Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako navštíviť celý svet za jeden deň? Poď na EXPO2020, vybrali sme TOP pavilóny

Ako navštíviť celý svet za jeden deň? Poď na EXPO2020, vybrali sme TOP pavilóny

Znie to možno tak trochu ako klišé, ale na EXPO2020 v Dubaji môžeš navštíviť všetky krajiny sveta za jeden deň. Je síce pravda, že by to musel byť poriadne dlhý deň, no na druhej strane – nie všetky pavilóny sú nutnosťou, však? Ak si chceš najväčšiu udalosť na prelome rokov 2021 a 2022 užiť rovnako dobre, ako sa to podarilo nám, máme pre teba zopár tipov. Čítaj ďalej a dozvieš sa, ktoré pavilóny sa nám najviac páčili.

Reklama

Singapur

Singapur bol prvý pavilón, ktorý sme navštívili a hneď sme ho označili za jeden z najlepších. Prehliadka netrvá dlho, ale za to je plná zaujímavostí a samotný pavilón je najudržateľnejší stánok, aký sme kedy videli. Lemuje ho vyše 80-tisíc rastlín, vyrába si sám elektrickú energiu pomocou fotovoltických panelov a je kompletne sebestačný. Vyznačuje sa tiež obrovskou vlhkosťou, čím chceli tvorcovia nabudiť skutočný dojem toho, že sa nachádzaš v Singapure. Témou pavilónu je splynutie prírody s mestom.

Japonsko

Na vstup do japonského pavilónu sa bežne čaká aj hodinu a pol. Vôbec sa nečudujeme. Je to najväčší bizár, aký na EXPO uvidíš a určite si ho nenechaj ujsť. Vďaka svojej architektúre inšpirovanej origami, ktorá vyzerá skromne a minimalisticky v porovnaní s mnohými inými grandióznymi a farebnými pavilónmi, japonská výstava jednoducho ohromí tvoju myseľ. Najviac nás pobavila interaktívna miestnosť, kde špeciálni avatari roztancujú celú miestnosť alebo tiež prehliadka takýchto miniatúr:

Česká republika

Vstup do českého pavilónu zdobí inštalácia mraku z nerezových trubiek a v interiéri nájdeme množstvo svetelných a umeleckých inštalácií či objektov. Zaujmú napríklad záchranárske drony, alebo roboty, ktoré sú schopné doručovať zásielky. Česko tiež predstavilo unikátny systém, kde sa zo vzduchu vyrába voda. A tí, ktorí milujú české pivo, by sem určite mali zavítať!

Maďarsko

Maďarsko stavilo na kúpele a wellness. Ako ale postaviť kúpele či wellness na takom mieste, ako je EXPO v Dubaji? Maďari to vyriešili svojsky. Súčasťou expozície je bazén, v ktorom nenájdeš vodu, ale plastové guličky. Celé je to však spojené s príjemnou audiovizuálnou show a hudbou. Odporúčame zažiť!

Slovensko

Slovenskému pavilónu sme venovali špeciálny článok, tak ako sa na pravých Slovákov patrí. Ak vynecháme vodíkové auto, ktoré samozrejme púta pozornosť zahraničných návštevníkov, musíme spomenúť aj výbornú prácu slovenskej agentúry Slovakia.travel ktorá si pre návštevníkov pripravila veľmi zaujímavú prezentáciu slovenských krás. Čerešničkou na torte je potom slovenská reštaurácia s barom, kde si dáš slovenské, ale aj iné dobroty od TOP šéfkuchárov Martina Zahumenského či Jaroslava Žídeka a ochutnáš najlepšie drinky na svete od Erika Lorincza.

Saudská Arábia

Jeden z najväčších pavilónov má Saudská Arábia. Má tiež neuveriteľnú LED podlahu s 8 000 svetlami, ktoré sa pohybujú zároveň s tebou, za čo jej patrí aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Saudská Arábia bola dlhé roky zatvorená pre návštevníkov a mnohí z nás si doposiaľ ani nevedel predstaviť, aké poklady sa v tejto utajenej blízkovýchodnej krajine ukrývajú.

Objavíš ich vďaka neskutočnej projekcii, ktorá sa odohráva uprostred pavilónu. Pavilón Saudskej Arábie, nazývaný tiež „okno do sveta“, pozýva návštevníkov, aby sa zoznámili s bohatou minulosťou krajiny, úchvatnými prírodnými zázrakmi a sľubnou budúcnosťou. Z vonkajšej strany budova skutočne vyzerá, akoby hľadala oblohu, a to naznačuje neobmedzené ambície Saudskej Arábie. Saudskoarabský pavilón zaberá plochu dvoch futbalových ihrísk a je druhým najväčším po pavilóne Spojených arabských emirátov.

Švédsko

Ak miluješ severskú prírodu a minimalizmus, švédsky pavilón ťa bude vítať už z diaľky krásnou expozíciou stromov. Dá sa tu perfektne zrelaxovať a napríklad je tu aj kaviareň od IKEA. Určite si sem prídi posedieť a oddýchnuť.

Spojené Arabské Emiráty

Spojené arabské emiráty, ktoré sú hostiteľom výstavy Dubai Expo 2020 sa postarali o to, aby ich pavilón vyčnieval z davu. A, samozrejme, patrí medzi tie, ktoré treba vidieť. Najobľúbenejšou časťou pavilónu SAE je krásna animácia predstavujúca kultúru SAE a v kinosále sa premieta aj krátky film. Architekti túto stavbu navrhli v tvare sokolích krídel, ktoré možno kompletne otvoriť a zatvoriť do 3 minút! Výstava SAE ťa prevedie cestou z minulosti do budúcnosti a stojí to za to!

Rovnako tak aj samostatný stánok leteckej spoločnosti Emirates. Môžeš sa vyskúšať aj v pozícii dizajnéra, no nie hocijakého. V pavilóne leteckej spoločnosti Emirates dostaneš možnosť navrhnúť svoje vlastné lietadlo pomocou robotických rúk, a popritom spoznáš aj stavebné kovové materiály budúcnosti.

Taliansko

Keď šetky cestú vedú do Ríma, tak potom aj všetky cesty na EXPO budú viesť do talianskeho pavilónu. Prečo? Majú tam úžasnú kávu, koláčiky a ďalšie dobroty. To je samozrejme informácia len tak na okraj. Taliansky pavilón sa určite oplatí vidieť aj zvnútra. Taliani tu predvádzajú to, čo vedia najlepšie. Sú kreatívni, inovatívni a vynaliezaví a presne taký je aj ich pavilón. Ak miluješ architektúru a moderné riešenia, nenechaj si ujsť ani tento stánok.

Ďalšie pavilóny, ktoré nás zaujali

 • Irán sa prezentuje veľmi peknou architektúrou, návštevníkov učí tkať perzský koberec
 • Brazília ukazuje podstatu amazonského pralesa, pavilón je z polovice naplnený vodou
 • India ponúkne to, čo ju preslávilo vo svete – ayurvéda, jóga, jedlo a Bollywood
 • V Luxemburskom pavilóne nájdeš obrovskú šmykľavku, ktorá sa skrúca medzi stovkami stromov a rastlín.
 • Holandský pavilón učí vertikálnemu farmárčeniu aj tomu, ako získať vodu z obyčajného vzduchu.
 • Palestínsky pavilón ponúka VR set, ktorý prenesie návštevníkov do Starého mesta Jeruzalema. Malé nádoby v pavilóne umožňujú spoznať vône palestínskeho ovocia a byliniek.
 • Dotkni sa mesačnej skaly, staršej ako 3,5 miliardy rokov, ktorá bola nájdená počas jednej z misií Apollo v Pavilóne USA.
 • Na turistiky cez hmlu a sveteľnú šou sa vyber vo Švajčiarskom pavilóne, ktorý zobrazuje deň starnúci do večera ponad Alpy.
 • Garden in the Sky je panoramatická vyhliadková veža, z ktorej je 360° výhľad na areál a odporúčame ti tam ísť najmä v noci!
 • Prečo si pozrieť EXPO tento rok?

  • EXPO 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou, ktorá sa kedy konala v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie a potrvá od októbra 2021 do marca 2022. 
  • 6-mesačný program je nabitý zážitkami, ktoré vyhovujú všetkým vekovým kategóriám a záujmom, vrátane bohatej ponuky tematických týždňov. Priaznivci umenia a kultúry, ako aj nadšenci od gastronómie až po moderné technológie môžu objavovať výstavy, workshopy, predstavenia, živé vystúpenia a ďalšie. 
  • Návštevníci môžu navštíviť svoj národný pavilón a zažiť stánky vlastnej krajiny alebo ďalších vyše 190 pavilónov
  • Okrem toho, že Expo bude zároveň aj oslavou 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov, budú ho sprevádzať udalosti, podujatia a aktivity, ktoré už samy o sebe stoja za návštevu. Podujatie je rozdelené na podtémy Príležitosť, Mobilita a Udržateľnosť ako kľúčové hnacie sily budúcnosti globálneho pokroku.

  Vstupenku na EXPO možno získať aj bezplatne

  Najväčšiu medzinárodnú udalosť a výstavu na prelome rokov 2021 a 2022 môžete navštíviť viacerými spôsobmi – ak cestujete vybranými aerolinkami, jednodňovú vstupenku získate dokonca bezplatne. Týka sa to najmä leteckých spoločností flydubai a Emirates. Vstupenku zdarma získate aj pri zakúpení vybraných dovolenkových balíčkov do Dubaja od Pelikána.

  Podmienky vstupu na EXPO

  Vstup na svetový veľtrh pre návštevníkov nad 18 rokov je možný pre tých, ktorí majú kompletné očkovanie alebo boli za posledných 72 hodín negatívne testovaní na COVID. 72-hodinový PCR test do Dubaja je však aj tak podmienkou vstupu do Emirátov, a tak vám postačí aj ten. Ak už vypršala jeho platnosť, PCR testy na COVID-19 budú držiteľom lístkov ponúkané bezplatne, uviedol organizátor.

  Ku vstupu na Expo 2020 sú akceptované vakcíny, ktoré sú schválené aj WHO – takže v podstate takmer všetky, ktorými sa očkuje aj na Slovensku – Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson.

  Jednodňový lístok stojí štandardne 24 eur, viacdňový lístok s neobmedzeným vstupom na 30 po sebe nasledujúcich dní sa dá kúpiť za 45 eur, sezónna permanentka stojí 120 eur. Študenti, dôchodcovia a deti majú vstup na EXPO 2020 DUBAI ZDARMA.

  SKVELÁ SPRÁVA PRE VŠETKÝCH: Počas posledných 50 dní výstavy EXPO sa dajú zakúpiť neobmedzené vstupy teda permanentky platné do 31. marca len za 50 AED.

  OTVÁRACIE HODINY

  Výstava Expo 2020 bude prebiehať šesť mesiacov od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Expozície sú otvorené sedem dní v týždni od 10:00 do 00:00 v sobotu až stredu a od 10:00 do 02:00 vo štvrtok a piatok.

  Niekoľko užitočných tipov pre návštevu EXPO2020 v Dubaji

  • Pomocou aplikácie Smart Queue na Expo 2020 si rezervuješ časový úsek pre pavilón, ktorý chceš navštíviť. Vyhneš sa tak dlhým radom a ušetríš kopu času. Stačí prísť a ukázať, že máš v aplikácii rezervované miesto.
  • Niektoré pavilóny neumožňujú rezervovať si čas pomocou služby Smart Queue. Sú to napríklad Japonsko, Nemecko, Holandsko či Veľká Británia. Preto, ak plánuješ návštevu niektorého z nich, príď ešte pred 10:00, vyhneš sa hodinovému čakaniu.
  • Nech už bývaš v ktorejkoľvek časti Dubaja, použi metro – privezie ťa až k hlavnej bráne EXPO a je to super komfortné.
  • Prines si vlastnú naplniteľnú fľašu na vodu. Čerpacie stanice na pitnú vodu sú k dispozícii po celom výstavisku.

  Chystáš sa na EXPO2020 s rodinou? Potom nevynechaj:

  • Očarujúcu sveteľnú šou na Al Wasl Plaza. Je krásna najmä večer.
  • Osviež sa pri Vodopáde, jednom z najfascinujúcejších zážitkov na Expo, v ktorom sa 153 individuálnych vĺn rúti zo stien dolu na námestie, kde opäť zmiznú.
  • Pavilón možností (Opportunity Pavilion) – deti tu môžu obrovskej kvetine pomôcť vyrásť a naučia sa niečo o šetrení vody, energie a jedla
  • Naskoč na vláčik Expo Explorer a pohodlne objavujte tajomstvá výstavy.
  • Nechaj deti vybiť si energiu na ihriskách, kde si napríklad môžu vyskúšať aj komoru bez gravitácie či veľrybie šmykľavky.
  • Zúčastni sa workshopov v Kaničom dome (Hammour House), kde sa deti naučia niečo o ničení oceánskych koralov. Tento komunitný umelecký projekt bol inšpirovaný príbehmi o tisíc a jednej noci.
  • Navštív Púštnu farmu, na ktorej nájdeš rastliny, ktoré prirodzene rastú na púšti a ryby endemické pre Arabské more.

  Akciové letenky do Dubaja


  Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


  Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
   • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
   5/5 - (4 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore