mesto Ruska. Potvrdzuje to napríklad Galéria Erarta, ktoré okrem výstav organizuje i divadelné hry, koncerty, filmové premietania, rôzne prednášky a pod. Na 21. storočie v ruskom i cudzokrajnom umení sa zameriava Umelecká galéria Anna Nova, ktorá pracuje i s novými médiami, ako sú videoinštalácie. Ak vás skôr zaujímajú umelci z domáceho prostredia, tá správna voľba pre vás môže byť Galéria Name.

Riga a Petrohrad jednou cestou od 279€
Ubytovanie v 4* hoteloch
Raňajky v cene
Odlet z Viedne

REZERVOVAŤ

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 tatranských hotelov, ktoré sú láska na prvý pohľad https://t.co/fAK2z21DFR #dovolenky18 hodín dozadu
Nórsko od 15. júla otvorí hranice pre viaceré krajiny vrátane Slovenska https://t.co/3muQH1DkbK #novinky2 dni dozadu
Od dnes sa z Bratislavy lieta do Malagy, od zajtra na Sardíniu https://t.co/iSbYDx4Q1u #letenky2 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 dni dozadu
Hotel Srdiečko. Južné svahy Nízkych Tatier vás obklopia srdečnosťou https://t.co/T2KHbp20JJ #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky LEVEL zrejme skončia aj vo Francúzsku, ponúkali lacný Karibik https://t.co/Y1s0HxtaVD #novinky2 dni dozadu
Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami! https://t.co/Uxed65W35f #letenky2 dni dozadu
Grécko ponúka turistom zľavy na letenky a rodinné akcie https://t.co/9kSuV7g8cY2 dni dozadu
Etihad Airways budúci týždeň spustia novú nízkonákladovku v Abu Dhabi https://t.co/HWcbMY9kD7 #novinky2 dni dozadu
Taiwanské letisko ponúka falošné lety pre ľudí, ktorí už bez cestovania nevydržia https://t.co/xlxRCSvjnP #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore