Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Nakaziť sa vírusom v lietadle? Skôr vás trafí blesk, ukázal nový výskum IATA

Nakaziť sa vírusom v lietadle? Skôr vás trafí blesk, ukázal nový výskum IATA

Najnovší výskum Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA – International Air Transport Association) ukazuje, že riziko prenosu koronavírusu v lietadle je veľmi nízke. Od začiatku roka 2020 bolo zaznamenaných len 44 prípadov COVID-19 na palube lietadla z celkového počtu 1,2 miliardy prepravených cestujúcich leteckou dopravou, pričom väčšina z prípadov bola registrovaná ešte v čase, keď nebolo prekrytie horných dýchacích ciest rúškom na palube povinné pre cestujúcich aj palubný personál.

Reklama

Riziko nákazy je veľmi nízke, stačí dodržiavať opatrenia

Dôležité tiež je, že zo 44 prípadov z celkového počtu 1,2 miliardy prepravených cestujúcich sú niektoré potvrdené, pravdepodobné či predpokladané. Aj keby bolo prípadov napríklad sto alebo dvesto – stále je to v porovnaní s jednou miliardou zanedbateľné množstvo a prieskum ukázal, že by muselo ísť o veľmi výnimočné situácie.

„Riziko, že sa cestujúci nakazí Covidom-19 na palube lietadla sa zdá byť veľmi nízke. Len 44 potenciálnych prípadov prenosu ochorenia počas letu spomedzi 1,2 miliardy cestujúcich – to vychádza na 1 prípad na každých 27 miliónov cestujúcich. Uvedomujeme si, že číslo môže byť podcenené, ale i keby bolo 90 % prípadov neodhalených, stále by to predstavoval len 1 prípad cestujúceho z 2,7 milióna osôb prepravených letecky. Veríme, že tieto čísla sú pre cestujúcu verejnosť výrazne upokojujúce. Navyše, väčšina z týchto prípadov bola zaznamenaná ešte pred tým než sa rozšírilo prekrytie tváre rúškami na palubách,“ povedal Dr. David Powell, zdravotnícky poradca združenia IATA.

New research from Airbus, The Boeing Company & Embraer demonstrates that combining the aircraft’s existing design…

Gepostet von International Air Transport Association (IATA) am Donnerstag, 8. Oktober 2020

Powell prirovnal pravdepodobnosť nakazenia sa koronavírusom na palube lietadla k možnosti zásahu osoby bleskom. Pravdepodobnosť, že osobu zasiahne blesk je 1 ku 500 000 až 1 ku 1,2 milióna, čo je ešte väčšia pravdepodobnosť ako pravdepodobnosť nákazy novým vírusom na palube, doplnil informácie z mediálneho brífingu Davida Powella odborný letecký portál www.aviationweek.com.

Ďalší výskum od troch leteckých gigantov

Novú perspektívu priniesol aj ďalši prieskum, do ktorého sa nezávisle od seba zapojili traja leteckí giganti – teda firmy, ktoré majú k problematike najbližšie. Tie sledovali pohyb vzduchu a jednotlivých častíc v kabíne. Aj keď sa metodiky meranie mierne líšili, každá podrobná simulácia potvrdila, že systémy prúdenia vzduchu v lietadlách a aktuálne opatrenia znižujú riziko prenusu takmer na nulu.

Prečo sa vírus v lietadle nešíri vzduchom?

 • Systémy prúdenia vzduchu v lietadle sú na to špeciálne prispôsobené – vzduch prúdi smerom nadol, následne sa filtruje a veľmi rýchlo sa v kabíne vymení – vzduch v lietadle sa vymení aj 20- či 30-krát za hodinu – napríklad v mestských kanceláriach rovnakých rozmerov sa bežne vzduch vymení len 2-3 krát za taký istý čas
 • Rúška na palube pre všetkých cestujúcich sú ďalším významným prvkom pre zastavenie šírenia koronavírusu vzduchom – to bolo dokázané v interiéri i exteriéri a túto formu ochrany odporúča aj Svetová zdravotná organizácia, aj IATA

Bezpečnosť je aj teraz najvyššou prioritou

Letectvo si získava a potvrdzuje reputáciu v oblasti bezpečnosti pri každom jednom lete. To sa nezmenilo ani v čase pandémie ochorenia COVID-19. Nedávna štúdia IATA tiež ukázala, že 86% nedávnych cestujúcich malo pocit, že opatrenia odvetvia COVID-19 ich udržiavajú v bezpečí a sú správne implementované.

„Neexistuje jediné opatrenie, ktoré by nám umožnilo bezpečne žiť počas pandémie. Ale kombinácia opatrení, ktoré sa aktuálne zavádzajú, upokojuje cestujúcich na celom svete – COVID-19 neporazí ich slobodu v cestovaní. Nič nie je úplne bez rizika. Ale s iba 44 zverejnenými prípadmi možného prenosu COVID-19 počas letu medzi 1,2 miliardami cestujúcich sa zdá, že riziko nákazy vírusom na palube je v rovnakej kategórii ako pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom, “ uviedol Alexandre de Juniac, generálny riaditeľ a výkonný riaditeľ IATA.

P.S.: Verte ľuďom, čo v leteckom priemysle robia

Koncom augusta člen slovenského ústredného krízového štábu a lekár Peter Visolajský na tlačovej konferencii označil cestovanie lietadlom za vysoko rizikové – avšak svoje vyjadrenia nepodložil žiadnym konkrétnym výskumom. Pohneval si vtedy značnú časť cestujúcich, ale najmä ľudí, ktorí v leteckom priemysle pracujú. Za všetkých spomenieme najmä komentár slovenského pilota na Facebooku, ktorý sa stal rýchlo virálnym:

Už nemôžem a nebudem mlčať. Naivne som si myslel že doba diletantizmu, zbytočného šíenia paniky a veľkohubých vyhlásení…

Gepostet von Go2sky am Dienstag, 25. August 2020

Cestovanie nezmizne ani počas pandémie. Od marca 2020 síce letecký priemysel, ale aj celý svet zažíva krízu obrovských rozmerov, no vrátiť sa do normálu môžeme len vtedy, keď sa budeme správať zodpovedne, nebudeme veriť dezinformáciam a budeme rešpektovať potrebné opatrenia. Napokon -cestovanie bude aj vďaka koronakríze ešte bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým. Súhlasíte? Dajte o tomto prieskume vedieť aj svojim známym a pošlite im tento článok.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: BTS.AERO, IATA, Aviationweek


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.5/5 - (2 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore