Nájdeš nás aj na:

Novinky

Vodíkové technológie, príroda i gastronomické nebo. Navštívili sme slovenský pavilón na EXPO2020

Vodíkové technológie, príroda i gastronomické nebo. Navštívili sme slovenský pavilón na EXPO2020

Dubajské EXPO2020 otvorilo svoje brány na jeseň a my sme sa nemohli dočkať, kedy navštívime náš domáci – slovenský pavilón. Podarilo sa nám to pred nedávnom, v novembri a prinášame ti reportáž z prvej ruky. Najväčšiu medzinárodnú udalosť a výstavu na prelome rokov 2021 a 2022 môžeš aj ty navštíviť až do marca 2022. Ako vyzerá slovenský stánok a čo všetko prezentuje? Poď sa pozrieť s nami prostredníctvom fotografií i našich dojmov.

Reklama

Vodíkový pohon, vesmírny rover a letecký simulátor

Futuristicky vyzerajúce výstavisko EXPO leží na ploche s rozlohou dvojnásobku Monaka. Ešte donedávna bolo púšťou, dnes už tu však nájdeš novú stanicu metra a na návštevníkov dohliadajú aj roboti. V rámci troch hlavných tém (Udržateľnosť, Mobilita a Príležitosti) neváhalo mnoho krajín vystaviť rôzne automobilové koncepty a medzi ne patrí aj Slovensko, krajina, ktorú vo svete okrem iného preslávila aj výroba áut rôznych značiek. Slovensko na EXPO vystavuje fantasticky vyzerajúci Matador MH2, poháňaný vodíkom.

Koncept slovenského superšportu poháňaného palivovými článkami vznikol v rámci spolupráce spoločnosti Matador Group a Technickej univerzity v Košiciach a očaruje návštevníkov z celého sveta. Za prvé mesiace už slovenský stánok navštívili desaťtisíce ľudí. Nás slovenské vodíkové auto očarilo svojim futuristickým vzhľadom, schopnosťami zrýchlenia z 0 na 100 km/h, ale napríklad aj bezpečnostnou technológiou, ktorá pri náraze premení vodíkové palivo na nehorľavý a nevýbušný prášok.

Slovensko vystavuje v stálej expozícii celkovo tri hlavné exponáty, ktorými sú auto na vodíkový pohon, vesmírny rover a letecký simulátor. Ešte pred bránami EXPA si môžu návštevníci pozrieť vodíkový autobus.Návštevníci si môžu v slovenskom pavilóne pozrieť exponáty ako vesmírny robot Androver, letecký VRM simulátor, niektoré z lietadiel vyrábaných na Slovensku alebo model unikátneho projektu čistenia oceánov Ôsmy kontinent.

Zvonka pavilónu nás zaujala aj špeciálna sebestačná EKO kapsula umožňujúca pobyt kdekoľvek na svete. Je totiž schopná sa sama zásobovať vodou i vyrábať si elektrickú energiu zo slnka. Neskôr sme stretli aj vodíkový autobus, ktorí tiež hrdo reprezentuje Slovensko v Dubaji.

Famózne jedlá a drinky od známych špecialistov

Najväčší dojem zo slovenského pavilónu v nás zanechal bar spojený s reštauráciou pomenovaný po známom maliarovi so slovenskými koreňmi Andym Warholovi. Interiér tohto miesta je ladený do pop artového štýlu, ktorý je príznačný práve pre zosnulého umelca.

V ponuke jedál nájdete aj slovenské špeciality ako bryndzové halušky, ale aj rôzne ďalšie lokálne pokrmy. Nechýbajú tiež európske dobroty ako toskánsky chlebový šalát panzanella, husacia pochúťka foie gras, tradičná polievka kulajda či viedenský schnitzel. V ponuke sa nájdu aj vyprážaný syr a šúľance s orechmi.

Jedlá a drinky pre hostí slovenského pavilónu pripravuje hviezdna trojica – slovenský šéfkuchár Martin Záhumenský, ktorého môžete poznať aj z televíznej show Masterchef alebo viacerých michelinských reštauráciách, český šéfkuchár Jaroslav Žídek, ktorý dlhé roky pôsobí na Slovensku a trojicu dopĺňa Erik Lorincz, ktorý sa môže pýšiť aj titulom najlepší barman sveta.

Takto pestro a zaujímavo vyzerá menu v slovenskej reštaurácii:

A aké bolo jedlo? Špičkové, servírovali nám ho priamo naši famózni šéfkuchári. Nečudujeme sa, že slovenská reštaurácia s barom patrí do TOP10 v rámci celého EXPO2020! Toto miesto odporúčame všetkým, ktorí zavítajú na EXPO. Aj tým, ktorých autá a nové technológie až tak neoslovujú. Je to výborný pocit ochutnávať slovenské a európske dobroty v spoločnosti našincov v príjemnom prostredí. A halušky či šúľance v Dubaji? To predsa treba vyskúšať! 🙂

Jedlo a pitie si môžeš vychutnať v trendovom interiéri, ale aj napríklad na takejto peknej teraske:

Dovolenka na Slovensku je dobrý nápad!

Ak sa v slovenskom stánku vyberieš na prvé podlažie, okrem famóznej reštaurácie natrafíš aj na prezentáciu našej krajiny pomocou vizuálnych a audiovizuálnych diel. Je to práce agentúry Slovakia Travel, ktorá vznikla len v apríli 2021, no na dubajské EXPO už stihla pripraviť show, ktorá Slovensko ukazuje ako atraktívnu a modernú destináciu.Expozícia Slovakia Travel na EXPO Dubaj 2020 má plochu 300 štvorcových metrov.

Nechýbajú v nej videá z dychberúcej slovenskej prírody, krásne pamiatky na ktoré sme všetci hrdí a tiež zaujímavosti z jednotlivých regiónov. Slovensko, rovnako ako mnohé ďalšie krajiny na EXPO vníma túto výstavu ako príležitosť pre pandémiou zasiahnutý cestovný ruch. Cieľom je pomôcť cestovnému ruchu, hotelom, akvaparkom a ďalším prežiť ťažké pandemické obdobie a vrátiť zahraničných turistov na Slovensko.

Ak sa zapozeráš do prezentačných videí Slovenska, uvidíš národné parky, výber z unikátnych ekotopov a prírodného bohatstva, národné kultúrne pamiatky UNESCO, jaskyne, veľhory, hrady a zámky i mestá ako Bratislava, Košice, Banská Štiavnica, Kremnica či Levoča.

Jednými z dôležitých tém agentúry na výstave sú kúpele a wellness. Slovakia Travel téme kúpeľníctva prispôsobí aj Národný týždeň, ktorý sa bude konať 24. až 30. januára 2022 či Health and Wellness Week, ktorý bude po ňom nasledovať. Ambíciou je odprezentovať Slovensko ako krajinu obdarenú veľkým podzemným bohatstvom v podobe početných minerálnych prameňov.

Očaril nás aj takýto krásny strop ihneď pri vstupe do pavilónu:

Slovensko sa na EXPO prezentuje aj zbierkou umeleckých diel od známych slovenských autorov.

Slovenský pavilón na Expo Dubaj si za dva mesiace fungovania získal priazeň návštevníkov z celého
sveta.
Dokonca aj v hodnoteniach na platforme Google boduje napriek tomu, že na jeho realizáciu sme mali oproti iným krajinám jeden z najnižších rozpočtov. Návštevníkov najviac ohúrili slovenské inovácie, vrátane vodíkového auta, leteckých exponátov, či udržateľného mobilného bývania, ale aj krásy Slovenska, výborné jedlo a príjemný personál.

Z maximálneho počtu 5-tich hviezdičiek získal Slovenský pavilón na Google hodnotenie 4,6, čím sa radíme medzi najúspešnejšie krajiny. Predbehli sme aj štáty ako Francúzsko, Poľsko, Austráliu, USA, Južnú Kóreu, Rusko, Čínu, Omán, Švajčiarsko, či susednú Českú republiku.

Vstupenky na EXPO2020: v ponuke sú 3 typy vstupného

Na EXPO2020 sa dostaneš viacerými spôsobmi. Poďme si ich rozobrať. V oficiálnej ponuke vystavovateľa sú 3 typy lístkov:

3 typy lístkov:

 • jednodňový lístok za 24 eur
 • viacdňový lístok s neobmedzeným vstupom na 30 po sebe nasledujúcich dní za 45 eur
 • sezónny vstup s neobmedzeným vstupom na šesť mesiacov Expo 2020 Dubai za 120 eur

Vstupenky zahŕňajú vstup do všetkých pavilónov, na podujatia, rozmanitý a neustále sa meniaci zábavný program, s až 60 živými podujatiami každý deň, od hudby, tanca a umenia svetovej úrovne až po zaujímavé prednášky a osláv národných sviatkov.

Deti mladšie ako 18 rokov a študenti, ktorí sú držiteľmi platného študentského preukazu z ktorejkoľvek akademickej inštitúcie na svete, budú mať vstup zdarma, ako aj návštevníci vo veku minimálne 60 rokov. Ľudia so špeciálnymi potrebami budú mať k dispozícii bezplatné lístky, pričom ich spoločník získa 50-percentnú zľavu.

Leť s Pelikánom a získaš vstupenku na EXPO2020 zadarmo!

Vstupenku na EXPO2020 si možno kúpiť vo vlastnej réžii, no omnoho jednoduchšie je to zakúpením dovolenky v Dubaji, prípadne leteniek Emirates, flydubai alebo Etihad Airways. Kompletný návod nájdeš tu a ak ti nevyhovuje ani jedna alternatíva, vstupenky si môžeš jednoducho objednať aj cez Pelikán – stačí vyplniť formulár nižšie:

[wpforms id=“1272135″ title=“false“]

Ku vstupu na EXPO2020 treba očkovanie alebo bezplatný PCR test

Organizátor tohtoročného Expo 2020 v Dubaji uviedol, že vstup na svetový veľtrh pre návštevníkov nad 18 rokov bude možný pre tých, ktorí majú kompletné očkovanie alebo boli za posledných 72 hodín negatívne testovaní na COVID.

 • 72-hodinový PCR test do Dubaja je však aj tak podmienkou vstupu do Emirátov, a tak ti bohate postačí aj ten. Ak už vypršala jeho platnosť, PCR testy na COVID-19 budú držiteľom lístkov ponúkané bezplatne, uviedol organizátor.

Akciové letenky do Dubaja

Zdroj informácií a fotografií: oficiálna stránka Expo 2020 Dubai, autor článku, Slovenský pavilón EXPO, Mertel


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.4/5 - (7 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore