Nájdeš nás aj na:

Európa

Cestovanie v roku 2021: všetko môže zmeniť digitálny očkovací preukaz

Cestovanie v roku 2021: všetko môže zmeniť digitálny očkovací preukaz

Očkovanie pred cestou do niektorých krajín je už nejaký čas povinné. Napríklad ak cestujete do určitých krajín Afriky, Južnej Ameriky či vzdialených kútov Ázie – vyžadujú od vás potvrdenie o očkovaní na žltú zimnicu, prípadne iné ochorenie. Podobne to už čoskoro môže byť aj s koronavírusom.

Reklama

Je veľmi pravdepodobné, že čoskoro uzrie svetlo sveta nová mobilná aplikácia, ktorá bude obsahovať informácie o tom, či ste prekonali COVID-19, či máte platný negatívny test alebo či ste sa už nechali zaočkovať.

Novinka môže výrazne uľahčiť cestovanie po svete, návštevu športových či kultúrnych podujatí a postupný „návrat do normálu“.

Digitálny očkovací pas, ktorý potvrdí, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu, by mohol v budúcnosti slúžiť ako priepustka do zahraničia aj na množstvo hromadných akcií.

Spájajú sily, aby vytvorili appku

Ako uvádza portál hnonline.sk, jedným z hlavných iniciátorov digitálneho zdravotného osvedčenia je ženevská nezisková organizácia The Common Project. Iniciatíva pod názvom Common Trust Network združuje okrem iného aj aerolinky ako je Lufthansa, Swiss Airlines, Virgin Atlantic či Cathay Pacific. Práve leteckí dopravcovia majú najväčší záujem o to, aby sa cestovný ruch obnovil.

Výsledkom tejto spolupráce má byť mobilná aplikácia, do ktorej by si cestujúci mohli stiahnuť potvrdenie o teste na koronavírus, ale aj preukaz o očkovaní či iné digitálne dokumenty. Appka by tiež slúžila ako priepustka na hraniciach štátov a letiskách.

Akciové letenky od Pelikána

Nemáš očkovanie? Zrejme sa nevyhneš testom a obmedzeniam

Premiér SR Igor Matovič v novembri 2020 uviedol, že Európska únia zvažuje obmedziť pohyb ľudí, ktorí sa nedajú zaočkovať proti COVID-19. Bližšie o týchto plánoch komisárov z Bruselu informoval tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS). Ten uviedol, že Európska únia zvažuje zavedenie elektronických očkovacích preukazov.

Súčasťou týchto preukazov by mal byť QR kód, ktorý budú môcť skontrolovať policajti všetkých členských štátov. Očkovací preukaz bude zaznamenávať, či ste boli očkovaní proti COVID-19, alebo ste COVID-19 už prekonali.

Tajomník Martin Klus podotkol, že realizácia očkovacích preukazov je zatiaľ v rovine úvah a rokovaní v Bruseli, ale aj na pôde Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podľa Klusa je však veľmi pravdepodobné, že najmä tie krajiny, ktoré sú v digitálnom rozvoji popredu môžu začať tieto preukazy uvádzať do praxe už po prvých očkovaniach.

Európska komisia už takmer dva roky zvažuje zavedenie jednotného očkovacieho preukazu v rámci celej únie. Vyzerá to tak, že práve COVID-19 bude pre Brusel zámienkou na zavedenie očkovacích preukazov do praxe.

Očkovanie proti COVID-19 – ako dlho pred cestou sa nechať zaočkovať?

Doposiaľ platilo, že na očkovanie by človek mal myslieť čím skôr, približne 2 mesiace pred odletom. Sú také očkovacie látky (toto platí aj pri COVID-19), ktoré sa podávajú vo viacerých dávkach s určitým časovým odstupom. V niektorých prípadoch je potrebné sa dať zaočkovať viac ako týždeň pred príchodom do cudzej krajiny.

Kde a akedy sa dať zaočkovať?

Informácie ohľadom očkovania možno nájsť na oficiálnej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR.

Zatiaľ je očkovanie proti COVID-19 na Slovensku dostupné len pre zdravotníkov, očakáva sa však, že už na jar budú vakcíny dostupné aj pre širšiu verejnosť. Čakáme, kým Ministerstvo zdravotníctva zverejní registračný formulár.

Nezabudni na to, že neexistuje riziková cesta, iba rizikový cestovateľ.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.4/5 - (7 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore