Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zažite Nemecko na bicykli: TOP 10 cyklotrás s nezabudnuteľnými zastávkami

Zažite Nemecko na bicykli: TOP 10 cyklotrás s nezabudnuteľnými zastávkami

Ak ste fanúšikom turistiky na dvoch kolesách a radi si cestovanie okoreníte o trocha dobrodružstva a adrenalínu, Nemecko je pre vás tým pravým miestom pre ďalšiu cyklo-dovolenku. V krajine nájdete viac ako 250 diaľkových cyklotrás, ktoré spájajú unikátne miesta. Nechýbajú ani cyklo-friendly ubytovania, takže je sa naozaj na čo tešiť! Vydajte sa na nezabudnuteľnú dovolenku a spoznaj miestne hrady, parky, nedotknutú prírodu aj kultúru miest, ktorá vás bude na cestách sprevádzať. Nádherné cyklotrasy vedú popri pobreží Baltského aj Severného mora, vrátane najdlhšej znašenej trasy pre cyklistov na svete, dychberúcej panoráme Álp, cez historické mestečká aj berlínsky múr. Na ktorú z týchto trás by ste sa vybrali vy?

Reklama

Zdroj úvodnej foto: Bodensee Königssee © GNTB, Lennart Pagel

TOP 10 cyklotrás v Nemecku:

1. Cyklocesta cez 100 hradov a zámkov: vráťte sa späť v čase

Táto trasa vedie cez zelené parky, lúky a pastviny, ktoré lemuje viac ako 100 hradov a zámkov. Regiónom Münsterland sa vinú štyri prepojené okruhy, ktoré sú prevažne rovinaté a každý z nich meria od 210 do 310 kilometrov. Môžete si vybrať, kde svoju cestu začnete. Rôzne atrakcie a highlighty na vás čakajú na mnohých miestach vzdialené len pár kilometrov. Pripravte sa na zážitky v podobe rozprákového Starého mesta, záhrad, ktoré pripomínajú tie vo Versailles či budov v gotickom, renesančnom aj barokovom štýle. Celý región je známy skvelým vybavením a službami pre cyklistov.

Münsterland, Zdroj: GNTB, Matthias Duschner

2. Bicyklom po pobreží Baltského mora: zažite biele pláže a útesy

Táto cyklotrasa začína v meste Flensburg a jej poznávacím znakom je morská hladina. Sprevádzať vás totiž bude po celý čas, až po ostrov Usedom. Okrem krásnych pláží a skalnatých útesov vás čaká nezameniteľná atmosféra pobrežných miest.

Flensburg, Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Popri zátoke Kieler Förde sa cyklotrasa ženie k ostrovu Fehmarn. Prímorské rezorty v zátoke Lübeck boli zrekonšutrované a opäť vítajú návštevníkov v svojej plnej kráse. Mestá Hanzy ako Wismar či Stralsund patria medzi svetové dedičstvá UNESCO a určite by ste ich nemali na svojej ceste vynechať. Oddýchnuť si môžete napríklad v krásnom prímorskom letovisku Heiligendamm, ktoré je známe svojimi bielymi budovami.

Rügen, Zdroj: Gettyimages, fhm, GNTB

Cyklotrasa pokračuje smerom k polostrovu Fischland-Darss-Zingst a k najväčšiemu nemeckému ostrovu Rügen známemu vďaka bielym útesom. Posledných pár kilometrov si užijete na pevnine smerom k ostrovu Usedom a jeho elegantným cisárskym kúpeľom. A ak ešte stále nemáte dosť, môžete sa vydať na bicykli ďalej popri Baltskom mori až do Kodane a Gdańska.

3. Pozdĺž rieky Mohan: prvotriedna cyklotrasa s pestrými zákrutami

V regiónoch Franconia a Hesse čaká cyklistov veľmi dobre vybavená trasa so značkami a ubytovaniami vhodnými pre ľudí aj s ich dvojkolesovými kamarátmi. Tiahne sa od horných tokov rieky Mohan až po jej ústie. Na začiatku si cyklisti môžu vybrať z dvoh trás – Creußen pri prameni Červený Mohan alebo v obci Bischofsgrün. Nemôžete sa rozhodnúť nesprávne, pretože obe miesta sú naozaj krásne. V dedine Mainleus sa rieka Mohan opäť spája.

Main, Zdroj: Gettyimages, Raimund Linke
Zdroj: GNTB, Guenther Bayerl

V regióne horného Mohanu, ktorý nazývajú aj Božská záhrada podľa Frankenlied – neoficiálnej hymny tohto regiónu, vedie cyklotrasa do starého mesta Bamberg, dedičstva UNESCO. Ďalej sa kľukatí cez región Steigerwald a pohorie Hassberge až po čarovné údolie Tauber a Spessart, ktorý je okrem iného známy krásnym lesom. Cyklotúra končí v meste Mainz, kde sa Mohan spája s Rýnom.

4. Popri berlínskom múre: Cyklotúra po starom západnom Berlíne

Berlínsky múr rozdelil hlavné mesto na dlhých 28 rokov. Objaviť jeho „zvyšky“ na bicykli je unikátnym zážitkom. Múr bol premenený pestrými dielami na galériu. Výjavy na ňom pripomínajú, aké ťažké bolo odlúčenie a akú hodnotu má sloboda. Väčšina cyklotrasy vedie po bývalých cestách pohraničnej stráže na západe a chodníkoch, ktoré východonemecká pohraničná stráž používala na pozorovacích cestách na východe.

Berlín – East Side Gallery, Zdroj: GNTB, Philip Koschel

Trasa vedie cyklistov popri poslednej strážnej veži, múzeách a pamätníkoch ako Bernauer Strasse, cez moderné centrum mesta a okolo starej hranice. Kombinácia prírody a dramatickej histórie robí z trasy Berlínsky múr tematickú prehliadku mesta a malebnú trasu v jednom.

Hľadáš výhodný pobyt v Nemecku s letenkami aj ubytovaním? Pozri si naše TOP pobyty od 158€

5. Cyklotúra popri jazere Königssee: nádherné výhľady na Alpy

Táto diaľková cyklotrasa začína pri Švábskom jazere a končí pri jazere Königssee. Je plná nádherných výhľadov na Alpy a ich podhorie. Ak máte chuť spojiť aktívnu dovolenku s fyzickou námahou a krásnu prírodu, táto trasa je pre vás.

Königssee, Zdroj: GNTB, Gunter Standl

Panoráma Álp vás bude sprevádzať od samého začiatku až po koniec. Krásne jazerá, dedinky, mestá a hrady kráľa Ľudovíta II. Trasa začína v meste Lindau, pokračuje miernou obchádzkou do najjužnejšieho mesta Nemecka Sonthofen a naspäť na pôvodnú trasu pri najjužnejšej dedine Rettenberg.

Cyklotrasa vás zavedie cez hornatý región Allgäu, vrátane pivovaru Bad Töl, jazier Tegernsee a Schliersee. Nevynechajte zastávku pri hradoch Hohenschwangau a Neuschwanstein. Nezabudnuteľnú cyklotúru ukončíte pri jazere Königssee

Königssee, Zdroj: GNTB, Gunter Standl

6. Bicyklom okolo Severného mora: tisícky kilometrov výhľadov na more

Cyklotrasa Severné more má viac ako 6 000 kilometrov, vďaka čomu je najdlhšou značenou cyklotrasou na svete. Takmer šestina cyklotrasy (921 kilometrov) prechádza nemeckým pobrežím.

Cesta začína v Holandsku a tiahne sa cez pobrežie Severného mora v dolnom Sasku s krásnym Waddennským morom, ktoré je najväčším systémom prílivových a odlivových pláží na svete. Spoznáte tiež Jade Bight, rašeliniská so slanou vodou. Zážitky z okolitých miest prinášajú Bremerhaven a Cuxhaven, ako aj samotný slávny Hamburg – brána do sveta. Ďalej cyklotraspa okračuje cez Schleswig-Holstein, pre ktorý sú charakteristické močariská, hrádze a ostrovčeky.

Zdroj: Gettyimages, Marco Bottigelli

K ďalším atrakciám patrí maják Westerheversand a Husum, rodisko nemeckého spisovateľa Theodora Fontane. Idylická trasa končí pri ostrovoch Halligen.

7. Elektrobikom po Stuttgarte: príroda, história aj dobré jedlo

Kombinácia čerstvého vzduchu, histórie a skvelej gastronómie – taká je 400-kilometrová trasa okolo Stuttgartu. Cyklistom ponúka množstvo služieb a ubytovania. Je obľúbená aj medzi tými, ktorí chcú vyskúšať dlhšiu trasu na elektrobicykli.

Stuttgard, Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Preveziete sa cez časti mesta Ludwigsburg, Böblingen, Esslingen, Göppingen a Rems-Murr. Všetko však nebude len o mestách, dostanete sa tiež blízko k rezervácii Švábskych Álp a k lesoparku. K pestrým vôňám sa pridajú vínne regióny pri riekach Neckar a Ems. Cyklisti sa môžu pokochať zvyškom bývalej hranice rímskej ríše na mieste svetového dedičstva UNESCO medzi Welzheimom a Murrhardtom.

Zdroj: GNTB, Timo Gunthner

Akciové letenky

8. Cez mestá Thuringie: 7 najkrajších

Cyklotrasa Mestá Thuringie spája 7 najkrajších miest medzi Eisenachom a Altenburgom. Cyklisti môžu obdivovať krásnu okolitú prírodu a spoznať históriu tohto lesnatého regiónu. V historických centrách je množstvo lákavých miest a atrakcií. Hlavné mesto regiónu Erfurt zaujme Mostom obchodníkov, ktorý meria 120 metrov a je najdlhším obývaným mostom v Európe. Mesto Weimar, domov klasicizmu, je tiež plné svetových atrakcií. Druhé najväčšie mesto Thuringie Jena a tretie Gera sú krásnymi miestami, ktoré sa takisto oplatí vidieť. Nezmeškajte ich pred zavŕšením cyklocesty v Altenburgu.

Eisenach, Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

9. Bicyklom cez Bavorsko: chmeľ, soľ a umenie

Trasa s názvom Bavorská vodná cyklotrasa kombinuje tri cyklocesty, ktoré dokopy merajú viac ako 1200 kilometrov. Každá z nich má pritom svoje vlastné tematické zameranie – chmeľ, soľ a umenie. Všetky tri možnosti, z ktorých si môžete vybrať, majú dvoch spoločných menovateľov – vodu a začiatok v Mníchove.

Mníchov je hlavným mestom Bavorska a je skvelým začiatočným bodom pre cyklovýlet. Odtiaľ sa vydáte na sever, juhozápad alebo juhovýchod. Na severe cyklistov čaká Hopfenschleife – cyklotúra za vôňou chmeľu. Vedie cez najväčší chmeľový región na svete v Hallertau, potom okolo Dunaja až do kráľovstva pivovarov – Ingolstadt. Aby toho nebolo málo, najstarší pivovar na svete na vás čaká v meste Freising.

Hallertau, Zdroj: GNTB, TOM e. V./Peter von Felbert

Juhozápadne od Mníchova sa začína umelecká cyklotrasa Kunstschleife smerom na alpské podhorie. Prejdete popri slávnom alpskom jazere Walchensee cez Murnauer Moos, domov umelcov z asociácie Modrých jazdcov, ktorí tvorili hnutie nemeckých expresionistov. Medzi zakladateľov patrili Wassil Kandinsky a Franz Marc. Cesta vedie do Garmisch-Patenkirchen, populárneho lyžiarskeho rezortu v Bavorsku. Kostol Wieskirche v meste Steingaden ponúka sakrálne umenie.

Walchensee, Zdroj: GNTB, Tourismus Oberbayen Munchen e.V.

Slaný okruh vás prevedie cez svet bieleho zlata pri Mníchove. Medzi riekami Inn a Salzach prejdete aj popri jazere Chiemsee, kde sa môžete osviežiť. V meste Bad Reichenhall môžete navštíviť soľnú baňu alebo dopriať relax unaveným nohám v termálnych kúpeľoch Bad Aibling.

Bad Reichenhall , Zdroj: GNTB, Gunter Standl

10. Na dvoch kolesách Čiernym lesom: spojte sa s prírodou

Vedeli ste, že cyklotúra v Čiernom lese sa dá podniknúť aj bez prekonávania veľkých kopcov? Južná cyklotrasa v Čiernom lese získala od ADFC, Nemeckej cyklistickej organizácie, 4 hviezdičky a sľubuje krásny zážitok. Užite si nádhernú prírodu bez strachu, že vám kondička nebude stačiť.

ČIerny les, Zdroj: GNTB, Daniel Schoenen

Naopak cyklisti na tejto trase môžu kopce využiť vo svoj prospech. Jediný skutočný výstup môžete absolvovať aj vlakom a potom už len dolu kopcom. Po ceste môžete navštíviť roklinu Wutach, región Markgräflerland alebo si dokonca urobiť zachádazku do francúzskej prírodnej rezervácie Petite Camargue.

Pestré kultúrne zážitky na vás čakajú v stredovekých mestách ako Basel a Freiburg. Odtiaľ pozvoľna pokračujete opäť vlakom do Hinterzartenu, pričom zastaviť sa môžete v nádhernom Höllentale – Pekelnom údolí.

Článok vznikol v spolupráci s German National Tourist Board.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky1 hodinu dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc2 hodiny dozadu
USA zrejme sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test 24 hodín pred odletom https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky2 hodiny dozadu
Vodíkové technológie, príroda i gastronomické nebo. Navštívili sme slovenský pavilón na EXPO2020 https://t.co/FPsshE95KP #novinky3 hodiny dozadu
Cestovanie do Veľkej Británie: test na 2. deň platí pre všetkých, do výsledku treba zostať v izolácii https://t.co/shZ97LwCdy #novinky3 hodiny dozadu
Kanada je otvorená pre očkovaných turistov z celého sveta, po novom testuje na COVID po prílete https://t.co/PmSwHgUQor #novinky3 hodiny dozadu
Rakúsko predĺži lockdown do 11. decembra, vstup do krajiny pre turistov je zakázaný, tranzit na letisko má výnimku https://t.co/46pWlsZrGF #novinky3 hodiny dozadu
3 ATRAKCIE ZADARMO: S Emirates letenkou získaš vstup na Burj Khalifa, Dubai Fountain Boardwalk aj Views Observatory! https://t.co/rFdD4jW7K9 #novinky4 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Maurícius s letenkami, 3*hotelom a all inclusive za 1582€. Uži si infinity pool len pre dospelých https://t.co/aUizXojpSc #dovolenky4 hodiny dozadu
Katar zaradil Slovensko medzi červené krajiny. Zaočkovaní musia podstúpiť 2-dňovú karanténu, nezaočkovaní 7-dňovú https://t.co/0g5dwfPtso #novinky5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore