Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Ako sa cítiť slobodne na cestách aj v 2022 (alebo devätoro cestovania počas pandémie)

Ako sa cítiť slobodne na cestách aj v 2022 (alebo devätoro cestovania počas pandémie)

Kúpiť si tú najlacnejšiu letenku v ponuke Pelikan.sk, hodiť do ruksaku 2 tričká, cestovný pas a zubnú kefku a presunúť sa do vstupnej haly letiska – bez itineráru a bleskovou rýchlosťou. Síce stále tvrdíme, že #stacivyrazit, no aj pri spontánnom cestovaní treba myslieť na pár dôležitých vecí. Prinášame vám devätoro cestovania počas pandémie, ktoré sa na prvý pohľad môže javiť ako kolekcia vtipno-prísnych príkazov, v skutočnosti však vznikli preto, aby ste sa na svojich cestách cítili komfortne, sebavedomo a slobodne.

Reklama

1. Nebuďte príliš spontánni

V prvom rade, neignorujte fakt, že bezpečnostné opatrenia v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 sa menia často a z jedného dňa na druhý. Síce by sa mohlo zdať, že tento fakt je v najväčšom láskavom súlade so spontánnosťou, opak je pravdou. Pripravte sa.

Môže sa stať, že dĺžka vášho pobytu v zahraničí sa predĺži, skráti alebo preloží na iný termín. Preto neuškodí vrhnúť pár letmých pohľadov na obsadenosť a ceny ubytovacích zariadení v danej destinácii v rôznych termínoch. Odporúčame rezerváciu hotela, ktorý ponúka storno svojich služieb do obdobia priamo pred príchodom. Ak si beriete kvôli cestovaniu dovolenku, dajte vedieť svojmu zamestnávateľovi, že sa chystáte do zahraničia s tým, že ho budete zodpovedne informovať o každej prípadnej zmene plánu. Nezabudnite skontrolovať si cestovné doklady, vyraziť s platnosťou akurát do konca vášho výletu by v tomto čase nebolo príliš šťastné.

2. Nebaľte sa úsporne

Naše heslo pri balení kufrov znie „menej je viac“. V roku 2022 by sme sa však radikálnemu minimalizmu skôr vyhýbali. Síce mydlo a voda môžu v akútnych prípadoch nahradiť práčku naozaj obstojne, uznajte, že pribaliť si 1-2 kusy základných druhov oblečenia navyše vám zabezpečí vyšší pocit komfortu ako drhnutie špinavých vecí v umývadle. Ak by pandemické opatrenia zmenili váš cestovný plán a predlžili vašu dovolenku, radšej si užite voľné dni plnohodnotne, pohodlne a bez stresov.

3. Nezastavujte sa pri výkladoch

Posledné roky zmenili cestovateľské návyky. Nemáme na mysli iba náhradné respirátory v každom vrecku a samostatný priečinok na dezinfekčný prostriedok v kozmetickej taštičke. Určité pravidlá leteckej dopravy platia na celom svete, a tie majú skúsení cestovatelia v malíčku. Teda, v tomto bode je potrebné použiť dnes už minulý čas. Ak ste boli doteraz zvyknutí na to, že na letisko stačí doraziť 2 hodiny pred odletom, po novom budete musieť tento časový interval v hlave preprogramovať. Okrem kontroly cestovných dokladov a batožiny vás totižto pred odletom čakajú i bezpečnostné opatrenia spojené s pandémiou, či už ide o preukázanie sa zdravotnými dokladmi, vyplnenie dokumentov alebo testovanie, napríklad.

Na letisko sa dostavte v čase, ktorý je uvedený na vašej palubnej vstupenke (boarding pass), aj keď sa vám to môže zdať nezmyselné. Personál letiska je dostatočne pripravený a zaškolený na nové úkony, ale samotní cestujúci sa v tejto novej situácii ešte necítia úplne doma. To mnohokrát spôsobuje časový sklz, chaotické presúvanie sa z bodu A do bodu B, no a začať sa orientovať na poslednú chvíľu nie je nič príjemné. Cestou na letisko sa teda nezastavujte pri pouličných muzikantoch, pokúste sa odolať zľavneným voňavkám v duty free obchode a povinnú predletovú kávu si dajte až po tom, keď absolvujete všetky potrebné kroky.

4. Neprekvapte sa, keď vás prekvapia

Ak ste sa dostali až k tomuto odseku, pravdepodobne vás neprekvapí informácia, že prekvapenia počas cestovania sú v roku 2022 celkom bežné, no a nie vždy zabalené do ružového papiera. Je možné, že nebudete vedieť reagovať na všetky nečakané situácie ako budhistický mních, no panikáriť je skutočne zbytočné. Môže to negatívne ovplyvniť napríklad spôsob komunikácie s personálom hotela alebo letiska. Títo ľudia sú pritom presne tí, ktorí vám môžu poskytnúť všetky potrebné informácie, pomôcť a poradiť. Buďte s nimi kamoši. Samozrejme, trochu asertivity nemusí v niektorých prípadoch uškodiť, no dávajte si pozor na to, aby to neprešlo do agresivity. Ak vás toto nepresvedčilo, myslite aspoň na to, že „zbytočné nervy“ oslabujú imunitný systém a škodia pleti.

5. Nekúpte tašku magnetiek

Máte vynikajúce zručnosti v oblasti lowcost cestovania? Tie sa vám teraz zídu. Aj keď si chcete svoju dovolenku užiť naplno, skúste odolať bezhlavému míňaniu peňazí. S financiami narábajte tak, aby ste vždy mali nejakú rezervu pre prípad, že by ste si museli kúpiť novú letenku, doplatiť cenový rozdiel pri prebookvaní alebo ak by ste si museli predlžiť pobyt.

Síce možnosť platiť kartou vo veľkom uľahčuje naše životy, skúste sa vrátiť v čase do doby preplnených peňaženiek. Vždy majte pri sebe pre istotu nejakú hotovosť. Nebojte sa, nehrozia vám žiadne hororové scenáre, toto opatrenie má len pomôcť vám pri riešení nečakaných situácií, zvýšiť pohotovosť vašich reakcií alebo podporiť maximálny komfort počas prípadnej karantény, napríklad.

6. Nerobte vzburu

Dodržujte opatrenia, naozaj, pekne vás prosíme. Mať obuté zimné topánky celý deň nie je nič príjemné, ale aj tak si ich nevyzujete v strede túry na zasneženom kopci, lebo vás chránia pred zimou. Nosiť nohavice cez leto pri mori nepomáha pri vyrovnávaní sa s vysokými teplotami, ale viete si predstaviť, že by ste si ich vyzliekli počas prechádzky v parku? Áno, narážame na povinnosť mať zakryté horné dýchacie cesty, ak je to tak na danom mieste určené. Respirátor ani rúško nie sú tie najpohodlnejšie kúsky dovolenkového outfitu, ale ak túžite po cestovaní „ako pred koronou“, spravte všetko pre spomalenie šírenia vírusu. My vám za to ďakujeme. 🙂

Pobyt v zahraničí je dnes mnohokrát spojený aj s povinným testovaním. Nebudete mať na výber, než splniť požiadavky danej krajiny. Preto, pred vycestovaním sa informujte v cestovanej kancelárii, priamo na stránke leteckej spoločnosti alebo na stránke Ministerstva zahraničných vecí o tom, aké sú vaše povinnosti ohľadom testovania a dodania vyplnených tlačív podľa najaktuálnejších predpisov danej destinácie.   

7. Nebojte sa hlúpych otázok

Nie ste si istí, ktoré tlačivá musíte odovzdať vyplnené pri odbavení na letisku? Mešká váš let alebo vám ho zrušili? Chceli by ste si kúpiť novú letenku, len neviete, ako na to? Ste zvedaví na to, či máte nárok na prebookovanie letenky? Sú to dôležité otázky, a odvaha položiť ich môže byť vaša záchrana. Komunikujte s personálom letiska, hotela, zavolajte na zákaznícky servis cestovanej kancelárie alebo napíšte leteckej spoločnosti cez online chat. Verte nám, pri informačnom okienku nebudete prví ani poslední turisti s bezradným výrazom, a nebojte sa, nikto nebude riešiť kvalitu vašej angličtiny.

8. Nebuďte úplne samostatní

Za to, že sledujete cestovateľský portál Pelipecky, máte od nás jednotku s hviezdičkou, a naozaj nie preto, lebo sa vám prihovárame z pozícií členov redakcie. Nám tento fakt o vás prezrádza to, že sa chcete orientovať vo svete cestovania. Ak budete navštevovať podobné internetové stránky pravidelne, znižuje to riziko nepríjemných prekvapení. Navyše budete vedieť, kedy sa kam oplatí letieť.

Ak vám to stále nedodá dostatočný pocit bezpečia, neváhajte sa obrátiť na cestovnú kanceláriu. Aj keď ste doteraz cestovali vždy po vlastnej osi, možno je čas zdôveriť sa do rúk nejakého sprostredkovateľa. Nebudeme vám klamať, pri neočakávaných udalostiach sa budete musieť spoliehať na vlastnú vynaliezavosť. Ale ak svoju letenku máte zakúpenú cez cestovku, nebude to vaším jediným zdrojom istoty.

V cestovných kanceláriách pracuje vyškolený personál. Sú to odborníci, a v prípade Pelikan.sk zároveň aj skúsení cestovatelia. Ak im zavoláte, vedia vám poradiť nielen v zmysle učebnicových informácií, ale aj podľa toho, čo sami zažili.

Ďalším benefitom sú doplnkové služby. Tie vám môžu ušetriť niekoľko stoviek eur a veľa stresu. Prečítajte si, napríklad, čo získate tým, ak si pri rezervácii letenky na stránke Pelikan.sk kúpite aj cestovné poistenie V TOMTO ČLÁNKU.

9. Nečakajte dokonalosť

Chcete vidieť svet bez rizík? Tak radšej nikam nechoďte. Skúsení cestovatelia vedia, že nečakané situácie vás môžu postretnúť kedykoľvek a kdekoľvek. Pri západe slnka na Maldivách, pri varenom víne na budapeštianskych vianočných trhoch, pri vôni rannej kávy v štvrti SoHo v New Yorku. Bez ohľadu na to, či je pandémia alebo nie. Pripravenosť a flexibilita v myslení budú vašimi najsilnejšími zbraňami, ako aj ochota dodržať pravidlá, počúvať a komunikovať s chladnou hlavou. Prispôsobte svoje cestovateľské návyky aktuálnej situácii, buďte ochotní robiť kompromisy, občas prinášať obety a trpezlivo čakať. A ak to všetko zvládnete, potom už len #stacivyrazit.

Zdroj fotiek: Unsplash


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore