Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

12 opustených miest, ktoré ti vyvolajú zimomriavky

12 opustených miest, ktoré ti vyvolajú zimomriavky

Poznáš ten pocit, keď máš z nejakého miesta zimomriavky a nevieš sa rozhodnúť, či je skôr krásne alebo desivé? Na svete je takých veľa a tu je malá ochutnávka.

Reklama

Valle dei Mulini (Údolie mlynov), Taliansko

Prekapivo moderná budova nachádzajúca sa v hlbokej trhline vytvorenej prehistorickým zemetrasením. Hoci tieto mlyny boli postavené v 13. storočí, celý komplex bol opustený až omnoho neskôr. Mlyny boli presunuté do neďalekého Piazzo Tasso v roku 1886 a z budovy bolo všetko vysťahované až v roku 1940. Kamenné domy rýchlo zarástli rastlinami, ktorým sa vo vlhkom prostredí darí. Aj preto sa údolie javí, akoby bolo prázdne už po stáročia.

zdroj: Getty

Medzinárodná železničná stanica Canfranc, Španielsko

Fascinujúca železničná stanica v španielskych Pyrenejách mala celkom dramatický život. Po jej otvorení v roku 1928 bola najväčšou vlakovou stanicou v Európe. No iba o osem rokov neskôr bola ovplyvnená španielskou občianskou vojnou a nacistami počas druhej svetovej vojny. Pokúsili sa ju niekoľkokrát revitalizovať, svoj niekdajší pôvab sa jej však už nepodarilo nikdy získať naspäť.

zdroj: Getty

Morské pevnosti Maunsell, Anglicko

Obrovské železné veže boli postavené v ústí rieky Temža na ochranu Anglicka pred nemeckými náletmi počas druhej svetovej vojny. Pevnosti sa prestali používať v 50.-tich rokoch a v nasledujúcich desaťročiach ich využívali pirátski rádioví operátori. Dnes je jedna z nich manažovaná mikronárodom Principality of Sealand a ostatné môžeš vidieť z lode či z brehov Shoebury Easr Beach za jasného počasia.

zdroj: Getty

Pripyat, Ukrajina

Pripyat je mesto najviac zasiahnuté Černobylskou nukleárnou katastrofou v roku 1986. Počas incidentu sa uvoľnilo veľké množstvo radiácie a obyvatelia museli mesto opustiť. Teraz je jedným z najznámejších bezprízorných miest, najmä vďaka strašidelným pripomienkam tragickej udalosti. Hračky, hodiny zastavené v tom istom čase a neslávne slávny rozkladajúci sa zábavný park.

Ostrov Hašima, Nagasaki, Japonsko

Zimomriavky vyvolávajúce miesto bolo kedysi najhustejšie obývaným ostrovom na svete. Ľudia sa oň začali zaujímať, keď zistili, že sa pod ním nachádza veľa vyťažiteľného uhlia. Postupom času, s ubúdajúcim uhlím ubúdali aj obyvatelia ostrova. Dnes je mestom duchov uprostred oceána. Vidieť si ho mohol aj vo filme James Bond.

Kangbashi, Ordos, Čína

Vitaj v najmodernejšom meste duchov. Zámerom tohto mesta pri Ordose bola 337 km² veľká rezidenčná oblasť pre milión ľudí. Konštrukcia futuristického mesta v meste začala v roku 2003, no developéri natrafili na problém. Na vyplnenie veľmi drahých apartmánov sa nenašiel dostatok záujemcov. Ani poloha na vzdialenej púšti určite neprispela. Mesto však môžeš stále navštíviť. Prehliadni si prekvapivo nenarušené budovy a umelecké inštalácie.

zdroj: Liu Lei

Rubjerg Knude Maják, Dánsko

Na pobreží Severného mora stojí už desaťročie opustený maják. Dôvodom sú pieskové duny. Otvorený bol v roku 1990 až do 1998, potom slúžil ako múzeum a kaviareň, až pokiaľ piesok nedonútil majiteľov úplne ho uzavrieť v roku 2002. Hoci sa popri ňom môžeš stále prejsť a odfoťit si ho, mal by si tak urobiť čo najskôr. Odhaduje sa, že počas nasledujúcich 2-5 rokov celkom zmizne v oceáne.

zdroj: Elisabeth Coelfen / EyeEm

Tianducheng, Hangzhou, Čína

Hoci na niektorých fotkách vyzerá mesto ako Paríž po apokalypse, v skutočnosti ide o čínsku miniatúrnu repliku francúzskeho mesta. Ambiciózna výstavba mestečka z roku 2007 s vlastnou Champs-Elysées a takmer 92 metrov vysokou napodobeninou Eiffelovky neskončila úplne podľa predstáv. Z romantického zámeru vzniklo tak trochu desivé miesto, ktoré malo pôvodne obývať až 10 tisíc ľudí. Žije ich tu dodnes len málo a ulice sú väčšinou prázdne.

zdroj: Getty

Veža na jazere Lago di Resia, Južné Tirolsko, Taliansko

Na začiatku roku 1940 postavila elektrická spoločnosť priehradu na zjednotenie dvoch jazier v južnom Tirolsku. Oblasť bola kedysi domovom niekoľkým dedinám, no tie boli zatopené (úmyselne) počas výstavby priehrady. Jediná viditeľná pripomienka utopených miest je zvonica zo 14. storočia. Okolité hory sú obľúbené medzi turistami a v zime, keď jazero zamrzne, môžeš dokonca na vežu výjsť.

Kostol svätého Juraja, Luková, Česká republika

Kostol postavený v roku 1352 má zaujímavú históriu. Bol takmer zničený požiarom niekoľkokrát a jeho strecha sa čiastočne zrútila počas pohrebu v roku 1968. Po tomto incidente bola kongregácia presvedčená, že v kostole straší a odmietla doň vstúpiť. Následne bola budova vykradnutá a posprejovaná vandalmi. Všetko sa však zmenilo v roku 2012, keď sa študent fakulty umenia a dizajnu rozhodol kostol využiť pre svoju bakalársku prácu. Umiestnil tu kolekciu 30 sôch duchov v bielych plášťoch sediacich v laviciach. Kostol duchov je vďaka tomuto projektu navštevovaný mnohými turistami.

zdroj: Getty

Ostrov bábik, Xochimilco, Mexiko

Napriek statusu Svetového dedičstva sa Xochimilco preslávilo ako strašidelný ostrov bábik. Skryté pod mnohými kanálmi sú stromy, na ktorých konároch vysia bábiky či iba ich časti. Hoci ostrov vyzerá ako konštrukcia z hororu, v skutočnosti bol domovom muža menom Julian Santa Barrera. Po tom, čo našiel v jednom z kanálov telo mŕtveho dievčaťa, Barrera pozbieral a vystavil hračky vo viere, že nimi odradí diabolských duchov. Odvážlivci si môžu prenajať loďku a na ostrov sa pozrieť. Minimálne z bezpečnej vzdialenosti.

Medzinárodné letisko Nicosia, Cyprus

Toto letisko bývalo rušné a úspešné od roku 1930, kedy ho otvorili, až po 1974, kedy ostalo celkom opustené. Stalo sa tak kvôli tureckej invázii Cypru. Za posledných 40 rokov vonku stojace lietadlá chátrajú, check-in pulty a haly chytajú prach a špinu.

zdroj: Getty

Pozri si aj 10 miest, kde sa nakrúcali najznámejšie svetové filmy.

zdroj: cntraveler.com


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

1. Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

2. Zľavy na ubytovanie

Booking.com

3. Ušla ti výborná letenka či dovolenka? 

Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš notifikáciu na:

  • najlepšie letenky, dovolenky a iné cestovateľské #pelipecky
  • zľavové kódy na cestovanie a zaujímavé výhody

4. Výhodný spoj na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

5. Vybavíme ti Revolut kartu zdarma

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

6. Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

EMIRATES majú parádne letenky do TOP destinácií od 359€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky23 hodín dozadu
Výpredaj: TOP 10 leteniek z Viedne pod 30€ https://t.co/PyyBmw3SlK23 hodín dozadu
Paríž z Bratislavy od 25€! Uchmatni si letenku aj ty https://t.co/Y62n30ZMDt #letenky24 hodín dozadu
Krásna Kodaň teraz za 20€! https://t.co/hgqj59jWr5 #letenky24 hodín dozadu
Marseille v marci za 20€! Čo povieš? https://t.co/508T3AZXo3 #letenky24 hodín dozadu
Ako si užiť Mexiko za 8 dní? Pozri si reportáž Diany a Maggie: https://t.co/9EgaeTgPul #reportaz2 dni dozadu
Wizz Air otvorí 5 nových liniek z Viedne. Potešia sa milovníci letných destinácií: https://t.co/aqr0wMHjJA #novinky2 dni dozadu
USA za šialene nízke ceny: New York a Los Angeles od 279€! (+ termíny na leto) url: https://t.co/Zp36P5gzkd4 dni dozadu
LAST MINUTE DOVOLENKA v Egypte: Letenky, hotel, all inclusive na 7 nocí za 290€ https://t.co/kVMduKJYzR #ponukadna4 dni dozadu
Nová linka z Bratislavy: PETROHRAD! https://t.co/JDU5n6H5mR #novinky4 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform