Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

11 opustených miest, ktoré ti vyvolajú zimomriavky

11 opustených miest, ktoré ti vyvolajú zimomriavky

Poznáš ten pocit, keď máš z nejakého miesta zimomriavky a nevieš sa rozhodnúť, či je skôr krásne alebo desivé? Na svete je takých veľa a tu je malá ochutnávka.

Reklama

Valle dei Mulini (Údolie mlynov), Taliansko

Prekapivo moderná budova nachádzajúca sa v hlbokej trhline vytvorenej prehistorickým zemetrasením. Hoci tieto mlyny boli postavené v 13. storočí, celý komplex bol opustený až omnoho neskôr. Mlyny boli presunuté do neďalekého Piazzo Tasso v roku 1886 a z budovy bolo všetko vysťahované až v roku 1940. Kamenné domy rýchlo zarástli rastlinami, ktorým sa vo vlhkom prostredí darí. Aj preto sa údolie javí, akoby bolo prázdne už po stáročia.

zdroj: Getty

Medzinárodná železničná stanica Canfranc, Španielsko

Fascinujúca železničná stanica v španielskych Pyrenejách mala celkom dramatický život. Po jej otvorení v roku 1928 bola najväčšou vlakovou stanicou v Európe. No iba o osem rokov neskôr bola ovplyvnená španielskou občianskou vojnou a nacistami počas druhej svetovej vojny. Pokúsili sa ju niekoľkokrát revitalizovať, svoj niekdajší pôvab sa jej však už nepodarilo nikdy získať naspäť.

zdroj: Getty

Morské pevnosti Maunsell, Anglicko

Obrovské železné veže boli postavené v ústí rieky Temža na ochranu Anglicka pred nemeckými náletmi počas druhej svetovej vojny. Pevnosti sa prestali používať v 50.-tich rokoch a v nasledujúcich desaťročiach ich využívali pirátski rádioví operátori. Dnes je jedna z nich manažovaná mikronárodom Principality of Sealand a ostatné môžeš vidieť z lode či z brehov Shoebury Easr Beach za jasného počasia.

zdroj: Getty

Ostrov Hašima, Nagasaki, Japonsko

Zimomriavky vyvolávajúce miesto bolo kedysi najhustejšie obývaným ostrovom na svete. Ľudia sa oň začali zaujímať, keď zistili, že sa pod ním nachádza veľa vyťažiteľného uhlia. Postupom času, s ubúdajúcim uhlím ubúdali aj obyvatelia ostrova. Dnes je mestom duchov uprostred oceána. Vidieť si ho mohol aj vo filme James Bond.

Kangbashi, Ordos, Čína

Vitaj v najmodernejšom meste duchov. Zámerom tohto mesta pri Ordose bola 337 km² veľká rezidenčná oblasť pre milión ľudí. Konštrukcia futuristického mesta v meste začala v roku 2003, no developéri natrafili na problém. Na vyplnenie veľmi drahých apartmánov sa nenašiel dostatok záujemcov. Ani poloha na vzdialenej púšti určite neprispela. Mesto však môžeš stále navštíviť. Prehliadni si prekvapivo nenarušené budovy a umelecké inštalácie.

zdroj: Liu Lei

Rubjerg Knude Maják, Dánsko

Na pobreží Severného mora stojí už desaťročie opustený maják. Dôvodom sú pieskové duny. Otvorený bol v roku 1990 až do 1998, potom slúžil ako múzeum a kaviareň, až pokiaľ piesok nedonútil majiteľov úplne ho uzavrieť v roku 2002. Hoci sa popri ňom môžeš stále prejsť a odfoťit si ho, mal by si tak urobiť čo najskôr. Odhaduje sa, že počas nasledujúcich 2-5 rokov celkom zmizne v oceáne.

zdroj: Elisabeth Coelfen / EyeEm

Tianducheng, Hangzhou, Čína

Hoci na niektorých fotkách vyzerá mesto ako Paríž po apokalypse, v skutočnosti ide o čínsku miniatúrnu repliku francúzskeho mesta. Ambiciózna výstavba mestečka z roku 2007 s vlastnou Champs-Elysées a takmer 92 metrov vysokou napodobeninou Eiffelovky neskončila úplne podľa predstáv. Z romantického zámeru vzniklo tak trochu desivé miesto, ktoré malo pôvodne obývať až 10 tisíc ľudí. Žije ich tu dodnes len málo a ulice sú väčšinou prázdne.

zdroj: Getty

Veža na jazere Lago di Resia, Južné Tirolsko, Taliansko

Na začiatku roku 1940 postavila elektrická spoločnosť priehradu na zjednotenie dvoch jazier v južnom Tirolsku. Oblasť bola kedysi domovom niekoľkým dedinám, no tie boli zatopené (úmyselne) počas výstavby priehrady. Jediná viditeľná pripomienka utopených miest je zvonica zo 14. storočia. Okolité hory sú obľúbené medzi turistami a v zime, keď jazero zamrzne, môžeš dokonca na vežu výjsť.

Kostol svätého Juraja, Luková, Česká republika

Kostol postavený v roku 1352 má zaujímavú históriu. Bol takmer zničený požiarom niekoľkokrát a jeho strecha sa čiastočne zrútila počas pohrebu v roku 1968. Po tomto incidente bola kongregácia presvedčená, že v kostole straší a odmietla doň vstúpiť. Následne bola budova vykradnutá a posprejovaná vandalmi. Všetko sa však zmenilo v roku 2012, keď sa študent fakulty umenia a dizajnu rozhodol kostol využiť pre svoju bakalársku prácu. Umiestnil tu kolekciu 30 sôch duchov v bielych plášťoch sediacich v laviciach. Kostol duchov je vďaka tomuto projektu navštevovaný mnohými turistami.

zdroj: Getty

Ostrov bábik, Xochimilco, Mexiko

Napriek statusu Svetového dedičstva sa Xochimilco preslávilo ako strašidelný ostrov bábik. Skryté pod mnohými kanálmi sú stromy, na ktorých konároch vysia bábiky či iba ich časti. Hoci ostrov vyzerá ako konštrukcia z hororu, v skutočnosti bol domovom muža menom Julian Santa Barrera. Po tom, čo našiel v jednom z kanálov telo mŕtveho dievčaťa, Barrera pozbieral a vystavil hračky vo viere, že nimi odradí diabolských duchov. Odvážlivci si môžu prenajať loďku a na ostrov sa pozrieť. Minimálne z bezpečnej vzdialenosti.

Medzinárodné letisko Nicosia, Cyprus

Toto letisko bývalo rušné a úspešné od roku 1930, kedy ho otvorili, až po 1974, kedy ostalo celkom opustené. Stalo sa tak kvôli tureckej invázii Cypru. Za posledných 40 rokov vonku stojace lietadlá chátrajú, check-in pulty a haly chytajú prach a špinu.

zdroj: Getty

zdroj: cntraveler.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore